Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα από παλιά κομμάτια s775 είναι συμβατά μεταξύ τους ή μου ξεφεύγει κάτι;


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, aris73 είπε

Σοκετ 775, Q6600, 8 Gb RAM, Καρτα Γραφικων με 1 ή 2 Gb, SSD με Ubuntu ή 10αρια

για να εχεις καποιο καλο αποτελεσμα.

Παρε και μια ιδεα στην υπογραφη μου στο PC2.

Εγω ομως ειχα ευθυς εξ' αρχης την μητρικη ενω εσυ πρεπει να την αγορασεις

αρα μαζι με ολα τα υπολοιπα θα ξεπερασεις με προχειρους υπολογισμους τα

120-130 ευρω.

Γι' αυτο οι φιλοι σε ρωτησαν νωριτερα για την χρηση του υπολογιστη και σου

ειπαν οτι δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για αναβαθμιση. 

Τωρα αν θες να πειραματιστεις ή να στησεις ενα μηχανημα για να μην

καθονται τα εξαρτηματα τοτε παiρνεις οικονομικα μια 775 και μια απλη καρτα γραφικων.

Μεταξυ μας υπαρχουν ετοιμες μοναδες στις αγγελιες με 60 ευρω οποτε δεν

ξερω κι αν αξιζει τον κοπο να δωσεις τα 30 ευρω μονο για την μητρικη.

Δουλειες γραφειου, μουσικη, καμια ταινια, θα τα εχεις αντε και κανα παιχνιδι

εποχης με WinXp ή Win7 χωρις υποστηριξη και με αντιικο εγκατεστημενο.

Υπαρχει παντα εναλλακτικα και η λυση Linux: φαντασου οτι εχω μοναδα

με Σοκετ 775, Pentium 4, μνημη 4 RAM, δισκο SATA Ubuntu 20.04 η οποια με

υπερκαλυπτει στα προαναφερομενα.

Και επειδη ανοιξαμε το θεμα και βλεπω να ξεφευγουμε θα σου προτεινα

να παρεις ενα σετ 15-20 ευρω με σοκετ 478 και να βαλεις εκει τους

δισκους, να δικτυωσεις την μοναδα και να αποκτησεις εναν Αποθηκευτικο

Χωρο.

Θα σου περισσεψουν οι μνημες και ο επεξεργαστης αλλα χαλαλι.

 

Οπότε από ότι φαίνεται δεν αξίζει να δώσω λεφτα για τοσο παλιό σύστημα 

Pc δικό μου έχω για παιχνίδια απλά βρίσκεται στο σαλόνι και το δουλεύει όλη η οικογένεια και ήθελα αν με 30-40€ εβρησκα κάτι να έβαζα στο σαλόνι και να έπαιρνα το pc μου στο δωμάτιο μου ή έστω το αντίθετο αλλά από ότι φαίνεται δεν 

Ίσως να βρω καμοια μητρική που χαρίζει κάποιος να πάρω αν βρω 

Επεξ/σία από Nik1239
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2020 στις 8:41 ΜΜ, Nik1239 είπε

Πόσο θα ζοριζεται ρε παιδιά η gma 3100 ;

[Έχω το παρακάτω σήστημα με:

P5KPL-AM SE, X5460 (C0), DDR2 (2+2) 4GB 1066MHz OCZ, GT 630 2GB, PNY CS900 120GB, CWT PSP-575 SP και LG FLATRON E1941 και παίζω GTA V στο HIGH 25FPS]

Στο θέμα σας. Όταν πήρα προ τριών μηνών τον XEON, πριν τον βάλω στο κυρίως σύστημά μου, έκανα κάποια στρες τεστ και άλλες δοκιμές σε παρόμοιο σύστημα στο οποίο όμως δεν έβαλα κάρτα γραφικών, ήμουν με την GMA 3100. Μέχρι να ολοκληρωθούν τα τεστ είπα να δω κάνα βίντεο στο Youtube. Ξεκινά το βίντεο με ανάλυση 480 και παίζει κανονικά. Βάζω 720 εντάξη, 1080 τα ίδια. Μέχρι και 2Κ έπαιζε. Λέω κι εγώ, τι γίνεται εδώ! Με τον Pentium E2220 τα Windows 7 πήγαιναν καλά, αλλά βίντεο πάνω από 480 δεν πήγαινε και με τον X5460 πάει 2Κ σε Windows 10; Υποθέτω ότι ανάλογα τον επεξεργαστή παίζουν καλύτερα τα γραφικά. Πάντως κάτω από C2D 8xxx δεν παίζουν τα Windows 10.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερη, προφανως το παιρνει επανω του ο επεξεργαστης, με την 3100. Ετσι σε δοκιμη με Q6600
δεν εδινε ομαλα 1080p σε καμια περιπτωση = επρεπε να μπει nvidia για να ξεμπουκωσει εκει! 😋
Οποτε διχως εξτρα καρτα γραφικων σημερα (το χθες αλλη φαση), δε θα εχεις την ησυχια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Οπότε από ότι φαίνεται δεν αξίζει να δώσω λεφτα για τοσο παλιό σύστημα 

Pc δικό μου έχω για παιχνίδια απλά βρίσκεται στο σαλόνι και το δουλεύει όλη η οικογένεια και ήθελα αν με 30-40€ εβρησκα κάτι να έβαζα στο σαλόνι και να έπαιρνα το pc μου στο δωμάτιο μου ή έστω το αντίθετο αλλά από ότι φαίνεται δεν 

Ίσως να βρω καμοια μητρική που χαρίζει κάποιος να πάρω αν βρω 

Έχω μιά MSI νά σε δώσω και κάρτα γραφικών φτηνοδουλεια , τη μμητρική θα κατσεις να την αλλάξεις 4-5 πυκνωτες που ειναι φουσκωμενοι  https://www.msi.com/Motherboard/P965_Neo/Specification

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ πριν καποια χρονια, youtube 1080p επαιζαν κανονικα οι "αναιμικοι" E350-Ε450,
δεν εχω κρατησει καποιον να δοκιμασω τωρα, αλλα λογικα θα "πνιγονται" επεξεργαστικα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Τερη, προφανως το παιρνει επανω του ο επεξεργαστης, με την 3100.

Όντως; Δεν το ήξερα, ευχαριστώ! Αν υπάρχει και κάποια πηγή να το εξηγεί καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, το σκουπίδι τροφοδοτικό Force, που ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει να του κάψει το σύμπαν ακόμα και με έκρηξη, δεν το σχολιάζει κανείς;

Μιλάω εκ πείρας... 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα που θα κάψεις στον ένα χρόνο λειτουργίας με αυτό το τροφοδοτικό και τα αρχαία parts + τον χρόνο που θα χάσεις με τις 4Χ512 μνήμες που 80% θα είναι κάποια χαλασμένη και την δυσκολία να το κάνεις να δουλέψει κάνουν την όλη ιστορία ασύμφορη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Συγγνώμη, το σκουπίδι τροφοδοτικό Force, που ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει να του κάψει το σύμπαν ακόμα και με έκρηξη, δεν το σχολιάζει κανείς;

Μιλάω εκ πείρας... 😉

Τι να πούμε;... Βραχυκύκλωσε και έριξε την ασφάλεια την ώρα που έκανε Backup ο server στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας Β' Αττικής.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Αφησε το τι γινοταν αλλοτε...! Θα χρειαστεις επιπλεον: να βαλεις τουλαχιστον εναν Q6600,
μα σε καθε περιπτωση, σημερα η τωρινη πραγματικοτητα σε youtube δειχνει να ζοριζονται
οι HD2000 των i3 που πρεπει ειτε να αναβαθμιστουν σε...i7, η να βαλεις καρτα γραφικων 🤪
Με gma 3100 & διπυρηνο Ε2180, ανευ προσθηκων εκει θα δεχθεις μεγαλη ηττα δυστυχως!

Έχει δίκιο ο συμφορουμίτης ,έχω  c2d στα € 3 ghz και 4 gb μνήμη ,και παίζει μετα βιας και με σπασίματα,έστω και λίγα ,Υοutube στα 480p.Τωρα για ελαφρύ browsing,οκ,με λίγες παραχωρήσεις ψιλοαντέχεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Τερη, προφανως το παιρνει επανω του ο επεξεργαστης, με την 3100. Ετσι σε δοκιμη με Q6600
δεν εδινε ομαλα 1080p σε καμια περιπτωση = επρεπε να μπει nvidia για να ξεμπουκωσει εκει! 😋
Οποτε διχως εξτρα καρτα γραφικων σημερα (το χθες αλλη φαση), δε θα εχεις την ησυχια σου...

Αν βρω καμοια κάρτα γραφικών θα κάνω δουλειά ή θέλω και καλύτερο cpu;

 

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Το ρεύμα που θα κάψεις στον ένα χρόνο λειτουργίας με αυτό το τροφοδοτικό και τα αρχαία parts + τον χρόνο που θα χάσεις με τις 4Χ512 μνήμες που 80% θα είναι κάποια χαλασμένη και την δυσκολία να το κάνεις να δουλέψει κάνουν την όλη ιστορία ασύμφορη.

Έχω 7-8 512mb μνήμες οπότε 4εις δουλεύουν σίγουρα 

Μην φανταστείς ότι θα είναι 24/7 ανοιχτός 

Πάνω από 3εις ώρες την βδομάδα δεν νομίζω να λειτουργεί 

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Συγγνώμη, το σκουπίδι τροφοδοτικό Force, που ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει να του κάψει το σύμπαν ακόμα και με έκρηξη, δεν το σχολιάζει κανείς;

Μιλάω εκ πείρας... 😉

Φίλε σύστημα που κάνει 30€ σύνολο άμα καεί κάτι κάηκε μα θα λειτουργεί λίγο οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα 

Δουλεύω 1 χρόνο σχεδόν δύο τροφοδοτικά innovator σε συστήματα με ψηλή κατανάλωση και δεν μου έχουν βγάλει θέμα ακόμα και με διακόπτη ρεύματος οπότε μπορεί να βάλω ένα τέτοιο 20-25€ το έχει κατά καιρούς το eshop crazy sundays

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανήματά μας αντέχουν γενικά πολύ περισσότερα χρόνια από ό,τι παλιά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αντέχουν για πάντα. Το λαπτοπάκι μου (AMD fusion E-350 @1.6, 4GB, SSD) γενικά δεν την παλεύει σε τίποτα, το χρησιμοποιώ κάποιες φορές στη δουλειά, αλλά μόνο σε ανάγκη, γιατί είναι αντιπαραγωγικό. Για youtube απλά δεν.

Στο σπίτι έχω έναν C2D E6750 (socket 775) @2.9 με 8GB, SSD και μία nVidia GT710, το οποίο πάει συμπαθητικά και δεν μου σπάει τα νεύρα, αλλά αυτό έγινε μόνο όταν έβαλα 8GB RAM, με τα 4 ήταν εκνευριστικό. Έχω την αίσθηση ότι η RAM είναι πλέον ακόμη πιο σημαντική από ό,τι παλιά και ότι τα 4GB δεν είναι για πολλά πολλά. 

Τώρα για τον TS, μόνο σαν χόμπυ θα έστηνα το μηχάνημα, αλλλά επειδή κανείς δεν στήνει ένα μηχάνημα μόνο για να το στήσει, στη θέση του θα κατέληγα να έχω δώσει τουλάχιστον €100 επιπλέον για να το κάνω αξιοπρεπές, κάτι που σίγουρα δεν συμφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Όντως; Δεν το ήξερα, ευχαριστώ! Αν υπάρχει και κάποια πηγή να το εξηγεί καλύτερα...

Μπορεις να το δεις και εμπειρικα: χρειαζεσαι 2 επεξεργαστες 1 διπυρηνο 1 τετραπυρηνο
και 2 καρτες γραφικων την ενσωματωμενη στη μητρικη και μια nvidia για παραδειγμα. Αν
τσεκαρεις cpu & vga usage, θα δεις οτι οσο ανεβαινεις απο 480 - 720 - 1080, το cpu usage
του διπυρηνου τερματιζει -και κολλαει το συμπαν στα 1080 (με την 3100). Αλλαζοντας το
σε τετραπυρηνο τα πραγματα γινονται καλυτερα, αλλα παλι το cpu usage απογειωνεται 🤯
Βαζοντας την nvidia επανω cpu usage πεφτει: γιατι εκεινη 'ξεκουραζει' τον επεξεργαστη.

To ενδιαφερον ειναι οτι παλιοτερες Nvidia, μολονοτι στα νιατα τους δαγκωναν και εφτυναν
τα 1080 για πλακα, για παραδειγμα οι desktop 9600GT, τωρα και αυτες ζοριζονται πιο πολυ..
Φαινεται πως κανουν δουλεια + βοηθουν μεν & σημερα, αλλα με Q8300 o επεξεργαστης δεν
<<αραζε>> οπως παλια @ ιδιο συστημα στα 1080. Μια εξηγηση (?) ειναι οτι, τα video format,
encoding, bitrate, κλπ, δεν ειναι οπως παλια "ελαφρια" μα τωρα εχουν παρει την ανηφορα! 🤕

Μιλαμε για ονλαιν youtube καταστασεις στα 1080p κλπ, οχι για offline videos. Αν και εκει
οτι ειναι για παραδειγμα x265 HEVC θα ταλαιπωρησει τρελα τους μικρους επεξεργαστες
δεν θα μπορουν να παιξουν τετοια 1080p movie encodes με την 3100 και διπυρηνο cpu..😭

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.dde4546b8ead1dbe25c0c80f15700ee9.png

image.png.4556ffbd16ea07d258be5dca316df19e.png

Για να πω την αλήθεια δεν είδα τρελή διαφορά (στον τετραπύρηνο τουλάχιστον).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...