Προς το περιεχόμενο

Γίνεται μεταφορά της esim (Cosmote) από παλιό σε νέο iPhone;


Boju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, flyingfinn είπε

Καλησπέρα. Τελικά γίνεται να μεταφερθεί η e-sim από παλιό κινητό σε νέο και αν ναι τι πρέπει να ειπωθεί στην εξυπηρέτηση; Ευχαριστώ!

Δεν γίνεται  άλλαξα κινητό πριν λίγες μέρες και όταν σεταρεις το καινούργιο βρίσκει την e sim από το παλιό αλλά γράφει ότι δεν το υποστηρίζει ο παροχος. Αναγκαστικά ξαναπληρωνεις το 10 αρικο στη κοσμοτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι αυτό είναι απαράδεκτη τιμολογιακή πολιτική από την Cosmote. Στη Φινλανδία όπου ζω, χρεώνουν 5 ευρώ τη φυσική SIM (σε περίπτωση που θέλει κάποιος επανέκδοση, αν τη χάσει κλπ) και 0 ευρώ για eSIM. Αφού απλά σου βγάζει στο site απευθείας (και στέλνουν και με e-mail) το QR code, και είναι virtual, γιατί να σε χρεώνουν;

Στις 22/12/2020 στις 10:32 ΜΜ, AIRTSIOY είπε

Καλησπέρα και απο μένα!

Εκανα ακριβώς την διαδικασία απο παλιό σε νέο iPhone χωρίς να πληρώσω κάτι γιατί είναι μεταφορά της esim και καλύτερα να καλέσεις στο 13818 και να σου στείλουν ηλεκτρονικά κάποια βήματα και γίνεται σε 1 λεπτο.

Γνωριζει κανείς πότε θα λειτουργεί το 5g με dual sim?

Δηλαδή γίνεται μεταφορά χωρίς κόστος; Αυτό είναι σοβαρή δήλωση! Σου στέλνουν καινούριο QR code, ή τα στοιχεία που χρειάζεται για manual μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 2:51 ΜΜ, KostasAnagnostakis είπε

Νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι αυτό είναι απαράδεκτη τιμολογιακή πολιτική από την Cosmote. Στη Φινλανδία όπου ζω, χρεώνουν 5 ευρώ τη φυσική SIM (σε περίπτωση που θέλει κάποιος επανέκδοση, αν τη χάσει κλπ) και 0 ευρώ για eSIM. Αφού απλά σου βγάζει στο site απευθείας (και στέλνουν και με e-mail) το QR code, και είναι virtual, γιατί να σε χρεώνουν;

Δηλαδή γίνεται μεταφορά χωρίς κόστος; Αυτό είναι σοβαρή δήλωση! Σου στέλνουν καινούριο QR code, ή τα στοιχεία που χρειάζεται για manual μεταφορά;

Σου στέλνουν νέο QR code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιβεβαιωνω ότι ΔΕΝ γίνεται δωρεάν. Πήρα τηλ την κοσμοτε προχθές, είτε σε κατάστημα τους είτε ταχυδρομικά με φάκελο και κόστος 10 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν έχω eSIM Cosmote/WhatsUp και θέλω - ανάλογα με τις ανάγκες μου - να χρησιμοποιώ διαφορετική συσκευή για κάποιες ημέρες τις βδομάδας (π.χ. 2 ημέρες Samsung, 5 ημέρες iPhone), θα πρέπει σε κάθε μεταφορά να πληρώνω 10 ευρώ;! Ενώ με φυσική SIM, απλά την αφαιρώ από την A συσκευή και την τοποθετώ στην B;

Το ίδιο ισχύει και για vodafone eSIM?

Επεξ/σία από ComX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ComX είπε

Δηλαδή αν έχω eSIM Cosmote/WhatsUp και θέλω - ανάλογα με τις ανάγκες μου - να χρησιμοποιώ διαφορετική συσκευή για κάποιες ημέρες τις βδομάδας (π.χ. 2 ημέρες Samsung, 5 ημέρες iPhone), θα πρέπει σε κάθε μεταφορά να πληρώνω 10 ευρώ;! Ενώ με φυσική SIM, απλά την αφαιρώ από την A συσκευή και την τοποθετώ στην B;

Το ίδιο ισχύει και για vodafone eSIM?

Σίγουρα δεν μπήκες στη διαδικασία να μπεις στη σελίδα της Vodafone... 

 

1197061440_ScreenShot2021-10-06at14_57_10.png.3e11a1e089d6da79e6ce54c55c56c799.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση ! Ρωτησα σε VF καταστηματα αλλα οι απαντήσεις ηταν αντιθετες. Επισης, απο αρχες Αυγουστου εγραφε στο VF site οτι υπηρχε δυνατοτητα eSIM και αλλαγης (περιπου αυτο που μου εδειξες) αλλα οταν ζητησα αλλαγη για την υφισταμενη SIM μου δεν "γινοταν ακομα". Οποτε το site μου φαινεται αναξιοπιστο και κατέληξα να ρωταω αν καποιος το εχει κανει στην πραγματικη ζωη.

Επισης για Cosmote οι απόψεις στα κατ/τα διίστανται :) και η λογικη λεει οτι αν εφαρμοσεις ΠΡΩΤΑ απενεργοποιηση στην παλια συσκευη και ΜΕΤΑ scanaρισμα στη νεα συσκευη θα επρεπε να δουλεύει αλλα στην Ελλαδα ζουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ComX είπε

Ευχαριστω για την απαντηση ! Ρωτησα σε VF καταστηματα αλλα οι απαντήσεις ηταν αντιθετες. Επισης, απο αρχες Αυγουστου εγραφε στο VF site οτι υπηρχε δυνατοτητα eSIM και αλλαγης (περιπου αυτο που μου εδειξες) αλλα οταν ζητησα αλλαγη για την υφισταμενη SIM μου δεν "γινοταν ακομα". Οποτε το site μου φαινεται αναξιοπιστο και κατέληξα να ρωταω αν καποιος το εχει κανει στην πραγματικη ζωη.

Επισης για Cosmote οι απόψεις στα κατ/τα διίστανται :) και η λογικη λεει οτι αν εφαρμοσεις ΠΡΩΤΑ απενεργοποιηση στην παλια συσκευη και ΜΕΤΑ scanaρισμα στη νεα συσκευη θα επρεπε να δουλεύει αλλα στην Ελλαδα ζουμε... 

Ίσως επειδή είναι ουσιαστικά κάτι "νέο" για τη χώρα μας και το προσωπικό είναι.... ακόμα στα παλιά δεδομένα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα τελικα το εχει δοκιμασει κανεις με eSIM Cosmote; Τί ακριβως ισχύει για μεταφορα eSIM; Μπορει να αποφευχθει η χρεωση των 10€ χρησιμοποιοντας το ιδιο QR code αν πρωτα το απενεργοποιησει στην παλια συσκευη και μετα το scanαρει στη νεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ComX είπε

Αλλα τελικα το εχει δοκιμασει κανεις με eSIM Cosmote; Τί ακριβως ισχύει για μεταφορα eSIM; Μπορει να αποφευχθει η χρεωση των 10€ χρησιμοποιοντας το ιδιο QR code αν πρωτα το απενεργοποιησει στην παλια συσκευη και μετα το scanαρει στη νεα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/10/2021 στις 9:19 ΠΜ, ComX είπε

Αλλα τελικα το εχει δοκιμασει κανεις με eSIM Cosmote; Τί ακριβως ισχύει για μεταφορα eSIM; Μπορει να αποφευχθει η χρεωση των 10€ χρησιμοποιοντας το ιδιο QR code αν πρωτα το απενεργοποιησει στην παλια συσκευη και μετα το scanαρει στη νεα;

Δεν μπορείς να κανείς μεταφορά esim από cosmote με ίδιο QR code,από xs max πήγα σε iPhone 12 Pro Max και αναγκάστηκα πλήρωσα πάλι 10€ Για καινούργιο QR code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 11 μήνες μετά...

Έκανα αναζήτηση στο google για μεταφορά esim μιας και πήρα το 14 pro max και απ ότι βλέπω δεν αφήνει να κάνεις την αλλαγή.

Σόρρυ για το ξέθαμα αλλά ήταν το πρώτο αποτέλεσμα που μου πέταξε στο google :P 

Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, HateMe είπε

Έκανα αναζήτηση στο google για μεταφορά esim μιας και πήρα το 14 pro max και απ ότι βλέπω δεν αφήνει να κάνεις την αλλαγή.

Σόρρυ για το ξέθαμα αλλά ήταν το πρώτο αποτέλεσμα που μου πέταξε στο google :P 

Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι ;

Όχι, δεν έχει αλλάξει...

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...