Προς το περιεχόμενο

Γίνεται μεταφορά της esim (Cosmote) από παλιό σε νέο iPhone;


Boju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν "κλωνοποιήσεις" ένα παλιό iphone σε νέο μέσω του quick start θα μεταφερθεί η esim της Cosmote ή πρέπει να βγάλω καινούργια; Στο support της Apple λέει ότι το υποστηρίζουν ορισμένοι providers κινητής. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Δεν εμπιστεύομαι να ρωτήσω στην Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 23/8/2020 στις 9:49 ΜΜ, Boju είπε

Αν "κλωνοποιήσεις" ένα παλιό iphone σε νέο μέσω του quick start θα μεταφερθεί η esim της Cosmote ή πρέπει να βγάλω καινούργια; Στο support της Apple λέει ότι το υποστηρίζουν ορισμένοι providers κινητής. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Δεν εμπιστεύομαι να ρωτήσω στην Cosmote.

 

Στις 24/8/2020 στις 7:32 ΠΜ, iYannis είπε

Ναι γίνεται 

 

Όχι, δυστυχώς δεν γίνετε αυτό στην Cosmote

σε  αντίθεση με άλλες εταιρείες του εξωτερικού που εκεί μπορείς να το κάνεις.

Θα πρέπει να αγοράσεις και να σου ενεργοποιήσουν καινούρια eSIM / QR code

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/11/2020 στις 8:42 ΜΜ, rafeek είπε

 

 

Όχι, δυστυχώς δεν γίνετε αυτό στην Cosmote

σε  αντίθεση με άλλες εταιρείες του εξωτερικού που εκεί μπορείς να το κάνεις.

Θα πρέπει να αγοράσεις και να σου ενεργοποιήσουν καινούρια eSIM / QR code

Καλησπέρα,

 

πώς ακριβώς γίνεται; Καταργώ το προφίλ από την παλιά συσκευή πρώτα; Στέλνουν νέα esim online; 
 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gidi είπε

Καλησπέρα,

 

πώς ακριβώς γίνεται; Καταργώ το προφίλ από την παλιά συσκευή πρώτα; Στέλνουν νέα esim online; 
 

Ευχαριστώ 

Δεν χρειάζεται να την καταργήσεις από το προηγούμενη συσκευή.

Μόλις παραλάβεις και εγκαταστήσεις την καινούρια θα σταματήσει να λειτουργεί η προηγούμενη.


Θα σου κάνω μια μικρή ενημέρωση για να μην ταλαιπωρηθείς και εσύ, όπως εγώ, σε περίπτωση που θέλεις μια καινούρια eSIM.

Είχα πάει σε 3 καταστήματα Γερμανός και 2 Cosmote, έκανα επίσης και άλλα 3-4 τηλέφωνα.
Όλοι μου απάντησαν ότι, δεν έχουμε φάκελο, τις απέσυραν όλες γιατί είχαν κάποιο θέμα κ περιμένουν από την άλλη εβδομάδα και άλλες π@π@ρ1ες.
Αυτό που χρειάζεται είναι, να πας σε ένα κεντρικό και μεγάλο κατάστημα και όχι σε γειτονιές στα μικρά, που μάλλον είναι franchise, δεν ξέρουν τις τους γίνετε, ΑΣΧΕΤΟΙ.-

Εγω πήγα στον Γερμανό [Πανόρμου] και σε 5' ήμουν έτοιμος!

ps
Υπάρχει και άλλος ένας τρόπος αν δεν βιάζεσαι.
Τηλέφωνο στο 13888, θα σου στείλουν με courier σε 2-5 ημέρες το QRcode για να πληρώσεις και να παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rafeek είπε

Δεν χρειάζεται να την καταργήσεις από το προηγούμενη συσκευή.

Μόλις παραλάβεις και εγκαταστήσεις την καινούρια θα σταματήσει να λειτουργεί η προηγούμενη.


Θα σου κάνω μια μικρή ενημέρωση για να μην ταλαιπωρηθείς και εσύ, όπως εγώ, σε περίπτωση που θέλεις μια καινούρια eSIM.

Είχα πάει σε 3 καταστήματα Γερμανός και 2 Cosmote, έκανα επίσης και άλλα 3-4 τηλέφωνα.
Όλοι μου απάντησαν ότι, δεν έχουμε φάκελο, τις απέσυραν όλες γιατί είχαν κάποιο θέμα κ περιμένουν από την άλλη εβδομάδα και άλλες π@π@ρ1ες.
Αυτό που χρειάζεται είναι, να πας σε ένα κεντρικό και μεγάλο κατάστημα και όχι σε γειτονιές στα μικρά, που μάλλον είναι franchise, δεν ξέρουν τις τους γίνετε, ΑΣΧΕΤΟΙ.-

Εγω πήγα στον Γερμανό [Πανόρμου] και σε 5' ήμουν έτοιμος!

ps
Υπάρχει και άλλος ένας τρόπος αν δεν βιάζεσαι.
Τηλέφωνο στο 13888, θα σου στείλουν με courier σε 2-5 ημέρες το QRcode για να πληρώσεις και να παραλάβεις

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την κατατοπιστική και εκτενή απάντηση. Από ότι καταλαβαίνω τη βόλτα σε κατάστημα κ το δεκάρικο δεν τα γλιτώνω. Δεν είναι μεγάλο ποσό αλλά το βρίσκω λάθος τιμολογιακή πολιτική να χρεώνεις κάποιον που δεν έχει άλλη λύση για να μεταφέρει την esim.

Ηλπιζα ότι θα μπορούσαν με ένα email να μου στείλουν ένα QR code για να μην τραβιέμαι. Βιάζομαι (προφανώς) όποτε θα πεταχτώ σε ένα μεγάλο κατάστημα. 
 

EDIT: Μίλησα πριν λίγο με το support της Cosmote και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τρόπος να στείλουν e-mail. Από αυτά που είπε κι απ αυτά που δεν είπε ο υπάλληλος κατάλαβα ότι ίσως για κάποιους πελάτες συμβολαίου να έκαναν την εξυπηρέτηση.
 

 

Επεξ/σία από gidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό είναι να έστελναν το QR code  με email αλλά μιλάμε για cosmote ...

Στο πρώτο τηλέφωνο που έκανα τότε μου είχαν πει ότι θα το στείλουν με email και μετά ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι που μίλησα  έλεγαν ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα!

Εκανα ακριβώς την διαδικασία απο παλιό σε νέο iPhone χωρίς να πληρώσω κάτι γιατί είναι μεταφορά της esim και καλύτερα να καλέσεις στο 13818 και να σου στείλουν ηλεκτρονικά κάποια βήματα και γίνεται σε 1 λεπτο.

Γνωριζει κανείς πότε θα λειτουργεί το 5g με dual sim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτησα σε 4-5 καταστήματα Γερμανός στη Θεσσαλονίκη για esim και όλοι απαντούν με τον ίδιο τρόπο. Ότι δεν έχουν έρθει από τα κεντρικά οι εκτυπώσεις των barcodes. 

Επεξ/σία από autodidact
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, autodidact είπε

Ρώτησα σε 4-5 καταστήματα Γερμανός στη Θεσσαλονίκη για esim και όλοι απαντούν με τον ίδιο τρόπο. Ότι δεν έχουν έρθει από τα κεντρικά οι εκτυπώσεις των barcodes. 

Εταιρεία και καλά «ψηφιακά μετασχηματισμένη» ο Όμιλος ΟΤΕ. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω. Αν κάθε χρόνο αλλάζεις τηλέφωνο και χρειάζεται μεταφορά της esim πληρώνεις 10€; Ή το δεκάευρο είναι μόνο την πρώτη φορά που κάνεις την φυσική sim - esim;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 12:25 ΠΜ, AIRTSIOY είπε

Κανονικά δεν πληρώνεις αλλά το κάνουν και όπου πιάσει!!!

ε ναι, το έχουμε πει πολλές φορές ότι μας περνάνε για άσχετους και βλάκες. Ρωτήστε υπάλληλο στο Γερμανό γιατί πρέπει να δίνεις 10 ευρώ για (εκτυπωμένο) barcode κάθε φορά που αλλάζεις συσκευή. Απολαυστικές οι απαντήσεις κάθε φορά. Αξίζουν να μπουν σε συλλογή "20 χρόνια Cosmote - Τα άπαντα ". Εγγυημένο γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...