Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση στο Lightroom app διέγραψε όλες τις φωτογραφίες των χρηστών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

wow εχω βριστει ουκ ολιγες φορες με το support τους, αλλα εδω το παρακαναν.... Το μονοπωλιο εχει κανει τεραστιο κακο.. Δεν νοειται να χασεις αρχεια του υπολογιστη σου απο app που πληρωνεις και να κανουν τους κινεζους... που ζουμε ρε φιλε..

Δηλαδη αυριο ερχεται update στο ΑΕ και χανω τη διαφημιση που κανω comp 3 βδομαδες και εχω nda... Εκει τι κανεις? Χανεις πελατη, δουλεια, σε μηνυουν, πληρωνεις απο την τσεπη σου και δεν τρεχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, thanulee είπε

wow εχω βριστει ουκ ολιγες φορες με το support τους, αλλα εδω το παρακαναν.... Το μονοπωλιο εχει κανει τεραστιο κακο.. Δεν νοειται να χασεις αρχεια του υπολογιστη σου απο app που πληρωνεις και να κανουν τους κινεζους... που ζουμε ρε φιλε..

Δηλαδη αυριο ερχεται update στο ΑΕ και χανω τη διαφημιση που κανω comp 3 βδομαδες και εχω nda... Εκει τι κανεις? Χανεις πελατη, δουλεια, σε μηνυουν, πληρωνεις απο την τσεπη σου και δεν τρεχει?

Μιλάμε πάντα για μια εφαρμογή που δίνεται δωρεάν...καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, thanulee said:

Δηλαδη αυριο ερχεται update στο ΑΕ και χανω τη διαφημιση που κανω comp 3 βδομαδες και εχω nda...

Ε καλά, μην το γενικεύεις. Αυτό δεν σου επιτρέπεται, ό,τι κι αν κάνει η Adobe. Όχι ότι δεν υπάρχουν λόγοι για κράξιμο αλλά αυτό όχι, δεν είναι δική τους δουλειά ή τουλάχιστον δεν πρέπει, ως επαγγελματίας, να το βλέπεις έτσι. (Είμαι σίγουρος ότι δεν βασίζεσαι στην Adobe για το backup σου αν όντως δουλεύεις στη διαφήμιση. Μάλλον τους τα έχεις μαζεμένα για άλλους λόγους, πράγμα το οποίο συμμερίζομαι 😂).

ΥΓ. Αν έκανες δε update στο AE με project μου τριών εβδομάδων χωρίς να έχεις 2 backups με 2 Dobermann να τα φυλάνε θα σε κρέμαγα στο Σύνταγμα 😂😂😂 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, thanulee είπε

wow εχω βριστει ουκ ολιγες φορες με το support τους, αλλα εδω το παρακαναν.... Το μονοπωλιο εχει κανει τεραστιο κακο.. Δεν νοειται να χασεις αρχεια του υπολογιστη σου απο app που πληρωνεις και να κανουν τους κινεζους... που ζουμε ρε φιλε..

Δηλαδη αυριο ερχεται update στο ΑΕ και χανω τη διαφημιση που κανω comp 3 βδομαδες και εχω nda... Εκει τι κανεις? Χανεις πελατη, δουλεια, σε μηνυουν, πληρωνεις απο την τσεπη σου και δεν τρεχει?

Μιλάμε για mobile app, αλλά μιας και αναφέρεσαι σε desktop apps, τα backups σου πρέπει πάντα να τα κρατάς σε τουλάχιστον 2 σημεία. Αλλιώς προσωπικά σίγουρα δεν θα κοιμόμουν ήσυχος. Να στα ΣΒΗΣΕΙ, δύσκολο, πώς να στα σβήσει? Αφού τα αρχεία θα τα έχεις σε διαφορετικά σημεία. 

Στο mobile app τα έσβησε σε κάποιους (όχι σε μένα), και αυτό επειδή αποθηκεύονται εσωτερικά, δεν μπορείς να πάρεις το αρχείο του project και να το αποθηκεύσεις εσύ όπου θες. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Στο mobile app τα έσβησε σε κάποιους (όχι σε μένα), και αυτό επειδή αποθηκεύονται εσωτερικά, δεν μπορείς να πάρεις το αρχείο του project και να το αποθηκεύσεις εσύ όπου θες. 

Απ’ ό,τι βλέπω δεν υπάρχει στα apps που χρησιμοποιούν iCloud. Ξέρεις γιατί;

Είναι μόνο στα apps του γενικού Backup τής συσκευής. Αν έκαναν restore αυτοί που τα έχασαν δεν θα τα ανακτούσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε μου [και οι υπόλοιποι που δεν έχετε ιδέα για τί πράγμα μιλάτε] ΝΙΩΣΕ ΛΙΓΟ.

ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΕ από τα gallery του κινητού. 

Αυτά που σβήστηκαν και είναι ευθύνη της Adobe είναι τα PROJECT FILES που κρατιούνται μέσα στο εκάστοτε app, ώστε να μπορείς να κάνεις επιπλέον αλλαγές στο project. 

Θα το ξαναγράψω γιατί είμαστε στην 3η σελίδα και διαβάζω σαχλαμάρες. ΚΑΜΙΑ EXPORTED PHOTO ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΕ.

Συνεπώς, το icloud που λες είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άκυρο. 

Και σε 1.44 δισκέτα να τα έκανες backup, τα project files του Lightroom θα τα έχανες. Δεν φταίει κανένα iCloud. Ή Dropbox ή Google Drive. Σταματήστε να κυνηγάτε φαντάσματα.

Εγώ καταλαβαίνω τις χάθηκε και τι όχι. Το μήνυμα απευθυνόταν στον ΑΙΧ και τις αερολογίες του.

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου εγώ το ανέφερα πρώτος το iCloud... εννοείτε βέβαια ότι δεν αναφερόμουν στα της εφαρμογής αλλά στο γενικό και περί περιορισμένων του iOS... 

Αλήθεια στο android μπορείς να πάρεις εύκολα τις φώτο που που κρατιούνται μέσα στις εφαρμογές???

Ναι. Π.χ. χτες αποθήκευσα κάτι φωτογραφίες από το whatsup (ή όπως λέγετε) από κινητό συγγενή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ καταλαβαίνω τις χάθηκε και τι όχι. Το μήνυμα απευθυνόταν στον ΑΙΧ και τις αερολογίες του.

Ναι. Π.χ. χτες αποθήκευσα κάτι φωτογραφίες από το whatsup (ή όπως λέγετε) από κινητό συγγενή.

Βρε φίλε μου αφού το ξέρεις ότι έχεις κάνει λάθος, άστο να πάει και αυτό το παλιάμπελο... μην το συνεχίζεις πάλι λάθος θα βγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό. Αυτός που έχασε 800 φωτογραφίες (διόρθωση για τους άνιωθους -> 800 PROJECT FILES) θα ήταν κανένας ψευτο-influencer με εισόδημα από 17 πολυκατοικίες που ταξιδεύει στον κόσμο και έχει την όρεξη να πάει στο ναυάγιο στις 7:12am που δεν υπάρχει ούτε ψυχή, για να βγάλει μία φωτογραφία στην οποία θα κοτσάρει 3-4 presets αγορασμένα από άλλους ψευτο-influencers στο instagram. 

Και όλοι αυτοί λοιπόν δεν είχαν 13€ να πληρώνουν για το Adobe Cloud. Ε ας πρόσεχαν. Για τα χαζά presets ήξεραν να πληρώσουν. Το app το ήθελαν free.

Εσύ το ανέφερες ως αξιόπιστη λύση, όπως και είναι! Και πράγματι, αν ανεβάζεις στο icloud και τα Apps, σου κρατάει και τα project files. Having said that, μόλις ξανακατέβασα το συγκεκριμένο app και υπάρχουν κανονικά τα παλιά μου project files, ενώ είχα σβήσει την εφαρμογή και χωρίς να έχω Adobe cloud!

Οπότε δεν ξέρω σε τί αναφέρεται το πρόβλημα αυτό.

Τώρα για android δεν ξέρω καθόλου να σου πω. 

image.png.fc340be66881708952380c79b22df991.png

 

image.png.6561da90c8da05ba77755031939f1f0e.png

 

image.png.b804fd646308d52b16ea881276ae4b8e.png

 

Well spoked!!!

Να το ξαναπούμε να το εμπεδώσουμε....

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό.

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό.

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό.

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tasosbacon είπε

Έχω φύγει καιρό απο αυτή τη σαπίλα της adobe γενικά. Να ναι καλά παραπλήσια προγράμματα που κάνουν καλή δουλειά εξίσου.

Δεν έχω βρει κάτι ισάξιο του photoshop και illustrator. Συν τα dynamic links σε premiere, after effects και Animate που κάνω. Σε άλλες περιπτώσεις θα είχα σκιστεί σε imports και exports. 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Haldol είπε

Δηλαδή εάν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος θεωρείς ότι το "εβδομαδιάιο backup" σε καλύπτει; Θα ανεχτείς π.χ να χάσεις έστω ΈΝΑ (1) μυστήριο;

Κάποιες περιπτώσεις (όπως αυτή) απαιτούν άμεσο, synced backup. 

Φυσικά και δεν είναι αρκετό, στην καλύτερη των περιπτώσεων εννοούσα, αλλά όπως διάβασες μέσα στο άρθρο υπήρχαν  "επαγγελματίες" που είχαν 2 χρόνια να το κάνουν, εκτός κι αν το λένε για να διεκδικήσουν αποζημίωση σε περίπτωση μήνυσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Δεν έχω βρει κάτι ισάξιο του photoshop και illustrator. Συν τα dynamic links σε premiere, after effects και Animate που κάνω. Σε άλλες περιπτώσεις θα είχα σκιστεί σε imports και exports. 😔

Αντί για photoshop δουλεύω affinity photo. Για illustrator δεν έχω ιδέα να σου προτείνω κάτι δυστυχώς μην σου πω ψέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχανες το πορτοφολι σου κ 100ε πουχει μεσα φταιει αυτος που σου το πουλησε?

Ενηλικες με προτεραιοτητες νηπιων.

Τα σημαντικα πραματα μπακαπ και αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που να ασχολείται με το Lightroom app σε κινητό. Αυτός που έχασε 800 φωτογραφίες (διόρθωση για τους άνιωθους -> 800 PROJECT FILES) θα ήταν κανένας ψευτο-influencer με εισόδημα από 17 πολυκατοικίες που ταξιδεύει στον κόσμο και έχει την όρεξη να πάει στο ναυάγιο στις 7:12am που δεν υπάρχει ούτε ψυχή, για να βγάλει μία φωτογραφία στην οποία θα κοτσάρει 3-4 presets αγορασμένα από άλλους ψευτο-influencers στο instagram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2020 στις 2:07 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Αν δεν φτάνει το μυαλό σου να κάνεις μόνος σου backup, καλά σού λένε.

Ξέρεις τι επειδή και εγώ ασχολούμαι με την φωτογραφία και την επεξεργασία (όχι πάντα σαν επάγγελμα) πάντα τα κρατάω σε σκληρό δίσκο. Δλδ πόσο δύσκολο είναι αυτό λέω εγώ τώρα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, mitsos-5 said:

Ξέρεις τι επειδή και εγώ ασχολούμαι με την φωτογραφία και την επεξεργασία (όχι πάντα σαν επάγγελμα) πάντα τα κρατάω σε σκληρό δίσκο. Δλδ πόσο δύσκολο είναι αυτό λέω εγώ τώρα ??

Το θέμα είναι ότι σε τέτοια ζητήματα συγχέουμε τις δύο ανεξάρτητες αλλά υπαρκτές ευθύνες.

Spoiler

 

Η ευθύνη του χρήστη που οφείλει να προστατεύει τη δουλειά του και τα δεδομένα του, ιδιαίτερα αν είναι μοναδικά, όπως προσωπικές φωτογραφίες κλπ ή του επαγγελματία που οφείλει να προστατεύει τη δουλειά του, αφού κάποια πράγματα είναι αναντικατάστατα, ανεξαρτήτως τού ποιος φέρει την ευθύνη (το θέμα δηλαδή στο φινάλε είναι να μη χάσεις τίποτα και όχι το να αποδείξεις ότι φταίει ο άλλος), αλλά και η ευθύνη της εταιρείας που πουλάει ένα προϊόν/υπηρεσία να κάνει ό,τι περνάει απ’ το χέρι της για τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Το ότι στην προκειμένη περίπτωση (αν έχω καταλάβει) μιλάμε για δωρεάν προϊόν/υπηρεσία δεν αλλάζει την ουσία των λεγομένων μου.

Με άλλα λόγια, όταν γίνει η στραβή, η χρήστης πρέπει να μουντζωθεί και πει στον εαυτό του «ας πρόσεχες», ώστε να διδαχθεί για την επόμενη φορά και η εταιρεία να αναλάβει όλη την ευθύνη που της αναλογεί, ανάλογα την περίπτωση. Το να λέει ο χρήστης «φταίει η εταιρεία» που δεν φρόντισε και η εταιρεία «φταίει ο χρήστης που δεν είχε backup” δεν προσφέρει πουθενά.

Εδώ βέβαια γράφουν μόνο χρήστες γι’ αυτό και τα σχόλια όπως το δικό μου, αφού μιλάμε «εκ μέρους» των χρηστών. Αν συμμετείχε και η εταιρεία λέγοντας «έπρεπε να έχετε backup» να είσαι σίγουρος ότι θα άκουγε τα ανάλογα.

 

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...