Προς το περιεχόμενο

Που και πως να ψαξω για πρακτικη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι φοιτητής πληροφορικής σε ΑΕΙ και εχουμε 3μηνη μη υποχρεωτική πρακτικη. Αυτο τον καιρο ψαχνω για να κανω καμια αίτηση για καποια θεση πρακτικης αλλα πραγματικα δεν βλεπω να παιζει τιποτα απο αγγελιες. Εχετε να προτεινετε σελιδες στις οποιες μπορω να ψαξω για αγγελιες; ποια ειναι η πιο δημοφιλης; Εγω προσωπικα ψαχνω στο indeed, linkedin και atlas. Γενικα ξέρω ότι είναι Αυγουστος και υπαρχει χαμηλη κινητικότητα αλλά ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω θα συμβούλευα να βρεις εταιρίες που σε ενδιαφέρουν εσένα να κάνεις πρακτική και τους στείλεις απευθείας και ας μην έχουν βάλει καμιά αγγελία.

Γράψε ένα σύντομο και περιεκτικό email και στείλτο μαζί με το CV σου και μην κολλάς ενώ συνεχίζεις και ψάχνεις στις αγγελίες. Καλή σου τύχη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

full time με ενδιαφερει. βασικα επειδη 2 μαθηματα μ εχουν μεινει για πτυχιο, σκεφτομουν και να ρωτησω επισης αν μπορω να δουλεψω απο τωρα κανονικα και απλα τον νοεμβριο να μου γυρισουν το συμβολαιο σε πρακτικη και μετα παλι πισω. Πιστευετε υπάρχει ελπίδα; :P

1 hour ago, zenwalk23 said:

Σε ενδιαφερει full-time ή part-time; Αν σε ενδιαφερει full-time απλα κανε οτι λεει ο @dr_frozenarm, πιστεψε με δεν θα εχεις κανενα προβλημα να βρεις πρακτικη.

full time με ενδιαφερει. βασικα επειδη 2 μαθηματα μ εχουν μεινει για πτυχιο, σκεφτομουν και να ρωτησω επισης αν μπορω να δουλεψω απο τωρα κανονικα και απλα τον νοεμβριο να μου γυρισουν το συμβολαιο σε πρακτικη και μετα παλι πισω. Πιστευετε υπάρχει ελπίδα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπεις στο https://atlas.grnet.gr/ για να αναζητήσεις θέσεις πρακτικής. Έχει λίστα με όλες τις διαθέσιμες θέσεις πρακτικής

Επεξ/σία από konna1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, konna1996 said:

Θα μπεις στο https://atlas.grnet.gr/ για να αναζητήσεις θέσεις πρακτικής. Έχει λίστα με όλες τις διαθέσιμες θέσεις πρακτικής

το εκανα αυτο αλλα δεν εχει και πολελς αγγελιες. ευχαριστω παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το atlas οταν εψαχνα εγω ειχε παλιες θεσεις μονο (2-3 χρονια πισω). Εγω πέρα απο τις κλασικές μεγάλες που πάντα ψαχνουν, εμπαινα στο http://www.sepe.gr/gr/SEPE/members/ και κοιταγα εταιρειες και αν με ενδιεφερε το αντικειμενο τους εστελνα. Δεν μπορεις να δουλεψεις κανονικα και μετα να πας τα ενσημα; Νομιζω σε εμας γινοταν (εποχες ΤΕΙ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zenwalk23 said:

Αυτο το atlas οταν εψαχνα εγω ειχε παλιες θεσεις μονο (2-3 χρονια πισω). Εγω πέρα απο τις κλασικές μεγάλες που πάντα ψαχνουν, εμπαινα στο http://www.sepe.gr/gr/SEPE/members/ και κοιταγα εταιρειες και αν με ενδιεφερε το αντικειμενο τους εστελνα. Δεν μπορεις να δουλεψεις κανονικα και μετα να πας τα ενσημα; Νομιζω σε εμας γινοταν (εποχες ΤΕΙ). 

απο οτι μ εχουν πει γινεται. θα το ρωτησω με την πρωτη ευκαιρια. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το έχεις καταλάβει λάθος.

Κάθε εταιρεία (που είναι στα συγκαλά της δλδ) θα θέλει να σε πάρει γιατί τα λεφτά της πρακτικής (ένσημα επίσης) στα πληρώνει το ΕΣΠΑ.

Κάθε τμήμα έχει δική του επιτροπή που μοιράζει με κάποια κριτήρια πρακτικές του ΕΣΠΑ. Ουσιαστικά δηλαδή θα βρεις μια εταιρεία θα πάρεις τηλ και θα πεις: "Έχω τον μισθό μου, θέλω μόνο την εμπειρία που θα μου δώσετε για τρεις μήνες χωρίς να πληρώσετε τίποτα για εμένα." Όλες θα σε πάρουν έτσι.

Έτσι έκανα και εγώ πρακτική λίγο πριν πάρω πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, JohnGTA said:

Φίλε το έχεις καταλάβει λάθος.

Κάθε εταιρεία (που είναι στα συγκαλά της δλδ) θα θέλει να σε πάρει γιατί τα λεφτά της πρακτικής (ένσημα επίσης) στα πληρώνει το ΕΣΠΑ.

Κάθε τμήμα έχει δική του επιτροπή που μοιράζει με κάποια κριτήρια πρακτικές του ΕΣΠΑ. Ουσιαστικά δηλαδή θα βρεις μια εταιρεία θα πάρεις τηλ και θα πεις: "Έχω τον μισθό μου, θέλω μόνο την εμπειρία που θα μου δώσετε για τρεις μήνες χωρίς να πληρώσετε τίποτα για εμένα." Όλες θα σε πάρουν έτσι.

Έτσι έκανα και εγώ πρακτική λίγο πριν πάρω πτυχίο.

εχω την εντυπωση οτι το εσπα δεν σ πληρωνει το 100% του μισθου. αλλα οπως ναι, οπως και να εχει καταλαβα τι λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

εχω την εντυπωση οτι το εσπα δεν σ πληρωνει το 100% του μισθου. αλλα οπως ναι, οπως και να εχει καταλαβα τι λες

Στο λέω γιατί το θυμάμαι χαρακτηριστικά.

Το ΕΣΠΑ 100% πληρώνει τον μισθό σου. Η εταιρεία μόνο τις ώρες και το ωράριο σου δηλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε απλα να στελνω ενα εμαιλ σε καθε εταιρια και να επισυναπτω το βιογραφικο μου και να λεω οτι με ενδιαφερει πρακτικη για την ταδε περιοδο, ετσι χωρίς να εχουν αγγελιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aggeluska είπε

οποτε απλα να στελνω ενα εμαιλ σε καθε εταιρια και να επισυναπτω το βιογραφικο μου και να λεω οτι με ενδιαφερει πρακτικη για την ταδε περιοδο, ετσι χωρίς να εχουν αγγελιες;

ναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Aggeluska είπε

οποτε απλα να στελνω ενα εμαιλ σε καθε εταιρια και να επισυναπτω το βιογραφικο μου και να λεω οτι με ενδιαφερει πρακτικη για την ταδε περιοδο, ετσι χωρίς να εχουν αγγελιες;

Πες τους αυτό που σου έγραψα (αν ισχύει προφανώς, που φαντάζομαι ισχύει αν στο δίνει η σχολή σου) και τόνισε ότι στην πρακτική εργοδότης σου είναι το πανεπιστήμιο και όχι η εταιρεία (μισθολογικώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...