Προς το περιεχόμενο

Που και πως να ψαξω για πρακτικη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/8/2020 στις 3:19 ΜΜ, Aggeluska είπε

full time με ενδιαφερει. βασικα επειδη 2 μαθηματα μ εχουν μεινει για πτυχιο, σκεφτομουν και να ρωτησω επισης αν μπορω να δουλεψω απο τωρα κανονικα και απλα τον νοεμβριο να μου γυρισουν το συμβολαιο σε πρακτικη και μετα παλι πισω. Πιστευετε υπάρχει ελπίδα; :P

 

Είναι πιο εύκολο γενικά να βρεις πρακτική, παρά κανονική δουλειά. Οπότε για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε πάρουν, καλύτερα να πεις μόνο για Πρακτική κι αφού πας να προσπαθήσεις να δείξεις τις ικανότητές σου και στην πορεία να τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι να μείνεις και μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα σου πρότεινα πρακτική στον ΟΤΕ. Τα χρήματα είναι πολύ καλά (για πρακτική)και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κρατήσουν και μετά...👍🏼👍🏼

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Stavoiko said:

Εγώ θα σου πρότεινα πρακτική στον ΟΤΕ. Τα χρήματα είναι πολύ καλά (για πρακτική)και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κρατήσουν και μετά...👍🏼👍🏼

Το σκεφτηκα αλλα νμζ παιρνουν δικτυαδες εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Το σκεφτηκα αλλα νμζ παιρνουν δικτυαδες εκει.

ετσι κι αλλιως κατα 90% πωλητή θα σε βάλουν μέσα στο κατάστημα. στην περιοχή μου πολλά παιδιά κάνουν πρακτική στις εταιρείες κινητής και τα έχουν μέσα στα καταστήματα για πωλήσεις και ταμείο. κάποιους που είναι απο δικτυα, κυρίως αγόρια,  τα στελουν μαζί με τους τεχνικούς εξω.

Για το πρώτο πτυχίο είχα κάνει πρακτική σε αναπτυξιακή εταιρία, σε θέση γραφείου, είχα δει ια αγγελία στη σχολή και πήγα μόνη μου απο κει να ρωτήσω. Τότε (2008) δεν ήταν ΕΣΠΑ πληρωνόμασταν από ΟΑΕΔ  στο τέλος της πρακτικής και ενσημα μόνο για εργατικό ατύχημα, σε μερικές περιπτώσεις πχ τράπεζες πλήρωνε κι ο εργοδότης ενα ποσό, οι υπόλοιποι όχι. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβ'ως γίνεται γιατι κάθε σχολή έχει ορισμένες θέσεις με πλήρη κάλυψη ΕΣΠΑ, δεν δικαιούνται όλοι. πχ σε μας στο προηγούμενο εξάμηνο για το τμήμα μας βγηκαν μόνο 6 θέσεις.  στους υπόλοιπους δεν ξέρω πως πληρωνεται η πρακτική, ο εργοδότης πάντως σίγουρα δεν πληρώνει παραπάνω αν δε θέλει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, velociraptoras said:

ετσι κι αλλιως κατα 90% πωλητή θα σε βάλουν μέσα στο κατάστημα. στην περιοχή μου πολλά παιδιά κάνουν πρακτική στις εταιρείες κινητής και τα έχουν μέσα στα καταστήματα για πωλήσεις και ταμείο. κάποιους που είναι απο δικτυα, κυρίως αγόρια,  τα στελουν μαζί με τους τεχνικούς εξω.

Για το πρώτο πτυχίο είχα κάνει πρακτική σε αναπτυξιακή εταιρία, σε θέση γραφείου, είχα δει ια αγγελία στη σχολή και πήγα μόνη μου απο κει να ρωτήσω. Τότε (2008) δεν ήταν ΕΣΠΑ πληρωνόμασταν από ΟΑΕΔ  στο τέλος της πρακτικής και ενσημα μόνο για εργατικό ατύχημα, σε μερικές περιπτώσεις πχ τράπεζες πλήρωνε κι ο εργοδότης ενα ποσό, οι υπόλοιποι όχι. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβ'ως γίνεται γιατι κάθε σχολή έχει ορισμένες θέσεις με πλήρη κάλυψη ΕΣΠΑ, δεν δικαιούνται όλοι. πχ σε μας στο προηγούμενο εξάμηνο για το τμήμα μας βγηκαν μόνο 6 θέσεις.  στους υπόλοιπους δεν ξέρω πως πληρωνεται η πρακτική, ο εργοδότης πάντως σίγουρα δεν πληρώνει παραπάνω αν δε θέλει ο ίδιος.

Εμας καλύπτονται ολες με ΕΣΠΑ. Νομίζω στην προηγούμενη περιοδο δωσανε 90+ θεσεις εσπα για πρακτική. Οσο για αυτο για τον ΟΤΕ που λες για αυτο δεν ειχα κανει αιτηση για πρακτική εκει. Θελω με προγραμματισμό να ασχοληθώ κυρίως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Για το πρώτο πτυχίο είχα κάνει πρακτική σε αναπτυξιακή εταιρία

Εσύ δεν έλεγες ότι το πρώτο σου πτυχίο ήταν ΤΕΙ σχετικό με γεωπονία; Πώς ακριβώς πήγες σε αναπτυξιακή εταιρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ δεν εχει Developers. Οι "Software Engineers" του με τα deployments ασχολουνται, δεν γραφουν κωδικα. Αν θες να δεις κωδικα και δε σε ενδιαφερει τοσο να σε κρατησουν αλλα να μαθεις πραματα, εγω προτεινω Εθνική. Ειναι στον Γερακα, το ωραριο ειναι το ιδανικο και θα δεις παρα πολλες καινοτομες τεχνολογιες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Εσύ δεν έλεγες ότι το πρώτο σου πτυχίο ήταν ΤΕΙ σχετικό με γεωπονία; Πώς ακριβώς πήγες σε αναπτυξιακή εταιρία; 

Είχε βάλει την αγγελία στη σχολη, εβγαζε προγράμματα αγροτουρισμού. στην ουσία σηκωνα τηλέφωνα

εκείνη την περίοδο επαιρνε και η αγροτική τράπεζα από το τμήμα μας αλλά ήθελε μέσον. στο εαρινο εξάμηνο έπαιρναν και στα γραφεία που έκαναν όσδε. γενικά οι μισοί και πλέον σε γραφεία κάναμε πρακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zenwalk23 said:

Ο ΟΤΕ δεν εχει Developers. Οι "Software Engineers" του με τα deployments ασχολουνται, δεν γραφουν κωδικα. Αν θες να δεις κωδικα και δε σε ενδιαφερει τοσο να σε κρατησουν αλλα να μαθεις πραματα, εγω προτεινω Εθνική. Ειναι στον Γερακα, το ωραριο ειναι το ιδανικο και θα δεις παρα πολλες καινοτομες τεχνολογιες.

πολυ ενδιαφερον. θα το ψαξω. ευχαριστω

Γενικα πιστευετε καλυτερα ειναι να κανεις πρακτικη σε μεγαλη ή μικρη εταιρια; Απο την μια φοβαμαι μηπως στην μεγαλη δεν ασχοληθει κανεις μαζι μου και απο την αλλη φοβαμαι στην μικρη μηπως δεν μαθω τιποτα σημαντικο. Νομιζω βεβαια εχει να κανει πιο πολυ με το ποσο σοβαρη ειναι η εταιρια και λιγοτερο με το μεγεθος της. Εσεις τι πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2020 στις 2:37 ΜΜ, Aggeluska είπε

πολυ ενδιαφερον. θα το ψαξω. ευχαριστω

Γενικα πιστευετε καλυτερα ειναι να κανεις πρακτικη σε μεγαλη ή μικρη εταιρια; Απο την μια φοβαμαι μηπως στην μεγαλη δεν ασχοληθει κανεις μαζι μου και απο την αλλη φοβαμαι στην μικρη μηπως δεν μαθω τιποτα σημαντικο. Νομιζω βεβαια εχει να κανει πιο πολυ με το ποσο σοβαρη ειναι η εταιρια και λιγοτερο με το μεγεθος της. Εσεις τι πιστευετε;

σου κανω up το ποστ γιατι ειμαι στην ιδια φαση αυτη την περιοδο, βεβαια εγω δεν πηρα το ΠΣ ΠΑΔΑ και θα κανω 6μηνη πρακτικη που γινεται μεσω ΟΑΕΔ(βασικος μισθος 50% η εταιρια 50% ο ΟΑΕΔ) και οχι ΕΣΠΑ

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 2:37 ΜΜ, Aggeluska είπε

πολυ ενδιαφερον. θα το ψαξω. ευχαριστω

Γενικα πιστευετε καλυτερα ειναι να κανεις πρακτικη σε μεγαλη ή μικρη εταιρια; Απο την μια φοβαμαι μηπως στην μεγαλη δεν ασχοληθει κανεις μαζι μου και απο την αλλη φοβαμαι στην μικρη μηπως δεν μαθω τιποτα σημαντικο. Νομιζω βεβαια εχει να κανει πιο πολυ με το ποσο σοβαρη ειναι η εταιρια και λιγοτερο με το μεγεθος της. Εσεις τι πιστευετε;

Στο τριμηνο της πρακτικης δεν θα σου μαθει κανεις τιποτα ιδιαιτερο. Ειδικα σε εταιρεια που δεν εχει θεμελιωμενο προγραμμα πρακτικης και αρα δεν υπαρχει πολυς κοσμος με εμπειρια σε πρακτικαριους/διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου κλπ. Καλυτερα στοχευσε σε οσο το δυνατον γνωστοτερη/πιο αναγνωρισμενη εταιρεια για το βιογραφικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vs_skg said:

Στο τριμηνο της πρακτικης δεν θα σου μαθει κανεις τιποτα ιδιαιτερο. Ειδικα σε εταιρεια που δεν εχει θεμελιωμενο προγραμμα πρακτικης και αρα δεν υπαρχει πολυς κοσμος με εμπειρια σε πρακτικαριους/διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου κλπ. Καλυτερα στοχευσε σε οσο το δυνατον γνωστοτερη/πιο αναγνωρισμενη εταιρεια για το βιογραφικο.

Συμφωνω σε γενικες γραμμες. Δεν μαθαινεις τιποτα σε 3 μηνες, αλλα ολοι (νομιζω) κανουμε πρακτικη για να μεινουμε στην εταιρια μετα το περας της πρακτικης μας. Οσο για το θεμελιωμενο προγραμμα πρακτικης που λες, μαλλον δικιο εχεις. Αλλα τι διαφορα εχει ενας που ξεκιναει την πρωτη του εργασιακη εμπειρια σαν πρακτικαριος και ενας που ξεκιναει πρωτη εργασιακη εμπειρια σαν προσφατος αποφοιτος (χωρις να εχει κανει πρακτικη παλιοτερα) ; Και οι δυο ουσιαστικα ιδιες γνωσεις εχουν και εργασιακη εμπειρια.

2 hours ago, splanis said:

σου κανω up το ποστ γιατι ειμαι στην ιδια φαση αυτη την περιοδο, βεβαια εγω δεν πηρα το ΠΣ ΠΑΔΑ και θα κανω 6μηνη πρακτικη που γινεται μεσω ΟΑΕΔ(βασικος μισθος 50% η εταιρια 50% ο ΟΑΕΔ) και οχι ΕΣΠΑ

Γενικα καλυτερο το 6μηνο. Το προτιμανε ακομα και αν πληρωνουν και αυτοι ενα ποσοστο(μου το ειπαν ακριβως ετσι σε συνεντευξη που πηγα). Καλη τυχη

Επεξ/σία από Aggeluska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μπερδευτεί και εγώ . Πλέον έχω το δικαίωμα για έναρξη πρακτικής .

Διάβασα τίς διαδικασίες στή σελίδα του τμήματος αλλά δέν ξέρω που να στραφώ. 

Είμαι τμήμα μηχ. πληροφορικής τ.ε - κατεύθυνση τηλεπικοινωνίες .

Γνωστοί με ίδιες κατευθύνσεις είτε πήγαν σε ΟΤΕ ή μεγάλα καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών προιόντων 

Βασικά με έχει μπερδέψει η επιλογή είτε ΟΑΕΔ ή ΕΣΠΑ.

Το διάβασα και σε προηγούμενα μηνύματα για τη σελίδα του ΑΤΛΑΣ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ακριβώς. Στον ΟΕΑΔ θα πρέπει να πάρεις >80% του βασικού μισθού όπου πληρώνεται 50% από την εταιρία και 50% απ τον ΟΑΕΔ, απ το ΕΣΠΑ είναι νομίζω 280 αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...