Προς το περιεχόμενο

[Σκουπα "ρομποτ"] Alfawise V9S BL517 121€ - Gearbest


makhs5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, gio@ είπε

πρέπει να τελείωσε δεν την βρίσκω και την ήθελα μεχ 

Η σκουπα δεν τελειωσε, εχουν 5 τεμαχια τελευταια ακομη, αλλα δυστηχως τα κουπονια τελειωσαν, η για την ακριβεια τα απεσυραν πριν ακριβως τελοιωσουν, επειδη ειδα χθες οτι απο 16 κουπονια πηγαν στο μηδεν μετα απο ενα λεπτο που ξανακοιταξα, ειδαν πως πουλαει γι αυτο τα απεσυραν πριν τελοιωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GeorgT. είπε

Έφτασε σήμερα τη έβαλα να φορτίσει κ βλέπουμε, προφανώς χωρίς τελωνείο.

Θενκς στο τοπικσταρτερ

Μπραβο, ολα καλα τοτε

Αν θελεις γραψε και μια μικρη εντυπωση πως σου φαινεται στη λειτουργια της

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeorgT. είπε

Δώστε μου λίγο χρόνο κ θα κάνω ένα μικρό review το σκ, γενικά όμως τα πάει πολύ καλα. 

Για τα λεφτά που τη πήραμε αξίζει με το παραπάνω.

Αυτο, μια μικρη εντυπωση ρωτησα πως σου φαινεται, δεν ειπα να μπεις στον κοπο να κανεις review

γενικα αν φαινεται οτι το ρανταρ λειτουργει σωστα, δηλ δεν αφηνει πολλα κενα σημεια 

Σε ολες αυτες τις ρομποτικες σκουπες, που εχουν λειζερ, το ρανταρ και η αναρροφηση παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο, αν λειτουργουν αυτα τα 2 σωστα, τοτε ειναι οκ

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επιτέλους χρόνο να ασχοληθώ πιο πολύ κ να κάνω μερικές δοκιμές.

Στο θέμα πλοήγησης τα πάει καλα, σε μας μικρό διαμέρισμα το ξεπεταει καλά αλλά στα στενά κομμάτια προφανώς ζοριζεται. Έχει κολλήσει μόνο σε ένας σημείο κ αυτό είναι στο πόδι της Poang από το ΙΚΕΑ που πάλευε να το καβαλήσει επιμονα μέχρι που τα κατάφερε κ τελικά μισή πάνω μισή κάτω είπε τέλος θέλω βοήθεια. Αυτό λύνεται εύκολα με μερικές no gone Zone.

Σε θέμα καθάρισμα πολύ ευχαριστημένος, που όταν βλέπεις πόσο σκόνη βγάζει κάθε μέρα λες από που είναι αυτή η σκόνη.

 

Στο θέμα σφουγγάρισμα οκ πανακι που βρέχεται είναι στη ουσία αλλά δεν είναι κακό, τη ακόλουθας κ βλέπεις ότι κάτι κάνει κ αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μου ήρθε και μένα και τη δοκίμασα λίγο χθες και λίγο περισσότερο σήμερα. Επειδή εγώ δεν είχα προηγούμενη προσωπική εμπειρία με τέτοια σκούπα μόλις την έβαλα στο πρώτο δωμάτιο (ρυθμισηax) που φαινομενικά ήταν αρκετά καθαρό και είδα τι έβγαλε εντυπωσιάστηκα! Ειναι θετικο που κανει και σφουγγάρισμα ταυτόχρονα, με λιγο καθαριστικό πατώματος που εβαλα στο νερό το σπίτι μύριζε φρεσκοσφουγγαρισμενο. Εμένα μονο σε κατι καλωδια μπερδευτηκε, προφανως θελουν μάζεμα αν ειναι στο εδαφος. 

Η εφαρμογή ως τωρα φαίνεται αρκετα καλη δεν ξερω σε βαθος χρόνου αν χανει ρυθμισεις/ζωνες οπως ειπώθηκε απο καποιον. Επισης μικρή μπαταρία δεν θα με απασχολήσει αφου φορτιζει μόνη της, πρακτικα δεν ενδιαφερει το χρήστη, δεν θα εισαι και απο πανω της. Άλλωστε αν εχεις τοσο μεγάλο σπιτι που να σου τελειώσει τη μπαταρία σιγουρα θα χρειαστεί να βαλεις πχ εξτρα νερο ή να τιναξεις λιγο τη σκονη... 

Τι να πω ευχαριστώ και παλι τον ts φαινεται απο τις πολυ καλες αγορές που έχω κάνει😛. ηρθε με ups χωρις τελωνειο κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnagelo είπε

 Μετα από power off παρατήρησα  ότι χάνει  το map .εχει συμβεί  σε κάποιον άλλο; υπάρχει  κάποιο fix ?

Απ οτι ξερω σε ολες τις ρομποτικες σκουπες αν κλεισεις την τροφοδοσια ρευματος κοψεις την παροχη ρευματος με καποιον τροπο χανουν τον χαρτη τους, ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα κι από εμένα. Αρχικά ευχαριστώ κι εγώ τον ts "makhs5" που βρηκε την προσφορά. Την αγόρασα κι εγώ και την έχω εδώ και 10 μέρες. Πρώτες εντυπώσεις:

ΘΕΤΙΚΑ:

- Έχει καλή αναρρόφηση και όντως όταν βλέπεις πόση σκόνη βγάζει παθαίνεις ένα σοκ.

- Σκανάρει σχετικά καλά τον χώρο και δεν αφήνει ακάλυπτα σημεία

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

-Αρκετές φορές (7/10) "χάνει" τη βάση φόρτισης και δεν μπορεί να κάνει auto-recharge

-Στην εφαρμογή δεν έχω βρει τρόπο να χωρίσω τα δωμάτια, αν και στο gearbest καπου έλεγε ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα

- Εδώ και 3 μέρες έχει βάει κόλλημα το ρανταρ και μου βγάζει συνεχώς σφάλματα, ότι θέλει καθάρισμα, ενώ δεν έχει τίποτα. Επομένως η σκούπα δούλεψε επιτυχώς για μία εβδομάδα. Μετά από επικοινωνία με το technical support και αποστολη σχετικού βίντεο μου είπαν να τη στειλω πίσω για refund. Δεν μπορω να βρω πουθενα τρόπο να κάνω hard reset μήπως επανέλθει.

 

Όταν δούλευε σωστά με είχε αφήσει άναυδο, ίσως από τις καλύτερες αγορές. Η διάρκεια όμως της σωστής λειτουργίας με απογοήτευσε :-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, V-Giannak said:

Καλημέρα κι από εμένα. Αρχικά ευχαριστώ κι εγώ τον ts "makhs5" που βρηκε την προσφορά. Την αγόρασα κι εγώ και την έχω εδώ και 10 μέρες. Πρώτες εντυπώσεις:

ΘΕΤΙΚΑ:

- Έχει καλή αναρρόφηση και όντως όταν βλέπεις πόση σκόνη βγάζει παθαίνεις ένα σοκ.

- Σκανάρει σχετικά καλά τον χώρο και δεν αφήνει ακάλυπτα σημεία

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

-Αρκετές φορές (7/10) "χάνει" τη βάση φόρτισης και δεν μπορεί να κάνει auto-recharge

-Στην εφαρμογή δεν έχω βρει τρόπο να χωρίσω τα δωμάτια, αν και στο gearbest καπου έλεγε ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα

- Εδώ και 3 μέρες έχει βάει κόλλημα το ρανταρ και μου βγάζει συνεχώς σφάλματα, ότι θέλει καθάρισμα, ενώ δεν έχει τίποτα. Επομένως η σκούπα δούλεψε επιτυχώς για μία εβδομάδα. Μετά από επικοινωνία με το technical support και αποστολη σχετικού βίντεο μου είπαν να τη στειλω πίσω για refund. Δεν μπορω να βρω πουθενα τρόπο να κάνω hard reset μήπως επανέλθει.

Όταν δούλευε σωστά με είχε αφήσει άναυδο, ίσως από τις καλύτερες αγορές. Η διάρκεια όμως της σωστής λειτουργίας με απογοήτευσε :-(

Μαλιστα... Μεχρι τωρα απολαμβανω τα θετικα που αναφερεις και εσύ. Από αρνητικα δεν εχω παρατηρήσει κατι εκτος απο μια φορα που πηγε σε μικρο κομματι χωρου που ειχα ορισει να μην παει. Επισης κάτι σημαντικό νομιζω οτι τους αισθητήρες τους ενοχλει ο απευθείας ηλιος. Σε 1-2 δοκιμες σε ενα δωματιο που εσκαγε ο ηλιος δεν πήγαινε με τπτ στα σημεια με ηλιο και καπως μπερδευοταν. Λογικα εχει να κανει με τον τρόπο λειτουργίας των αισθητήρων δεν νομιζω να φταίει η συγκεκριμένη. Συμπεριφερόταν σα να τις έχεις βάλει το virtual τοίχο.

Δεν ξερω για hard reset αλλά μια φορα που δοκιμαζα κατι, ειχα κανει reset to wifi νομιζω απο το λαμπακι του (κρατημενο) και διαγραφηκαν τα παντα (χαρτες κτλ) στο app. Ηθελα να δω αν μπαινει σε smart life app αλλα δεν τα καταφερα.

Εμένα δεν εχει χασει ποτε βαση και οταν θελω για δωματια απλα του βαζω συγκεκριμενη area και παει μια χαρα. Ισως με τα scenes κατι να παιζει για δωματια αλλα δεν εχω καταλάβει και δεν το σκαλισα.

Επεξ/σία από manpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, V-Giannak είπε

Καλημέρα κι από εμένα. Αρχικά ευχαριστώ κι εγώ τον ts "makhs5" που βρηκε την προσφορά. Την αγόρασα κι εγώ και την έχω εδώ και 10 μέρες. Πρώτες εντυπώσεις:

ΘΕΤΙΚΑ:

- Έχει καλή αναρρόφηση και όντως όταν βλέπεις πόση σκόνη βγάζει παθαίνεις ένα σοκ.

- Σκανάρει σχετικά καλά τον χώρο και δεν αφήνει ακάλυπτα σημεία

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

-Αρκετές φορές (7/10) "χάνει" τη βάση φόρτισης και δεν μπορεί να κάνει auto-recharge

-Στην εφαρμογή δεν έχω βρει τρόπο να χωρίσω τα δωμάτια, αν και στο gearbest καπου έλεγε ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα

- Εδώ και 3 μέρες έχει βάει κόλλημα το ρανταρ και μου βγάζει συνεχώς σφάλματα, ότι θέλει καθάρισμα, ενώ δεν έχει τίποτα. Επομένως η σκούπα δούλεψε επιτυχώς για μία εβδομάδα. Μετά από επικοινωνία με το technical support και αποστολη σχετικού βίντεο μου είπαν να τη στειλω πίσω για refund. Δεν μπορω να βρω πουθενα τρόπο να κάνω hard reset μήπως επανέλθει.

Όταν δούλευε σωστά με είχε αφήσει άναυδο, ίσως από τις καλύτερες αγορές. Η διάρκεια όμως της σωστής λειτουργίας με απογοήτευσε :-(

Να σε ρωτησω, καθαριζεις παντα "Ολους" τους αισθητηρες μετα απο καθε σκουπισμα? Επισεις και το Laser θελει καθαρισμα με μια μπατονετα σε πολυ τακτικη βαση. 

Δοκιμασε ξανα αυτα και πες μας το αποτελεσμα

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, V-Giannak είπε

Μετά από επικοινωνία με το technical support και αποστολη σχετικού βίντεο μου είπαν να τη στειλω πίσω για refund.

FYI παλιά το Gearbest είχε ανακοινώσει ότι είχε ανοίξει service center στην Πολωνία. Τώρα με τον κορωνοϊό το έχω εγκαταλείψει το Gearbest και δε ξέρω τι έχει γίνει.

Δε χάνεις τίποτε να τους ρωτήσεις να το στείλεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω κατι μιας που ανοιξατε παλι την κουβεντα, χωρις υπερβολη επειδη την πηρε ο κολλητος μου και την ειδα παρα πολυ καλα πως λειτουργει, η σκουπα ειναι φοβερη, καλυτερο σκουπισμα  και πιο ακριβης ακομη και απο την xiaomi mi vacuum της πρωτης γενιας, και με λιγοτερο επισεις θορυβο.

Επισεις τα περισσοτερα reviews που την "Θαβανε" αρνητικα, πραγματικα δεν ξερω που αποσκοπουν και τι συμφεροντα εκπληρωνουν και τα γραφουν αυτα, δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση τα αρνητικα reviews.

Εμπιστευομαι τι ειδα εγω στην πραξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...