Προς το περιεχόμενο

[Σκουπα "ρομποτ"] Alfawise V9S BL517 121€ - Gearbest


makhs5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Φαντάζομαι δεν τρέχει κανένα κουπόνι αυτή τη στιγμή;

Δυστηχως εχει εξαντληθει πληρως και δεν προκειται να ξανακυκλοφορησει, αλλοιως θα την χτυπαγα και εγω τωρα με την μια χωρις δευτερη σκεψη

https://www.gearbest.com/vacuum-cleaners/pp_009179960856.html?

Επισεις κατι αλλο που δεν θα ξερετε λογικα, ειναι οτι η  Sencor SRV 9250BK :  https://www.sencor.com.gr/roboticvacuumcleaners/srv-9250bk

Ειναι η Bona robot BL518 : https://www.alibaba.com/product-detail/2019-Newest-IML-UI-Vacuum-Cleaner_62101944481.html?

Δηλ η Bona robot BL517  (Alfawise V9S BL517) Με "Μονη αλλαγη" στο Design στο πανω καπακι. Καμια αλλη κατασκευαστικη διαφορα

Κοιταξτε φωτογραφιες του κατω μερους της Sencor SRV 9250BK και θα καταλαβετε τι λεω, ειναι (Ακριβως η ιδια) με την Alfawise V9S BL517

Αφου λοιπον την εμπιστευεται η Sencor με πολλαπλασια τιμη, οταν το φθηνοτερο και πιο απλο μοντελο της με καμερα χωρις Laser το Sencor SRV 8250BK (Επισεις μοντελο της Bona robot) που πουλαει αυτη τη στιγμη το Media markt https://www.mediamarkt.gr/product/eidi-spitiou-mikrosuskeues/skoupes/sencor-srv-8250-bk/1435754? 

Ειναι με πολλαπλασια τιμη, καταλαβαινεται ποσο αξιζε στα 121 ευρω. 

Ολα αυτα τα ειδα μετα απο ψαξιμο, που δυστηχως ομως ειχε εξαντληθει

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2020 στις 5:18 ΜΜ, makhs5 είπε

Να σε ρωτησω, καθαριζεις παντα "Ολους" τους αισθητηρες μετα απο καθε σκουπισμα? Επισεις και το Laser θελει καθαρισμα με μια μπατονετα σε πολυ τακτικη βαση. 

Δοκιμασε ξανα αυτα και πες μας το αποτελεσμα

Ναι, μετά από κάθε σκούπισμα καθαρίζω όλη τη σκούπα από σκόνες, τρίχες και υπολείμματα. Καθάρισα και το ρανταρ με μπατονέτα όπως πρότεινες (και ευχαριστώ) αλλά δυστυχώς πάλι βγάζει error. Πριν 3-4 μέρες χωρίς να κάνω κάτι, δούλεψε κανονικά, μου καθάρισε όλο το σπίτι και πήγε μόνη της για φόρτιση. Τέλεια λέω! Αλλά δυστυχώς η χαρά ήταν μόνο για λίγο. Από χτες πάλι νούμερα. Εν τω μεταξύ στο manual δν λέει τπτ ούτε για hard reset ούτε κάτι σχετικό. Δεν ξέρω ρε γαμώτο τι άλλο να κάνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, V-Giannak said:

Ναι, μετά από κάθε σκούπισμα καθαρίζω όλη τη σκούπα από σκόνες, τρίχες και υπολείμματα. Καθάρισα και το ρανταρ με μπατονέτα όπως πρότεινες (και ευχαριστώ) αλλά δυστυχώς πάλι βγάζει error. Πριν 3-4 μέρες χωρίς να κάνω κάτι, δούλεψε κανονικά, μου καθάρισε όλο το σπίτι και πήγε μόνη της για φόρτιση. Τέλεια λέω! Αλλά δυστυχώς η χαρά ήταν μόνο για λίγο. Από χτες πάλι νούμερα. Εν τω μεταξύ στο manual δν λέει τπτ ούτε για hard reset ούτε κάτι σχετικό. Δεν ξέρω ρε γαμώτο τι άλλο να κάνω.....

Μπορει να προτεινω βλακεία αλλα θα δοκιμαζα σε αλλο σπιτι αν εχεις τη δυνατότητα. Πχ οπως ανεφερα παραπανω εμένα για καποιο λόγο δεν πλησιάζει σημεια με απευθείας ηλιακη ακτινοβολία το πρωί με έντονο ηλιο. Μπορει να ενοχλείται κάποιος αισθητήρας. Ετσι λεω μηπως υπάρχει κάτι σπίτι σου που την "ενοχλει" (πχ ασυρματο δικτυο, δεν μπορω να φανταστώ κατι).

Άλλη ιδέα θα ηταν να εχει μικρο σκουπιδακι ή σκόνη αναμεσα σε καποιον αισθητήρα και το προστατευτικό του εξωτερικα.

Αν συνέβαινε σε εμένα θα προτιμούσα να πειραματιστω οσο παει μπας και φτιαξει και μπορει και να την άνοιγα. μπορείς να τους το αναφέρεις οτι θα την ανοίξεις μπας και γλιτωσουν και αυτοί το refund, για να εισαι καλυμμενος αν δεν παίξει να την λαβουν και παλι με full refund ακομη και ανοιγμένη.

Επεξ/σία από manpower
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, V-Giannak είπε

Ναι, μετά από κάθε σκούπισμα καθαρίζω όλη τη σκούπα από σκόνες, τρίχες και υπολείμματα. Καθάρισα και το ρανταρ με μπατονέτα όπως πρότεινες (και ευχαριστώ) αλλά δυστυχώς πάλι βγάζει error. Πριν 3-4 μέρες χωρίς να κάνω κάτι, δούλεψε κανονικά, μου καθάρισε όλο το σπίτι και πήγε μόνη της για φόρτιση. Τέλεια λέω! Αλλά δυστυχώς η χαρά ήταν μόνο για λίγο. Από χτες πάλι νούμερα. Εν τω μεταξύ στο manual δν λέει τπτ ούτε για hard reset ούτε κάτι σχετικό. Δεν ξέρω ρε γαμώτο τι άλλο να κάνω.....

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, που λογικα θα το εχεις κανει, αλλα οκ θα το ρωτησω για σιγουρια

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις τον κεντρικο διακοπτη που εχει στο πλαι του? Και να τον αφησεις κλειστο για λιγα λεπτα τουλαχιστον

Αν δεν το εχεις κανει κανε το οπωσδηποτε, απλα να ξερεις θα χασεις την πρωτη χαρτογραφηση που ειχε κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manpower είπε

Μπορει να προτεινω βλακεία αλλα θα δοκιμαζα σε αλλο σπιτι αν εχεις τη δυνατότητα. Πχ οπως ανεφερα παραπανω εμένα για καποιο λόγο δεν πλησιάζει σημεια με απευθείας ηλιακη ακτινοβολία το πρωί με έντονο ηλιο. Μπορει να ενοχλείται κάποιος αισθητήρας. Ετσι λεω μηπως υπάρχει κάτι σπίτι σου που την "ενοχλει" (πχ ασυρματο δικτυο, δεν μπορω να φανταστώ κατι).

Άλλη ιδέα θα ηταν να εχει μικρο σκουπιδακι ή σκόνη αναμεσα σε καποιον αισθητήρα και το προστατευτικό του εξωτερικα.

Αν συνέβαινε σε εμένα θα προτιμούσα να πειραματιστω οσο παει μπας και φτιαξει και μπορει και να την άνοιγα. μπορείς να τους το αναφέρεις οτι θα την ανοίξεις μπας και γλιτωσουν και αυτοί το refund, για να εισαι καλυμμενος αν δεν παίξει να την λαβουν και παλι με full refund ακομη και ανοιγμένη.

Δεν θεωρώ ότι το ενοχλεί κάτι, γιατί το error βγαινει όπου να 'ναι. Πιστευω ότι θέλει ένα hard reset ή αντικατασταση του laser. Δεν έχω καταλαβει αν είναι software ή hardware το πρόβλημα. Όσον αφορα το gearbest μετα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν για refund αλλά μετά δούλεψε και τους είπα για partial refund και να την κρατησω. Το επόμενο βήμα είναι όντως να την ανοίξω αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλαγή το radar το οποίο δεν έχω.

 

2 ώρες πριν, makhs5 είπε

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, που λογικα θα το εχεις κανει, αλλα οκ θα το ρωτησω για σιγουρια

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις τον κεντρικο διακοπτη που εχει στο πλαι του? Και να τον αφησεις κλειστο για λιγα λεπτα τουλαχιστον

Αν δεν το εχεις κανει κανε το οπωσδηποτε, απλα να ξερεις θα χασεις την πρωτη χαρτογραφηση που ειχε κανει

Καλά κάνεις και το λες. Την έχω κλείσει αρκετές φορές δεν αλλάζει κάτι. Άνοιξα και το καπάκι της μπαταρίας, την αποσύνδεσα για 5 λεπτά, αλλά δεν "ξεχασε" τπτ. Κάπου έχει μνήμη γτ συνδέθηκε πάλι στο ρούτερ και έβγαζε το ίδιο σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V-Giannak είπε

Δεν θεωρώ ότι το ενοχλεί κάτι, γιατί το error βγαινει όπου να 'ναι. Πιστευω ότι θέλει ένα hard reset ή αντικατασταση του laser. Δεν έχω καταλαβει αν είναι software ή hardware το πρόβλημα. Όσον αφορα το gearbest μετα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν για refund αλλά μετά δούλεψε και τους είπα για partial refund και να την κρατησω. Το επόμενο βήμα είναι όντως να την ανοίξω αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλαγή το radar το οποίο δεν έχω.

Καλά κάνεις και το λες. Την έχω κλείσει αρκετές φορές δεν αλλάζει κάτι. Άνοιξα και το καπάκι της μπαταρίας, την αποσύνδεσα για 5 λεπτά, αλλά δεν "ξεχασε" τπτ. Κάπου έχει μνήμη γτ συνδέθηκε πάλι στο ρούτερ και έβγαζε το ίδιο σφάλμα

Μηπως κατι παιζει με το router? 

Λοιπον, αν δεν βαριεσαι κανε και το αλλο. Κανε Reset το Wifi της σκουπας απο το κοκκινο λαμπακι, ξερεις, ΑΛΛΑ μην το συνδεσεις με το ιντερνετ, χωρις smatphone, χαρτη, χωρις τιποτα. Σαν να μην εχεις ιντερνετ κανε το. Και μετα βαλε την να λειτουργησει

Και μετα δες αν βγαζει παλι σφαλματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Μηπως κατι παιζει με το router? 

Λοιπον, αν δεν βαριεσαι κανε και το αλλο. Κανε Reset το Wifi της σκουπας απο το κοκκινο λαμπακι, ξερεις, ΑΛΛΑ μην το συνδεσεις με το ιντερνετ, χωρις smatphone, χαρτη, χωρις τιποτα. Σαν να μην εχεις ιντερνετ κανε το. Και μετα βαλε την να λειτουργησει

Και μετα δες αν βγαζει παλι σφαλματα

Το έχω κάνει και αυτό. Και πάλι βγαίνει το ίδιο σφάλμα. Το θέμα είναι ότι τα είχα κάνει όλα αυτά, απογοητεύτηκα και την άφησα κλειστή 2 μέρες. Την ανοίγω και δούλεψε τέλεια χωρίς κανένα σφάλμα. Καλύτερα κ από την πρώτη φορά. Περνάνε 3 μέρες και ξαναρχίζει τα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V-Giannak είπε

Το έχω κάνει και αυτό. Και πάλι βγαίνει το ίδιο σφάλμα. Το θέμα είναι ότι τα είχα κάνει όλα αυτά, απογοητεύτηκα και την άφησα κλειστή 2 μέρες. Την ανοίγω και δούλεψε τέλεια χωρίς κανένα σφάλμα. Καλύτερα κ από την πρώτη φορά. Περνάνε 3 μέρες και ξαναρχίζει τα προβλήματα...

Τοτε φιλε μου 2 ειναι οι λυσεις κατα καποιο τροπο, η την στελνεις πισω και επιστροφη χρηματων, αφου δεν υπαρχει πλεον να σου στειλουν την ιδια, η την κλεινεις τελειως καθε φορα που θα κανει σκουπισμα απο τον κεντρικο διακοπτη, και να κανει καθε φορα καινουρια χαρτογραφηση μηπως ετσι λειτουργει σωστα η ξεκολλησει με το κολλημα που εφαγε

Αν δεν ειναι κατι με το router σου προβλημα

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 8:48 ΜΜ, makhs5 είπε

Τοτε φιλε μου 2 ειναι οι λυσεις κατα καποιο τροπο, η την στελνεις πισω και επιστροφη χρηματων, αφου δεν υπαρχει πλεον να σου στειλουν την ιδια, η την κλεινεις τελειως καθε φορα που θα κανει σκουπισμα απο τον κεντρικο διακοπτη, και να κανει καθε φορα καινουρια χαρτογραφηση μηπως ετσι λειτουργει σωστα η ξεκολλησει με το κολλημα που εφαγε

Αν δεν ειναι κατι με το router σου προβλημα

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Aκόμα και να την κλείσω δν ξαναδουλεύει κανονικά από την αρχή. Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι στη χαρτογράφηση. Το πιο πιθανό πιστεύω είναι να φταίει το ραντάρ σαν ανταλλακτικό. Το θέμα είναι που βρίσκω ανταλλακτικό.
Να τη στείλω πίσω, να μου κάνουν refund για 120, αλλά έτσι κ αλλίως δεν μπορώ να βρω σκούπα με 120€ που στοίχησε αυτή. Γι αυτό θα προτιμούσα να επιδιορθωθεί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά, μπόρεσα επιτέλους κι εγώ σήμερα να τη σεταρω και έπαθα πλάκα με το τι σκόνη και χνουδια μάζεψε!!!

Εχει καταφέρει κανείς να την προγραμματίσει από το app της alfawise να κάνει πχ κάθε 2 μέρες αυτόματα σκουπισμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vins said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά, μπόρεσα επιτέλους κι εγώ σήμερα να τη σεταρω και έπαθα πλάκα με το τι σκόνη και χνουδια μάζεψε!!!

Εχει καταφέρει κανείς να την προγραμματίσει από το app της alfawise να κάνει πχ κάθε 2 μέρες αυτόματα σκουπισμα;

Καλημέρα, όντως η σκούπα έως τώρα εξαιρετική. Αυτό που ζητάς γίνεται αν μπεις μέσα στη σκούπα εκεί που βλέπεις το χάρτη και έπειτα στις ρυθμίσεις της, είναι η επιλογή clean reservation. Επιλέγεις μέρες και ώρες της εβδομάδας και ξεκινάει μόνη της - δοκιμασμένο. Επίσης χρήσιμο στο ίδιο menu είναι το non-disturb time που ότι βάλεις εκεί, η σκούπα δεν θα κάνει τίποτα. Αν για παράδειγμα ξεκινήσεις σκούπισμα απόγευμα και ξεμείνει από μπαταρία πριν τελειώσει το σπίτι θα επιστρέψει για φόρτιση. Μόλις είναι έτοιμη θα συνεχίσει από εκεί που έμεινε, αλλά έχοντας σετάρει το non-disturb time, δεν πρόκειται πχ να συνεχίσει στις 3 το ξημέρωμα και να σε ενοχλήσει...

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι τι παίζει με τα scenes που προσθέτεις; Είναι σαν να ορίζεις δωμάτια και σενάρια; Το έχει ψάξει κανείς; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως είναι αν έχεις πολλές σκούπες και τις ορίζεις απο τα scenes γιατι πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί.

Αλλο ένα ερώτημα, χρησιμοποιεί κανείς καθαριστικό μαζί με το νερό για σφουγγάρισμα; Εγώ βάζω ελάχιστο azax ίσα ίσα για τη μυρωδιά και την αίσθηση φρεσκάδας. Διαβάζω ότι γενικά οι κατασκευαστές λένε να μην βάζεις για να μην μπουκώσει, αλλά πολλοί χρήστες βάζουν σε διάφορες σκούπες εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manpower είπε

 

Αλλο ένα ερώτημα, χρησιμοποιεί κανείς καθαριστικό μαζί με το νερό για σφουγγάρισμα; Εγώ βάζω ελάχιστο azax ίσα ίσα για τη μυρωδιά και την αίσθηση φρεσκάδας. Διαβάζω ότι γενικά οι κατασκευαστές λένε να μην βάζεις για να μην μπουκώσει, αλλά πολλοί χρήστες βάζουν σε διάφορες σκούπες εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Γιατί αντί για να το βάζεις στο δοχείο του νερού δεν το ρίχνεις απευθείας στο πανακι ούτως ώστε να μην περνάει καθόλου από τον μηχανισμό μέσα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...