Προς το περιεχόμενο

Δουλειά ως προγραμματιστής χωρίς προϋπηρεσία και πτυχίο?


Console Master0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kaliakman είπε

Ξεκινάω θεωρώντας ότι μιλάω με άτομο που έχει γνώσεις.  Όταν γράφω θεωρία του Shazam νομίζω γίνεται κατανοητό ότι αναφέρομαι στην θεωρία που βασίστηκε το Shazam και ανέπτυξε κάτι από πάνω και όχι σε κάτι άλλο.

Όχι, δεν γίνεται κατανοητό. Για να γίνει κατανοητό, πρέπει να γνωρίζω τι γνώσεις έχεις, να έχω εμπειρία το τι εννοείς, και να υποθέσω εδώ ότι δεν εννοείς ακριβώς αυτό που γράφεις, αλλά κάτι άλλο. 

Σε κοινό λόγο (π.χ. θέματα "γενικής παιδείας" ) η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει εύκολα, γιατί πρόκειται για "γενικής παιδείας" θέματα. Σε τεχνικό λόγο όμως, όχι. Γιατί εκεί οι όροι έχουν συγκεκριμένη σημασία, με μερικές διαφορές αναλόγως background ομιλητή και context. Επίσης, για να κατανοήσει κανείς τι γίνεται όντως στο Shazam και ποια είναι αυτή η περίφημη θεωρία θα πρέπει να έχει κάποια εξιδείκευση, αλλιώς άνετα μπορεί να λεχθεί το "θεωρία του Shazam" και να σημαίνει κάτι ευφάνταστο.

Π.χ., αμφιβάλω εάν όντως γνωρίζεις τι γίνεται από πίσω, αλλά πιστεύω ότι άκουσες ότι παίζουν κάποια papers, μπορεί να πέταξες και ένα diagonal reading και that's it. Μην το πάρεις στραβά ή προσωπικά, αλλά είναι αντικείμενο που λίγοι στην Ελλάδα το κάνουν σωστά (ερευνητικά), πιο λίγοι μπορούν να το διδάξουν, και μάλλον δεν είσαι στα ιδρύματα αυτά. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Έτσι, μου είναι δύσκολο να καταλάβω τι εννοείς. Με καλή πίστη όμως, υπέθεσα ότι εννοούσες κάτι άλλο από αυτό που έγραψες.

Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις καλύτερα τι γράφω και τι διαβάζεις. 

Σε κάθε περίπτωση, κάπου διάβασα κάτι που ταιριάζει: 

5 ώρες πριν, kaliakman είπε

Το πρόβλημα είναι τι δεν ξέρεις ότι δεν ξέρεις.

---------------------------------------------------------------------------------

2 ώρες πριν, kaliakman είπε

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου θεωρώ τον όρο coder πολύ καλύτερο. Ένα άτομο που απλά παίρνει specification και εκτελεί χωρίς να διερωτάται το γιατί.

Διαφωνώ. Ο όρος coder δεν δείχνει καθόλου τον τρόπο που γίνεται το coding. Το code monkey όμως, περιγράφει και την αντιμετώπιση στο coding. Υλοποίηση και μόνο. 

Βέβαια, είναι πολύ σκληρός στοίβος. Το να μαθαίνεις συνέχεια τι τρέχει στην αγορά, ποιο framework είναι καλύτερο την τρέχουσα εποχή, γιατί, εάν αξίζει να επενδύσεις πάνω του... πφφφ αγχώθηκα μόνο που τα σκέφτομαι. Όχι να τα κάνω για δουλειά. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καθημερινή δουλειά του Software Engineer δεν είναι ούτε να χτυπάει άναρχα πλήκτρα με μπανάνες, ούτε να ψάχνει papers με μαθηματικά. Η δουλειά του είναι να συνθέσει κωδικα ο οποίος ικανοποιεί τα requirements, είναι εύκολο να τεσταριστεί, είναι εύκολο να συντηρηθεί και είναι εύκολο να κατανοηθεί από άλλους συναδέλφους. Αυτό από μόνο του είναι μια εξαιρετικά δύσκολη δουλεία στην οποία έχουν αφιερώσει τη ζωή τους άνθρωποι για να την κάνουν καλύτερη. 

Στο 99% των περιπτώσεων δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο από μαθηματικά Γυμνασίου. Πέρα από τις δικές μου σπουδές, εχω δει αμέτρητα μαθήματα από καθηγητές του Princeton, του MIT, του Harvard που λένε μη φοβάστε με τα μαθηματικά για τον προγραμματισμό, συνήθως δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από άλγεβρα γυμνασίου και γραμμική άλγεβρα.

Ακόμα και αν η δουλειά σου είναι να φτιάξεις το software που προσπαθεί να μαντέψει την πορεία ενός αεροπλάνου από το σήμα ενός ραντάρ, στο 99% των περιπτώσεων δε θα γράψεις τη δική σου εξίσωση για τον υπολογισμό της θέσης του αεροπλάνου. Θα χρησιμοποιήσεις τη δουλειά κάποιου άλλου ανθρώπου που έχει αφιερώσει τη ζωή του στο σχετικό πεδίο και όχι στο να γράφει software.

Στο θέμα μας, όχι δεν είναι απαραίτητες οι σπουδές, αλλά σίγουρα μπορούν τουλάχιστον να σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο και να σε μάθουν να σκέφτεσαι με κάποιες αρχές. Μιλάμε για μια δουλειά που θα περάσεις έτσι κι αλλιώς ένα μεγάλο μέρος της ζωής σου μαθαίνοντας και διαβάζοντας. Οι σπουδές σίγουρα μπορούν να σε βάλουν σε ένα καλό δρόμο. 

Επεξ/σία από Constant1ne
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργα πραγματα..

Καταρχην λες εδωσες 2 φορες (για πληροφορικη απ οτι καταλαβα) και δεν περασες καπου. Επισης μετα καποιος σου προτεινει διαφορες σχολες που περνας με τα μορια σου και απαντας "Δεν παζει να μπορω να παω τωρα. Λογικα οι θεσεις εχουν κλεισει". ??? Δηλαδη?? Ξεχασες να τα δηλωσεις, δεν καταλαβα καλα.

Λογικο και οι γονεις σου μετα απο 2 χρονια να θελουν να κανεις κατι, γιατι μεταξυ μας αν ηθελες τοοοοοοοοοσο πολυ να περασεις δεν θα εβγαζες 12 με δυο χρονια προσπαθεια.

Αρα δικιο εχουν οι γονεις σου οτι πρεπει να αρχισεις να δουλευεις. Αλλα που?? Ντελιβερας ή σε καφετερια?

Ισως το μονο μονοπατι να ειναι οπως ειπαν και οι αλλοι και δουλεια και προσωπικη εργασια σπιτι σε προγραμματισμο. Δυσκολο αλλα ολοι πληρωνουμε τις επιλογες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είμαι αριστούχος φοιτητής Πληροφορικής και αρκετά καλός στο Software και θέλω να βρω μία part time δουλεία επάνω στην C παράλληλα με τις σπουδές μου γιατί κάνω έτσι και αλλιώς άλλες δουλείες, οπότε θα ήταν καλύτερο να κάνω κάτι σχετικό με αυτό που σπουδάζω.

Υπάρχουν αγγελίες κάπου που να μπορείς να δουλέψεις μόνο με C σαν Junior και δεν θέλουν γνώσεις άλλων γλωσσών?

Επεξ/σία από VasilisR89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

Παιδιά είμαι αριστούχος φοιτητής Πληροφορικής και αρκετά καλός στο Software και θέλω να βρω μία part time δουλεία επάνω στην C παράλληλα με τις σπουδές μου γιατί κάνω έτσι και αλλιώς άλλες δουλείες, οπότε θα ήταν καλύτερο να κάνω κάτι σχετικό με αυτό που σπουδάζω.

Υπάρχουν αγγελίες κάπου που να μπορείς να δουλέψεις μόνο με C σαν Junior και δεν θέλουν γνώσεις άλλων γλωσσών?

Σίγουρα αν ξέρεις C/C++ σε πραγματικά καλό επίπεδο θα βρεις πολύ εύκολα κάποια θέση γιατί οι περισσότεροι devs ασχολούνται με πιο high level γλώσσες λόγω παραγωγικότητας και εξέλιξης του web.

Διαφορετικά κοίτα για remote θέσεις εκτός Ελλάδας, όπως επίσης ρίξε μια ματιά στην Rust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

Παιδιά είμαι αριστούχος φοιτητής Πληροφορικής και αρκετά καλός στο Software και θέλω να βρω μία part time δουλεία επάνω στην C παράλληλα με τις σπουδές μου γιατί κάνω έτσι και αλλιώς άλλες δουλείες, οπότε θα ήταν καλύτερο να κάνω κάτι σχετικό με αυτό που σπουδάζω.

Υπάρχουν αγγελίες κάπου που να μπορείς να δουλέψεις μόνο με C σαν Junior και δεν θέλουν γνώσεις άλλων γλωσσών?

Πόσταρε αν θέλεις το github σου εδώ, να δουμε τα project σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το github το έχω private γιατί παραδίδω κώδικες για τη σχολή. Επισυνάπτω δύο project για πιο άμεσα και θα φτιάξω και κάποια δημόσια repositories και θα το ποστάρω στο μέλλον. Το ένα είναι ένας απλός interpreter, έχει κάποια Leaks γιατί δεν χρειαζόταν για το συγκεκριμένο μάθημα αυστηρός έλεγχος και το άλλο λύνει το πρόβλημα του κόσμου των κύβων και δεν έχει ούτε Leaks ούτε Errors. Μπορώ να διορθώσω και το πρώτο αν χρεiαστεί

 

 

Block World.rar Ipl Interpreter.zip

Επεξ/σία από VasilisR89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@VasilisR89
Μα υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες όπως bitbucket και gitlab. Δεν στο github μπορείς να έχεις ΚΑΙ δημόσια ΚΑΙ ιδιωτικά repos.

Και στην τελική είναι 3 εντολές όλο και όλο. Geez....

Εννοώ το git init είναι απ' τις πρώτες εντολές που δίνεις. Thats a law.

βέβαια μπορεί απλά να είχες local git και να βαριόσουν να ανεβάσεις. That's respectable.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 12/5/2021 στις 12:14 ΠΜ, VasilisR89 είπε

Υπάρχουν αγγελίες κάπου που να μπορείς να δουλέψεις μόνο με C σαν Junior και δεν θέλουν γνώσεις άλλων γλωσσών?

Part time δουλειά σε C μου φαίνεται κάτι πολύ δύσκολο, ειδικά για junior. Αν κάποιος ψάχνει προγραμματιστή για C τον θέλει με εμπειρία και με άλλες γνώσεις τύπου embedded. Καλύτερα να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις μια πιο φιλική γλώσσα και να πας σε αυτή ως junior (python/js).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω και λίγο VHDL και τώρα μαθαίνω και Assembly. Επίσης από το καλοκαίρι θα αρχίσω να γράφω σε C++ και θα αφήσω την C. Θέλω να μείνω σε μία γλώσσα που σου επιτρέπει να γράφεις προγράμματα με υψηλή απόδοση και να διαχειρίζεσαι τη μνήμη κτλ μιας και αφιέρωσα χρόνο για να το μάθω και τα προγράμματά μου πλέον να μην σκάνε πουθενά και να μην έχουν Leaks. Μακάρι να είχα χρόνο να μάθω και Front End τώρα(σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα) αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να είναι το κύριο κομμάτι της δουλείας μου σε βάθος χρόνου. Θα ήθελα να ασχοληθώ ή με Low Level C/C++ προγραμματισμό που να χρειάζεται και κάποιες γνώσεις υλικού ή με AI που και πάλι με C++ είναι εφικτό νομίζω αν και πιο χρονοβόρο στην υλοποίηση από την Python.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VasilisR89 είπε

μιας και αφιέρωσα χρόνο για να το μάθω και τα προγράμματά μου πλέον να μην σκάνε πουθενά και να μην έχουν Leaks

Αυτό που γράφεις δεν υπάρχει πουθενά. Πάντα κάτι ξεφεύγει, τα bugs είναι αναπόφευκτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

Ξέρω και λίγο VHDL και τώρα μαθαίνω και Assembly. Επίσης από το καλοκαίρι θα αρχίσω να γράφω σε C++ και θα αφήσω την C. Θέλω να μείνω σε μία γλώσσα που σου επιτρέπει να γράφεις προγράμματα με υψηλή απόδοση και να διαχειρίζεσαι τη μνήμη κτλ μιας και αφιέρωσα χρόνο για να το μάθω και τα προγράμματά μου πλέον να μην σκάνε πουθενά και να μην έχουν Leaks. Μακάρι να είχα χρόνο να μάθω και Front End τώρα(σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα) αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να είναι το κύριο κομμάτι της δουλείας μου σε βάθος χρόνου. Θα ήθελα να ασχοληθώ ή με Low Level C/C++ προγραμματισμό που να χρειάζεται και κάποιες γνώσεις υλικού ή με AI που και πάλι με C++ είναι εφικτό νομίζω αν και πιο χρονοβόρο στην υλοποίηση από την Python.

Σε πολλές γλώσσες γράφεις προγράμματα με υψηλή απόδοση. Στην συντριπτική πλειοψηφία δεν θα σου φανεί ποτέ χρήσιμη η ταχύτητα της C++, κανείς δεν νοιάζεται για ένα 1% καλύτερης απόδοσης άμα σημαίνει πολλαπλασιο development time. Και χωρίς παρεξήγηση, δεν παίζει να γνωρίζεις ακόμη διαχειρηση μνήμης στην C++, εκτός φυσικά άμα έχεις εντρυφήσει και καταλαβαίνεις ποτέ πρέπει να χρησιμοποιείς std::unique_ptr, std::shared_ptr, std::weak_ptr, std::auto_ptr κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

Μακάρι να είχα χρόνο να μάθω και Front End τώρα(σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα) αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να είναι το κύριο κομμάτι της δουλείας μου σε βάθος χρόνου. Θα ήθελα να ασχοληθώ ή με Low Level C/C++ προγραμματισμό που να χρειάζεται και κάποιες γνώσεις υλικού ή με AI που και πάλι με C++ είναι εφικτό νομίζω αν και πιο χρονοβόρο στην υλοποίηση από την Python.

Συμφωνώ πλήρως με ότι λες και με τις προτιμήσεις σου, αλλά για να γίνω και εγώ ξεκάθαρος: Δουλειά ως junior σε embedded συστήματα δεν θα βρεις χωρίς πτυχίο. Είναι ένα αρκετά εξειδικευμένο field, που χρειάζεται χρόνια προυπηρεσίας για να γίνει σωστά, γιατί αν υπάρξουν λάθη είναι πολύ κοστοβόρο να διορθωθούν. Αν ψάχνεις άμεσα για δουλειά, πρέπει να πας σε ένα πιο ανοικτό field, όπως το web development. Αλλιώς, υπομονή μέχρι να τελειώσεις, και ενδεχομένως μέχρι να τελειώσεις και το επόμενο στάδιο (masters).

Προφανώς υπάρχει πάντα και η εξαίρεση ή η τύχη, αλλά μην βασίζεσαι σε αυτό για τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κάποιες ήταν πολύ χρήσιμες.

Για τα Leaks κτλ εννοώ ότι τα διορθώνω, όχι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παραλείψω κάτι, απλά κατά πάσα πιθανότητα θα το βρω σχετικά γρήγορα και θα το φτιάξω και στο τέλος δεν θα έχει.

Κατανοητά και αναμενόμενα τα πιο πολλά, όλα θέλουν τον χρόνο τους. Θα κάτσω να φτιάξω μετά την εξεταστική κάνα πιο σοβαρό Project και θα δούμε. Με κάλεσαν πάντως για μια συνέντευξη για C Software Engineer, τώρα τι θα γίνει εκεί δε ξέρω.

Του χρόνου θα ξέρω και C++ καλά σαν τη C και βάσεις δεδομένων και θα έχω και καλύτερες γνώσεις Μικροαρχιτεκτονικής οπότε αν δεν τα καταφέρω φέτος, τότε κάτι θα βρω σίγουρα. Τώρα όταν με το καλό φύγω μετά το πτυχίο, για master έξω δεν ξέρω αν θα έχει νόημα μετά να αναζητήσω στην Ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...