Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει εναλλακτική του iPhone;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρήστης iPhone και εγω δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω απο 7 συνεχόμενα). Περιμένουμε να δούμε το 12 να δούμε μήπως αλλάξει τίποτα, αν και δεν το βλέπω! Υπάρχει κάποια αξιόλογη - εφάμιλλη συσκευή που να μην εκενυρίσει έναν iPhone user;

Νομίζω το Huawei P40 pro είναι κάτι αντίστοιχο, αλλα δεν έχει Google services;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[γνώμη μου]... εάν δεν έχεις οικοσύστημα apple δεν παίρνεις iPhone, εκτός εάν σε νοιάζει η ασφάλεια*
από το 2009 που έχω iphone μόνο ένα 6μηνο έκανα διάλειμμα με android –ναυαρχίδα της τότε περιόδου– και το μετάνιωσα (προφανώς δεν ήταν κακό το τηλέφωνο αλλά δεν με βόλεψε)

* μπορεί να λέω βλακείες και τα android να έχουν βελτιωθεί αρκετά
**δεν κυνηγάω πάντα το τελευταίο iphone γιατί εκτός από το τηλ. πρέπει να αναβαθμίζω και τους υπολογιστές μου (2 mac pro - 2 air - 1 macbook pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Χρήστης iPhone και εγω δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω απο 7 συνεχόμενα). Περιμένουμε να δούμε το 12 να δούμε μήπως αλλάξει τίποτα, αν και δεν το βλέπω! Υπάρχει κάποια αξιόλογη - εφάμιλλη συσκευή που να μην εκενυρίσει έναν iPhone user;

Νομίζω το Huawei P40 pro είναι κάτι αντίστοιχο, αλλα δεν έχει Google services;; 

Να έχεις και άλλες συσκευές ios πήγαινε σε iPhone καλύτερα.. Αλλιώς αντίστοιχο λειτουργικό είναι της oneplus και τα pixel ότι ποιο καθαρό σε Android και εφάμιλλο του ios σε ποιο καλές τιμές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είσαι στο οικοσύστημα της Apple και πιθανώς να έχεις βιβλιοθήκη από εφαρμογές κλπ, μπορείς να μείνεις εκεί για να μην αλλάξεις συνήθειες και να μην χάσεις τις αγορές σου.

με mid και high android δε θεωρώ ότι θα εκνευρίζεσαι, ΑΛΛΑ θα πρέπει να περάσει καμιά εβδομάδα να συνηθίσεις το νέο λειτουργικό. επίσης μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με ένα ποιο οικονομικό μοντέλο για αρχή, να δεις αν σου αρέσει το νέο περιβάλλον και στη συνέχεια το πουλάς εδώ και αγοράζεις κάτι καλύτερο σε android ή το πουλάς και επιστρέφεις σε iOS. θα έχεις μια μικρή οικονομική χασούρα, αλλά θα κάνεις πρώτα μια δοκιμή. 

επίσης εξαρτάται από το budget σου και τι χρήση θες να κάνεις. 

αν θες να κάνεις αναβάθμιση της συσκευής σου (ποια έχεις;;) μπορείς να μείνεις στο οικοσύστημα της Apple αλλά να μην πας στο τελευταίο (χρονικά) μοντέλο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν είσαι κολημενος με τα προϊόντα της Apple, σε Android υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις. Samsung, OnePlus και Huawei βγάζουν αξιόλογες συσκευές με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και δυνατότητες σε ίδιες τιμές. Οι ίδιες εταιρείες και οι Realme, Xiaomi και TCL έχουν επίσης πολύ καλές συσκευές σε πολύ καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το p40 και θα βρεις άκρη με τις εφαρμογές. 

Αν θες να δώσεις ακόμα πιο λίγα μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με 250€ και ξεχνάς και οικοσυστηματα και χρεώσεις και έχεις και πιο πολλές δυνατότητες 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Χρήστης iPhone και εγω δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω απο 7 συνεχόμενα). Περιμένουμε να δούμε το 12 να δούμε μήπως αλλάξει τίποτα, αν και δεν το βλέπω! Υπάρχει κάποια αξιόλογη - εφάμιλλη συσκευή που να μην εκενυρίσει έναν iPhone user;

Νομίζω το Huawei P40 pro είναι κάτι αντίστοιχο, αλλα δεν έχει Google services;; 

Εναλλακτική ως προς τι;  το software η το hardware? Το android το ξέρεις φαντάζομαι και αν δεν το ξέρεις πρέπει να το δοκιμάσεις για να δεις αν σου αρέσει. Τώρα για το hardware, υπάρχουν πολλές ναυαρχιδες πολλών εταιρειών αξιόλογες ανάλογα τα λεφτά που διαθέτεις.

Αν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος δεν θα μπορέσει να βοηθήσει κάποιος...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Χρήστης iPhone και εγω δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω απο 7 συνεχόμενα). Περιμένουμε να δούμε το 12 να δούμε μήπως αλλάξει τίποτα, αν και δεν το βλέπω! Υπάρχει κάποια αξιόλογη - εφάμιλλη συσκευή που να μην εκενυρίσει έναν iPhone user;

Νομίζω το Huawei P40 pro είναι κάτι αντίστοιχο, αλλα δεν έχει Google services;; 

Τι εννοεις να σε εκνευρισει;

Το Android ΔΕΝ ειναι και δεν θα γινει ποτε iOS. Οποτε με αυτη την λογικη θα σε εκνευρισει ακομη και η καλυτερη και ακριβοτερη ναυαρχιδα.

Εαν αποφασισες να ανεχτεις και να μαθεις το Android πρεπει να μας πεις σε ποια τιμη θελεις να κυμανθεις. Θα βρεις πολυ καλες συσκευες απο 250€ και πανω.

Τα λεω αυτα ενω ειχα και εχω iPhone ενω ολη η αλλη οικογενεια Android και ενω τα εχει παιξει το δικο μου iPhone 7. Προσωπικα δεν θελω την αλλαγη σε Android τοσο που σκεφτομαι ακομη και για ενα μεταχειρισμενο 7αρι αντι για ενα πολυ καλυτερο Android με τα ιδια χρηματα.

Να πω βεβαια οτι ειτε iOS ειτε Android θεωρω κοροιδια να δινει καποιος 600-1000+ ευρω για καποιο τηλεφωνο (οποιοδήποτε τηλεφωνο). Ειναι υπερβολη και πολυτελεια. Κανεις ακριβως την ιδια δουλεια και φθηνοτερα.

Γνωμη μου παντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Τι εννοεις να σε εκνευρισει;

Το Android ΔΕΝ ειναι και δεν θα γινει ποτε iOS. Οποτε με αυτη την λογικη θα σε εκνευρισει ακομη και η καλυτερη και ακριβοτερη ναυαρχιδα.

Εαν αποφασισες να ανεχτεις και να μαθεις το Android πρεπει να μας πεις σε ποια τιμη θελεις να κυμανθεις. Θα βρεις πολυ καλες συσκευες απο 250€ και πανω.

Τα λεω αυτα ενω ειχα και εχω iPhone ενω ολη η αλλη οικογενεια Android και ενω τα εχει παιξει το δικο μου iPhone 7. Προσωπικα δεν θελω την αλλαγη σε Android τοσο που σκεφτομαι ακομη και για ενα μεταχειρισμενο 7αρι αντι για ενα πολυ καλυτερο Android με τα ιδια χρηματα.

Να πω βεβαια οτι ειτε iOS ειτε Android θεωρω κοροιδια να δινει καποιος 600-1000+ ευρω για καποιο τηλεφωνο (οποιοδήποτε τηλεφωνο). Ειναι υπερβολη και πολυτελεια. Κανεις ακριβως την ιδια δουλεια και φθηνοτερα.

Γνωμη μου παντα.

Φίλε μου λυπάμαι που στο λέω αλλά με το iPhone 7 που έχεις δεν απολαμβάνεις πλέον αξιοπρεπή εμπειρία iphone ! Μπορεί να διαφωνείς αλλά αν δεν δώσεις τουλάχιστον 500€ να πάρεις τουλάχιστον ένα xr είναι σαν να έχεις μείνει στο 2016 με τεράστια bezels, μικροσκοπικη οθόνη και κουμπί στη μέση!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου λυπάμαι που στο λέω αλλά με το iPhone 7 που έχεις δεν απολαμβάνεις πλέον αξιοπρεπή εμπειρία ios! Μπορεί να διαφωνείς αλλά αν δεν δώσεις τουλάχιστον 500€ να πάρεις τουλάχιστον ένα xr είναι σαν να έχεις μείνει στο 2016 με τεράστια bezels, μικροσκοπικη οθόνη και κουμπί στη μέση!

Εσυ αναφερεσαι στην αισθητικη. Τι σχεση εχει το iOS με τα bezels?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στο σύνολο. Το ios πλέον είναι συνηφασμενο με τα gestures της full screen καθως και με το face Id. Καλα για την συνολική εμφάνιση του κινητού δεν το συζητάω καν, 5 χρόνια πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

s10 ή s20

δεν θα ξανακοιταξεις πισω

Φίλε μου είχα 6 μήνες samsung s10 plus και μετά πήγα σε iphone xs max. Η εμπειρία χρήσης του iphone είναι κατά πολύ ανώτερη του samsung.

Άρα δυστυχώς καμία σχέση αυτό που λες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

s10 ή s20

δεν θα ξανακοιταξεις πισω

Αστείες μπαταρίες, υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά τηλέφωνα Android από αυτές τις σαβούρες που βγάζει η Samsung και τρως στην μάπα και τους σαπιους exynos. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

μπαταριες μια χαρα

και σαπιοι ξεσαπιοι οι εξυνος, τρεχουν το πιο γαματο πλεον λειτουργικο ανδροιδ τα samsung

Λογικα θα ειναι ααααλλλοοοο secret special Android!!!! 😄🙃 😄🙃 😄🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...