Προς το περιεχόμενο

Κτηνιατρική ΣΣΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, καινούρια εδώ. Ψάχνοντας για την σχολή που με ενδιαφέρει (αναγράφεται στον τίτλο), έπεσα σε ένα άρθρο εδώ, το οποίο μου κίνησε το ενδιαφέρον, παρόλο που αναφερόταν στο ΣΣΑΣ οικονομίας. Έχω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου τις απορίες μου, τις οποίες θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να τις λύσετε, καθώς δεν γνωρίζω κανέναν φοιτητή / απόφοιτο της ΣΣΑΣ κτηνιατρικής.

 

Φέτος ξεκινάω τη Γ λυκείου και έχω όνειρο ζωής την κτηνιατρική. Έπειτα από ψάξιμο και σκέψη, κατέληξα στο να βάλω πρώτη επιλογή την σχολή της ΣΣΑΣ , χωρίς ωστόσο να είμαι μεγάλη φαν του στρατού. Γνωρίζω ότι πρέπει να πληροίς κάποιες προϋποθέσεις, όπως πχ το ύψος ,την εθνικότητα κλπ, καθώς επίσης και για τα αθλήματα που πρέπει να δώσεις προκειμένου να εισαχθείς στη σχολή. Ωστόσο, ούσα κοπέλα, δεν γνωρίζω πολλά περί στρατού και περί ενδυματολογικού κώδικα των γυναικών στρατιωτικών ανεξαρτήτου στρατιωτικού σώματος. Η μία από τις απορίες μου είναι το τι ενδυματολογικός κώδικας ισχύει για τις γυναίκες στη ΣΣΑΣ, τόσο σαν φοιτήτριες όσο και σαν αξιωματικούς. Περί αυτού γνωρίζω ότι επιβάλλεται να μην έχεις σκουλαρίκια (ή έστω εν ώρα υπηρεσίας να τα βγάζεις) και το να μην έχεις βαμμένα μαλλιά σε περίεργο χρώμα. Μία ακόμα απορία μου είναι το αν σαν φοιτητές της κτηνιατρικής μας συμπεριφέρονται σαν φαντάρους, με την έννοια να έχουμε σκοπιές, φυλάκιο κλπ, καθώς επίσης και στην περίπτωση που δεν μας συμπεριφέρονται έτσι, αν θα μάθουμε να χειριζόμαστε όπλα. Ίσως να ακούγεται χαζή απορία, αλλά όπως προανέφερα, δεν γνωρίζω πολλά περί στρατού. Γνωρίζω ότι έχεις περιορισμένη άδεια (κάθε Τετάρτη απόγευμα και ΠΣΚ). Άκουσα πως στην ΣΣΑΣ αν δεν περάσεις κάποιο μάθημα δεν σου επιτρέπουν έξοδο από το στρατόπεδο έως ότου το περάσεις, γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο; 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Αν υπάρχει κάποιος/α απόφοιτος/η της σχολής αυτής εδώ, θα παρακαλούσα να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας. Καλή συνέχεια στη μέρα / νύχτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για τα ειδικότερα της κτηνιατρικής δε γνωρίζω, στο ιατρικής που ηταν φιλος ήταν πολύ πιο χαλαρά όσον αφορα τη στρατιωτική εκπαίδευση σε σχέση με τις άλλες στατιωτικές σχολές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες να σου πω, αλλά θα σε ενθάρρυνα να σκεφτείς/ψάξεις με τι θα ασχολείσαι ως στρατιωτικός κτηνίατρος και αν αυτό ταιριάζει με το όνειρο που έχεις. Ως στρατιωτικός κτηνίατρος θα εξυπηρετείς τις ανάγκες των ενόπλων δυνάμεων, δε θα κάνεις απαραίτητα αυτό που θέλεις εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες να σου πω, αλλά θα σε ενθάρρυνα να σκεφτείς/ψάξεις με τι θα ασχολείσαι ως στρατιωτικός κτηνίατρος και αν αυτό ταιριάζει με το όνειρο που έχεις. Ως στρατιωτικός κτηνίατρος θα εξυπηρετείς τις ανάγκες των ενόπλων δυνάμεων, δε θα κάνεις απαραίτητα αυτό που θέλεις εσύ. 

Έχω δει ήδη τις ειδικότητες κτηνιάτρου στο στρατό και έχω καταλήξει με ποια θέλω να ασχοληθώ, οπότε ως προς αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως στρατιωτικός κτηνίατρος να ξέρεις θα είσαι στον στρατό και θα πληρώνεσαι κανονικά από το δημόσιο και παράλληλα μπορείς να έχεις και ιδιωτικό κτηνιατρίο. 

Φαντάσου αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 30/8/2020 στις 4:10 ΜΜ, deaddnim είπε

Έχω δει ήδη τις ειδικότητες κτηνιάτρου στο στρατό και έχω καταλήξει με ποια θέλω να ασχοληθώ, οπότε ως προς αυτό το κομμάτι είμαι καλυμμένη 

Να ξεκινήσουμε με τα βασικά. 

Στον ΕΣ δεν καταλήγεις να ασχολείσαι με ο,τιδήποτε θέλεις εσύ.

 Στο μυαλό του μέσου ανθρώπου με την λέξη "κτηνίατρος" έρχονται εικόνες από τρυφερά κουταβάκια. Μην περιμένεις στον ΕΣ να έχει τέτοια.. Τα λίγα σκυλιά που έχει είναι άγρια (πολύ άγρια) και δεν κάνουν χαρούλες όταν πας να τους βάλεις το κρύο θερμόμετρο στο πωπουδάκι τους.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι έρχεται στο μυαλό σου όταν σκέφτεσαι "στρατιωτικός" αλλά οι κτηνίατροι στον ΕΣ πνίγονται και αυτοί μέσα στα χαρτιά και τους φακέλους, τις 24ωρες υπηρεσίες, τις δειγματοληψίες τροφίμων και νερού, τις πιστοποιήσεις (πχ HACCP) και όσοι ασχολούνται και με τα σκυλιά έχουν να αντιμετωπίσουν επιπλέον τις λάσπες τους και τα περιττώματα. Α, και τις δειγματοληψίες τροφίμων και νερού. Πολλές δειγματοληψίες τροφίμων και νερού...

Δεν μπορείς να έχεις δικό σου ιδιωτικό κτηνιατρείο όπως ειπώθηκε. Μόνο οι στρατιωτικοί γιατροί (και οδοντίατροι) μπορούν να έχουν δικό τους ιδιωτικό ιατρείο (οδοντιατρείο αντίστοιχα). Καλύτερα.. Έχω ακούσει ότι τα τρυφερά κουταβάκια είναι κακοπληρωτές, δυσκολα τους παίρνεις έστω και ένα ευρώ...

Αλλά ναι πληρώνεσαι κανονικά από το δημόσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ЭΛ Ɓaʼnâņ Šŀưƫäņジ είπε

Να ξεκινήσουμε με τα βασικά. 

Στον ΕΣ δεν καταλήγεις να ασχολείσαι με ο,τιδήποτε θέλεις εσύ.

 Στο μυαλό του μέσου ανθρώπου με την λέξη "κτηνίατρος" έρχονται εικόνες από τρυφερά κουταβάκια. Μην περιμένεις στον ΕΣ να έχει τέτοια.. Τα λίγα σκυλιά που έχει είναι άγρια (πολύ άγρια) και δεν κάνουν χαρούλες όταν πας να τους βάλεις το κρύο θερμόμετρο στο πωπουδάκι τους.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι έρχεται στο μυαλό σου όταν σκέφτεσαι "στρατιωτικός" αλλά οι κτηνίατροι στον ΕΣ πνίγονται και αυτοί μέσα στα χαρτιά και τους φακέλους, τις 24ωρες υπηρεσίες, τις δειγματοληψίες τροφίμων και νερού, τις πιστοποιήσεις (πχ HACCP) και όσοι ασχολούνται και με τα σκυλιά έχουν να αντιμετωπίσουν επιπλέον τις λάσπες τους και τα περιττώματα. Α, και τις δειγματοληψίες τροφίμων και νερού. Πολλές δειγματοληψίες τροφίμων και νερού...

Δεν μπορείς να έχεις δικό σου ιδιωτικό κτηνιατρείο όπως ειπώθηκε. Μόνο οι στρατιωτικοί γιατροί (και οδοντίατροι) μπορούν να έχουν δικό τους ιδιωτικό ιατρείο (οδοντιατρείο αντίστοιχα). Καλύτερα.. Έχω ακούσει ότι τα τρυφερά κουταβάκια είναι κακοπληρωτές, δυσκολα τους παίρνεις έστω και ένα ευρώ...

Αλλά ναι πληρώνεσαι κανονικά από το δημόσιο. 

Η καλύτερη και η πιο περιεκτική απάντηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Έχεις κανονικότατα στρατιωτική εκπαίδευση, υπηρεσίες (σκοπιές που λες) και τα συναφή. Φυσικά όχι σε επίπεδο Ευελπίδων, αλλά τα βασικά τα έχεις.

2. Ο ενδυματολογικός κώδικας είναι ακριβώς αυτός που προβλέπεται από τον Στρατιωτικό Κανονισμό περί στολών. Πολιτικά ρούχα απαγορεύονται μέσα στη Σχολή. Μόνο οι προβλεπόμενες στολές.

3. Το ότι σου αρέσει μία από τις ειδικότητες, δεν σημαίνει και πως θα έχεις δικαίωμα επιλογής. Οι περισσότεροι κτηνίατροι που ξέρω στην Υπηρεσία υπάγονται στην Πολεμική Αεροπορία και ασχολούνται κυρίως με τα περιστέρια ώστε να μην εισέρχονται στις υποδοχές αέρα των αεροσκαφών.

Αν αυτό θέλεις να κάνεις μια ζωή, πάω πάσο.

Γενικότερα, άλλο το στρατιωτικός και άλλο το κτηνίατρος. Αν σου αρέσει μόνο το ένα από τα δύο (η κτηνιατρική) πήγαινε σε μια πολιτική σχολή κτηνιατρικής. Αν σου αρέσει και ο στρατιωτικός βίος με ό,τι συνεπάγεται αυτό (π.χ. το να μην έχεις δικαίωμα επιλογής της ειδικότητάς σου) πήγαινε στη ΣΣΑΣ.

 

Αυτά από έναν Αξιωματικό. Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...