Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να είμαι κάτοχος ασφάλειας και αυτοκινήτου παρόλο που δεν έχω δίπλωμα;


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ο φίλος το παραχωρεί για να εξυπηρετήσουν τις συνολικές ανάγκες μετακίνησής τους (και του ιδίου) καθώς ο ίδιος δεν έχει δίπλωμα. Αργότερα αν θέλει παίρνει δίπλωμα και το οδηγεί ο ίδιος, ή το μεταβιβάζει ή τελος πάντων παραμένει στην κυριότητά του και το κάνει ό,τι θέλει. Παίζει και το φορολογικό που αναφέρθηκε. Δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνει κάποιος.

Εγώ καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή να μην υπάρχει αμάξι και να θέλει να τους εξυπηρετήσει  με το να αγοράσει ένα αυτός στο όνομα του και να το κυκλοφορούν οι συγγενείς του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία και από εμένα.. Ένας φίλος παραπάνω έγραψε ότι είναι καλύτερα να το χαρίσει/πουλήσει 1€ στους συγγενείς/υποψήφιους οδηγούς.. αν πχ αυτός που θα το αγοράσει με 1€/ θα του χαριστεί, είναι άνεργος ή προστατευόμενο μέλος (φοιτητής κλπ), μπορεί να το πάρει? Τι παίζει με φορολογίες κλπ? 

Απλά από περιέργεια αν ξέρει κάποιος γιατί είχα μια μέρα μια συζήτηση σχετική με ένα γνωστό μου που ψάχνει για αμάξι, και μου έμειναν απορίες αν τελικά γίνεται να είναι στο όνομά του ή θα είναι κατάσταση όπως περιγράφει ο ΤS..

Γιατί αν γίνεται είναι καλύτερο/πιο ασφαλές και για τον TS..

Επεξ/σία από chrv80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλο να το δωσεις για να το πλύνουν και άλλο να το παραχωρήσεις ως χρήση.

Στα μπουζουκια που τα πάρκαραν οπου να ήταν οι παρκαδόροι ποιος πλήρωνε τις κλήσεις μετά απο χρόνια ;

Σκέψου ο συγγενής του φίλου να το δώσει σε κάποιον που δεν έχει δίπλωμα.Ποιον θα κυνηγουν μετά;

Καλύτερα να τους το χαρίσει / πουλήσει με 1€ και να μην έχει ευθύνη.

Ο οδηγός είπαμε αναλαμβάνει την ποινική ευθύνη αν φταίει, και την αστική ευθύνη αν η ασφάλεια δεν τον καλύπτει για Χ ψ λόγους. Ο ιδιοκτήτης αν είναι νόμιμος με το αυτοκίνητο του δεν έχει καμία ποινική ευθύνη σε τροχαίο που έγινε από άλλον οδηγο που οδηγούσε το αυτοκίνητό του εφόσον το αυτοκίνητο έχει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να κυκλοφορήσει νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chrv80 είπε

Μια απορία και από εμένα.. Ένας φίλος παραπάνω έγραψε ότι είναι καλύτερα να το χαρίσει/πουλήσει 1€ στους συγγενείς/υποψήφιους οδηγούς.. αν πχ αυτός που θα το αγοράσει με 1€/ θα του χαριστεί, είναι άνεργος ή προστατευόμενο μέλος (φοιτητής κλπ), μπορεί να το πάρει? Τι παίζει με φορολογίες κλπ? 

Απλά από περιέργεια αν ξέρει κάποιος γιατί είχα μια μέρα μια συζήτηση σχετική με ένα γνωστό μου που ψάχνει για αμάξι, και μου έμειναν απορίες αν τελικά γίνεται να είναι στο όνομά του ή θα είναι κατάσταση όπως περιγράφει ο ΤS..

Γιατί αν γίνεται είναι καλύτερο/πιο ασφαλές και για τον TS..

Με μηδενικο εισοδημα μπορεις αν θυμαμαι καλα να δικαιολογησεις μεχρι και 1000αρακι. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια, το ειχα ψαξει πριν αρκετα χρονια.

Μόλις τώρα, gairf είπε

Ο οδηγός είπαμε αναλαμβάνει την ποινική ευθύνη αν φταίει, και την αστική ευθύνη αν η ασφάλεια δεν τον καλύπτει για Χ ψ λόγους. Ο ιδιοκτήτης αν είναι νόμιμος με το αυτοκίνητο του δεν έχει καμία ποινική ευθύνη σε τροχαίο που έγινε από άλλον οδηγο που οδηγούσε το αυτοκίνητό του εφόσον το αυτοκίνητο έχει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να κυκλοφορήσει νόμιμα.

Προχθες ενας φιλος μου εδωσε το αυτοκινητο του στον γαμπρο του (εχει μεγαλυτερους χωρους και ηθελε να μεταφερει κατι).

Ο γαμπρος του σαν σαινι πηγαινε με 180 στην Αττικη οδο και εφαγε κληση απο καμερα (αφαιρεση διπλωματος αφου το οριο ηταν 120 εκει).

Ε για να μην παρουν το διπλωμα του βεβαια το επαιξε κινεζος και μονο μετα απο τσακωμο ασχημο με τον φιλο μου δεχτηκε να πει οτι οδηγουσε εκεινος.

Και μιλαμε για τον γαμπρο του που μενουν στην ιδια πολυκατοικια.

Αντε βγαλε ακρη με καποιον αλλο. Αυτο δεν καταλαβαινετε καποιοι, το ΠΩΣ να αποδειξει ο ιδιοκτητης οτι δεν οδηγουσε εκεινος (και μαλιστα και χωρις διπλωμα σε αυτη την περιπτωση).

Αυτα απο μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gairf είπε

Ο οδηγός είπαμε αναλαμβάνει την ποινική ευθύνη αν φταίει, και την αστική ευθύνη αν η ασφάλεια δεν τον καλύπτει για Χ ψ λόγους. Ο ιδιοκτήτης αν είναι νόμιμος με το αυτοκίνητο του δεν έχει καμία ποινική ευθύνη σε τροχαίο που έγινε από άλλον οδηγο που οδηγούσε το αυτοκίνητό του εφόσον το αυτοκίνητο έχει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να κυκλοφορήσει νόμιμα.

http://nomika-themata.blogspot.com/2011/07/blog-post.html

https://www.capital.gr/nomika-themata/439505/i-euthuni-sta-autokinitistika-atuximata

https://www.google.com/search?q=ευθυνες+ιδιοκτητη+αυτοκινητου&rlz=1CAHNBM_enGB898&oq=ευθυνες+ιδιοκτητη+αυτοκινητου&aqs=chrome..69i57j0l2.9467j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Με μηδενικο εισοδημα μπορεις αν θυμαμαι καλα να δικαιολογησεις μεχρι και 1000αρακι. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια, το ειχα ψαξει πριν αρκετα χρονια.

Μετά το 2021, προς το παρών είναι <1200cc και φέτος το τεκμήριο έχει πέσει στο μισό (2000€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό λέω και εγώ, η αστική ευθύνη βαραίνει τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ή οποία ευθύνη αν το αυτοκίνητο έχει ασφάλεια πληρώνει αυτή, εάν όχι ή η ασφάλεια δεν καλύπτει τον οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα λόγω μέθης, ηλικίας, κτλ, και βαρύνεται ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Η ποινική ευθύνη είναι του οδηγού που προκάλεσε το ατύχημα, ο οποίος θα κατηγορηθεί για τον τραυματισμό ή το θάνατο που προκάλεσε και μόνο αυτός.

Παράδειγμα 1ο

Πατέρας δίνει το καθόλα νόμιμο αυτοκίνητο του στον γιο του ηλικίας 21 ετών με τρία χρόνια δίπλωμα και δηλωμένο κανονικά στην ασφάλεια σαν δεύτερος οδηγός. Ο γιος προκαλεί ατυχημα, υπάρχει τραυματισμός ή θάνατος, και ακολουθεί η ποινική δίωξη του αυταπαγγελτα από την τροχαία, καθώς και αγωγή για αστική ευθύνη από την πλευρά του θύματος. Η ασφαλιστική αναλαμβάνει να διεκπεραιώσει την κάλυψη της αστικής ευθύνης (χρηματική αποζημίωση) όπως έχει υποχρέωση, και ο πατέρας του νεαρού δεν έχει καμία συνέπεια με την ποινική διαδικασία του γιου του.

 

Παράδειγμα 2ο

Όπως παραπανω αλλά ο γιος έχει το δίπλωμα μόνο 6 μήνες και δεν είναι δηλωμένος στην ασφαλιστική σαν δεύτερος οδηγός.

Η ποινική διαδικασία θα είναι η ίδια όπως στο πρώτο παράδειγμα, αλλά η αστική ευθύνη βαραίνει τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου γιατί το ασφαλιστηριο συμβόλαιο δεν καλύπτει τον γιο του.

 

Παράδειγμα 3ο

Όπως προηγουμένως αλλά ο γιος δεν έχει δίπλωμα και είναι και ανήλικος. Ο πατέρας έχει την αστική ευθύνη αλλά και την ποινική ευθύνη μαζί με τον δράστη οδηγό για το ατύχημα.

Επεξ/σία από gairf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...