Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφορεί φέτος το νέο MacBook με επεξεργαστή A14X;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το ότι δε θα έχει καμία βελτίωση σε PC είτε βάλει 100 ARM cores είτε 500. Γιατί θα χωλαίνει σε single core σε βαριά workloads και οι εφαρμογές δε χρησιμοποιούν όλες παράλληλη επεξεργασία. Είναι μοιρασμένα τα πράγματα στο χώρο των προσωπικών υπολογιστών όσον αφορά single threading-multithreading εφαρμογές. Πάνω από 16 πυρήνες, για το 99% των χρηστών είναι τέρμα overkill. Δε χρησιμοποιούνται τόσοι πολλοί πυρήνες συνήθως. Εκεί πρέπει μετά να δώσεις έμφαση στο single core.

Σπρώχνει εδώ και πολλά χρόνια το parallelization η Apple. Όλα τα high level frameworks είναι προσανατολισμένα προς τα εκεί.
Ποια είναι αυτή η single-threaded δουλειά που δεν μπορεί με τίποτα να γίνει multi-threaded?

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως τα legacy applications δεν την ενδιαφέρουν για το μέλλον του Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Σπρώχνει εδώ και πολλά χρόνια το parallelization η Apple. Όλα τα high level frameworks είναι προσανατολισμένα προς τα εκεί.
Ποια είναι αυτή η single-threaded δουλειά που δεν μπορεί με τίποτα να γίνει multi-threaded?

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως τα legacy applications δεν την ενδιαφέρουν για το μέλλον του Mac.

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Η Apple δεν αναζητά μια λύση για να υλοποιήσει ένα high level framework και να γραφτει στην ιστορία ότι με τις σχεδιαστικές επιλογές και τις CPU της φτιάχτηκε ένα HPC (Ηigh Performace Computing).

Η Apple παράγει προιόντα μαζικής κατανάλωσης. Και θα βάλει στα laptops της την καλύτερη δυνατή λύση που μπορεί να σχεδίασει και να την λιθογραφίσει η TSMC για λογαριασμό της στα πλαίσια του time to market. Αυτό ξεκίνησε με το project kalamata, δεν ξεκίνησε να συγκινήσει στο κομμάτι του HPC. Μπορεί να πιάσει την αγορά με laptop 8core και γρήγορη παραγωγή ? Θα το κάνει. Δεν μπορεί άλλά μπορεί γρήγορα να πάει στα 16cores? Θα το κάνει.

Και αν θες την γνώμη μου, μαλλιά έκανε στο κομμάτι του HPC ... περίμεναν όλοι να δουν τι hardware acceleration κάνει η afterburner κάρτα σε ProRes  και ήταν τρομερή φόλα τελικά

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Σπρώχνει εδώ και πολλά χρόνια το parallelization η Apple. Όλα τα high level frameworks είναι προσανατολισμένα προς τα εκεί.
Ποια είναι αυτή η single-threaded δουλειά που δεν μπορεί με τίποτα να γίνει multi-threaded?

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως τα legacy applications δεν την ενδιαφέρουν για το μέλλον του Mac.

Όσο κι αν το σπρώχνει, υπάρχουν πράγματα που δε γίνονται parallelization, ακόμα και στις μέρες μας. Από το gaming που, όσο κι αν το προσπαθούν, dominant στοιχείο είναι το single threaded (μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι δεν υπάρχει performance gain πάνω από ορισμένους πυρήνες σε σύγκριση με τη βελτίωση που βλέπεις με αύξηση του single thread). Οι καθημερινές εργασίες (Office Suite, browsing κλπ) που χρησιμοποιεί ως επί το πλείστον ο κόσμος είναι single thread. Να επαναλάβω ότι δε μιλάμε για εφαρμογές που χρησιμοποιούν ντε και καλά ένα thread τη σήμερον ημέρα, αλλά για το αν κάνουν καλύτερο scaling με περισσότερους πυρήνες σε σχέση με το καλύτερο single thread performance.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gthe είπε

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Η Apple δεν αναζητά μια λύση για να υλοποιήσει ένα higl level framework και να γραφτει στην ιστορία ότι με τις σχεδιαστικές επιλογές και τις CPU της φτιάχτηκε ένα HPC. Η Apple παράγει προιόντα μαζικής κατανάλωσης. Και θα βάλει στα laptops της την καλύτερη δυνατή λύση που μπορεί να σχεδίασει και να την λιθογραφίσει η TSMC για λογαριασμό της στα πλαίσια του time to market. Μπορεί να πιάσει την αγορά με laptop 8core και γρήγορη παραγωγή ? Θα το κάνει? Δεν μπορεί άλλά μπορεί γρήγορα να πάει στα 16cores θα το κάνει

Το δάσος ποιό είναι;

Εννοείται πως η Apple αυτό που την ενδιαφέρει είναι το ελάχιστο κόστος για το καλύτερο προϊόν που μπορεί να έχει ανα κατηγορία. Κάποια στιγμή όμως, το καλύτερο προϊόν, έτσι όπως το οραματίζονται αυτοί anyway, λεπτό, performant με μεγάλη αυτονομία, χτύπησε τοίχο με τις Intel CPU's - σωστά;

Από εποχές Snow Leopard "πρήζουν" για parallelization.

27 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όσο κι αν το σπρώχνει, υπάρχουν πράγματα που δε γίνονται parallelization, ακόμα και στις μέρες μας. Από το gaming που, όσο κι αν το προσπαθούν, dominant στοιχείο είναι το single threaded (μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι δεν υπάρχει performance gain πάνω από ορισμένους πυρήνες σε σύγκριση με τη βελτίωση που βλέπεις με αύξηση του single thread). Οι καθημερινές εργασίες (Office Suite, browsing κλπ) που χρησιμοποιεί ως επί το πλείστον ο κόσμος είναι single thread. Να επαναλάβω ότι δε μιλάμε για εφαρμογές που χρησιμοποιούν ντε και καλά ένα thread τη σήμερον ημέρα, αλλά για το αν κάνουν καλύτερο scaling με περισσότερους πυρήνες σε σχέση με το καλύτερο single thread performance.

Ok, από gaming δεν έχω ιδέα τι παίζει, οι browsers όμως είναι multi-process και η javascript multi-threaded με workers etc (για όσους κάνουν τον κόπο)

Νομίζω προσπαθεί να "εκβιάσει" (κατά κάποιο τρόπο) καταστάσεις η Apple, go multi-threaded or die.

Μόλις δοκίμασα πάντως java compiler, gzip, gcc και μια χαρά multi-threaded είναι.
Η php που τρέχει στο localhost μου είναι single-threaded, αλλά τρέχουν πολλά processes...  Μέχρι και το Safari process για το insomnia.gr 16 threads λέει πως έχει...

Ακόμα αναρωτιέμαι αν παίζουν single-threaded processes που απαιτούν sustained load (στα δικά μου use cases πάντα)

Edit: και το Word που άνοιξα, multi-threaded επίσης...

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Το δάσος ποιό είναι;

Εννοείται πως η Apple αυτό που την ενδιαφέρει είναι το ελάχιστο κόστος για το καλύτερο προϊόν που μπορεί να έχει ανα κατηγορία. Κάποια στιγμή όμως, το καλύτερο προϊόν, έτσι όπως το οραματίζονται αυτοί anyway, λεπτό, performant με μεγάλη αυτονομία, χτύπησε τοίχο με τις Intel CPU's - σωστά;

Το δάσος είναι η γενικότερη ιδέα του τι προσπαθεί να κάνει η Apple. Και σίγουρα δεν αναζητά να βάλει 100 πυρήνες στον imac γιατί απλά δεν μπορεί να το κάνει σε ευλογό χρονικό διάστημα και να τον πουλήσει. Αν μπορούσε θα το είχε ήδη ανακοινώσει. Ειδικά σε αυτή την κατηγορία, έχει ήδη χάσει από τους threadrippers κατά την γνώμη μου, δεν θα το προσπαθησει καν.

Ποια νομίζω εγώ ότι είναι η ιδέα της Apple: Καταρχήν δειχνει να έχει ένα δυνατό τμήμα apple silicon. Φαίνεται στο τελικό της προιόν αυτή τη στιγμή, τον A13 δλδ. Σε αυτό δεν χωράει αμφιβολία. Η apple λοιπόν επένδυσε πολλά χρόνια σε αυτό το κομμάτι, πήρε τα αποτελέσματα που ήθελε και τώρα επιχειρεί να αναπτυχθεί και να επεκταθεί στην αγορά macs με βάση αυτό όσο την παίρνει. Πόσο την παίρνει είναι τώρα η ερώτηση; Το μέλλον θα δείξει. Καταρχήν για να αναπτυχθεί πρέπει να δώσει πρώτα κάποια χειροπιαστά καλά δείγματα. Και φαίνεται ότι θα επιχειρήσει να το κάνει αυτό πρώτα στις low performance CPUs όπου η μετάβαση από έναν i3 ή i5 mobile σε A14Χ φαίνεται ότι μπορεί να γίνει ευκολά από άποψη απόδοσης. Παραμένει το στοίχημα του οικοσυστήματος προφανώς.

Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, η μειοψηφία κατόχων macbook ασχολείται με κάποιο 12άρι ή air μετρίων επιδόσεων. Αυτοι σιγουρα  καλύπτονται, δεν υπαρχει θέμα. Η πλειοψηφία των χτιστών έχει macbοok pro i7 η i9 και το χρησιμοποιεί είτε μέσω της εταιρίας του είτε σαν ιδωτικό laptop για επαγγελματική χρήση για να κάνει κάποιες συγκεκριμένες βαριές δουλειές. Εκεί εστιάζονται οι πωλήσεις macbooks.

Τώρα στο αν χτύπησε τοίχο με την Intel ... Θα έλεγα καλύτερα πως μάλλον η  Apple είδε κάποιο μεγαλύτερο περιθωριο ανάπτυξης αν πάει με την δική της λύση. Σίγουρα ξέρει ότι σε ένα βαθμό θα τα καταφέρει, σε ποιο θα δουμε. Ανάπτυξη δεν σημαίνει 100% ότι θα γίνουν θαυματα σε ότι μετράει ένας μηχανικός όπως εγώ και εσύ, δλδ performance & power ... μπορεί να γίνουν, μπορεί και οχι. Ανάπτυξη σημαίνει ότι θα δώσει μια τελείως νέα πνοή σε πολλά επίπεδα στην εταιρία, σίγουρα και πωλήσεων,

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gthe είπε

Το δάσος είναι η γενικότερη ιδέα του τι προσπαθεί να κάνει η Apple
...
Αν μπορούσε θα το είχε ήδη ανακοινώσει.
...
Το μέλλον θα δείξει.

Θα δούμε λοιπόν... Έχει ανακοινώσει πως σε 2 χρόνια τέλος οι Intel Macs. Ή θα συνεχίσει να πουλάει (παλιό) Mac Pro/iMac Pro με Intel ή θα παρουσιάσει κάτι ανταγωνιστικό. Κατώτερο δεν την παίρνει, φαντάζομαι. Προσπάθησε πολύ για να πείσει πως είναι εδώ ακόμα για τους pro users, δε νομίζω να απογοητεύσει.

9 λεπτά πριν, gthe είπε

Παραμένει το στοίχημα του οικοσυστήματος προφανώς.

Εγώ περιμένω να δω το homebrew τι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gthe said:

περίμεναν όλοι να δουν τι hardware acceleration κάνει η afterburner κάρτα σε ProRes  και ήταν τρομερή φόλα τελικά

Δεν κάνει καλό acceleration ή τελικά οι περισσότεροι δουλεύουν με Arri/Red/Blackmagic Raw και επειδή είναι ακόμα «κλειστή» σε Prores, δεν έχει και πολλά να προσφέρει στη βιομηχανία video?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν κάνει καλό acceleration ή τελικά οι περισσότεροι δουλεύουν με Arri/Red/Blackmagic Raw και επειδή είναι ακόμα «κλειστή» σε Prores, δεν έχει και πολλά να προσφέρει στη βιομηχανία video?

10-20% βελτίωση μετρήσανε στο rendering όταν μπαινει μέσα η afterburner (για prores πάντα, για οτιδήποτε άλλο δεν παίζει).  θα είχαμε απολυθεί οι μισοί μηχανικοί του hardware acceleration των υπολοιπών εταιριών αν προτειναμε 0.1 - 0.2 speedup :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Choulio είπε

Σίγουρα θα έχει καλύτερες επιδόσεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να μη δούμε κάτι τέτοιο. Η μόνη διαφορά που έχει αυτό που έβαλες με το macbook του 2015 ειναι ο arm και το modem. Τον arm θα τον εχει για το modem δε μου εχει χρειαστει και δε με καιει και τοσο 

Αυτο ακριβως λεω, θα ακολουθησει αυτο που εκανε η samsung και θα εχει all day battery life, arm cpu, 4g modem.

Η διαφορα με την samsung(ή το αντιστοιχο surface x) ειναι οτι το apple θα εχει καλυτερες επιδοσεις λογικα , λογω ανωτερου επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει να πέσει μεγάλο γέλιο και πολύ κλάμα μαζί όταν καταλάβουν πως οι επιδόσεις των arm based laptop τους θα μοιάζουν με την εξής μετάβαση (παρομοίωση):

Είναι λες και είχες κάποιον έστω low end intel η και low end amd ryzen / athlon επεξεργαστή και ξαφνικά σου δίνουν να χρησιμοποιήσεις έναν atom Diamondville/Bonnel, in order μάλιστα. Θα πέσει πολύ κλάμα αλλά και γέλιο μαζί.... Γιατί αν και παρομοίωση, τόση είναι η διαφορά αναμεταξύ ενός low watt arm επεξεργαστή με έστω έναν low end x86 επεξεργαστή... Η βλακώδης πόρωση των "οπαδών", το marketing και το hype όπως έγραψε και κάποιος άλλος στην αρχή θα τους τυφλώσει. Όταν το καταλάβουν όμως όταν κοπάσει η "πόρωση" που θα τους πιάσει, θα κλαίνε τα λεφτά τους... Δικά τους είναι anyway... Την πορωμένη ανακρίβεια και τύφλα δεν αντέχω απλά... Πετάνε ουαου θα έχουμε επεξεργαστές apple, τρεμε intel / amd και όποιον πάρει ο χάρος...

Επεξ/σία από DaveMurray
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, DaveMurray είπε

Έχει να πέσει μεγάλο γέλιο και πολύ κλάμα μαζί όταν καταλάβουν πως οι επιδόσεις των arm based laptop τους θα μοιάζουν με την εξής μετάβαση (παρομοίωση):

Είναι λες και είχες κάποιον έστω low end intel η και low end amd ryzen / athlon επεξεργαστή και ξαφνικά σου δίνουν να χρησιμοποιήσεις έναν atom Diamondville/Bonnel, in order μάλιστα. Θα πέσει πολύ κλάμα αλλά και γέλιο μαζί.... Γιατί αν και παρομοίωση, τόση είναι η διαφορά αναμεταξύ ενός low watt arm επεξεργαστή με έστω έναν low end x86 επεξεργαστή... Η βλακώδης πόρωση των "οπαδών", το marketing και το hype όπως έγραψε και κάποιος άλλος στην αρχή θα τους τυφλώσει. Όταν το καταλάβουν όμως όταν κοπάσει η "πόρωση" που θα τους πιάσει, θα κλαίνε τα λεφτά τους... Δικά τους είναι anyway... Την πορωμένη ανακρίβεια και τύφλα δεν αντέχω απλά... Πετάνε ουαου θα έχουμε επεξεργαστές apple, τρεμε intel / amd και όποιον πάρει ο χάρος...

καλα αυτο ειναι αυτονοητο για τους beta testers που χαιρονται οτι "θα εχουν τους επεξεργαστες που εχουν και super computers" αλλα αυτο που καταλαβαινω με αυτη την κινηση ειναι πως η apple αυτο που θελει να κανει ειναι να αλλαξει τον τροπο που λειτουργουν μεχρι τωρα οι εφαρμογες κι απο κει που θελαν ενα δυο τεσσερα... δεκατεσερα δυνατα threads να αξιοποιουν πολυπυρηνους με κανα δυο χιλιαδες "σαπιους πυρηνες" (περιπου ετσι μαλλον λειτουργει και ο ανθρωπινος εγκεφαλος... καπου ειχα διαβασει πως αν συγκρινουμε την αρχιτεκτονικη του με τις γνωστες αρχιτεκτονικες cpu ειναι πιο κοντα σε arm  με μερικα εκατομμυρια πυρηνες των 100ΚHz ... και KHz, οχι MHz ουτε φυσικα GHz), οποτε θα παει στην προ Τζομπς λογικη των πολλων επεξεργαστων.

Αυτο θεωρητικα ακουγεται πολυ ενδιαφερον τεχνολογικος σταθμος που οντως θα μπορουσε να προσφερει πολλα στην τεχνολογια και ειδικα στην AI, ΑΛΛΑ το θεμα ειναι π[ως για να δουλεψει και να πουλησει πρεπει πρωτα απ ολα ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ το κοινο να αγορασει, και τετοιες κοσμοιστορικες αλλαγες θα μπορουσε να  πετυχει ανετα μια εταιρια που ειναι ΑΓΑΠΗΤΗ στο κοινο -η εστω ψιλοουδετερα μισητη αλλα εδραιωμενη και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ- (αν πχ εβγαινε η LG η η xiaomi η ακομα και η samsung η ακομα και εταιριες οπως η m$, η η google  και ελεγε βγαζω αυτη την ιδεα θα ειχαν τεραστιες πιθανοτητες οντως να αλλαζαν το μελλον της ανθρωποτητας). Η apple ΔΕΝ ειναι εταιρια που μπορει να εδραιωσει τεχνολογιες γιατι απλα ΔΕΝ ειναι αγαπητη στο ευρυ κοινο, (γι αυτο και ειναι στο 4-5% και εκει θα μεινει) και ενα τεραστιο ποσοστο χρηστων ακομα και απλα για ιδεολογικους λογους θα εννοιωθε αποστροφη να χρησιμοποιησει το hw μιας τετοιας εταιριας οποτε κατα τη γνωμη μου εχει ελαχιστες πιθανοτητες να πετυχει ενα τετοιο στοχο.

ΑΝ εχαν γνωθις αυτον το καλυτερο που ειχαν να κανουν θα ηταν να φτιαξουν μια "θυγατρικη" και να καναν τετοιες κινησεις μεσα απο αυτη και θα ερχοταν πολυ πιο ευπεπτα στο μεσο καταναλωτη κατι τετοιο (ακομα κι αν ξερεις πως ειναι η apple απο πισω τουλαχιστο να μη τρως και το μηλο στη μουρη)

 

Αποψη μου...

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gthe είπε

Το desktop με τους xeon είναι μια άλλη κατηγορία μόνο του. Σωστά το αφήνουμε στην άκρη.
Εγω μίλησα για το κλασσικό i7 ή i9 macbook pro (13", 15", 16" ή σε οτι άλλο βγαίνει ανα καιρους). Ένα setup ου καταρχήν αγοράζουν σαν εταιρική λύση πάρα πολλές μεγάλες εταιρίες συμπεριλαμβανομένου και των τεράστιων όπως google, facebook, twitter κτλ και κάθε developer/ερευνητής/ακαδημαικος/επαγγελματίας που θέλει να κάνει 5-6 σοβαρές δουλειές. Αυτοί συντηρουν τις πωλήσεις στα laptop, ποιοι νομίζετε ότι τις συντηρούν ... όσοι έχουν 12 άρι για να πηγαίνουν starbucks και να γράφουν freelancing άρθρα ή οι CEO με τα air τους ? Και η ερώτηση παραμένει, αν θα τα καταφέρει σε αυτή τη κατηγορία.

Με εκανες και γελασαα με αυτους απ τα Starbucks, και γω μια απλη χρηση κανω στο λαπτοπ και εχω και desktop βαρβατο!

Ας πουμε να σου συγκρινω κατι. Macbook pro 2013 13" (δεν ειναι οτι δεν εδινα παραπανω απλα ηθελα 13inches) οποτε η αππλε εκει σου λεει οχιιιι θα παρεις μονο i7 διπυρηνο δεν εχει αλλο ακομη και να θες... οποτε να κανω ενα export premier 8 λεπτα macbook (φωτιά και throttling) ενω 4790K desktop 3:30 λεπτα.... επισης ναι γουσταρω να εχω κατι απλό πανω μου για starbucks, αρα θα τους καλυψει αυτους ο Α14 ή 15..  Τώρα καλή η ερώτηση σου. αρχικά πιστευω on release θα καλυψει μονο εμας. ΑΛΛΑ ας πουμε στο iOS το Luma Fusion και αλλα κανουν παπάδες. οποτε οταν θα φτιαξουν οι devs πραγματα για ARM και φτασουμε και Α16 πιστευω ναι θα φτάσουμε και xeon!! βεβαια δεν ξερω αν θα εχουν φτασει οι xeon αλλου...

να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DaveMurray επιμένεις πολύ , αλλά στο τέλος μετράει η εμπειρία χρήσης , και αν είναι σε υψηλά επίπεδα , τότε δεν θα έχει σημασία ο τύπος cpu ... όμως από την στιγμή που έχουν βρει πως να ταιριάξουν δεκάδες ή εκατοντάδες πυρήνες σε ιδιαίτερα μικρές διαστάσεις και έχουν 5-15 watt κατανάλωση , ταιριάζει καλύτερα στην ARM ... βέβαια έχουμε και x86 πολυπύρηνα , αλλά όχι στα 5--15 watt. πρόσφατα χρειάστηκε ο πατέρας μου laptop , και του διάλεξα ένα με ryzen 4600u ο οποίος είναι στα 10-25watt. Υπερβολή για την χρήση του , αλλά ευελπιστώ να πάει 7-8 χρόνια όπως ο προηγούμενος , ένας i3 3210 ο οποίος είναι πλέον αργός για τυπική χρήση. Επίσης ξέρω ότι η μπαταρία δεν θα πάει πάνω από 4-5 ώρες και δεν χρειάζεται , αν με ARM πάει στις 20 ώρες , τότε είναι τεράστια η διαφορά για αυτούς που δεν έχουν την μπρίζα δίπλα τους. ανούσια όμως τελικά η δύναμη στα τερματικά , αν όλη η δύναμη παράγεται σε σέρβερ. Τα cloud system software είναι εδώ και δηλώνουν παρών. Γιατί να κάνεις 5 ώρες process όταν με ένα τερματικό 5w και ένα σέρβερ θα κάνεις 5 λεπτά ; εκεί ο περιορισμός θα είναι στην ταχύτητα του internet. φτάσαμε στα 100 εδώ στην Ελλάδα. Cloud gaming , cloud mining , cloud everything. Άρα το μόνο που θα θέλεις στο μέλλον είναι 200mbits-300mbits-2Gbits ή βάλε όσο θες internet

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SchinasN είπε

@DaveMurray επιμένεις πολύ , αλλά στο τέλος μετράει η εμπειρία χρήσης , και αν είναι σε υψηλά επίπεδα , τότε δεν θα έχει σημασία ο τύπος cpu ... όμως από την στιγμή που έχουν βρει πως να ταιριάξουν δεκάδες ή εκατοντάδες πυρήνες σε ιδιαίτερα μικρές διαστάσεις και έχουν 5-15 watt κατανάλωση , ταιριάζει καλύτερα στην ARM ... βέβαια έχουμε και x86 πολυπύρηνα , αλλά όχι στα 5--15 watt. πρόσφατα χρειάστηκε ο πατέρας μου laptop , και του διάλεξα ένα με ryzen 4600u ο οποίος είναι στα 10-25watt. Υπερβολή για την χρήση του , αλλά ευελπιστώ να πάει 7-8 χρόνια όπως ο προηγούμενος , ένας i3 3210 ο οποίος είναι πλέον αργός για τυπική χρήση. Επίσης ξέρω ότι η μπαταρία δεν θα πάει πάνω από 4-5 ώρες και δεν χρειάζεται , αν με ARM πάει στις 20 ώρες , τότε είναι τεράστια η διαφορά για αυτούς που δεν έχουν την μπρίζα δίπλα τους. ανούσια όμως τελικά η δύναμη στα τερματικά , αν όλη η δύναμη παράγεται σε σέρβερ. Τα cloud system software είναι εδώ και δηλώνουν παρών. Γιατί να κάνεις 5 ώρες process όταν με ένα τερματικό 5w και ένα σέρβερ θα κάνεις 5 λεπτά ; εκεί ο περιορισμός θα είναι στην ταχύτητα του internet. φτάσαμε στα 100 εδώ στην Ελλάδα. Cloud gaming , cloud mining , cloud everything. Άρα το μόνο που θα θέλεις στο μέλλον είναι 200mbits-300mbits-2Gbits ή βάλε όσο θες internet

μα και εσείς επιμένετε πολύ και δεν βλέπω το λόγο γιατί... τόση μανία...

Ένας low watt arm επεξεργαστής όσο ντούπερ σουπερ ειναι ο σχεδιασμός του, έστω και αν ο θεός των μηχανικών επεξεργαστών (Jim Keller) να έχει βάλει το... χεράκι του, δεν μπορεί single η multithread να φτάσει σε επιδόσεις έναν x86 επεξεργαστή στα 25-35 watt και άνω. ΜΟΝΟ σε αυστηρά πάλι συγκεκριμένα multithread workloads ---> εαν οι πορωμένοι κάνουν τον κόπο να διαβάσουν κάνα benchmark στο phoronix για arm επεξεργαστές πολλών watt ---> δλδ server / enterprice cpus ----> με 120 και άνω watt σε arm θα μπορούν να δούν ότι και πάλι σε μόνο ΑΥΣΤΗΡΑ λίγα και συγκεκριμένα multithread workloads εμφανίζουν επιδόσεις εφάμιλλες των server x86 επεξεργαστών. Τώρα να έχεις ενα σκατουλάκι των 5 watt και να ισχυρίζεσαι εσύ τυφλέ οπαδέ της οποιαςδήποτε εταιρείας (εν προκειμένω τώρα της apple), ότι θα φτάσεις σε επιδόσεις desktop / server επεξεργαστές από x86 μεριά, είναι ηλίθιο πως να το κάνουμε, ότι σχεδιαστικό θαύμα και αν διαθέτει στο εσωτερικό του. Η πολυπόθητη σύγκλιση στις επιδόσεις ενός arm επεξεργαστή με x86 επεξεργαστή αργεί ακόμα (και κατ εμε, αρκετά ακόμα). Ασε που μπαίνει στο παιχνίδι και RISC-V σαν σφήνα στην μέση που μοιάζει πολλά υποσχόμενο και σε βάθος χρόνου πιο καλό μέλλον....(στις επιδόσεις, η εμπορική επιτυχία είναι κάτι άλλο, οι μαυραγορίτες στην apple πουλάνε και παγάκια σε εσκιμώους, όπως και ο αείμνηστος Jobs, θεός σχωρέστον)

Άσε που αν πάρουμε τις δικές τους θεωρήσεις.... πως είναι δυνατόν χαχα να είναι αναβάθμιση επεξεργαστής όπου τάχα σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα τους θα πασχίζει να φτάσει low end i3 η i5, όταν υπάρχουν apple laptops και imacs με high end intel επεξεργαστές; Δεν καταλαβαίνουν τι λένε και τι υποστηρίζουν;

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...