Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Απολυτηρίου ΕΠΑΛ στη Γερμανία


tonkpils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

και εγω ΤΕΕ τελειωσα το 2008. Σχετικα με τις πανελλαδικες, ναι, επαιζε ρολο οταν ειχα παει εγω να το αναγνωρισω. Συγκεκριμενα ηθελε να εχεις δωσει οπωσδηποτε πανελλαδικες και να εχεις και τουλαχιστον 10.000 μορια(βαση)

Μάλιστα οκ..οπότε πρέπει να δω αν έχω 10.000 μόρια;; και που θα ψάξω να το βρω αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Εδω εισαι. θελει να εχεις πανελλαδικες και να εχεις πιασει τα μισα μορια. Δηλαδη 1000/2000.

Screenshot_2.png

Οκ..αλλά θα σε ξαναπώ που μπορώ να μπω και να δω τότε που έδωσα πανελλαδικές πόσα μόρια είχα πιάσει;;; Παιρνεις κάποιο τηλ...από ιστοσελίδα..από κοντα..πως το μαθαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, atrwtos said:

Οκ..αλλά θα σε ξαναπώ που μπορώ να μπω και να δω τότε που έδωσα πανελλαδικές πόσα μόρια είχα πιάσει;;; Παιρνεις κάποιο τηλ...από ιστοσελίδα..από κοντα..πως το μαθαίνεις

δεν εχω ιδεα. παρε το σχολειο που πηγαινες ενα τηλ κ ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atrwtos είπε

Οκ..αλλά θα σε ξαναπώ που μπορώ να μπω και να δω τότε που έδωσα πανελλαδικές πόσα μόρια είχα πιάσει;;; Παιρνεις κάποιο τηλ...από ιστοσελίδα..από κοντα..πως το μαθαίνεις

Ενταξει αν δεν ξερεις εσυ ο ιδιος ποσα μορια ειχες παρει? -στην ουσια τι βαθμους ειχες παρει-
οταν εδωσες Πανελλαδικες, ποια....ιστοσελιδα, περιμενεις να (σ)τα εχει αυτα τωρα μαζεμενα?
😝
Φροντιστηρια θυμαμαι τα κρατουσαν αυτα => πολυ απλα, γιατι δημοσιευονταν και σε εφημεριδες
της εποχης τοσο στις μεγαλες, οσο και στις τοπικες (που συνηθως μοιραζονταν δωρεαν εκεινες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aggeluska είπε

δεν εχω ιδεα. παρε το σχολειο που πηγαινες ενα τηλ κ ρωτα

οκ...

4 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ενταξει αν δεν ξερεις εσυ ο ιδιος ποσα μορια ειχες παρει? -στην ουσια τι βαθμους ειχες παρει-
οταν εδωσες Πανελλαδικες, ποια....ιστοσελιδα, περιμενεις να (σ)τα εχει αυτα τωρα μαζεμενα?
😝
Φροντιστηρια θυμαμαι τα κρατουσαν αυτα => πολυ απλα, γιατι δημοσιευονταν και σε εφημεριδες
της εποχης τοσο στις μεγαλες, οσο και στις τοπικες (που συνηθως μοιραζονταν δωρεαν εκεινες)

Καλα βρε παιδια μη βαρατε...μπορεί να τα έχουν ψηφιοποιήση..χοχοχο..λέμε τώρα..εδω πες αλλα και άλλα δεν έχουν κάνει ...τεσπα..που να θυμαμαι έχουν περάσει και 14 χρονια..θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα 8 επίπεδα του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων καλύπτουν ολόκληρο το φάσμα των προσόντων από την πρωτοβάθμια έως την ανώτατη εκπαίδευση. 

Το ΕΠΑΛ είναι στο ΕΠΙΠΕΔΟ 4.   https://proson.eoppep.gr/el/QualificationTypes

Πρέεπι να βρεις ποιες σχολές δίνουν τίτλο σπουδών επιπέδου 4 στην Γερμανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/10/2020 στις 4:18 ΜΜ, kastoria74 είπε

Τα 8 επίπεδα του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων καλύπτουν ολόκληρο το φάσμα των προσόντων από την πρωτοβάθμια έως την ανώτατη εκπαίδευση. 

Το ΕΠΑΛ είναι στο ΕΠΙΠΕΔΟ 4.   https://proson.eoppep.gr/el/QualificationTypes

Πρέεπι να βρεις ποιες σχολές δίνουν τίτλο σπουδών επιπέδου 4 στην Γερμανία.

Παράξενο διότι εμένα είναι επιπέδου 5. Άκυρο. Είσαι ο παοκτσης που παίρνει τηλέφωνα τον Τσουκαλά;

 

Ενημέρωση: αρχές του μήνα αναγνωρίστηκαν το απολυτήριο μου και το πτυχίο μου. Το πρώτο ως Fachorientierte Hochschulreife και το δεύτερο απλά ως βοηθός νοσηλευτή χωρίς να χρειάζεται να κάνω περαιτέρω πρακτική. Το κόστος ήταν 100 ευρώ για το ένα και 150 για το άλλο. Βέβαια βάλε και το κόστος μετάφρασης καμιά δεκαριά εντύπων...(κλαψ)

Η μόνη μλκια είναι πως το απολυτήριο μου έχει ισχύ μόνον εντός του κρατιδίου της Βάδης Βυρτεμβέργης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 12:08 ΠΜ, tonkpils είπε

Παράξενο διότι εμένα είναι επιπέδου 5. Άκυρο. Είσαι ο παοκτσης που παίρνει τηλέφωνα τον Τσουκαλά;

Ενημέρωση: αρχές του μήνα αναγνωρίστηκαν το απολυτήριο μου και το πτυχίο μου. Το πρώτο ως Fachorientierte Hochschulreife και το δεύτερο απλά ως βοηθός νοσηλευτή χωρίς να χρειάζεται να κάνω περαιτέρω πρακτική. Το κόστος ήταν 100 ευρώ για το ένα και 150 για το άλλο. Βέβαια βάλε και το κόστος μετάφρασης καμιά δεκαριά εντύπων...(κλαψ)

Η μόνη μλκια είναι πως το απολυτήριο μου έχει ισχύ μόνον εντός του κρατιδίου της Βάδης Βυρτεμβέργης. 

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο το απολυτήριο του δημοτικού γενικά πρέπει να το έχεις όταν πας Γερμανία;;;...Γιατί γενικά που ψάχνω κάτι τέτοια βλέπω ισχύει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 5:53 ΜΜ, atrwtos είπε

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο το απολυτήριο του δημοτικού γενικά πρέπει να το έχεις όταν πας Γερμανία;;;...Γιατί γενικά που ψάχνω κάτι τέτοια βλέπω ισχύει;;

Όχι εκτός και αν δεν έχεις βγάλει κάτι παραπάνω. 

Φαντάζομαι βλέπεις κάποιες αγγελίες που αναγράφουν ως απαιτούμενο προσόν "Mittlerreife". Δεν το χρειάζεσαι. Πας με αυτό που έβγαλες τελευταίο, δλδ του Λυκείου.

Αν θες να το αναγνωρίσεις και αν εφόσων δεν έχεις δώσει πανελλαδικές, τότε καλό είναι να μεταφράσεις και τα 3 απολυτήρια και να τα καταθέσεις προς αναγνώριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/10/2020 στις 12:08 ΠΜ, tonkpils είπε

Παράξενο διότι εμένα είναι επιπέδου 5. Άκυρο. Είσαι ο παοκτσης που παίρνει τηλέφωνα τον Τσουκαλά;

Ενημέρωση: αρχές του μήνα αναγνωρίστηκαν το απολυτήριο μου και το πτυχίο μου. Το πρώτο ως Fachorientierte Hochschulreife και το δεύτερο απλά ως βοηθός νοσηλευτή χωρίς να χρειάζεται να κάνω περαιτέρω πρακτική. Το κόστος ήταν 100 ευρώ για το ένα και 150 για το άλλο. Βέβαια βάλε και το κόστος μετάφρασης καμιά δεκαριά εντύπων...(κλαψ)

Η μόνη μλκια είναι πως το απολυτήριο μου έχει ισχύ μόνον εντός του κρατιδίου της Βάδης Βυρτεμβέργης. 

Το επίπεδο 5 στο αναγνώρισαν για το Πτυχίο Νοσηλευτή που έχεις από το ΙΕΚ και όχι για το Πτυχίο που έχεις από το ΕΠΑΛ.

Άλλο πράγμα το ΙΕΚ και άλλο το ΕΠΑΛ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kastoria74 είπε

Το επίπεδο 5 στο αναγνώρισαν για το Πτυχίο Νοσηλευτή που έχεις από το ΙΕΚ και όχι για το Πτυχίο που έχεις από το ΕΠΑΛ.

Άλλο πράγμα το ΙΕΚ και άλλο το ΕΠΑΛ.

Keine Scheisse Sherlock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
Στις 8/9/2020 στις 2:01 ΜΜ, Aggeluska είπε

και εγω ΤΕΕ τελειωσα το 2008. Σχετικα με τις πανελλαδικες, ναι, επαιζε ρολο οταν ειχα παει εγω να το αναγνωρισω. Συγκεκριμενα ηθελε να εχεις δωσει οπωσδηποτε πανελλαδικες και να εχεις και τουλαχιστον 10.000 μορια(βαση)

Καλημέρα! Θυμάσαι μήπως το χαρτί που σου έδωσαν από το σχολείο σε τι κλίμακα είχε περασμένους τους βαθμούς?

Εμένα λογικά ειναι 0-200 , γιατι στα μαθηματικά πχ που ειχα γράψει 15...γράφει 150.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...