Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με plus500


Karamol3golas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι καινούριος σε ότι έχει σχέση με μετοχές forex κλπ,και επέλεξα το plus500 για τα πρώτα βήματα γιατί από όσο διαβάζω είναι user friendly σε σχέση με τα υπόλοιπα και δέχεται σχετικά μικρά ποσα της τάξης των 100 ευρω...Εφτιαξα τον λογαριασμό μου,έκανα επιβεβαίωση κλπ,και έβαλα 1ο κεφάλαιο των 100 ευρω..Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είναι σωστή η διαδικασία που ακολούθησα..Βρήκα μια εταιρία που το κόστος της μετοχής είναι 400 ευρω..Πατάω αγορά μετοχής,και μου γράφει απαιτούμενο περιθώριο 80 ευρώ,το οποίο βγαίνει απο το λόγο 1:5 της μόχλευσης,δηλαδή αγόρασα ουσιαστικά τι 1/5 της μετοχής.Εχω επιλέξει αγορά όταν η τιμή είναι 0,07% πάνω από την τρέχουσα τιμή,δηλαδή κάτι λεπτά παραπάνω,και πατάω αγορά..Αυτό σημαίνει πως όταν η τιμή της μετοχής φτάσει το ποσο αυτό,θα την αγοράσει αυτόματα οπότε απλά περιμένω??Γενικά η διαδικασία είναι σωστή η πρέπει να αλλάξω κάτι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχε υπόψιν ότι όταν χρησιμοποιείς μοχλευση δεν αγοράζεις "το 1/5 της μετοχής", αλλά παίζεις στοιχημα με την πλατφόρμα. Απλά αντί για αθλήματα αυτή η πλατφόρμα έχει μετοχές. Όταν δεν χρησιμοποιείς μόχλευση (σε κάποιες πλατφόρμες, δεν ξέρω στη συγκεκριμένη), αγοράζεις πραγματικές μετοχές, δηλαδή η πλατφόρμα είναι broker και όχι booker.

Άποψή μου, αν θες να επενδύσεις και όχι να τζογάρεις, δεν χρησιμοποιείς μόχλευση. Από την άλλη, με 100Ε δεν κάνεις επένδυση, οπότε κρίνεις τι σε συμφέρει.

Επεξ/σία από Mvpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι νέος, φύγε χθες από την plus αν δεν θέλεις να κάψεις τα κεφάλαια σου. Η μόχλευση έχει σκοτώσει κόσμο. Επειδή το κεφάλαιο είναι μικρό μπες degiro που δεν έχει μόχλευση.

Και παιδιά βαστάτε έχουμε και ελληνική αγορά ως αρχάριοι με πολύ καλές μετοχές ΜΟΗ, ΟΠΑΠ, ΟΛΠ, ΕΥΑΠΣ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΑΔΜΗΕ και ο κατάλογος είναι μακρύς. Μην πάτε σε χρηματιστήρια που δεν ξέρετε, επειδή ακούσατε απλά ότι η apple έχει ταβανιάσει. Δεν είναι για τα πορτοφόλια σας αυτές οι μετοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Τη μόχλευση την βγάζει για κάποιο λόγο αυτόματα,και δεν μπορώ να την αλλάξω..Το αρχικό μου concept ήταν να βάλω 100 ευρώ που κατα πάσα πιθανότητα θα τα χάσω,για να δώ τη διαδικασία,σαν αρχη,και μάλλον δοκίμασα αρκετά λάθος πλατφόρμα για αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα επειδή δεν ξέρεις που σου πάνε τα 4 μπες degiro βάλε τα 100€ σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΠΣ ή ΟΛΠ και συμπλήρωνε εκεί ό,τι σου μένει. Για να καταλάβεις αυτό τον καιρό στο χρηματιστήριο κλειδώνουμε 15% απόδοση και λέμε και ευχαριστώ. Για να καταλάβεις το 15% είναι σαν να σου δίνει το στοίχημα απόδοση 1,15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Καλησπέρα,είμαι καινούριος σε ότι έχει σχέση με μετοχές forex κλπ,και επέλεξα το plus500 για τα πρώτα βήματα γιατί από όσο διαβάζω είναι user friendly σε σχέση με τα υπόλοιπα και δέχεται σχετικά μικρά ποσα της τάξης των 100 ευρω...Εφτιαξα τον λογαριασμό μου,έκανα επιβεβαίωση κλπ,και έβαλα 1ο κεφάλαιο των 100 ευρω..Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είναι σωστή η διαδικασία που ακολούθησα..Βρήκα μια εταιρία που το κόστος της μετοχής είναι 400 ευρω..Πατάω αγορά μετοχής,και μου γράφει απαιτούμενο περιθώριο 80 ευρώ,το οποίο βγαίνει απο το λόγο 1:5 της μόχλευσης,δηλαδή αγόρασα ουσιαστικά τι 1/5 της μετοχής.

Όχι, δεν αγόασες το 1/5 της μετοχής.

χοντρά - χοντρά ...

- Εβαλες 100 ευρώ

- σου "δάνεισε" κάποιος 300 ευρώ

- εσύ έχεις 1 μετοχή αλλά "χρωστάς" 300 ευρώ

που σημαίνει ότι

+ αν η μετοχή "χάσει" 100 ευρώ (και πάει στα 300), θα αναγκαστείς να τη πουλήσεις (ή να βάλεις επιπλέον λεφτά) για να δωσεις τα πίσω τα 300 που  χρωστάς. Δηλαδή σε πτώση 25% θα χάσεις 100%.

+ αν η μετοχή "κερδίσει" 100 ευρώ πχ (και πάει στα 500, άνοδος 25%) μπορείς να τη πουλήσεις να γυρίσεις πίσω τα 300 και να κερδίσεις τα 100 , δηλαδή σε άνοδο 25% να έχεις κέρδος 100%.

(αυτό είναι δηλαδή η "μόχλευση" 4, το ότι η μεταβολή +/-25% για εσένα αυτό μεταφράζεται σε +/-100%)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Όχι, δεν αγόασες το 1/5 της μετοχής.

χοντρά - χοντρά ...

- Εβαλες 100 ευρώ

- σου "δάνεισε" κάποιος 300 ευρώ

- εσύ έχεις 1 μετοχή αλλά "χρωστάς" 300 ευρώ

που σημαίνει ότι

+ αν η μετοχή "χάσει" 100 ευρώ (και πάει στα 300), θα αναγκαστείς να τη πουλήσεις (ή να βάλεις επιπλέον λεφτά) για να δωσεις τα πίσω τα 300 που  χρωστάς. Δηλαδή σε πτώση 25% θα χάσεις 100%.

+ αν η μετοχή "κερδίσει" 100 ευρώ πχ (και πάει στα 500, άνοδος 25%) μπορείς να τη πουλήσεις να γυρίσεις πίσω τα 300 και να κερδίσεις τα 100 , δηλαδή σε άνοδο 25% να έχεις κέρδος 100%.

(αυτό είναι δηλαδή η "μόχλευση" 4, το ότι η μεταβολή +/-25% για εσένα αυτό μεταφράζεται σε +/-100%)

Με παραπλάνησε κάτι που έλεγε πως δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω περισσότερα από το ποσό που έχω βάλει,οπότε αν και αρχικά είχα καταλάβει αυτό που λες,ερχόταν σε σύγκρουση με αυτό που έγραψα στην αρχη..

 

2 ώρες πριν, Nauths είπε

Για εμένα επειδή δεν ξέρεις που σου πάνε τα 4 μπες degiro βάλε τα 100€ σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΠΣ ή ΟΛΠ και συμπλήρωνε εκεί ό,τι σου μένει. Για να καταλάβεις αυτό τον καιρό στο χρηματιστήριο κλειδώνουμε 15% απόδοση και λέμε και ευχαριστώ. Για να καταλάβεις το 15% είναι σαν να σου δίνει το στοίχημα απόδοση 1,15.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χρηματιστήριο φίλε για να καταλάβεις έστω ότι αγοράζεις ΜΠΕΛΑ (jumbo) στα 15€ που πέρασε σήμερα 100 μετοχές. Αν αύριο πάει 12,5€ θα έχει 100 μετοχές που αξίζουν 1250€ κοκ, βέβαια είσαι ιδιοκτήτης των μετοχών και λαμβάνεις ενδεχόμενο μέρισμα που θα βγεί. Στην plus για να αγοράσεις τις ίδιες μετοχές θα δώσεις 300€ θα είναι σαν να παίζεις με 100 μετοχές δηλαδή θα χάνεις - κερδίζεις το ίδιο. Αλλά πες ότι κάνει ένα μπραφ το jumbo και πάει στα 10€ θα σου κλείσει την θέση η plus και θα σου φάει τα λεφτά, αν δεν έχεις να συμπληρώσεις. Αν παίξεις όπως εγώ θα συνεχίσεις να έχεις 100 μετοχές που αξίζουν 1000€ δηλαδή θα χάνεις 500€, αλλά εφ' όσον δεν πουλάς δεν γράφεις ζημιά. Ε κάποια στιγμή θα γυρίσει στα 17€ και θα γράψεις και 200€ κέρδος. Η μόχλευση είναι για άτομα που ξέρουν και για να αγοράζεις σε ιστορικούς πάτους. Βλ. ελληνικό χρηματιστήριο με ΓΔ στις 450-500 μονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Καλησπέρα,είμαι καινούριος σε ότι έχει σχέση με μετοχές forex κλπ,και επέλεξα το plus500 για τα πρώτα βήματα γιατί από όσο διαβάζω είναι user friendly σε σχέση με τα υπόλοιπα και δέχεται σχετικά μικρά ποσα της τάξης των 100 ευρω...Εφτιαξα τον λογαριασμό μου,έκανα επιβεβαίωση κλπ,και έβαλα 1ο κεφάλαιο των 100 ευρω..Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είναι σωστή η διαδικασία που ακολούθησα..Βρήκα μια εταιρία που το κόστος της μετοχής είναι 400 ευρω..Πατάω αγορά μετοχής,και μου γράφει απαιτούμενο περιθώριο 80 ευρώ,το οποίο βγαίνει απο το λόγο 1:5 της μόχλευσης,δηλαδή αγόρασα ουσιαστικά τι 1/5 της μετοχής.Εχω επιλέξει αγορά όταν η τιμή είναι 0,07% πάνω από την τρέχουσα τιμή,δηλαδή κάτι λεπτά παραπάνω,και πατάω αγορά..Αυτό σημαίνει πως όταν η τιμή της μετοχής φτάσει το ποσο αυτό,θα την αγοράσει αυτόματα οπότε απλά περιμένω??Γενικά η διαδικασία είναι σωστή η πρέπει να αλλάξω κάτι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τα περισσότερα που σου είπαν είναι σωστά, αυτό που έκανες δεν είναι αγορά του 1/5 της μετοχής αλλά αγορά με μόχλευση. Δεν είναι και θανατική ποινή αλλά μόχλευση 5 φορές το ποσό που βάζεις είναι πράγματι μεγάλη. Για να καταλάβεις, εταιρείες σαν την plus500 (που πράγματι έχει από τα φιλικά user interface) άφηναν παλιά μόχλευση πχ 40 φορές και έπεσαν πάνω τους οι ρυθμιστές να το περιορίσουν. Πέντε φορές είναι αρκετά πιο λογικό αλλά πάλι μεγάλο.

Επίσης, δεν αγόρασες την ίδια τη μετοχή αλλά ένα cfd πάνω στη μετοχή. Αυτό έχει κάποια θετικά αλλά έχει και ένα μεγάλο αρνητικό: τα κεφαλαιακά κέρδη από μετοχές στην Ελλάδα φορολογούνται με 0%, ενώ από CFD με 15%. Λογικά θα θες να αγοράσεις την ίδια τη μετοχή.

Γι' αυτό καλύτερες είναι άλλες πλατφόρμες, όπως degiro ή interactive brokers, όπου και εκεί σου επιτρέπουν να έχεις margin account αν θες (δλδ να μπορείς να αγοράσεις με μόχλευση) αλλά δεν είσαι αναγκασμένος να το κάνεις. 

Αυτό που θα σου έλεγα να μη δώσεις σημασία είναι οι "συμβουλές" να αγοράσεις ελληνικές μετοχές. Ναι, κάποιες λίγες μπορεί να είναι καλές, δίνουν υψηλά μερίσματα κτλ αλλά η Ελλάδα είναι η χαβούζα της παγκόσμιας οικονομίας, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ύφεση 2% οι ΗΠΑ και να μην βυθιστούμε 15% εμείς φτάνοντας -πάλι- στα όρια της χρεοκοπίας.

Οπότε μη φοβάσαι, βρες κάποιες καλές εταιρείες που να σου αρέσουν (ή αγόρασε ολόκληρους δείκτες γι' ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια) και μόνο σαν τελευταία επιλογή ασχολήσου με ελληνικές επιχειρήσεις.

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Με παραπλάνησε κάτι που έλεγε πως δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω περισσότερα από το ποσό που έχω βάλει,οπότε αν και αρχικά είχα καταλάβει αυτό που λες,ερχόταν σε σύγκρουση με αυτό που έγραψα στην αρχη..

ε;

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ναι , φυσικά, σε τίποτα δε μπορείς να χάσεις περισσότερα από όσα έβαλες. Σε ένα margin call δεν υποχρεούται να βάλεις και άλλα λεφτά, μπορείς απλά να το πάρεις απόφαση και να χάσεις όσα έχεις βάλει μέχρι τότε.

Απλά η μόχλευση κάνει ευκολότερο να χάσεις αυτά (ή αντίθετα να κερδίσεις άλλα τόσα).

Δηλαδή για να χάσεις όσα έβαλες χωρίς μοχλευση πρέπει η αξία του τίτλου που θα πάρεις να χάσει το 100% (να μηδενιστεί η αξία του), με μόχλευση 10 πχ αρκεί να πέσει 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα, αν μιλάμε για Έλληνες, κατ' εμέ προσφέρεται για δοκιμές και λίγη προπόνηση πριν μπεις στα βαθειά. Ούτως ή άλλως με ΓΔ στο 640 δε νομίζω να έχει και μεγάλα περιθώρια για κάτω. Βέβαια και στις 500 μονάδες να πάει μιλάμε για 20% απώλεια που σε μετοχές μπορεί να μεταφραστεί σε 30%-40% αλλά και πάλι, δεν είναι υψηλά τα επίπεδα της Ελλάδας. Να πας στην Αμερική σαν νέος παίχτης να παίξεις τι; Tesla και Apple που παίζει το πόπολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω ενα bump για μια ερώτηση για το degiro που προτείνατε,επειδή σίγουρα τα ξέρετε καλύτερα,ποιά είναι η διαφορά του προφιλ basic και custody?Ποιό είναι καλύτερο στην περίπτωσ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...