Προς το περιεχόμενο

Προστατευτικό σπρέι καθισμάτων ή κάλυμματα;


poihths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου τι προτείνετε; 

Έχω ακούσει οτι τα καλύμματα φθείρουν από μόνα τους το σαλόνι με αποτέλεσμα και να μη το χαίρεσαι και να χαλάει.

Πωλητής μου είπε οτι υπάρχει προστατευτικό σπρέι το οποιο σε περίπτωση 'λαδιας' να μην ποτισει κ να βγει ευκολα ο λεκες.

Επίσης στα κάλυμματα πρέπει να προβλέψεις ναναι συμβατά με πλευρικους αερόσακους... αλλος μπελας αυτός

Ακουω γνώμες!

Επεξ/σία από poihths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poihths είπε

Καλησπέρα, 

σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου τι προτείνετε; 

Έχω ακούσει οτι τα καλύμματα φθείρουν από μόνα τους το σαλόνι με αποτέλεσμα και να μη το χαίρεσαι και να χαλάει.

Πωλητής μου είπε οτι υπάρχει προστατευτικό σπρέι το οποιο σε περίπτωση 'λαδιας' να μην ποτισει κ να βγει ευκολα ο λεκες.

Επίσης στα κάλυμματα πρέπει να προβλέψεις ναναι συμβατά με πλευρικους αερόσακους... αλλος μπελας αυτός

Ακουω γνώμες!

Τα αφήνεις όπως είναι, τα χαίρεσαι, και αν μετά από καιρό φθαρούν, λερωθούν σε βαθμό που δεν καθαρίζουν, ή απλά βαρεθείς και θες ένα φρεσκάρισμα, περνάς ένα δερμάτινο ή και δερματίνη σαλόνι και ξεμπερδεύεις. Δεν είναι απαγορευτική η τιμή της τοποθέτησης ώστε να αποκλείεται. Να βάλεις καλύμματα για ποιο λόγο για να το χαρεί ο επόμενος;
Αυτό το σπρέι να το πάρει ο πωλητής και να ψεκαστεί πες του! :)  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, G.bar είπε

Τα αφήνεις όπως είναι, τα χαίρεσαι, και αν μετά από καιρό φθαρούν, λερωθούν σε βαθμό που δεν καθαρίζουν, ή απλά βαρεθείς και θες ένα φρεσκάρισμα, περνάς ένα δερμάτινο ή και δερματίνη σαλόνι και ξεμπερδεύεις. Δεν είναι απαγορευτική η τιμή της τοποθέτησης ώστε να αποκλείεται. Να βάλεις καλύμματα για ποιο λόγο για να το χαρεί ο επόμενος;
Αυτό το σπρέι να το πάρει ο πωλητής και να ψεκαστεί πες του! :)  

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, γιατί να βάλεις καλύμματα που τα περισσοτερα είναι άθλια, και να μην χαρείς το σαλόνι του καινούργιου σου αυτοκινήτου; Τα σημερινά υφάσματα στα αυτοκίνητα αντέχουν άνετα 10 με 15 χρόνια χρήσης, 'οσο για την βρωμιά υπάρχουν καθαριστικά που κάνουν θαύματα. Εχω το ford mondeo 2002, και το σαλόνι του μετά απο 18 χρόνια είναι σε πολύ καλή κα΄τασταση, το χάρηκα με την ψυχή μου και τώρα που σε κανα δυο χρόνια θα πάει για απόσυρση δεν θα έχει ολοκαίνουργιο σαλόνι σαν του μπατζανάκι μου το nissan sunny που του είχε κάτι αθλιες κουρελούδες για να μην χαλάσει το σαλόνι και το πέταξε πριν ενα χρόνο χωρίς να έχει καθήσει ούτε ένα μήνα χωρίς τα άθλια καλύμματα του.

Επεξ/σία από gairf
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους.

Πλέον οι περισσότεροι αλλάζουν τα αυτοκίνητα γύρω στην πενταετία, άντε επταετία, πάνε οι εποχές που τα κρατούσαν 20+ χρόνια.

Οπότε δε βλέπω το νόημα να ασχολείσαι με κάτι τέτοιο, εκτός κι αν πρόκειται να κάνεις χρήση ταξιτζή ή είσαι 150 κιλά και βάλε. Ή αν θες όταν έρθει η ώρα να το δώσεις να είναι όσο πιο πένα γίνεται για να πιάσεις όσα περισσότερα γίνεται.

Για μένα ούτε σπρέι ούτε τίποτα, μόνο βιολογικό ανάλογα με τη χρήση που θα του κάνεις, συνήθως ανά 2-3 χρόνια.

Το θέμα είναι πώς θα προστατεύσεις τα σημεία που ταλαιπωρούνται περισσότερο στο βγες, συνήθως η αριστερή πλευρά του οδηγού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους.

Πλέον οι περισσότεροι αλλάζουν τα αυτοκίνητα γύρω στην πενταετία, άντε επταετία, πάνε οι εποχές που τα κρατούσαν 20+ χρόνια.

Οπότε δε βλέπω το νόημα να ασχολείσαι με κάτι τέτοιο, εκτός κι αν πρόκειται να κάνεις χρήση ταξιτζή ή είσαι 150 κιλά και βάλε. Ή αν θες όταν έρθει η ώρα να το δώσεις να είναι όσο πιο πένα γίνεται για να πιάσεις όσα περισσότερα γίνεται.

Για μένα ούτε σπρέι ούτε τίποτα, μόνο βιολογικό ανάλογα με τη χρήση που θα του κάνεις, συνήθως ανά 2-3 χρόνια.

Το θέμα είναι πώς θα προστατεύσεις τα σημεία που ταλαιπωρούνται περισσότερο στο βγες, συνήθως η αριστερή πλευρά του οδηγού.

Αφενος παιζει ρολο τι αμαξι εχεις, ποσα το ειχες παρει και ποσα μπορεις να το δωσεις τωρα (καποια αυτοκινητα τα παντρευεσαι), αφετερου ειδικα στην εποχη μας ο κοσμος δεν αλλαζει αυτοκινητο καθε 5ετια. Εκτος αν μιλαμε για εκεινους που πηδανε απο μεταχειρισμενο σε μεταχειρισμενο και στο τελος παλι με παλιο αυτοκινητο ειναι, εκει ναι.

Για το θεμα τωρα αν δεν εχεις δερμα το σαλονι σου θα λερωθει, αυτο ειναι δεδομενο. Οποτε η το χαιρεσαι και δεν σε νοιαζει η βαζεις καλλυμα που ομως να ειναι ομορφο, οχι κατι γκιτς γκιτς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poihths είπε

Καλησπέρα, 

σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου τι προτείνετε; 

Έχω ακούσει οτι τα καλύμματα φθείρουν από μόνα τους το σαλόνι με αποτέλεσμα και να μη το χαίρεσαι και να χαλάει.

Πωλητής μου είπε οτι υπάρχει προστατευτικό σπρέι το οποιο σε περίπτωση 'λαδιας' να μην ποτισει κ να βγει ευκολα ο λεκες.

Επίσης στα κάλυμματα πρέπει να προβλέψεις ναναι συμβατά με πλευρικους αερόσακους... αλλος μπελας αυτός

Ακουω γνώμες!

Προσωπικά το σαλόνι του αμαξιού είχε ντυθεί εξ αρχής . Είχα πάει σε ταπετσέρη με καλή ποιότητα και κράτησε 12 χρόνια. Μετά υπήρξε φθορά τους και αφαιρέθηκαν. Το σαλόνι ήταν σαν καινούργιο παρά τα χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... εγώ είμαι υπερ του ποιοτικού, καλαίσθητου καλύμματος (απο ταπετσέρη, όχι τα φασόν του εμπορίου).. ειδικά σε καινούργιο αμάξι.

Αν στην 5ετία θελήσεις να το πουλήσεις, ένα σαλόνι σε κατάσταση καινούργιου θα σου δώσει πολλά points παραπάνω στην τιμή που θα ορίσεις.

Η δερμάτινη, ειδικά στις ελληνικές κλιματολογικές συνθήκες (με τον καυτό ήλιο 3μηνες τουλάχιστον τον χρόνο) έχει περιορισμένο μέσο όρο ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poihths είπε

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Achilles_g_ το κόστος της δερματίνης που μπορεί να φτάσει για μπρος πισω; ενδεικτικά πάντα

220 - 250, μπορώ να σου στείλω και φώτο αν θέλεις. Υπάρχει η κλασσική και η  diamond (αναπνέει καλύτερα, αν τις δεις από την πίσω πλευρά θα καταλάβεις)

Επεξ/σία από achilles_g_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 8/9/2020 στις 11:39 ΠΜ, achilles_g_ είπε

220 - 250, μπορώ να σου στείλω και φώτο αν θέλεις. Υπάρχει η κλασσική και η  diamond (αναπνέει καλύτερα, αν τις δεις από την πίσω πλευρά θα καταλάβεις)

καλησπερα , αν θες πες που τα εβαλες , αν ειναι εδω Αθηνα , γιατι με ενδιαφερει να το ψαξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris_nak είπε

καλησπερα , αν θες πες που τα εβαλες , αν ειναι εδω Αθηνα , γιατι με ενδιαφερει να το ψαξω 

Καστοριά τα έβαλα, αλλά για Αθήνα δες εδώ: https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-samsung-rev2&source=android-browser&q=nikos+auto+accessories

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...