Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, vassilis018 είπε

με cross off μπορεί να περιμένεις ως και 15 λεπτά, και αν βρει σέρβερ. Απλά το έχεις on και συμβιβάζεσαι με ότι αυτό συνεπάγεται :P 

 

6 λεπτά πριν, RPDrummer είπε

Βάλε crossplay on να μπάινεις σε ματς σε λιγότερο από λεπτό.

Τόσο καλά, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες.

Μόλις επέστρεψα μετά από 1 χρόνο και το game έχει φτιάξει πάρα πολύ.

Έχω το εξής πρόβλημα.

Σύστημα AMD 5500 @ 4450 & ram 4000 mhz usage <70% in game

RX 5600 XT overclocked @ 2000 mhz & 1820 vram (ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΚ)

Vram usage 5000-5300

GPU USAGE σταθερα 96% ρολόγια υψηλά

Με medium-high settings παίζει 90-110 FPS

FFR OFF VSYNC OFF

Κάθε 5-10 λεπτά τρώει ένα χοντρό κόλλημα με τρομερό stutter και FPS Drop Στα 50.

Τις πταίει και τι κάνουμε; Μπορεί να είναι το δίκτυο;

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκατσα σπίτι και σάπισα χτες, έριξα ένα 4ωρο συνεχόμενο.

Στα θετικά:

Δεν υπάρχει η παραμικρή σχέση στην απόδοση του παιγνιδιού πλέον. Με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με το τελευταίο free steam weekend (πόσος καιρός, 6+ μήνες, παραπάνω?), απόλυτα σταθερό και ομαλό, χωρίς το ελάχιστο πρόβλημα.

CQ 128 τότε, το ίδιο και τώρα (βέβαια, δεν ξέρω πόσοι ήταν μέσα, αλλά σίγουρα >80 πάντα). Ανέβασα και ρυθμίσεις στο 2ωρο, εξίσου καλά όλα.

Το πρόβλημα τότε ήταν ξεκάθαρα η cpu διαχείριση, δεν ήταν θέμα gpu αυτό το χάλι που ζούσα. Έπαψε και το mem leak που είχα, όλα κανονικά.

Πολύ καλός ήχος, με την έννοια του τί ακούς σε σχέση με το πού βρίσκεσαι. Έχω αναφέρει ξανά και ξανά το θέμα με το V, όπου υπάρχει εμφανές πρόβλημα, ειδικά μέσα σε χόρτα κλπ, κινείσαι και ακούγεται σα να είναι κάποιος δίπλα/γύρω σου. Εδώ, όλα σωστά, ειδικά όταν περνάει κάτι από πίσω/δεξιά σου πχ και πάει μπποστά/αριστερά σου...το ακούς ολόσωστα, με ακρίβεια.

Με το crossplay on, παίζεις άμεσα, λύθηκε και το θέμα με server 2-3 πλανήτες παραδίπλα, οπότε είχα και λογικά ping.

Στα αρνητικά:

Όλα όσα προϋπήρχαν, και προστέθηκαν κι άλλα.

Μηδενική αίσθηση κίνησης. Δεν περπατάς/τρέχεις, αλλά γλιστράς/επιπλέεις. Πώς πήγαιναν τα βαμπίρ στο Δράκουλα/Νεκρός και μ'αρέσει? Ακριβώς αυτό. Εννοείται πως περνάς εμπόδια 2μέτρα ύψος σα να μην άλλαξες καν βήμα, εννοείται ότι τρέχεις σαν παλαβός ασταμάτητα/ακούραστα/αβάδιστα. Stamina? Τί είναι αυτό?

Μηδενική αίσθηση όπλου. Δεν μιλάμε για αυτά το μουντέρνα τα ρεκόιλες (που λέει και η νεολαία), αλλά για κλασσικά γαϊδούρια που όμως δεν κουνιούνται ελάχιστα όταν ρίχνεις. Λίγο να έχεις συνηθίσει να σημαδεύεις προς κεφάλι, τέλος...τον κατέβασες τον οποιονδήποτε. Το "νόμιμο hack" στο 1 και στο V, βλέπω ότι πλέον έγινε standard  εξοπλισμός. Τα γνωστά έρποντα, δεν το συζητάμε...πρέπει να στέλνουν λουλούδια και σοκολατάκια σε όσους το σχεδίασαν αυτό.

Οχήματα για γέλια. Δεν έχουν βάρος/μάζα, αλλά πλέον τα προγραμμάτισαν να σπάνε δέντρα και κολωνίτσες. Αν πας με τη μούρη σε τοιχάκι, όμως, εκεί τσιμεντώνεσαι. Δεν πάει να είναι 2εκ χοντρό και 5-6 ψηλό, που θα έπρεπε να το καβαλήσεις/ξετινάξεις...εκεί...τέλος κίνησης. Αν το πάρεις με το πλάι, δε, τα μεγάλα άρματα κάποιων δεκάδων τόνων, ανατρέπονται για πλάκα και μετά αρχίζουν τις φιγούρες με τον πυργίσκο να περιστρέφεται αλλά το σώμα που πλέον είναι στον αέρα να μένει σταθερό. Δεν πέταξα, δεν πρόλαβα, λίγο μόνο ένα φέρετρο (osprey) που ο κανίβαλος που το είχε πήδηξε ενώ μέσα είχαμε γεμίσει και τις τουαλέτες. Μια χαρά τα παντιλίκια στους πάγους με το μικρό το τζιπάκι, πήρα 5-6 παραμάζωμα μεταξύ C και D, μέχρι να με καταλάβουν.

Απαράδεκτη επαφή με τον κόσμο...τρως ξύλο χωρίς συνήθως να καταλάβεις από πού σου έρχεται. Αν δεν είναι εντός οπτικού πεδίου ο αντίπαλος, είναι τελειωμένη η υπόθεση, έχεις πεθάνει χωρίς περιθώριο αντίδρασης. Μια μικρή πισινή κρατάω, αφού ουσιαστικά δεν ξέρω τις πίστες.

Πολυτέλειες για FF, εννοείται τις έχουμε ξεγράψει χρόνια τώρα. Σε αυτό το σκέλος, σε σχέση με τις προηγούμενες απόπειρες, κάτι άλλαξε με τις default ρυθμίσεις ίσως και είχα μεγάλο θέμα να αναγνωρίσω φίλο/αντίπαλο σε μεσαίες/μεγάλες αποστάσεις. Κάποιες φορές, δε, έτυχε το "αναγνωριστικό" της σημαίας να παρεμβάλεται μεταξύ αντιπάλου και εμού, δεν έβλεπα τον οχτρό...γελοιότητα.

Matchmaking, teamplay, κι όλα αυτά, για ξύλο. Ξανά και ξανά στους πάγους, ακόμα και back 2 back, νομίζω σε 7-8 γύρους έπαιξα 4 χάρτες όλους κι όλους. Squad? Τί είναι τούτο? Κάθε φορά, αλλαγή server και άντε και γμσου. Objectives? Γιατί? Ποιός ο λόγος? Ατομισμός χωρίς έλεος. Όλα για το K/D, τίποτα περισσότερο.

Crossplay on...και τα παιδιά με το aimassist τα καταλαβαίνεις νωρίς νωρίς, δεν χρειάζεται εξήγηση πιστεύω.

Καμένο χαρτί είναι το παιγνίδι, δεν σώζεται. Είναι απολύτως playable πλέον, αλλά εντελώς αδιάφορο. Βαριά για κανένα 5€, αλλά και πάλι δεν...

 

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Καμένο χαρτί είναι το παιγνίδι, δεν σώζεται. Είναι απολύτως playable πλέον, αλλά εντελώς αδιάφορο. Βαριά για κανένα 5€, αλλά και πάλι δεν...

δεν φτάνει το επίπεδο του 1 ή του late V με τίποτα όμως είναι ευχάριστο.

Τα όπλα για κουλάδια σαν εμένα είναι μια ευχάριστη αλλαγή, ποιντ ανδ κιλλ.

μήπως έχεις καμμιά πρόταση για αυτά που τραβάω εγώ? δες προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

δεν φτάνει το επίπεδο του 1 ή του late V με τίποτα όμως είναι ευχάριστο.

Τα όπλα για κουλάδια σαν εμένα είναι μια ευχάριστη αλλαγή, ποιντ ανδ κιλλ.

μήπως έχεις καμμιά πρόταση για αυτά που τραβάω εγώ? δες προηγούμενο ποστ.

Το είδα, ξέχασα να απαντήσω 😛

Βάλε ffr on, δεν χάνεις κάτι ουσιαστικό, ποτέ δεν κατάλαβα αύξηση σε lag εξαιτίας του.

Αυτό που αναφέρεις το ζούσα όταν είχα Ping spike για τον οποιονδήποτε λόγο, κάποτε. Αν είναι σε σταθερά διαστήματα, δύσκολο να είναι αυτό,βέβαια.

Θεωρώ δεδομένο ότι δεν τρέχει τίποτα από πίσω (browser, hwinfo, οτιδήποτε αντίστοιχο), ότι έχεις κλειστό κάθε ingame overlay από steam/origin.

Τρέχεις μήπως κανένα ISLC, έχει ξεμείνει ενδεχομένως?

Virtual memory auto πλέον, ακόμα και με τα 32 γιγα σου.

Εγκατάσταση σε ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διασκεδαστικό multiplayer fps απλά δεν είναι Battlefield...

Εν τω μεταξύ έχουν ρίξει την ποιότητα των γραφικών για να τρέχει καλύτερα ή είναι ιδέα μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν χρειάζεται πάντως στο Mw2 έχω δει κάτι 21-27GB CACHED RAM και είμαι με 32GB

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μια άνοστη σούπα είναι.

Οταν ομως πειναμε θα βαλουμε λεμονακι, ζεστο ψωμακι και θα την ευχαριστηθουμε.

Ετσι και με το BF προσαρμοζομαστε, ξεκιναμε το ματς με σκοπο το καλυτερο game ever, και αναλογα πως παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, XRISTOS.A είπε

Οταν ομως πειναμε θα βαλουμε λεμονακι, ζεστο ψωμακι και θα την ευχαριστηθουμε.

Ετσι και με το BF προσαρμοζομαστε, ξεκιναμε το ματς με σκοπο το καλυτερο game ever, και αναλογα πως παει...

Στο συγκεκριμένο, ποιό το λεμόνι και ποιό το ζεστό ψωμί?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι ακομα και αν δεν υπαρχει teamplay και δεν παιζουν objective, μπορουμε να το χαρουμε. Αποφευγουμε οτι μας χαλαει, και παιζουμε για χαβαλε.

Πλεον λειτουργει το 3D spotting, οπως πρεπει για BF. Ελπιζω μεσα στο 2023 να φτιαξουν και το minimap οπως στο 4 ή 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...