Προς το περιεχόμενο

η ζωή στη Φινλανδία (Ελσίνκι)


janus5555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zω τα τελευταια δεκα χρονια.

Ειναι οπως τα περιεγραψαν οι παραπανω. Ηρεμος λαος και γερα ποτηρια. Αντι για νερο πινουν καφε... πολυ καφε, και οχι την τελευταια ρομπουστα που θα δεις στην ελλαδα που θελεις 120 ζαχαρες να την φερεις στα μετρα σου, Αραμπικα τιμιο. Στο Ελσινκι να ξερεις ενα χιλιαρικο δεν σου φτανει, και μην νομιζεις οτι με τα αγγλικα θα βρεις δουλεια. Θελει φινλαδικα που δεν ειναι ευκολη γλωσσα. Ο Οαεδ ( te-teoimisto https://www.te-palvelut.fi/te/fi/) αν  εχεις τα κριτηρια, σε πληρωνει και σου δινει επιδοματα στεγασης. Αλλα προτου κανει οποιασδήποτε κινηση θα πρεπει να εγραφεις στο φινλαδικο συστημα, oπου εκει θα παρεις ενα νουμερο σαν ΑΜΚΑ που θα το χρησιμοποιηεις παντου.  Ξεχνα ουρες, και ταλαιπωρια σε δημοσιο. Ολα στο ιντερνετ, εκτος αν ειναι τιποτα ιδιατερο. Ειναι λαος τυπολατρεις, με εμφαση στην ευγενεια. 

Οταν το δεις ζεστα τοτε τα ξαναλεμε.

 

ΥΓ Θυμαμαι ενα Φλεβαρη -33, προτιμησα να μεινω νηστικος

ΥΓ2. Μαιο-Ιουλιο θα  βρυκολακιασεις. Ζητημα να νυχτωνει 2 ωρες.

 

Επεξ/σία από Loinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ομολογουμένως δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα με την ελληνική κουλτούρα, δε ψάχνω να ξεφύγω :P. Κάφροι και ευγενικοί άνθρωποι υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού, αυτό είναι νόμος! Τώρα για την ανίκητη βλακεία δεν ξέρω, στη παρούσα φάση αυτό με συγκλονίζει στην όμορφη και ηλιόλουστη χώρα μας..

Δε σκοπεύω να μετοικήσω έτσι, ξαφνικά και οπουδήποτε μακριά από "το ελλάντα".

Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για μια θέση εργασίας στο Ελσίνκι και επειδή έχω πιθανότητες, ψάχνω τα του εκεί για να ξέρω περίπου τη φάση αν τελικά γίνω δεκτός.

1 ώρα πριν, Loinen είπε

Zω τα τελευταια δεκα χρονια.

Ειναι οπως τα περιεγραψαν οι παραπανω. Ηρεμος λαος και γερα ποτηρια. Αντι για νερο πινουν καφε... πολυ καφε, και οχι την τελευταια ρομπουστα που θα δεις στην ελλαδα που θελεις 120 ζαχαρες να την φερεις στα μετρα σου, Αραμπικα τιμιο. Στο Ελσινκι να ξερεις ενα χιλιαρικο δεν σου φτανει, και μην νομιζεις οτι με τα αγγλικα θα βρεις δουλεια. Θελει φινλαδικα που δεν ειναι ευκολη γλωσσα. Ο Οαεδ ( te-teoimisto https://www.te-palvelut.fi/te/fi/) αν  εχεις τα κριτηρια, σε πληρωνει και σου δινει επιδοματα στεγασης. Αλλα προτου κανει οποιασδήποτε κινηση θα πρεπει να εγραφεις στο φινλαδικο συστημα, oπου εκει θα παρεις ενα νουμερο σαν ΑΜΚΑ που θα το χρησιμοποιηεις παντου.  Ξεχνα ουρες, και ταλαιπωρια σε δημοσιο. Ολα στο ιντερνετ, εκτος αν ειναι τιποτα ιδιατερο. Ειναι λαος τυπολατρεις, με εμφαση στην ευγενεια. 

Οταν το δεις ζεστα τοτε τα ξαναλεμε.

ΥΓ Θυμαμαι ενα Φλεβαρη -33, προτιμησα να μεινω νηστικος

ΥΓ2. Μαιο-Ιουλιο θα  βρυκολακιασεις. Ζητημα να νυχτωνει 2 ωρες.

Με πόσα χρήματα είσαι άνετα Ελσίνκι και μπορείς ενδεχομένως να βάλεις στην άκρη πιστεύεις;

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LongTom είπε

Γενικά πήγες ποτέ έξω για διασκέδαση (σε κλαμπ/ποτό ) εκεί ή απλά σε το είπαν;

Γιατί μια φορά προσωπικά είδα ότι τα γκολ και οι λοιπές άγριες αναγούλες ξεκινάν πριν τις 11 στις εδώ χώρες. Ιδίως από φοιτητές και μαθητές.

|

Ντροπαλές Φιλανδές; :wacko:

Μήπως παρεξήγησες την γλώσσα του σώματος και τον γενικότερο τρόπο αντίδρασης;

Γενικά, είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι γράφεις ή το είδες κάπου;

|

BTW: Πες την αλήθεια, πολύ χυλόπιτα από Ελληνίδες.

THANK YOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κολλητη μου ειναι Φιλανδή και ναι είναι φαινόμενο μιας και ειναι η μονη ντροπαλη που ξερω ..αλλα ετυχε..

Σκανδιναβοι, Δανοι έχουν τη φήμη οτι περιμένουν τις γυναίκες να κάνουν το πρώτο βήμα, αυτές θα σου την πέσουν στο μπαράκι και  θα σε χρησιμοποιήσουν για μια βραδιά. Παίζει να σου αφήσουν και κάνα ρευστό στο κομοδίνο γιατί απλά ΜΠΟΡΟΥΝ. 🤪

Λατρεύω το κρύο οπότε αυτό δεν θα μου δημιουργούσε πρόβλημα..

λατρεύω το να μη χρειάζεται να λέω 40 καλημέρες με την τσίμπλα στο μάτι και μάλιστα χωρίς να τις πιστεύω..

λατρευω το οτι δεν έχουν άγχος ...για πόσους Ελληνες μπορείς να το πεις αυτο;

πολλά λατρεύω αλλά αυτο με το σκοτάδι δεν υποφέρεται.

΄Τρομερά ποσοστά αλκοολισμού, κατάθλιψης, αυτοκτονιών.

Αν τα ξέρεις όλα αυτά κι είσαι προετοιμασμένος και το βασικότερο είσαι νέος πηγαίνεις και δοκιμάζεις.

Εγω προσωπικά αν ήμουν παλι 30 θα πήγαινα Δανία. Επίπεδο ζωής σκανδιναβικό χωρίς τις κακουχίες αυτές. Κλίμα Λονδρέζικο, εύκολη πρόσβαση σε γερμανια κτλ πετάγεσαι και Σουηδία, φιλανδια, νορβηγία. Γενικά είναι κόμβος.

μονο μην ακουσω 👿σαν τη ζωη στην Ελλάδα δεν έχει γιατί η Ελλάδα μονο για διακοπές είναι κ αυτοι που μπορούν να κανουν διακοπες στην Ελλάδα είναι όσοι έρχονται απο το εξωτερικό.

Ολη μέρα σαν πληβιοι δουλευουμε και λεμε και δοξα γιατι οι περισσότεροι δεν εχουν καν δουλεια. Τα λεφτα φτανουν ισα ισα για να αποφυγουμε τις βιζιτες, περιμενεις μια συνταξη που δεν θα ερθει ποτε και γεμιζεις γουρουνακια για να φυγεις λιγες μερες εξωτερικο να δεις πως ζει ο κοσμος που απλα ετυχε να γεννηθει σε χωρες ευνομουμενες. Σε πιανει και μια ανατριχιλα που σκεφτεσαι παλι καλα που δεν γεννηθηκα ινδια, αφρικη, Συρια..

 

 

  • Like 14
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Φινλανδία μόνο ως τουρίστας έχω πάει, αλλά επειδή ζω στο εξωτερικό, ένα σύντομο σχόλιο. Η εμπειρία μπορεί να είναι πολύ διαφορετική ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεσαι. Εγώ ήρθα στο εξωτερικό με οικογένεια. Όταν έχεις παιδιά έτσι κι αλλιώς βγαίνεις ελάχιστα για δική σου διασκέδαση, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Σε νοιάζουν άλλα πράγματα. Να είναι η δουλειά σου σίγουρη και με καλές συνθήκες και αποδοχές, να υπάρχουν πεζοδρόμια για τα καρότσια, να είναι καλά τα σχολεία, να πας σε εστιατόρια που δεν καπνίζουν κτλ. Αν ήμουν 20άρης και έβγαινα για ποτό 2-3 φορές την εβδομάδα είμαι βέβαιος ότι θα είχα σιχαθεί τους Άγγλους μεθύστακες, αλλά απλά δεν κάνω τέτοιες εξόδους, οπότε δεν τον βλέπω και δεν με απασχολεί. Αντιστοίχως, αν ήμουν 20άρης δε θα είχα εκτιμήσει ότι υπάρχουν πεζοδρόμια και ράμπες για τα καρότσια ή δε θα με είχε ενοχλήσει ότι δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί. Γι' αυτό προσπάθησε να διαβάσεις μέσα από τις λέξεις και σκέψου με ποιον μπορεί να ταυτίζεσαι. Επίσης, αν το σκέφτεσαι μεσο-μακροπρόθεσμα, σκέψου ότι δε θα έχεις πάντα την τωρινή σου ηλικία, τις ίδιες ανάγκες και υποχρεώσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FilipposMD είπε

 Επίσης, αν το σκέφτεσαι μεσο-μακροπρόθεσμα, σκέψου ότι δε θα έχεις πάντα την τωρινή σου ηλικία, τις ίδιες ανάγκες και υποχρεώσεις.

+ευκαιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια φίλη που ζει στο Ελσίνκι. Ότι έχει ειπωθεί προηγουμένως μου τα περιεγραψε ακριβώς όπως οι συνφορουμιτες.  Αν θεωρούμε τους εαυτούς μας εθισμένους στον καφέ , η Φινλανδία είναι 10 φορές περισσότερο! Μπορούν να πιουν 3-4 φραπέδες σκετους , όταν ο μέσος Έλληνας θα βάλει χίλιες δυο χαζομαριτσες να τον κάνει γλυκό σαν πάστα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mwv είπε

η κολλητη μου ειναι Φιλανδή και ναι είναι φαινόμενο μιας και ειναι η μονη ντροπαλη που ξερω ..αλλα ετυχε..

Σκανδιναβοι, Δανοι έχουν τη φήμη οτι περιμένουν τις γυναίκες να κάνουν το πρώτο βήμα, αυτές θα σου την πέσουν στο μπαράκι και  θα σε χρησιμοποιήσουν για μια βραδιά. Παίζει να σου αφήσουν και κάνα ρευστό στο κομοδίνο γιατί απλά ΜΠΟΡΟΥΝ. 🤪

Λατρεύω το κρύο οπότε αυτό δεν θα μου δημιουργούσε πρόβλημα..

λατρεύω το να μη χρειάζεται να λέω 40 καλημέρες με την τσίμπλα στο μάτι και μάλιστα χωρίς να τις πιστεύω..

λατρευω το οτι δεν έχουν άγχος ...για πόσους Ελληνες μπορείς να το πεις αυτο;

πολλά λατρεύω αλλά αυτο με το σκοτάδι δεν υποφέρεται.

΄Τρομερά ποσοστά αλκοολισμού, κατάθλιψης, αυτοκτονιών.

Αν τα ξέρεις όλα αυτά κι είσαι προετοιμασμένος και το βασικότερο είσαι νέος πηγαίνεις και δοκιμάζεις.

Εγω προσωπικά αν ήμουν παλι 30 θα πήγαινα Δανία. Επίπεδο ζωής σκανδιναβικό χωρίς τις κακουχίες αυτές. Κλίμα Λονδρέζικο, εύκολη πρόσβαση σε γερμανια κτλ πετάγεσαι και Σουηδία, φιλανδια, νορβηγία. Γενικά είναι κόμβος.

μονο μην ακουσω 👿σαν τη ζωη στην Ελλάδα δεν έχει γιατί η Ελλάδα μονο για διακοπές είναι κ αυτοι που μπορούν να κανουν διακοπες στην Ελλάδα είναι όσοι έρχονται απο το εξωτερικό.

Ολη μέρα σαν πληβιοι δουλευουμε και λεμε και δοξα γιατι οι περισσότεροι δεν εχουν καν δουλεια. Τα λεφτα φτανουν ισα ισα για να αποφυγουμε τις βιζιτες, περιμενεις μια συνταξη που δεν θα ερθει ποτε και γεμιζεις γουρουνακια για να φυγεις λιγες μερες εξωτερικο να δεις πως ζει ο κοσμος που απλα ετυχε να γεννηθει σε χωρες ευνομουμενες. Σε πιανει και μια ανατριχιλα που σκεφτεσαι παλι καλα που δεν γεννηθηκα ινδια, αφρικη, Συρια..

amen brother

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Finlandball | Fake Countryball Union Wikia | Fandom

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Έχω μια φίλη που ζει στο Ελσίνκι. Ότι έχει ειπωθεί προηγουμένως μου τα περιεγραψε ακριβώς όπως οι συνφορουμιτες.  Αν θεωρούμε τους εαυτούς μας εθισμένους στον καφέ , η Φινλανδία είναι 10 φορές περισσότερο! Μπορούν να πιουν 3-4 φραπέδες σκετους , όταν ο μέσος Έλληνας θα βάλει χίλιες δυο χαζομαριτσες να τον κάνει γλυκό σαν πάστα ...

https://www.worldatlas.com/articles/top-10-coffee-consuming-nations.html

image.jpeg.19a6f80f342f68e905c8106c47916a48.jpeg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Έχω μια φίλη που ζει στο Ελσίνκι. Ότι έχει ειπωθεί προηγουμένως μου τα περιεγραψε ακριβώς όπως οι συνφορουμιτες.  Αν θεωρούμε τους εαυτούς μας εθισμένους στον καφέ , η Φινλανδία είναι 10 φορές περισσότερο! Μπορούν να πιουν 3-4 φραπέδες σκετους , όταν ο μέσος Έλληνας θα βάλει χίλιες δυο χαζομαριτσες να τον κάνει γλυκό σαν πάστα ...

Γατάκια είναι μπροστά σε εμένα. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, markoliaz είπε

ναι αλλα δεν εχουν σχεση με εμας...ακομα και σε αυτο εμεις ειμαστε αρουγκανοι, μεθυσια, ξυλο, καγκουριες...εκει δεν ειναι ετσι...εμεις ειμαστε σαν χουλιγκανς.εκει οχι! εδω θες να κοιμηθεις το μεσημερι, και ο απεναντι βαζει τερμα καρρα, ο παραδιπλα ψηνει κρεατα στην ταρατσα, ο αλλος βαραει την γυναικα του, ο παρακατω την πινει με τους καγκουρες και ακουνε cherouvim, η γρια απο ακτω ψελνει με το θυμιατο, και ο διπλα εχει σημαια παναθηναικου στο μπαλκονι και βαζει τον υμνο τερμα και βλεπει παλια ματς....εκει δεν υπαρχουν αυτα...υπαρχει ηρεμια....ανθρωπια δηλαδη...εδω ειμαστε απλα χαλια...

Ωραία γειτονιά! Που μένεις??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τί προτεραιότητες βάζει ο καθένας στη ζωή του και τί θεωρεί "κανονικό" τρόπο ζωής!

Πριν 10 χρόνια πήγε σε σκανδιναβική χώρα, αμέσως μόλις τέλειωσε το πανεπιστήμιο, σε μεγάλη εταιρεία, με υψηλό μισθό, σπίτι και όλα τα έξοδα πληρωμένα και έκατσε μόνο ένα χρόνο!!!

Γιατί?

Γιατί δεν μπορούσε το δουλειά-σπίτι, διασκέδαση μόνο Παρασκευή/Σάββατο βράδυ, το να μην υπάρχουν καφετέριες και στέκια να αράζεις όποτε και όση ώρα γουστάρεις, το ότι "χαραμίζουν" τα Σ/Κ με πεζοπορίες, ορειβασίες, κάμπινγκ στα βουνά και στα δάση ή να λιάζονται στα πάρκα, να πρέπει να ξεχωρίζει τα σκουπίδια και να συμμετέχει στο καθάρισμα της αυλής και του πεζοδρομίου της πολυκατοικίας από τα χιόνια το χειμώνα κ.λπ. κ.λπ.

Γύρισε Ελλάδα, δουλεύει από το πρώί μέχρι το βράδυ και Σ/Κ για μισθό της πλάκας και μένει ακόμη στο πατρικό!!!

Αλλά μπορεί να πάει για καφέ και διασκέδαση όποτε γουστάρει, άλλο ότι δεν πάει γιατί δεν έχει ούτε χρόνο ούτε λεφτά!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Εξαρτάται τί προτεραιότητες βάζει ο καθένας στη ζωή του και τί θεωρεί "κανονικό" τρόπο ζωής!

Πριν 10 χρόνια πήγε σε σκανδιναβική χώρα, αμέσως μόλις τέλειωσε το πανεπιστήμιο, σε μεγάλη εταιρεία, με υψηλό μισθό, σπίτι και όλα τα έξοδα πληρωμένα και έκατσε μόνο ένα χρόνο!!!

Γιατί?

Γιατί δεν μπορούσε το δουλειά-σπίτι, διασκέδαση μόνο Παρασκευή/Σάββατο βράδυ, το να μην υπάρχουν καφετέριες και στέκια να αράζεις όποτε και όση ώρα γουστάρεις, το ότι "χαραμίζουν" τα Σ/Κ με πεζοπορίες, ορειβασίες, κάμπινγκ στα βουνά και στα δάση ή να λιάζονται στα πάρκα, να πρέπει να ξεχωρίζει τα σκουπίδια και να συμμετέχει στο καθάρισμα της αυλής και του πεζοδρομίου της πολυκατοικίας από τα χιόνια το χειμώνα κ.λπ. κ.λπ.

Γύρισε Ελλάδα, δουλεύει από το πρώί μέχρι το βράδυ και Σ/Κ για μισθό της πλάκας και μένει ακόμη στο πατρικό!!!

Αλλά μπορεί να πάει για καφέ και διασκέδαση όποτε γουστάρει, άλλο ότι δεν πάει γιατί δεν έχει ούτε χρόνο ούτε λεφτά!!!

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Αφου του αρεσει ο φραπές και η καφετέρια καλά έκανε.

Να μην κλαίγεται όμως .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, janus5555 είπε

Με πόσα χρήματα είσαι άνετα Ελσίνκι και μπορείς ενδεχομένως να βάλεις στην άκρη πιστεύει

Ενα χιλιαρικο ειναι το νοικι για μια τρυπα. Αν πας στα περιχωρα espoo, vantaa, το νοικιο κατεβαινει. Και οσο πιο βορεια τοσο λιγοτερα. Μantsala ημουν και ηταν 60 χλμ εξω απο το Ελσινκι και πληρωνα 800 ευρω.

Φαγητο το μηνα υπολογισε κανα 500αρι και θα εισαι αρχοντας. Τα σουπερ μαρκετ εχουν τα παντα και τα κοαλα μεσα.

Τervetuola Suomeen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...