Προς το περιεχόμενο

AMD: Στις 8 και 28 Οκτωβρίου τα αποκαλυπτήρια των Ryzen Zen3 και Radeon RDNA2


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, hellghan said:

το am4 ειναι 4 χρονια και οχι 2. παιρνει ιδιες επιδοσεις με πολυ λιγοτερα λεφτα. για αυτο ανεβηκε τοσο πλεον. καθε χρονο δινει και κατι παραπανω απο αυτα που εδινε η INTEL.

εγω που ειχα τον r5 παντως δεν αλλαξα την ψυκτρα και δεν ειχα κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες. χωρις αλλαγες τιποτα. κουμπωμα πανω και απλα power on. τι συστηματα εχεις φτιαξει;

2 χρόνια από το 17 που βγήκαν οι πρώτοι έως το 19 που βγήκαν οι τρίτοι εννοώ. Τώρα τα λιγότερα λεφτά που βλέπετε δεν καταλαβαίνω, έχω δώσει και παραδείγματα πριν που είναι 70 ευρώ φτηνότερο το αντίστοιχο intel.  Θέμα με θερμοκρασίες δεν έχεις ανάλογα το τι κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις. Εγώ είδα στο σύστημα που έστησα με τον αδερφό μου ότι μετά απο καιρό του ανέβαζε θερμοκρασίες πάνω από 65 βαθμούς, συνδυασμένος εν τέλη με μία 5700, οπότε μπήκε aftermarket ψύκτρα και έπεσε αρκετά ποιό κάτω.
Αυτό που θέλω να πω με δύο λόγια έιναι ότι δεν υπάρχει διαφορά ουσιαστική μεταξύ των δύο εταιρειών, και πως γενικά υπάρχει ένα κλήμα εναντίον της μίας και ότι ήρθε να μας σώσει η άλλη. Πράγματα τα οποία δεν ισχύουν προφανώς και η AMD έχει βασίσει όλη της την προπαγάνδα πάνω σε αυτά.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basil G είπε

2 χρόνια από το 17 που βγήκαν οι πρώτοι έως το 19 που βγήκαν οι τρίτοι εννοώ. Τώρα τα λιγότερα λεφτά που βλέπετε δεν καταλαβαίνω, έχω δώσει και παραδείγματα πριν που είναι 70 ευρώ φτηνότερο το αντίστοιχο intel.  Θέμα με θερμοκρασίες δεν έχεις ανάλογα το τι κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις. Εγώ είδα στο σύστημα που έστησα με τον αδερφό μου ότι μετά απο καιρό του ανέβαζε θερμοκρασίες πάνω από 65 βαθμούς, συνδυασμένος εν τέλη με μία 5700, οπότε μπήκε aftermarket ψύκτρα και έπεσε αρκετά ποιό κάτω.
Αυτό που θέλω να πω με δύο λόγια έιναι ότι δεν υπάρχει διαφορά ουσιαστική μεταξύ των δύο εταιρειών, και πως γενικά υπάρχει ένα κλήμα εναντίον της μίας και ότι ήρθε να μας σώσει η άλλη. Πράγματα τα οποία δεν ισχύουν προφανώς και η AMD έχει βασίσει όλη της την προπαγάνδα πάνω σε αυτά.


 

Όπως και δεν υπαρχει διαφορα 250€ κινητό με 700€...η μήπως υπάρχει?
Επίσης προπαγάνδα βγάζουν τα ΜΜΕ. Στην περίπτωση των επεξεργαστων μιλάνε τα αποτελέσματα απο benchmarks, οπότε είναι γεγονότα όχι γνώμη κάποια παράταξης😅😅

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teo1966 είπε

Υπάρχει περίπτωση να ανακοινωθούν και καινούριοι επεξεργαστές για laptop ώστε οι τρέχουσες τιμές να πέσουν κι άλλο??

Όχι και στα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Newbie12 είπε

Η σειρά 3000 της Nvidia ήταν μεγάλο upgrade από τις 2000 (τουλάχιστον από ότι γνωρίζουμε μέχρι στιγμής).  Πιστεύω γιαυτό το λόγο η AMD θα απογοητεύσει στις GPU φέτος και εικάζω ότι η δυνατότερη της κάρτα θα αγγίζει επιδόσεις 3080 σε παρόμοια τιμή ή και υψηλότερη τιμή. Τώρα σε low-mid budget ίσως δώσει κάποιες οικονομικές λύσεις αλλά και πάλι πιστεύω ότι από 350 ευρώ και πάνω θα έχουμε μονοπώλιο υπέρ της Nvidia 

Να βγάλει η AMD κάρτα γραφικών σε επίπεδο 3080 είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.  Τεράστια επιτυχία θα είναι να βγάλει κάποια κάρτα στο επίπεδο της 2080ti σε ανταγωνιστική τιμή, μόνο τότε θα έχει να ελπίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, panoskatos said:

Να βγάλει η AMD κάρτα γραφικών σε επίπεδο 3080 είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.  Τεράστια επιτυχία θα είναι να βγάλει κάποια κάρτα στο επίπεδο της 2080ti σε ανταγωνιστική τιμή, μόνο τότε θα έχει να ελπίζει. 

Το RDNA2 based GPU που είναι στο Xbox Series X είναι ανάμεσα στην 2080 και στην 2080S με 130W TDP. Πιστεύεις ότι με περισσότερα Watts δεν μπορεί να ξεπεράσει άνετα την 2080Ti?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το RDNA2 based GPU που είναι στο Xbox Series X είναι ανάμεσα στην 2080 και στην 2080S με 130W TDP. Πιστεύεις ότι με περισσότερα Watss δεν μπορεί να ξεπεράσει άνετα την 2080Ti?

Βάση του παραπάνω που λες στηρίζω τα λεγόμενα μου. Λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει σημασία, ο όρος "άνετα" που χρησιμοποιείς είναι βαριά κουβέντα όμως πιστεύω. Αν βγάλει κοντά στα 350€ μια κάρτα της δυναμικότητας μιας 2080ti νομίζω όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, panoskatos said:

Βάση του παραπάνω που λες στηρίζω τα λεγόμενα μου. Λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει σημασία, ο όρος "άνετα" που χρησιμοποιείς είναι βαριά κουβέντα όμως πιστεύω. Αν βγάλει κοντά στα 350€ μια κάρτα της δυναμικότητας μιας 2080ti νομίζω όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. 

Δεν εννοούσα ότι η πιο κάτω θα την ξεπερνάει άνετα, για το κορυφαίο μοντέλο εννοούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Βάση του παραπάνω που λες στηρίζω τα λεγόμενα μου. Λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει σημασία, ο όρος "άνετα" που χρησιμοποιείς είναι βαριά κουβέντα όμως πιστεύω. Αν βγάλει κοντά στα 350€ μια κάρτα της δυναμικότητας μιας 2080ti νομίζω όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. 

H 5700XT είναι στα 3/4 της ισχύος της 2080Ti, με το 1/3 του μεγέθους πυρήνα (ή με ούτε το 60% των transistor της).

Το να ξεπεράσει άνετα την 2080Ti η AMD, είναι πανεύκολο τεχνικά (πλέον, με την αρχιτεκτονική που έχει πια αναπτύξει).

Αν θα το κάνει ή όχι, θα εξαρτηθεί από  άλλους παράγοντες κι όχι από θέματα σχεδιασμού/αρχιτεκτονικής (όχι άμεσα, τουλάχιστον).

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρειάζεται η AMD να εμπλακεί σε θέματα γοήτρου και prestige? αυτά είναι δουλειές αλλουνών.
Από AMD περιμένουμε καλές επιδόσεις σε καλές τιμές και όχι με 3-4 μηνιάτικα κόστος.
Αν κάποιος έχει 1500$ να κάψει για RTZ 3090 Ti Super Founders edition kVA και Volt/Ampere=Ohm (ή όπως θα τη βαφτίσουν τότε) ας το κάνει.

.

 edit: don't feed the trolls & attention whores.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

H 5700XT είναι στα 3/4 της ισχύος της 2080Ti, με το 1/3 του μεγέθους πυρήνα (ή με ούτε το 60% των transistor της).

Το να ξεπεράσει άνετα την 2080Ti η AMD, είναι πανεύκολο τεχνικά (πλέον, με την αρχιτεκτονική που έχει πια αναπτύξει).

Αν θα το κάνει ή όχι, θα εξαρτηθεί από  άλλους παράγοντες κι όχι από θέματα σχεδιασμού/αρχιτεκτονικής (όχι άμεσα, τουλάχιστον).

Δειξε μου σε παρακαλω Benchmarks (οχι απο 2-3 τιτλους συγκεκριμενους, ξερεις τι εννοω θαρω) που η 5700ΧΤ ειναι στα 3/4 της 2080ti.

Καλα καλα στα 3/4 της 2080S δεν ειναι..... (οριακα ειναι σε μερικα παιχνιδια, σε αλλα πεφτει στα 2/4 ποσο μαλλον με την 2080ti).

Επεξ/σία από TheStranger80
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TheStranger80 είπε

Δειξε μου σε παρακαλω Benchmarks (οχι απο 2-3 τιτλους συγκεκριμενους, ξερεις τι εννοω θαρω) που η 5700ΧΤ ειναι στα 3/4 της 2080ti.

Καλα καλα στα 3/4 της 2080S δεν ειναι..... (οριακα ειναι σε μερικα παιχνιδια, σε αλλα πεφτει στα 2/4 ποσο μαλλον με την 2080ti).

Για λίγο πιο χαμηλά την είχα, αλλά άμα το λέει το TPU...πάσο.

tpu.png.0fee39e100e1f526cadee21c0ce087c7.png

Πέρα από οτιδήποτε άλλο, οι RDNA έφαγαν αρκετό boost τους τελευταίους μήνες, βελτιώθηκαν σημαντικά οι επιδόσεις τους.

Πέρα κι από αυτό, δεν αλλάζει αυτό που γράφω παραπάνω. Το να περάσει τη 2080Ti η AMD αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είναι τεχνικά πανεύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teo1966 είπε

Υπάρχει περίπτωση να ανακοινωθούν και καινούριοι επεξεργαστές για laptop ώστε οι τρέχουσες τιμές να πέσουν κι άλλο??

Οι τρέχουσες τιμές στα laptop είναι αρκετά ψηλά.

Δύσκολα θα πέσουν πριν τελειώσει όλη αυτή η ιστορία με τον κορονοϊό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...