Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μα και η 3090 κοροϊδία είναι για την τιμή της, το έχω ξαναπεί. Δεν την θέλω πιο κάτω, την θέλω στα ίδια ή άντε μέχρι 800 για να έρθω λίγο προς τις δικές σας προβλέψεις. Όπως λίγα θα είναι τα games με RT έτσι λίγα θα είναι και τα games στα οποία δεν θα φτάνουν τα 10GB vram..

Τα games όμως που θα απολαμβάνει κάποιος το επιπλέον raster θα ναι πάμπολλα αν όχι όλα.και κάποιος που ψηνόταν κ για μετάβαση σε 4κ θα την προτιμήσει τη Νάβι με τα 16 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Τα games όμως που θα απολαμβάνει κάποιος το επιπλέον raster θα ναι πάμπολλα αν όχι όλα.και κάποιος που ψηνόταν κ για μετάβαση σε 4κ θα την προτιμήσει τη Νάβι με τα 16 

Έλα ρε συ τώρα, το 10% πάνω σε raster μόνο με ανοιχτό overlay θα το καταλάβεις. Είναι πολύ λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Έλα ρε συ τώρα, το 10% πάνω σε raster μόνο με ανοιχτό overlay θα το καταλάβεις. Είναι πολύ λίγο..

Και το RT shadows μόνο όταν κοιτάξεις τα settings θα το καταλάβεις. 😛 Γιατί τέτοια θα είναι η διαφορά μεταξύ των δυο . 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Έλα ρε συ τώρα, το 10% πάνω σε raster μόνο με ανοιχτό overlay θα το καταλάβεις. Είναι πολύ λίγο..

Για μένα μετραει.κοιταω τα πάντα.αλλιως δε θα αναβαθμιζα. η επιπλέον αποδοση είναι καλοδεχούμενη.κ διαφωνώ.δεν είναι μικρό το ποσοστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Και το RT shadows μόνο όταν κοιτάξεις τα settings θα το καταλάβεις. 😛 Γιατί τέτοια θα είναι η διαφορά μεταξύ των δυο . 

Οπότε είμαστε στα ίδια :P Υπάρχουν και άλλα εφέ, και αφού θα έχει η AMD RT δεν θα τo περιφρονείτε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε είμαστε στα ίδια :P Υπάρχουν και άλλα εφέ τώρα, και αφού θα τα έχει η AMD δεν θα τα περιφρονείτε..

Ο άνθρωπος αντέκρουσε σαφέστατα το επιχείρημα σου κ αυτό έχεις να απαντήσεις? Το 10% επιπλέον ράστερ σου φαίνεται μηδενικό αλλά το επιπλέον 20 σε απόδοση rtx είναι game changer για σένα και seller point .εκεί μάλιστα λες ότι διαλέγεις nv για να παίζεις rtx games λες και σε amd δε θα χεις τη δυνατότητα .φάσεις και αντιφασκεις

Σε τι μπάτζετ θες να παίξεις για να καταλάβω περίπου σε ποια κάρτα στοχεύεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε είμαστε στα ίδια :P Υπάρχουν και άλλα εφέ, και αφού θα έχει η AMD RT δεν θα τo περιφρονείτε..

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν οντως έχουν 20% διαφορά στο RT , θα κλείνεις τα shadows που κάνουν ελάχιστη διαφορά και θα έχεις παρόμοιες επιδόσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ο άνθρωπος αντέκρουσε σαφέστατα το επιχείρημα σου κ αυτό έχεις να απαντήσεις? Το 10% επιπλέον ράστερ σου φαίνεται μηδενικό αλλά το επιπλέον 20 σε απόδοση rtx είναι game changer για σένα και seller point .εκεί μάλιστα λες ότι διαλέγεις nv για να παίζεις rtx games λες και σε amd δε θα χεις τη δυνατότητα .φάσεις και αντιφασκεις

Σε τι μπάτζετ θες να παίξεις για να καταλάβω περίπου σε ποια κάρτα στοχεύεις

Δεν αντέκρουσε το επιχείρημα μου, ανέφερε το RT εφέ που έχει την μικρότερη επίδραση στα visuals, λες και δεν υπάρχουν άλλα. Εγώ το έχω ξαναπεί, ότι από την στιγμή που με καλύπτει σε 1080p ακόμη η 2060, η όποια αγορά κάρτας θα γίνει απλά for the sake of it και γιατί υπάρχουν games με RT (CP77, Exodus, Legion, Crysis, και το Witcher 3 όταν βγει με RT, συν άλλα που θα βγουν τα επόμενα 2-3 χρόνια που θα έχω την κάρτα) που θέλω να τα παίξω με RT. Οπότε όποιος έχει την καλύτερη πρόταση στα 300-350 θα τον προτιμήσω. Αν η AMD έχει 10% παραπάνω raster αλλά -20% RT θα πάω σε NVIDIA. Αν έχει παραπάνω raster τότε το λιγότερο RT αποκτά λιγότερο βάρος για μένα οπότε πάω AMD, με αυτό το σκεπτικό δηλαδή. Μιλάμε για ίδια τιμή φυσικά έτσι..

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν οντως έχουν 20% διαφορά στο RT , θα κλείνεις τα shadows που κάνουν ελάχιστη διαφορά και θα έχεις παρόμοιες επιδόσεις 

fair enough

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια θεωρητικά είναι τα πλεονεκτήματα του DirectML σε σχέση με το DLSS και ποια τα μειονεκτήματα σε θεωρητικό επίπεδο? Το πρώτο είναι πιο ανοιχτού τύπου, σε σχέση με το κλειστό DLSS, μπορεί να αξιοποιηθεί από όλους τους διαθέσιμους "παίκτες" του χώρου και σχεδιάζεται από την Microsoft; μόνο;

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που καθεστε και γραφετε σεντονια και κουραζετε και το τοπικ ενω ειναι ηλιου φαεινοτερο τι εχετε υποσυνειδητα προαποφασισει καποιοι και προσπαθειτε να το υποστηριξετε με καθε τροπο.. Αληθεια δεν ξερω αν πιστευετε οτι πειθετε κανενα. Αλλωστε οτι θελετε θα παρετε και η αντικειμενικη αληθεια να ειναι γνωστη το πολυ σε δυο εβδομαδες. Οχι οτι τοτε θα αλλαξει κατι για την εικονικη πραγματικοτητα μερικων αλλα λεμε τωρα.. Ας περιμενουμε τουλαχιστον μεχρι τοτε ομως και ας μην το κουραζουμε ρε παιδια..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μου αρεσει που καθεστε και γραφετε σεντονια και κουραζετε και το τοπικ ενω ειναι ηλιου φαεινοτερο τι εχετε υποσυνειδητα προαποφασισει καποιοι και προσπαθειτε να το υποστηριξετε με καθε τροπο.. Αληθεια δεν ξερω αν πιστευετε οτι πειθετε κανενα. Αλλωστε οτι θελετε θα παρετε και η αντικειμενικη αληθεια να ειναι γνωστη το πολυ σε δυο εβδομαδες. Οχι οτι τοτε θα αλλαξει κατι για την εικονικη πραγματικοτητα μερικων αλλα λεμε τωρα.. Ας περιμενουμε τουλαχιστον μεχρι τοτε ομως και ας μην το κουραζουμε ρε παιδια..

Εγώ πάλι δε μπορώ να προαποφασίσω με τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DeareN είπε

Εγώ πάλι δε μπορώ να προαποφασίσω με τπτ...

Κοντεύει η ώρα... σύντομα. Προσωπικά αυτά τα γλυκουλικα 16GB ήδη μου λένε " Join the Dark side of the Force ". Θα δούμε όμως. Όλα θα εξαρτηθούν από το παράγοντα τιμή/ το τι προσφέρει το gpu "πακέτο". 

Την Τετάρτη και την Πέμπτη (29/10) θα μας φύγει ένα "βάρος" σκέψης, εικασιών και δικαιολογημένης θα έλεγα αμπελοφυλλοσοφιας 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην γίνει κάνα κάζο με το bandwidth λόγω μικρού διαύλου. Αυτήν την infinity cache ξέρουμε αν θα την έχουν όλες ή μόνο το μεγάλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Την Τετάρτη και την Πέμπτη (29/10) θα μας φύγει ένα "βάρος" σκέψης, εικασιών και δικαιολογημένης θα έλεγα αμπελοφυλλοσοφιας 

Και αυτό οχι σίγουρα. Το θέμα είναι πότε θα βγούν τα reviews γιατί απο την παρουσίαση πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι.. βλέπε πετσινο παρουσίαση > reviews.

Εγώ ξενερώνω που δεν μπορώ να πάω σε ΑΜD λόγω g-sync... γιατι αλλαγή Monitor + κάρτα πάει πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...