Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PCIE 4.0 + RDNA2

Υπάρχει συσχετισμός 256 bit, "starvation" φαινομένου όπως στις 5700ΧΤ όπου το 4αρι και καλα θα τη λύνει στις 6000 και να έχει μαγειρέψει έτσι τη" infinity cache" ή κάτι τέτοιο η amd με σκοπό τη μείωση κόστους ή κατανάλωσης ?

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ελπίζω να μην γίνει κάνα κάζο με το bandwidth λόγω μικρού διαύλου. Αυτήν την infinity cache ξέρουμε αν θα την έχουν όλες ή μόνο το μεγάλο;

 

9 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Και αυτό οχι σίγουρα. Το θέμα είναι πότε θα βγούν τα reviews γιατί απο την παρουσίαση πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι.. βλέπε πετσινο παρουσίαση > reviews.

Εγώ ξενερώνω που δεν μπορώ να πάω σε ΑΜD λόγω g-sync... γιατι αλλαγή Monitor + κάρτα πάει πολύ..

29 - 10

rtx 3070 reviews

DoA or Alive 

επίσης

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως ο κοσμος οπως και εγω βαρεθηκε ολο αυτο που γινεται με τις ampere. 700 msrp και βλεπεις τιμες ανω του 1000αρικου και η 3070 που ειναι στα 499 θα την βρισκουμε ανω των 600 ευρω κοντα στο msrp της 3080. Scalping botakia καταστηματα που πανε να βγαλουν τρελα margins και η δικαιολογια πρωτη αυτη της διαθεσιμοτητας που παει κοντα 1+ μηνα. Δεν θα βγαλουν τα σπασμενα οι εταιριες απο τους gamers. Για αυτο και μονο το λογο ο κοσμος θελει να βγαλει κατι σωστο η AMD και πρωτα απο ολα να βρισκει τις καρτες που θα παρουσιαστουν στις 28 Οκτωβριου στο MSRP που θα τις βγαλει και οχι 200-400 ευρω πανω. Υγεια πρωτα απο ολα και ολα τα αλλα βρισκονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DeareN είπε

Εγώ πάλι δε μπορώ να προαποφασίσω με τπτ...

Σόρρυ για το καθυστερημένο της απάντησης αλλά έχουμε και τον θόρυβο..

Μα αυτό λέμε φίλε μου. Τι να αποφασίσεις; Έχεις δει πραγματικά δεδομένα για να κρίνεις και να αποφασίσεις; Βγήκαν κάποια leaks σχολιασαμε όλοι και εκτεταμένα μάλιστα και όπως πρέπει και μετά ξεκινάνε σεντόνια με τραβηγμένες υποθέσεις επί υποθέσεων για υποθετικά νούμερα και υποθετικές τιμές από γνωστούς άγνωστους σε κάθε τοπικ εκεί να το δυναμίτιζουν με το εγω τους.. και λέω όπως και κάποιοι άλλοι ο άνθρωπος μην το κουράζετε και κλείσει και αυτό το τοπικ τζάμπα αμαρτία είναι. Γιατί να γεμίζει με αχρηστη πληροφορία και να χάνεται και ότι ουσιαστικό όπως κάνα leak κάνα σχόλιο επίσημο προκύπτει; Εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε με πραγματικά δεδομένα και να αποφασίσεις και ουσιαστικά τι σου κάνει σε λίγες μέρες..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γενικως ο κοσμος οπως και εγω βαρεθηκε ολο αυτο που γινεται με τις ampere. 700 msrp και βλεπεις τιμες ανω του 1000αρικου και η 3070 που ειναι στα 499 θα την βρισκουμε ανω των 600 ευρω κοντα στο msrp της 3080. Scalping botakia καταστηματα που πανε να βγαλουν τρελα margins και η δικαιολογια πρωτη αυτη της διαθεσιμοτητας που παει κοντα 1+ μηνα. Δεν θα βγαλουν τα σπασμενα οι εταιριες απο τους gamers. Για αυτο και μονο το λογο ο κοσμος θελει να βγαλει κατι σωστο η AMD και πρωτα απο ολα να βρισκει τις καρτες που θα παρουσιαστουν στις 28 Οκτωβριου στο MSRP που θα τις βγαλει και οχι 200-400 ευρω πανω. Υγεια πρωτα απο ολα και ολα τα αλλα βρισκονται.

γιατί ξέρεις αν η amd πάθει το ίδιο και τις βρίσκεις με τα κυάλια?

αν και για  το 6900ΧΤ τουλάχιστον νοιώθω ότι θα συμβεί το ίδιο μιας και limited quantity....... anyway......τουλάχιστον είδαμε κάτι leaks.........τώρα αναμένουμε τα επίσημα να δούμε πραγματικές διαφορές .....να πέσουν οι μάσκες να δούμε real perfomance....αναμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

γιατί ξέρεις αν η amd πάθει το ίδιο και τις βρίσκεις με τα κυάλια?

αν και για  το 6900ΧΤ τουλάχιστον νοιώθω ότι θα συμβεί το ίδιο μιας και limited quantity....... anyway......τουλάχιστον είδαμε κάτι leaks.........τώρα αναμένουμε τα επίσημα να δούμε πραγματικές διαφορές .....να πέσουν οι μάσκες να δούμε real perfomance....αναμένουμε

Οχι δεν το ξερουμε αλλα εβγαλε αρθρο η AMD που γραφει τι πρεπει να γινει ωστε να μην εχουμε τα ιδια θεματα με botakia/scalpers κτλ. Μια καρτα ανα μελος με ταυτοποιηση με captcha για αποφυγη των bot κτλ. Αν τα νουμερα που ειχε δωσει η Lisa στον παρουσιαση των Ryzen ειναι απο 6800 τοτε κατι θα γινει αν ειναι απο 6900XT δυσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι δεν το ξερουμε αλλα εβγαλε αρθρο η AMD που γραφει τι πρεπει να γινει ωστε να μην εχουμε τα ιδια θεματα με botakia/scalpers κτλ. Μια καρτα ανα μελος με ταυτοποιηση με captcha για αποφυγη των bot κτλ. Αν τα νουμερα που ειχε δωσει η Lisa στον παρουσιαση των Ryzen ειναι απο 6800 τοτε κατι θα γινει αν ειναι απο 6900XT δυσκολα. 

το συγκεκριμένο ποστ μου θύμιζε λίγο τον τσουβέλα με τον λεοφοριατζή "εγώ είμαι στην ώρα μου? Τι άλλο θες να κάνω?" . Πολύ απλά δλδ η AMD ρίχνει οποιαδήποτε ευθύνη για παρόμοιες καταστάσεις στους μεταπωλητές (που αν πουλούσε σαν AMD όπως η NVIDIA της FE σιγά μην βλέπαμε τέτοιο ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα εκεί κοντά θα είναι το ζήτημα για εμένα είναι να υπάρχει σταθεροποίηση στα ψηλά σε ένα μεγάλο δείγμα παιχνιδιών και κυρίως σε αυτά που σπονσοραρει η πράσινη . Εκεί κρατάω μια πισίνη να δω εάν είναι επιλεγμένα αυτά που έδειξε η AMD ή αν θα είναι σχεδόν σε όλο το spectrum εκεί. Σε όλα εξ ορισμού δεν μπορεί να είναι αλλά αρκεί να είναι λίγο πάνω λίγο κάτω για σωστό ανταγωνιστικό lineup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Λέει τίποτα καινούργιο ή αυτά που ξέρουμε για timespy και τέτοια;

Λέει για παιχνίδια.  Όχι ονομαστικά όμως. Θα δείξει 10 παιχνίδια η AMD.  Σε 4κ η 6800xt είναι σε 5 από πάνω από την 3080 , σε 2 ισοπαλία και σε 3 η nvidia από πάνω.

Σε 1440p η AMD ειναι από πάνω στα 8 και η nvidia σε 2. 

RT όπως ξέρουμε η 3080 είναι πιο γρήγορη.  

Θα έχει και η AMD upscaling που θα έρθει με driver τον Δεκέμβρη.  Χειρότερη οπτικη εικόνα αλλα μεγαλύτερο performance gain από dlss.

Αυτά συνοπτικά φυσικά rumors τα παραπάνω, περιμένουμε 4 μέρες για σίγουρα.  Ειπε και για λίγο για τιμές αλλα μέχρι τελευταία στιγμή δεν είχαν αποφασίσει.  

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει ακόμα και για την τιμή ότι υπάρχουν φήμες ότι η amd σκεφτόταν να ρίξει την τιμή -50 usd από ότι είναι η nvidia αλλά τώρα που είδε πόσο καλά τα πάει μπορεί να την βγάλει στην ίδια τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nemo1776 είπε

λέει ακόμα και για την τιμή ότι υπάρχουν φήμες ότι η amd σκεφτόταν να ρίξει την τιμή -50 usd από ότι είναι η nvidia αλλά τώρα που είδε πόσο καλά τα πάει μπορεί να την βγάλει στην ίδια τιμή

Είπε για ποια; 6800ΧΤ ή 6900ΧΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...