Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Για μένα φταίνε και οι δύο εταιρείες αλλά κυρίως η nVidia. Αυτή ξεκίνησε τις παρουσιάσεις χωρίς να έχει inventory από τσιπάκια και αναγκαστικά ακολούθησε η AMD. Αν καθυστερούσαν τα launch 3-4 μήνες ώστε να έχουν ένα inventory από 2-3 εκατομμύρια τσιπάκια, δε θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Ο αγώνας λοιπόν του ποιος θα παρουσιάσει πρώτος οδηγεί στην κατάσταση που βιώνουμε σήμερα.

Έλα ρε συ τώρα, πλάκα κάνεις; Τι σχέση έχει αυτό; Δηλαδή αν παρουσίαζε πρώτη η AMD θα έφταιγε η AMD; Φταίνε και οι δύο που έκαναν release χωρίς να έχουν κάρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Έλα ρε συ τώρα, πλάκα κάνεις; Τι σχέση έχει αυτό; Δηλαδή αν παρουσίαζε πρώτη η AMD θα έφταιγε η AMD; Φταίνε και οι δύο που έκαναν release χωρίς να έχουν κάρτες..

Και οι δύο φταίνε. Απλώς η AMD σύρθηκε στο χορό. Καταλαβαίνεις ότι θα ήταν δύσκολο να κάνει launch 4 μήνες αργότερα με τις RTX 3000 να κυκλοφορούν για 6 μήνες. Αν η nVidia δεν έκανε laucnch το Σεπτέμβριο αλλά το Γενάρη, εσύ πιστεύεις ότι η AMD θα έκανε launch Νοέμβρη; Εγώ δε το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Και οι δύο φταίνε. Απλώς η AMD σύρθηκε στο χορό. Καταλαβαίνεις ότι θα ήταν δύσκολο να κάνει launch 4 μήνες αργότερα με τις RTX 3000 να κυκλοφορούν για 6 μήνες. Αν η nVidia δεν έκανε laucnch το Σεπτέμβριο αλλά το Γενάρη, εσύ πιστεύεις ότι η AMD θα έκανε launch Νοέμβρη; Εγώ δε το νομίζω.

Δηλαδή φταίει η NVIDIA για την έλλειψη των 6800 επειδή έκανε το launch τη στιγμή που ήθελε; Ας μην έκανε launch η AMD. Ο καθένας φταίει για το δικό του launch, αυτό θέλω να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, narta είπε

Βασικα η AMD αξιζει π. ξυλο και καρατε. Cpuδακια ενα 50αρακι πανω επειδη ετσι, gpu αφαντες με την δικαιολογια του δεν προλαβαινω μαναμ και απο τιμη αλμυρη εως παστο σκουμπρι στην ερημο. 

Εγω απο την αλλη αγαπαω την τσεπη μου και μου φαινεται θα κρατησω τα λεφτα για τον ενφια του χρονου. Μεχρι τοτε και ΑΝ στρωσει ΒΛΕΠΟΥΜΕ. Κονσολα (αν βρω) και αγιος ο gamer δενπαναγαπηθειτε darling 

Μια από τα ίδια, (αλλά επειδή προνόησα και έκανα preorder ps5 με το που άνοιξαν, το πήρα day 1😁). Να βιαστείς να δώσεις 1 χήνα φέτος για ποιο λόγο? Για να παίζεις λίγο καλύτερα τα cross gen που θα βγουν του χρόνου και ένα cyberpunk? Από του χρόνου με υγεία και βλέπουμε. Μη σου πω παίζει να τη βγάλουμε με τον Πασχάλη μέχρι και rdna3/hopper.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ilos είπε

Μια από τα ίδια, (αλλά επειδή προνόησα και έκανα preorder ps5 με το που άνοιξαν, το πήρα day 1😁). Να βιαστείς να δώσεις 1 χήνα φέτος για ποιο λόγο? Για να παίζεις λίγο καλύτερα τα cross gen που θα βγουν του χρόνου και ένα cyberpunk? Από του χρόνου με υγεία και βλέπουμε. Μη σου πω παίζει να τη βγάλουμε με τον Πασχάλη μέχρι και rdna3/hopper.

2 χήνες :P 

Κοίτα, αμα είσαι σε 1080 / 1440p κλάιν, κάθεσαι με Πασχάλη, και εγώ θα καθόμουν. Αλλά δυστηχώς με το monitor που έχω απλά ο Πασχάλης παρέδωσε πνεύμα. Όσοι είμαστε με high resolution monitor θα τις δώσουμε τις χήνες, δεν γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια 3070 ίσα ίσα για να παίξω cyberpunk μιας και οι κονσόλες είναι sold out παντού.

Αν γίνει το ίδιο πανηγύρι και στο επόμενο gpu launch δεν ξανα ασχολούμαι με pc gaming .

Την AMD την απασχολεί αποκλειστικά το console gaming και στην nvidia έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα όταν τα κέρδη σε data center και machine learning ειναι πολυ παραπάνω. Σιγά μην χαλάει τσιπάκια για το gaming,  τα λίγα που δίνει ξερει ότι θα αρμέξει τους enthusiasts 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε πράγματικα...ο άλλος λέει τεχνολογικά άχρηστη εταιρία...μια εταιρία που σε τρία χρόνια κοντεύει να θάψει την intel ( μεταφορικά πάντα)που σε τρία χρόνια κάλυψε και πέρασε μια δεκαετία που ήταν στην αφάνεια...paper launch ναι σίγουρα,και εγώ μαζί σάς...οι κάρτες είναι μια χαρά ,μπορεί σαν πακέτο να μην είναι εξίσου καλό με τις 3080 αλλά μην λέμε ότι θέλουμε επειδή είμαστε fanboys, ημαρτον...οι 6800/6800 xt είναι μια χαρά κάρτες ,πολύ δυνατές και όποιος τις πάρει δεν θα το μετανιώσει αφού θα τις πάρει βάση τα δικά του κριτήρια και πιστεύω...και όχι τα δικά μου η οποιουδήποτε άλλου εδώ μέσα στο insomnia...να λέμε κάποια πράγματα αλλά επειδή αγαπάμε την μια εταιρία δεν χρειάζεται να μηδενίζουμε τα πάντα,αλλά το έχουμε σαν λαός αυτό γενικά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ilias81 said:

...επειδή αγαπάμε την μια εταιρία...

Εγω πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί να αγαπάμε μια ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Αυτές μας αγαπάνε δηλαδή;;; Προβληματισμό θέτω γενικότερα, δεν περιμένω απάντηση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

1)Αν γίνει το ίδιο πανηγύρι και στο επόμενο gpu launch δεν ξανα ασχολούμαι με pc gaming .

2)Την AMD την απασχολεί αποκλειστικά το console gaming 

1)cool story bro.

2)προφανως και δεν ισχυει αυτο στην πραξη. Η Amd ειναι μια εταιρεια που την ενδιαφερει να εχει εσοδα απο διαφορετικους κυκλους,γιαυτο και χωθηκε μεχρι και στα κινητα με την Samsung.

Περαν αυτου,τωρα που εχει πραγματικα ανταγωνιστικα προιοντα στο high end κομματι σε gpu(και cpu),για να ανεβασει μεριδιο στην αγορα(αυτο που την ενδιαφερει περισσοτερο) πρεπει να εχει και διαθεσιμοτητα.

Δεν θα ανεβει το μεριδιο(και τα εσοδα)της με το να κυκλοφορουν ελαχιστες καρτες.

Οι μουτζες στην Amd πανε γιατι δεν βγηκε εξ αρχης να πει οτι τον πρωτο καιρο δεν θα υπαρχει αποθεμα και ας λεγανε σαν δικαιολογια(ασχετως του ποσο ισχυει),οτι τους εκανε ζημια στην παραγωγη με τον ιο.

Ισα ισα που με αυτο που κανει η amd με την διαθεσιμοτητα,χανει κοσμο ο οποιος κοιταει σε nvidia μερια καλη ωρα εαν βρει διαθεσιμες καρτες .

Εσυ ο ιδιος το ειπες οτι πηρες 3070 γιατι δεν εβρισκες 6800,παρολο που ειχες ριξει ακυρο στην nvidia.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Parapas είπε

Εγω πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί να αγαπάμε μια ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Αυτές μας αγαπάνε δηλαδή;;; Προβληματισμό θέτω γενικότερα, δεν περιμένω απάντηση. 

Μαζί σου απόλυτα,δεν αγαπάω καμία τους,αλλά δεν βγάζω επίσης καμία τους άχρηστη ( όπως κάποιοι το κάνουν με σαφή προτίμηση στην άλλη πλευρά ) όπως είπα,ο καθένας θα αγοράσει αυτό που θέλει βάση τα δικά του κριτήρια και δεν πρόκειται να το μετανιώσει,και των δύο οι κάρτες είναι εξαιρετικές με τα συν και τα πλην..τόσο απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντυπωσιακά τα νούμερα της Red Devil 6800XT στο review του HWU. +15% από την reference σε διάφορα benchmarks.

770$ το MSRP της Nitro+ 6800XT, 120$ πάνω από το MSRP της reference. 800$ το MSRP της Red Devil. 150$ παραπάνω.

Τα χώνει ο HWU στην AMD για fake MSRP

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εντυπωσιακά τα νούμερα της Red Devil 6800XT στο review του HWU. +15% από την reference σε διάφορα benchmarks.

770$ το MSRP της Nitro+ 6800XT, 120$ πάνω από το MSRP της reference. 800$ το MSRP της Red Devil. 150$ παραπάνω.

Τα χώνει ο HWU στην AMD για fake MSRP

Limited edition (1000 κομμάτια ολα και ολα) ήταν, δηλαδή τα top τσιπακια της εποχης, οποτε βαστα μικρότερο καλαθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο διάολος θα κοστίζει 1100+ όταν και εάν έρθει Ελλάδα. 

Δυστυχώς πολύ φοβάμαι οτι στην Ελλάδα ειδικά...για ολόκληρο το 2021 το χιλιάρικο θα είναι Φιξ τιμή για όλες τις κάρτες αυτές ( 3080/6800 xt ) σε όλες τις υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να είχα κρατήσει την 2080Ti και να περίμενα να βγει η 3080Ti να στρώσει η κατάσταση και μετά αλλαγή.. Ποιος να ήξερε ότι θα μαμηθει τόσο πολύ η κατάσταση.

Δυστυχώς οποίος θέλει τώρα επιδόσεις για 4Κ θα δώσει 1000+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...