Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Εχει δοκιμαστει ηδη σε μια γενια που ηταν σε μετριο σταδιο (επειδη η γενια δεν το αντεχε και πληρως), ενω η AMD πρωτη φορα το δοκιμαζει.

Επισης, επειδη βρισκομαστε σε Ampere εποχη, δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα 4-5 δεν τα παιζουμε 😛

Επειδή είπες ότι ωρίμασε το RT ενώ δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου, απλά βγήκαν δύο games παραπάνω. Και ούτε οι Ampere έχουν ιδιαίτερα μεγάλο jump σε RT Perf σε σχέση με τις Turing. Πάλι το DLSS είναι απαραίτητο αλλιώς bye bye fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά μεταξύ μας αν κάποιος έβρισκε λέμε τώρα ref 6800 600€ και custom 3070 530-550 τι θα πήγαινε; Αν ήμουν αυτός ο κάποιος και με ένοιαζε το RAW 1440p performance βλέποντας τη διαφορά μεταξύ τους και τη διπλάσια μνήμη 6800 πανευκολα. Προσωπικά ΔΕΝ με νοιάζει το RT ούτε το DLSS ... ακόμα. Από το 2022 που θα έχουν βγει θεωρητικά παιχνίδια νέας γενιάς με τις νέες μηχανές γραφικών φυσικά να μας νοιάζει ΚΑΙ το RT που θα έχει περάσει ως standard feature και θα έχουμε καμία άλλη τεχνολογία Μεσσία να τσακωνόμαστε για που αποδίδει καλά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο rt βρε παιδια;Να δωσεις 1000$ για να παιζεις με 50 fps cyberpunk.Ακομα και στην τωρινη γενια δεν αξιζει σε δυο τρια χρονακια βλεπουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Ποιο rt βρε παιδια;Να δωσεις 1000$ για να παιζεις με 50 fps cyberpunk.Ακομα και στην τωρινη γενια δεν αξιζει σε δυο τρια χρονακια βλεπουμε.

Όχι και 50, με DLSS μια χαρά fps έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Όχι και 50, με DLSS μια χαρά fps έχει..

Με rt και dlss quality 50 fps βλεπω τωρα στο youtube σε 2κ αναλυση.Θες 60;Οκ αλλα το θεμα ειναι οτι παιρνεις hardware που οριακα σηκωνει το software και τις τεχνολογιες που διαφημιζει και οπως ξερουμε ολοι το επομενο ''cyberpunk'' θα ειναι βαρυτερο και δυσκολοτερο να το τρεξουν οι καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarlitoGR είπε

Με rt και dlss quality 50 fps βλεπω τωρα στο youtube σε 2κ αναλυση.Θες 60;Οκ αλλα το θεμα ειναι οτι παιρνεις hardware που οριακα σηκωνει το software και τις τεχνολογιες που διαφημιζει και οπως ξερουμε ολοι το επομενο ''cyberpunk'' θα ειναι βαρυτερο και δυσκολοτερο να το τρεξουν οι καρτες.

Με ποια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DionGR είπε

Εχει δοκιμαστει ηδη σε μια γενια που ηταν σε μετριο σταδιο (επειδη η γενια δεν το αντεχε και πληρως), ενω η AMD πρωτη φορα το δοκιμαζει.

Επισης, επειδη βρισκομαστε σε Ampere εποχη, δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα 4-5 δεν τα παιζουμε 😛

Mακαρι αλμα παντου εκτος απο τις τιμες!

Μα τα αλματα στις τιμες γίνονται ήδη.

Εγω σκεφτόμουν να δώσω 500 και τώρα αντιστοίχως θα σκεφτόμουν να δώσω κοντά διπλά για αντίστοιχη καρτα. 

Θα πατήσουν στην ενδιάμεση γενιά κι ένα φούσκωμα ακόμα και όταν γίνει το αλμα θα σου πουν κοιτα με 1200 τι παίρνεις σε σχέση με πριν 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Ποιο rt βρε παιδια;Να δωσεις 1000$ για να παιζεις με 50 fps cyberpunk.Ακομα και στην τωρινη γενια δεν αξιζει σε δυο τρια χρονακια βλεπουμε.

Και σε 2-3 χρόνια θα έχουμε τα διπλάσια RT effects και πάλι τέτοια FPS θα βλέπεις με τις top κάρτες. Έχουμε πει ότι το RT δεν είναι ένα εφέ που κάποια στιγμή το HW θα δυναμώσει και θα το έχει για πλάκα, το RT έχει πολλά effects και θα πάρει πολλάααα χρόνια μέχρι να δούμε full ray-traced παιχνίδι να τρέχει άνετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Παιδια εγω παντως περιμενω να μου ερθει Δευτερα η nitro xt μαζι με ενα hx1000i απλα δεν μπορουσα να συγκρατηθω αφου μου εκαναν και ατοκες λεω δεν βαριεσαι.Θα πω εντυπωσεις μολις παραλαβω.

Από ποιο κατάστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

δεν υπάρχει αντίστοιχο dlss. Μην βάζεις 3 τελίτσες λες και εσύ λες για άλλο και εμείς μιλάμε για άλλο. 

Λες για το DirectML Super Resolution το οποίο είναι της microsoft. 

Η nvidia χρησιμοποιεί Tensor Cores για το οπτικό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τις επιδόσεις.

 

Από αυτά που έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα, φαίνεται να είναι άλλο το DirectML και άλλο το Super Resolution της AMD.

17 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Να σου πω γιατί.

Δεν μπορεί να προτείνει την 6800 λόγο vram για καλύτερα visuals ενώ η άλλη έχει rt cores. Δεν μπορεί να πει οτι το 10% θα βοηθάει σε βαριά games όταν η άλλη έχει dlss. Και από την στιγμή που έχει και μεγαλύτερη τιμή, έχουν ίδιο performance per dollar.

Αν πρότεινε την 6800 θα τον ξεφτίλιζαν. 

RT έχουν και οι δυο και το DLSS δεν υποστηρίζεται από όλα τα παιχνίδια. Για να προτείνεις το DLSS πρέπει να το κάνεις ανά παιχνίδι και όχι γενικά.

Με τιμές MSRP δεν υπάρχει νικητής, και οι δυο κάρτες έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους, όποια και να πάρεις θα είσαι ικανοποιημένος. Για να προτείνεις την μια η την άλλη θα πρέπει να δεις ποια παιχνίδια θέλεις να παίζεις. πχ για CB77 σήμερα καλύτερα η 3070, για Valhalla και RDR 2 καλύτερα την 6800 κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Και σε 2-3 χρόνια θα έχουμε τα διπλάσια RT effects και πάλι τέτοια FPS θα βλέπεις με τις top κάρτες. Έχουμε πει ότι το RT δεν είναι ένα εφέ που κάποια στιγμή το HW θα δυναμώσει και θα το έχει για πλάκα, το RT έχει πολλά effects και θα πάρει πολλάααα χρόνια μέχρι να δούμε full ray-traced παιχνίδι να τρέχει άνετα.

Άρα συμφωνούμε ότι για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες που σου δίνει το software πρέπει να χρησιμοποιηθεί τεχνολογία hardware που ακόμα δεν υπάρχει και αυτό μόνο σε ότι αφορά το RT. Λογικά από την επόμενη γενιά καρτών θα μπορούμε να παίξουμε το cb77 όπως του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Παιδια εγω παντως περιμενω να μου ερθει Δευτερα η nitro xt μαζι με ενα hx1000i απλα δεν μπορουσα να συγκρατηθω αφου μου εκαναν και ατοκες λεω δεν βαριεσαι.Θα πω εντυπωσεις μολις παραλαβω.

Απο πιο καταστημα; Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Άρα συμφωνούμε ότι για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες που σου δίνει το software πρέπει να χρησιμοποιηθεί τεχνολογία hardware που ακόμα δεν υπάρχει και αυτό μόνο σε ότι αφορά το RT. Λογικά από την επόμενη γενιά καρτών θα μπορούμε να παίξουμε το cb77 όπως του αξίζει.

Όχι δεν κατάλαβες, αυτό που λέω είναι ότι το ''Δεν υπάρχει το HW'' θα υφίσταται για πολλά χρόνια όσον αφορά το RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...