Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ από εμένα. Σκέφτομαι  να πάρω την 6900xt αν βρω lol έχετε να μου προτείνετε καμία καλή υλοποίηση? Στο Σκρουτζ βλέπω ελάχιστα reviews γι'αυτό το μοντέλο. Θα αλλάξω επεξεργαστη  και motherboard. Σκέφτομαι τον 5900x.. για την ώρα θα μείνουν μνήμες και τροφοδοτικό. Το τροφοδοτικό είναι 750w είναι οκ για την 6900xt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από θερμοκρασίες(με ή χωρίς undervolt) πως πάνε οι 6700ΧΤ σε σχέση με 5700ΧΤ ειδικά σε μνήμη και ποιες είναι οι καλύτερες υλοποίησεις? XFX και μετά Red Devil Nitro?

Στο mining έχω δει 47-48mh/s με 80-90W.Έχει δοκιμάσει κάποιος αν μπορεί να ανέβει στα 52-53mh/s έστω και με πάνω από 100W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Inler είπε

Από θερμοκρασίες(με ή χωρίς undervolt) πως πάνε οι 6700ΧΤ σε σχέση με 5700ΧΤ ειδικά σε μνήμη και ποιες είναι οι καλύτερες υλοποίησεις? XFX και μετά Red Devil Nitro?

Στο mining έχω δει 47-48mh/s με 80-90W.Έχει δοκιμάσει κάποιος αν μπορεί να ανέβει στα 52-53mh/s έστω και με πάνω από 100W?

Δεν ανεβαίνει το hash γιατί δεν ανεβαίνει η μνήμη πάνω από τα 2150. Λένε ότι θα βγάλουν bios mod να ανέβει αρκετά παραπάνω γιατί είναι λίγο τα 2150 εκεί μπορεί να πιάσει 56 57 άνετα πότε θα βγει δεν ξέρουμε. Θερμοκρασίες έχω 70 71 μνήμη 62 πυρήνα και 66 junction σε mining με 800 στροφές ανεμιστήρα στα 80-81watt από πρίζα 165 όλο το σύστημα χωρίς οθόνη. Σε παιχνίδι με 40% ανεμιστήρες σε OC 2750 πυρήνα είδα 73 πυρήνα και 94 junction οι μνήμες κάτω από 75 πάντα. Αρκετά κρύα η merc και αυτά στο days gone που βαράει μόνιμα 200 watt κατανάλωση. Σε underclock με 30% ανεμιστήρες πιάνω 135watt με 2400 πυρήνα σε peak και 62 βαθμούς πυρήνα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Στο 09:30 γίνεται το ύπουλο ερώτημα γιατί σε τίτλους που έχουν DLSS δεν βλέπουμε FSR υποστήριξη. Υπονοώντας ότι η Nvidia φοβάται τη σύγκριση με το νέο sharpen φίλτρο(δήθεν reconstruction) της AMD. Πράγμα που δεν ισχύει τουλάχιστον για indie games όπως το Necromunda. Όπως του λένε στη συνέχεια αφήνοντας υπονοούμενα ότι σε AAA θα υπάρξει αντιπαλότητα.

Θα μπορούσε όμως κάποιος από το "ουδέτερο" κοινό τους να ρωτήσει το ακριβώς αντίστροφο. Γιατί οι AMD sponsored τίτλοι δεν υποστηρίζουν DLSS; Μήπως γιατί η AMD βλέπει την τεχνολογική ανωτερότητα της Nvidia και προσπαθεί να την μπλοκάρει όσο περισσότερο μπορεί; Για να μας κοπανάει συνέχεια ότι δεν έχουν όλα τα AAA DLSS;

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο "πουλημένο" κανάλι είναι. Αν είναι και αυτόνομο κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Στο 09:30 γίνεται το ύπουλο ερώτημα γιατί σε τίτλους που έχουν DLSS δεν βλέπουμε FSR υποστήριξη. Υπονοώντας ότι η Nvidia φοβάται τη σύγκριση με το νέο sharpen φίλτρο(δήθεν reconstruction) της AMD. Πράγμα που δεν ισχύει τουλάχιστον για indie games όπως το Necromunda. Όπως του λένε στη συνέχεια αφήνοντας υπονοούμενα ότι σε AAA θα υπάρξει αντιπαλότητα.

Θα μπορούσε όμως κάποιος από το "ουδέτερο" κοινό τους να ρωτήσει το ακριβώς αντίστροφο. Γιατί οι AMD sponsored τίτλοι δεν υποστηρίζουν DLSS; Μήπως γιατί η AMD βλέπει την τεχνολογική ανωτερότητα της Nvidia και προσπαθεί να την μπλοκάρει όσο περισσότερο μπορεί; Για να μας κοπανάει συνέχεια ότι δεν έχουν όλα τα AAA DLSS;

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο "πουλημένο" κανάλι είναι. Αν είναι και αυτόνομο κανάλι.

Καλα το οτι ειναι biased / sponsored το video φαινεται απο τον τιτλο, χωρις να το δεις. Ποιος νοιαζεται ποιο είχε καλυτερο launch οταν το ενα εκανε launch το 2005 και το αλλο το 2021? Τι νοημα έχει η υπαρξη μια τετοιας σύγκρισης. Πιο πολυ για να χαρούν τελειωμένα fanboys ειναι το video παρα κατι αλλο. Αντε και σε 5 χρονια θα συγκρινει το fsr με το dlss 2. Μονο που τοτε θα εχουμε το dlss 5 στα pc μας αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες. 

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου ηρθε αυτο απο εβγα παγωτα αλλα δεν καταλαβα τιποτα δεν ειχα παει την μερα των Αγγλικων. :lol:

 

Hi Lefteris,

This email is to notify you that there has been a change to your notification queue status. You previously signed up to be notified when 08G-P5-3663-KR became available, but due to ongoing product availability, you have been moved to the notification queue for 08G-P5-3663-KL, which features NVIDIA LHR. These cards offer the same gaming performance, but with reduced cryptomining performance (Ethereum). The products are identical in every other way. To learn more about NVIDIA LHR, click here.

EVGA has taken these steps to increase availability and speed up the queue for gamers looking to purchase a graphics card. Your notification queue position remains the same. However, if you wish to remain in the notification queue for 08G-P5-3663-KR you may "opt out " of this move; you will be once again placed back in the notification queue with your previous sign-up time. Please note that EVGA strongly recommends against opting out, because there is no ETA for availability and no guarantee that your order will be fulfilled for your original part number. Moreover, once you opt out, you may neither request to be placed back in the queue for 08G-P5-3663-KL, nor request an order notification for 08G-P5-3663-KL; you may only be in one queue at a time.

If you still wish to opt out of the move to 08G-P5-3663-KL, please click here. If you have any questions about this email, please contact EVGA Customer Service prior to taking any action.

Σου λενε οτι σε εβαλαν στο queue για τα lhr μοντελα γιατι θα παραλαβεις πιο γρηγορα. Αν θες να παραμεινεις στο κανονικο μοντελο πατα το link. 

 

Βεβαια σε λαθος θεμα ρωτας 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λέει θες να πάρεις τις νερφαρισμενες που δε κάνουν σκάψιμο; Αν γουσταρεις πάτα εδώ γιατί οι άλλες είναι για σπεσιαλ καταστάσεις gaming/mining και θα αργήσουν να έρθουν

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλα το οτι ειναι biased / sponsored το video φαινεται απο τον τιτλο, χωρις να το δεις. Ποιος νοιαζεται ποιο είχε καλυτερο launch οταν το ενα εκανε launch το 2005 και το αλλο το 2021? Τι νοημα έχει η υπαρξη μια τετοιας σύγκρισης. Πιο πολυ για να χαρούν τελειωμένα fanboys ειναι το video παρα κατι αλλο. Αντε και σε 5 χρονια θα συγκρινει το fsr με το dlss 2. Μονο που τοτε θα εχουμε το dlss 5 στα pc μας αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες. 

Χωρίς να διαφωνώ ιδιαίτερα στην ουσία όσων γράφεις...2005? 5 χρόνια? Το τότε fsr θα είναι το (κουτσό) σημερινό?

Τελειωμένα fanboys ήταν όσοι στο αρχικό dlss προσπαθούσαν (κι ακόμα προσπαθούν) να πείσουν ότι τα πάντα ήταν υπέροχα-πεντακάθαρα (ως και γάργαρα) χωρίς οι περισσότεροι να έχουν καν κάρτα με υλοποίησή του. Το ίδιο ακριβώς κάνουν και τώρα, από την ανάποδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι αν ο ένας μπορεί να μου δώσει native το ίδιο performance σε παρόμοια ή λίγο παραπάνω τιμή από ότι ο άλλος με DLSS/FSR εις στην νιοστή, πάντα το πρώτο θα επιλέξω. Το πρόβλημα με το "καλύτερο quality με DLSS" ξεκίνησε γιατί είμαστε 5 χρονιά + πίσω από το να δούμε κάρτα που να μπορεί να φορτώσει όλα τα RT effects σε μεγάλες αναλύσεις και επειδή κάναμε cherrypicked games με άθλιο όντως TAA implementation οπότε όντως το AA που παρείχε το DLSS ήταν ανώτερο.

Κατά τα άλλα φιλολογική συζήτηση κάνουμε γιατί κάρτες σε ανθρώπινες τιμές μπορεί να κάνουμε να ξαναδούμε μετά από 1-2 generations. Ευτυχώς που έχουμε επιτέλους κυριλέ κονσόλες, γιατί έβλεπα πολύς κόσμος να χάνει της δουλείες του στο game industry έτσι που πήγαινε το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Εγώ ξέρω ότι αν ο ένας μπορεί να μου δώσει native το ίδιο performance σε παρόμοια ή λίγο παραπάνω τιμή από ότι ο άλλος με DLSS/FSR εις στην νιοστή, πάντα το πρώτο θα επιλέξω. Το πρόβλημα με το "καλύτερο quality με DLSS" ξεκίνησε γιατί είμαστε 5 χρονιά + πίσω από το να δούμε κάρτα που να μπορεί να φορτώσει όλα τα RT effects σε μεγάλες αναλύσεις και επειδή κάναμε cherrypicked games με άθλιο όντως TAA implementation οπότε όντως το AA που παρείχε το DLSS ήταν ανώτερο.

Κατά τα άλλα φιλολογική συζήτηση κάνουμε γιατί κάρτες σε ανθρώπινες τιμές μπορεί να κάνουμε να ξαναδούμε μετά από 1-2 generations. Ευτυχώς που έχουμε επιτέλους κυριλέ κονσόλες, γιατί έβλεπα πολύς κόσμος να χάνει της δουλείες του στο game industry έτσι που πήγαινε το πράγμα.

Τα περισσότερα games όμως έχουν άθλιο ΤΑΑ. Σε κάποια παιχνίδια δεν πιστεύεις στα μάτια σου όταν συγκρίνεις native TAA vs  DLSS quality. Oι διαφορές είναι τεράστιες υπέρ του 2ου. Είχα ανεβάσει κάποια συγκριτικά στο black ops για παράδειγμα. Οπότε όταν στην ουσία δεν βλέπουμε πότε native αλλά native + βαζελίνη είναι άτοπο να λέμε ότι το native είναι ανώτερο από FSR / dlss / whatever όταν μόνο  στη θεωρία θα υπάρξει τέτοια σύκριση, στην  πράξη TAA  + αλαχ ου ακμπαρ.


 

17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Χωρίς να διαφωνώ ιδιαίτερα στην ουσία όσων γράφεις...2005? 5 χρόνια? Το τότε fsr θα είναι το (κουτσό) σημερινό?

Τελειωμένα fanboys ήταν όσοι στο αρχικό dlss προσπαθούσαν (κι ακόμα προσπαθούν) να πείσουν ότι τα πάντα ήταν υπέροχα-πεντακάθαρα (ως και γάργαρα) χωρίς οι περισσότεροι να έχουν καν κάρτα με υλοποίησή του. Το ίδιο ακριβώς κάνουν και τώρα, από την ανάποδη.

Το έγραψα για υπερβολή το 2005. Αυτό λέω, σε 5 χρόνια θα συγκρίνει το DLSS 2 με το FSR του 2026. Για ποιό λόγο και που αποσκοπεί δεν ξέρω..

Όσες κάρτες τρέχαν το αρχικό dlss που ήταν άθλιο  τρέχουν και το σημερινό που είναι άψογο. Μάλιστα τρέχουν και το FSR. Πολλαπλό win από όλες τις απόψεις. Δεν την συμπαθώ την nvidia αλλά intel δεν είναι, από θέματα τεχνολογίας πάντα προχωράει μπροστά. Ακόμα και η άθλια γενιά των turing έκανε προσιτό το rt / dlss με την 2060.  Γιαυτό η AMD στις κάρτες είναι  πάντα μια με δυο γενιές πίσω, είτε από θέμα features είτε  απόδοσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα περισσότερα games όμως έχουν άθλιο ΤΑΑ. Σε κάποια παιχνίδια δεν πιστεύεις στα μάτια σου όταν συγκρίνεις native TAA vs  DLSS quality. Oι διαφορές είναι τεράστιες υπέρ του 2ου. Είχα ανεβάσει κάποια συγκριτικά στο black ops για παράδειγμα. Οπότε όταν στην ουσία δεν βλέπουμε πότε native αλλά native + βαζελίνη είναι άτοπο να λέμε ότι το native είναι ανώτερο από FSR / dlss / whatever όταν μόνο  στη θεωρία θα υπάρξει τέτοια σύκριση, στην  πράξη TAA  + αλαχ ου ακμπαρ.


 

Το έγραψα για υπερβολή το 2005. Αυτό λέω, σε 5 χρόνια θα συγκρίνει το DLSS 2 με το FSR του 2026. Για ποιό λόγο και που αποσκοπεί δεν ξέρω..

Όσες κάρτες τρέχαν το αρχικό dlss που ήταν άθλιο  τρέχουν και το σημερινό που είναι άψογο. Μάλιστα τρέχουν και το FSR. Πολλαπλό win από όλες τις απόψεις. Δεν την συμπαθώ την nvidia αλλά intel δεν είναι, από θέματα τεχνολογίας πάντα προχωράει μπροστά. Ακόμα και η άθλια γενιά των turing έκανε προσιτό το rt / dlss με την 2060.  Γιαυτό η AMD στις κάρτες είναι  πάντα μια με δυο γενιές πίσω, είτε από θέμα features είτε  απόδοσης.

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι το ΤΑΑ θολώνει τα πάντα στα περισσότερα παιχνίδια κάτι σε smaa μαζί με ΤΑΑ είναι προτιμότερο πέρα από msaa που κοστίζει τα αντερα του. Με Nvidia έπαιζα με clarity Luma και αυτή η θολούρα του ΤΑΑ έφευγε με AMD βάζω ris 30 με 70% ανάλογα πόσο το χρειάζεται το κάθε παιχνίδι και δείχνει ακόμα καλύτερα από luma και clarity που πρόσθεταν artifacts σε σημεία. Το dlss βάζει αντίστοιχα sharpenning και δείχνει ανώτερο από native χωρίς. 

 

Σύγκρινα πριν μέρες native με 0% sharpenning με fsr quality με 100% sharpenning και το δεύτερο έδειχνε ανώτερο χωρίς τη θολούρα του native. Στο native αν βάλεις sharpenning δείχνει καλύτερο προφανώς αλλά εν ώρα gameplay δεν το καταλαβαίνεις καθόλου όσο έπαιξα. Θέλω να το δω σε παιχνίδια που πασχίζουν με Ray tracing εκεί πονάνε οι AMD κάρτες. Control cp2077 exodus legion αυτα εδώ θέλω ώστε να μπορώ να έχω ανθρώπινα frames 50+ με rt ενεργό. Τώρα σε κάτι godfall terminator τι να το κάνω το fsr. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Herald είπε


 

Το έγραψα για υπερβολή το 2005. Αυτό λέω, σε 5 χρόνια θα συγκρίνει το DLSS 2 με το FSR του 2026. Για ποιό λόγο και που αποσκοπεί δεν ξέρω..

Όσες κάρτες τρέχαν το αρχικό dlss που ήταν άθλιο  τρέχουν και το σημερινό που είναι άψογο. Μάλιστα τρέχουν και το FSR. Πολλαπλό win από όλες τις απόψεις. Δεν την συμπαθώ την nvidia αλλά intel δεν είναι, από θέματα τεχνολογίας πάντα προχωράει μπροστά. Ακόμα και η άθλια γενιά των turing έκανε προσιτό το rt / dlss με την 2060.  Γιαυτό η AMD στις κάρτες είναι  πάντα μια με δυο γενιές πίσω, είτε από θέμα features είτε  απόδοσης.

 

Υποθέτεις ότι αυτό θα κάνει σε 5 χρόνια.

Οκ,  εγώ υποθέτω ότι σε 5 χρόνια το fsr θα έχει ενοποιηθεί με το DML και θα δίνει αλύπητο πόνο στο τότε DLSS.

Η σύγκριση του τωρινού fsr με το αρχικό dlss έγινε/γίνεται μόνο και μόνο επειδή γράφτηκε ξανά και ξανά από τους γνώστες της τσαπού (aka internet/tube tech personalities) πριν το fsr κυκλοφορήσει ότι θα είναι χειρότερο κι από το αρχικό dlss.

Γράφτηκε κι εδώ μέσα, από τους γνωστούς κι αναμενόμενους, οι οποίοι συνεχίζουν τον τίμιο αγώνα τους να μας σώσουν από τον κόκκινο δυνάστη.

Καλό θα είναι να μην κάνουμε υποθέσεις για 5 χρόνια μετά σε τεχνολογικές εξελίξεις.

Η Intel εδώ και 4 χρόνια αφήνει πίσω της την AMD σε επεξεργαστές κλπ,  κατεβαίνει nm, αναπτύσσει νέες επαναστατικές τεχνολογίες και βγάζει...χειρότερους επεξεργαστές από αυτούς που αντικαθιστά (μη μου πεις για gaming μόνο, τα λέμε κάθε μέρα).

Η nvidia ήταν τοοοοοσο μπροστά σε brute force που την έπιασε η AMD σε μια μόνο γενιά (με καλύτερο efficiency, κιόλας), βγάζοντας και στα υπόλοιπα πεδία κάτι (απλά) επαρκές, εκεί που δεν υπήρχε καν στο χάρτη.

Προβλέψεις 5ετιας? Δεν θα τολμήσω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Η Intel εδώ και 4 χρόνια αφήνει πίσω της την AMD σε επεξεργαστές κλπ,  κατεβαίνει nm, αναπτύσσει νέες επαναστατικές τεχνολογίες και βγάζει...χειρότερους επεξεργαστές από αυτούς που αντικαθιστά (μη μου πεις για gaming μόνο, τα λέμε κάθε μέρα).

Η nvidia ήταν τοοοοοσο μπροστά σε brute force που την έπιασε η AMD σε μια μόνο γενιά (με καλύτερο efficiency, κιόλας), βγάζοντας και στα υπόλοιπα πεδία κάτι (απλά) επαρκές, εκεί που δεν υπήρχε καν στο χάρτη.

Προβλέψεις 5ετιας? Δεν θα τολμήσω.

Ο κορυφαίος  κατασκευαστής επεξεργαστών σε desktop είαι η AMD, μαζί σου. Για να μιλήσουμε  όμως αντικειμενικά, με τι συγκρίνουμε? Με προιόν του 2015 με μέθοδο κατασκευής του 2015. Γιατί  αυτό έχει η Intel. Έπρεπε να φτάσουμε στους  5xxx για να πούμε ότι την ξεπέρασε παντού  / σχεδόν παντού. Ξαναλέω, συγκρίνουμε με πυρήνα και μέθοδο κατασκευής του 2015!! Αν δεν είχες ουδεμία γνώση της αγοράς, δεν ήξερες καν τι είναι amd / intel και τι έιναι ο επεξεργαστής, και σου έλεγα πάρε AMD γιατί ο πυρήνας τους είναι 20% πιο γρήγορος από τον πυρήνα που είχε το 2015 η Intel θα μου έκοβες την καλημέρα. Γιατί αντικειμενικά είναι εντελώς meeh. Αν κάναμε την ίδια κουβέντα πέρυσι, πριν τους 5xxx, θα σου έλεγα πάρε AMD γιατί σχεδόν έφτασε  την Intel του 2015.

Σαν καταναλωτή προφανώς δεν με ενδιαφέρουν όλα αυτά, ας μην έμενε η Intel στάσιμη να μην έτρωγε ξύλο. Άλλο αυτό, και άλλο όμως να πανηγυρίζουμε λες και έγινε καμιά τρελή πρόοδος. Το 2017 πήρα  8700k στα 300€ με πυρήνες τεχνολογίας του 2015. Το 2021 παίρνω 5600x στα ίδια χρήματα με ίδιο αριθμό πυρήνων και 20-25% πιο γρήγοροι. Από  πυρήνα του 2015!!!!!!



Ε η nvidia όμως δεν έχει μείνει στο 2015. Τώρα που πως και πότε είδες ότι την έφτασε η AMD δεν ξέρω, δείξε μου και μένα.. Εκτός αν συγκρίνουμε κάρτες του 1000αρικου  σε 1080p, χωρίς DLSS  και χωρίς RT. Γιατί αν μπούν αυτά  στο  παιχνίδι ακόμα με  τις  turing παλεύει. Α ναι, στα ΑΜD sponsored η 3090 παλεύει με 6700xt και αν (κάτι dirt και κάτι valhales). Κράζουμε την nvidia για τα sponsored τα οποία όμως τρέχουν άψογα  σε AMD (cyberpunk ας πούμε), ενώ η AMD που κάνει παλαβά πράματα στα δικά της sponsored μέλι γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...