Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα είναι θα δούμε ποτέ 6700ΧΤ στα 500-550; Ούτε καν να φανταστώ. Χειρότερη διαθεσιμότητα έχουν οι AMD παρόλο που δεν επηρεάζονται τόσο απ' το mining. Μπ@@ρδέλο τα έκανε η AMD.

Αν αγοράσω μέσω γνωστού που έχει επιχείρηση για να γλιτώσω το ΦΠΑ αυτός θα έχει κάποια επίπτωση απ' την εφορία;

Μην το καθυστερήσεις και πολύ ειδικά αν δεν σε καλύπτει η 2060. Την πλήρωσα ακριβά την κάρτα αλλά ήδη κάνει απόσβεση μέσω mining μέχρι Δεκεμβριο θα έχω βγάλει τα λεφτά της και αν πει να τσιμπήσει λιγο το btc 40 50k εκεί να δεις τι γίνεται. Συν το gaming. Οπότε για μένα στις τιμές που παίζει χαμένος δεν θα βγεις εφόσον κάνεις mining το efficiency της είναι από τα καλύτερα και με λίγο hold σε 6 7 μήνες έχεις βγάλεις τα λεφτά της. Εννοείται πουλάς την 2060 όσο πάει οπότε σου βγαίνει ακόμα φθηνότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλά δεν παίζω αυτόν το καιρό σχεδόν καθόλου, είμαι λίγες ώρες στο σπίτι. Γι' αυτό θα το αφήσω για Χριστούγεννα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Απλά δεν παίζω αυτόν το καιρό σχεδόν καθόλου, είμαι λίγες ώρες στο σπίτι. Γι' αυτό θα το αφήσω για Χριστούγεννα..

Χριστούγεννα και 500 να την πάρεις από 800 που έχει σήμερα γλιτώνεις 300 ευρώ. Αυτά τα 300 ευρώ θα τα έχεις βγάλει x2 μέχρι Χριστούγεννα με το mining. Πουλάς και την 2060 250 300 και είσαι ακόμα καλύτερα. Έπρεπε να πάρεις από pc components που την είχε 620 ήταν εξαιρετική τιμή εκείνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέλος το mining για τώρα. Έχω 32 βαθμούς στο δωμάτιο χωρίς A/C. Δεν συμφέρει να έχω μονίμως ανοιχτό A/C 24/7 για το mining :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Τέλος το mining για τώρα. Έχω 32 βαθμούς στο δωμάτιο χωρίς A/C. Δεν συμφέρει να έχω μονίμως ανοιχτό A/C 24/7 για το mining :P

Μαζί σου εδώ δεν έχεις άδικο. Χειμώνα είναι διαφορετικά με τη ζέστη που βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμιες θερμοκρασιες για καλοκαιρι με 31 ambient. 99% gpu usage 1.10 voltage uncapped fps 1200 στροφες ανεμιστηρες περιπου 27% στροφες και 2500 σταθερη συχνοτητα 2100 συχνοτητα vram. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τιμιες θερμοκρασιες για καλοκαιρι με 31 ambient. 99% gpu usage 1.10 voltage uncapped fps 1200 στροφες ανεμιστηρες περιπου 27% στροφες και 2500 σταθερη συχνοτητα 2100 συχνοτητα vram. 

 

undervolt, σωστά? γιατι βλεπω 150w power draw. Αν την παρει καποιος και δεν αλλαξει τιποτα, θα παιζει στα 210-220

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

undervolt, σωστά? γιατι βλεπω 150w power draw. Αν την παρει καποιος και δεν αλλαξει τιποτα, θα παιζει στα 210-220

Ναι το γραφω στα 1.10voltage κανονικα τραβαει 1.20 σε stock και παιζει εκει στα 2500 πανω κατω με 190-200 watt και 10 βαθμους πανω θερμοκρασια. Σε OC εχω προφιλ για 1.20 και βαραει 220watt με 2750 συχνοτητα. Ειδα οτι αν ανεβασω το power draw μπορει να κρατησει και 2900 κοντα συχνοτητα αλλα εκει παμε στα 300 watt κοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά πως παίζετε με 31 βαθμούς δωματίου? Δεν κολλάτε στη καρέκλα? Χωρίς AC δεν απολαμβάνεις.. 

Μεσημερι βαζω AC βραδακι εχω ανεμιστηρα βαραει πανω μου καθομαι αρκετα καλα. Χωρις τιποτα θελει σεντονακι η καρεκλα γιατι οντως το δερμα κολλαει αρκετα με τετοιες θερμοκρασιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin

Στα "τυπικά" σενάρια bench (ts, FS, superposition,  Sottr κι οποιοδήποτε κονσέρβα έχεις), πού βρίσκεσαι με τα προφίλ σου σε σχέση με τα αποτελέσματα πχ του guru3d?

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_6700_xt_(reference)_review,26.html

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@Arkin

Στα "τυπικά" σενάρια bench (ts, FS, superposition,  Sottr κι οποιοδήποτε κονσέρβα έχεις), πού βρίσκεσαι με τα προφίλ σου σε σχέση με τα αποτελέσματα πχ του guru3d?

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_6700_xt_(reference)_review,26.html

3D Mark ειμαι εδω 12979 graphics score με απλο overclock χωρις αυξηση του power limit. 

https://www.3dmark.com/spy/20805919

Superposition δεν εχω τρεξει και το sottr δεν το εχω εγκατεστημενο. Στο horizon zero dawn που εχω εγκατεστημενο εβγαλε 127 fps σε full hd ultimate το HU την εχει στα 114. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Οπότε χοντρικά είσαι ένα 55-60% πάνω από εμένα, κι έχεις την κορυφαία υλοποίηση.

Θα δούμε σε 2 μήνες τι γίνεται.

Vega 56? Απο την 5700xt ref που την ειχα και underclock στα 1850 ειμαι ενα 30-35% πανω σε καθαρες επιδοσεις στα 3440x1440. Λογικα θα παρει boost τους επομενους μηνες ειδικα σε νεα παιχνιδια αλλα θα δουμε ο καιρος θα δειξει. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Τιμιες θερμοκρασιες για καλοκαιρι με 31 ambient

Άντε και εσύ. Να κανονίσετε κάνα lan party με τον @ICE-T σε καμία παραλία το μεσημεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...