Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/7/2021 στις 9:51 ΜΜ, Sakiz105 είπε

undervolt, σωστά? γιατι βλεπω 150w power draw. Αν την παρει καποιος και δεν αλλαξει τιποτα, θα παιζει στα 210-220

έχει να κάνει και με το παιχνίδι εγώ είμαι στα 1900/1.05 για καλοκαίρι στην 5700χτ και βαράω 165 watt στα παιχνίδια και στο stress test της amd , αν βάλω το days gone εκεί πραγματικά το κοντέρ φτάνει τα 195watt και με v 1.30 τα 210watt ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό...με στοκ τα ρεύματα στα 1200 και τα clock της nitro λογικά κάποιος που δεν έχει undervolt  θα τρώει το throttle του αιώνα

ΥΓ τα ίδια και εγώ με τον Γιάννη έχω σταματήσει να παίζω παιχνίδια βαριά τώρα το καλοκαίρι γιατί χωρίς AC έχεις μια σόμπα δίπλα σου... civilazation 5 , company of heroes 1 και hearts of iron 4 δεν ξέρω αλλά αυτά τα παιχνίδια έχουν γίνει ένα με την ζωή μου 😁

Spoiler

τώρα που το σκέφτομαι και το χειμώνα αυτά έπαιζα 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sozz είπε

έχει να κάνει και με το παιχνίδι εγώ είμαι στα 1900/1.05 για καλοκαίρι στην 5700χτ και βαράω 165 watt στα παιχνίδια και στο stress test της amd , αν βάλω το days gone εκεί πραγματικά το κοντέρ φτάνει τα 195watt και με v 1.30 τα 210watt ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό...με στοκ τα ρεύματα στα 1200 και τα clock της nitro λογικά κάποιος που δεν έχει undervolt  θα τρώει το throttle του αιώνα

ΥΓ τα ίδια και εγώ με τον Γιάννη έχω σταματήσει να παίζω παιχνίδια βαριά τώρα το καλοκαίρι γιατί χωρίς AC έχεις μια σόμπα δίπλα σου... civilazation 5 , company of heroes 1 και hearts of iron 4 δεν ξέρω αλλά αυτά τα παιχνίδια έχουν γίνει ένα με την ζωή μου 😁

  Απόκρυψη περιεχομένων

τώρα που το σκέφτομαι και το χειμώνα αυτά έπαιζα 🤣

 

Το days gone στρεσαρε τη gpu περισσότερο από timespy σε λουπα. Ότι πιο βαρύ έχω δει μέχρι σήμερα σε θέμα stressing της gpu. Καλοπερασε η κάρτα 78 ωριτσες στο παιχνίδι και με καύσωνες. Στο zero dawn παρόλο που και αυτό είναι από τα βαριά παιχνίδια πάει πολύ πιο χαλαρά και σε θερμοκρασίες και σε ρεύμα στα ίδια volt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε timespy/firestrike παιρνούσα +220 core +1100 mem στην 3070 που είχα ενώ σε superposition και rdr2 πάνω από +120 core δεν έπαιζε.

Γενικά με nvidia εκτός αν τρως μπουκάλι ή παίζεις Assassin's Creed θα βλέπεις την κάρτα να τραβάει φουλ ρεύμα.

Btw και εγώ χωρίς AC και έχω καταλήξει να παίζω DS3 να μην γίνεται φούρνος εδώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι μπορεί να βγάλει αστάθεια μετά από κάποιες ώρες..Στο gaming ή άποψή μου είναι ότι δεν παίζεις με OC γιατί αν crash-άρει σε σημείο που δεν πρέπει θα ξενερώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως της gpu τις ασταθειες αν δεν το παρακανεις και απο το θεωρητικα max oc σου κατεβαινεις ενα δυο κλικ, τις βλεπεις πολυ συντομα ειδικα σε shader intensive τιτλους.. Τα μεγαλυτερα προβληματα προερχονται απο παραγοντες που πολλοι θεωρουν σταθερους και δεν ειναι οπως ram ή επεξεργαστης επειδη δεν εχουν ελεγχθει σωστα για πληρη σταθεροτητα.. Τα 3dmark/supo ποτε δεν αποτελεσαν για εμενα σοβαρη μοναδα σταθεροτητας, τα πραγματικα ορια ηταν σαφεστατα πιο κατω..

Γενικα ειμαι της αποψης οτι με τοσα πραγματικα stress tests για να ελεγχουμε την σταθεροτητα του υπολογιστη μας στην διαθεση μας, εαν εχουμε θεματα με τα παιχνιδια κατι δεν κανουμε καλα εμεις συνηθως. 

Οχι οτι δεν μπορει το παιχνιδι να εχει θεμα ή bug ή να κανει ctd χωρις δικη μας υπαιτιοτητα φυσικα.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Συνηθως της gpu τις ασταθειες αν δεν το παρακανεις και απο το θεωρητικα max oc σου κατεβαινεις ενα δυο κλικ, τις βλεπεις πολυ συντομα ειδικα σε shader intensive τιτλους.. Τα μεγαλυτερα προβληματα προερχονται απο παραγοντες που πολλοι θεωρουν σταθερους και δεν ειναι οπως ram ή επεξεργαστης επειδη δεν εχουν ελεγχθει σωστα για πληρη σταθεροτητα.. Τα 3dmark/supo ποτε δεν αποτελεσαν για εμενα σοβαρη μοναδα σταθεροτητας, τα πραγματικα ορια ηταν σαφεστατα πιο κατω..

Γενικα ειμαι της αποψης οτι με τοσα πραγματικα stress tests για να ελεγχουμε την σταθεροτητα του υπολογιστη μας στην διαθεση μας, εαν εχουμε θεματα με τα παιχνιδια κατι δεν κανουμε καλα εμεις συνηθως. 

Οχι οτι δεν μπορει το παιχνιδι να εχει θεμα ή bug ή να κανει ctd χωρις δικη μας υπαιτιοτητα φυσικα.

Και εγώ συνήθως στο 10 λεπτο καταλαβάινω αστάθειες σε game. Όταν δοκίμαζα στα πόσα + vram είμαι σταθερός για gaming, το πολύ σε 10 λεπτα θα κράσαρε, είτε στο RDR2 είτε στο cyberpunk. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις έχω παρακαλώ. Παρήγγειλα προχθές την 6900χτ μέσω από το κατάστημα τις Σκρουτζ μου έγραφε από 3 έως 10 μέρες. Εχθές είδα ότι μου λέει προς αποστολή με acs  με τον κωδικό αλλά ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Τι σημαίνει αυτό ότι έχουν το δέμα έτοιμο αλλά δεν έχει περάσει το κούριερ?

Επίσης το τροφοδοτικό που εχω είναι 750w 80 gold με καλύπτει?

Επεξ/σία από sportis23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, sportis23 είπε

2 ερωτήσεις έχω παρακαλώ. Παρήγγειλα προχθές την 6900χτ μέσω από το κατάστημα τις Σκρουτζ μου έγραφε από 3 έως 10 μέρες. Εχθές είδα ότι μου λέει προς αποστολή με acs  με τον κωδικό αλλά ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Τι σημαίνει αυτό ότι έχουν το δέμα έτοιμο αλλά δεν έχει περάσει το κούριερ?

Επίσης το τροφοδοτικό που εχω είναι 750w 80 gold με καλύπτει?

Ποιά 6900 XT πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο μαζεμένο συγκριτικό, κάποιο datasheet roundup για 6700XT/6800XT με έμφαση αποκλειστικά σε θερμοκρασία πυρήνα, μνήμης και επίπεδα θορύβου /db/fanspeed%

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Υπάρχει κάποιο μαζεμένο συγκριτικό, κάποιο datasheet roundup για 6700XT/6800XT με έμφαση αποκλειστικά σε θερμοκρασία πυρήνα, μνήμης και επίπεδα θορύβου /db/fanspeed%

?

Απο techpower μαζεμενα για ολες τις υλοποιησεις

6700xt

Screenshot-1.png

 

6800xt

Screenshot-2.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μια βδομάδα με την 3080ti το panel της AMD μου λείπει, όπως και το performance/watt, μιλάμε για τσάμπα ρεύμα οι ampere, σε πολλές περιπτώσεις πάνω απο 100w για το ίδιο performance, αν το πάρει λίγο σοβαρά η AMD με το ray tracing performance στην επόμενη γενιά επιστρέφω άνετα.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μετά από μια βδομάδα με την 3080ti το panel της AMD μου λείπει, όπως και το performance/watt, μιλάμε για τσάμπα ρεύμα οι ampere, σε πολλές περιπτώσεις πάνω απο 100w για το ίδιο performance, αν το πάρει λίγο σοβαρά η AMD με το ray tracing performance στην επόμενη γενιά επιστρέφω άνετα.

Το perf/watt ειναι φανταστικο οντως στις RDNA 2 εγω δεν καιγομαι για το RT τοσο αλλα για το FSR σε συνδιασμο με βαρυ RT που εκει πονανε οι καρτες. Οι ampere ανεβασαν performance αλλα εμειναν πισω σε efficiency. Το αντιθετο συνεβη με vega/pascal που οι vega εκαιγαν τα αντερα τους(stock γιατι με σωστο UV παλι τιμιες ηταν σε efficiency) ενω οι pascal ειχαν χαμηλες καταναλωσεις σε stock που ετσι παιζει ο περισσοτερος κοσμος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sportis23 είπε

2 ερωτήσεις έχω παρακαλώ. Παρήγγειλα προχθές την 6900χτ μέσω από το κατάστημα τις Σκρουτζ μου έγραφε από 3 έως 10 μέρες. Εχθές είδα ότι μου λέει προς αποστολή με acs  με τον κωδικό αλλά ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Τι σημαίνει αυτό ότι έχουν το δέμα έτοιμο αλλά δεν έχει περάσει το κούριερ?

Επίσης το τροφοδοτικό που εχω είναι 750w 80 gold με καλύπτει?

Σημαίνει ότι δεν το έχει παραλάβει η κούριερ η τουλάχιστον δεν το έχει χτυπήσει στο σύστημα.Όταν κάνεις αγορά μέσα από το έξυπνο καλάθι σου έρχεται μήνυμα για το πότε θα αποσταλεί η παραγγελία από το κατάστημα.Τι ημερομηνία σου λέει?

Και ναι το 750w είναι αρκετό.Ποια υλοποίηση πήρες?

Επεξ/σία από kyr123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...