Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν μπορούν την 3080 τότε μπορούν και την 3090, 10-12% διαφορά έχουν. Εκτός αν πιέσουν τόσο πολύ στο όριο το chip για να φτάσει την 3080. Θέλει σχεδόν +100% από 5700ΧΤ..

δεν νομιζω να χαραμισει η amd chip για κατι αναλογο της 3090 δλδ μια υπερτιμολογημένη καρτα που θα την παρουν ελαχιστοι εφοσον το μεγαλο της μοντελο θα εχει 16Gb ,δεν θα ειχε και νοημα. Εγω πιστευω πως ολα θα κριθουν στο ποσο θα κλοκαρει το Big navi ,δεδομενου οτι οι 3080 δεν παιρνουν τπτ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν νομιζω να χαραμισει η amd chip για κατι αναλογο της 3090 δλδ μια υπερτιμολογημένη καρτα που θα την παρουν ελαχιστοι εφοσον το μεγαλο της μοντελο θα εχει 16Gb ,δεν θα ειχε και νοημα. Εγω πιστευω πως ολα θα κριθουν στο ποσο θα κλοκαρει το Big navi ,δεδομενου οτι οι 3080 δεν παιρνουν τπτ

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα. Ότι μπορεί επίσημα να μην βγάλει 3090 αντίστοιχη η AMD αλλά το big navi με OC να την φτάνει ή έστω πολύ κοντά. Αν δεν είναι τέρμα πουσαρισμενο κάτι θα παίρνει από OC όχι σαν τα σάπια 8nm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν νομιζω να χαραμισει η amd chip για κατι αναλογο της 3090 δλδ μια υπερτιμολογημένη καρτα που θα την παρουν ελαχιστοι εφοσον το μεγαλο της μοντελο θα εχει 16Gb ,δεν θα ειχε και νοημα. Εγω πιστευω πως ολα θα κριθουν στο ποσο θα κλοκαρει το Big navi ,δεδομενου οτι οι 3080 δεν παιρνουν τπτ

 

Εξαρτάται στο πόσα μοντέλα θα βγάλει και με τι διαστρωμάτωση .

 

Αν πετύχει να φέρει ταχύτερο chip από το Ampere, θα μπορεί να φτασει την ΤΟΠ κάρτα της σε κατηγορία 3090plus αφήνοντας χώρο για ορθολογικά κομμένα και τιμολογημένα προιόντα από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Άντε να δούμε γιατί τα leaks του συγκεκριμένου για τις Ampere ήταν για τα πανηγύρια. Πιο πολλά θα έπιανε η Λίτσα Πατέρα με τα ζώδια :P

Εμ, δεν ξέρω σς τι αναφέρεσαι αλλα επεσε μεσα 95% σε ότι είπε.. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Crus είπε

Εμ, δεν ξέρω σς τι αναφέρεσαι αλλα επεσε μεσα 95% σε ότι είπε.. 

DLSS 3.0 που παίζει παντού στα παιχνίδια που έχουν ΤΑΑ, 4x RT perf σε σχέση με Turing, 7nm, 100 dollars πιο ακριβές τις έβγαζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Εξαρτάται στο πόσα μοντέλα θα βγάλει και με τι διαστρωμάτωση .

Αν πετύχει να φέρει ταχύτερο chip από το Ampere, θα μπορεί να φτασει την ΤΟΠ κάρτα της σε κατηγορία 3090plus αφήνοντας χώρο για ορθολογικά κομμένα και τιμολογημένα προιόντα από κάτω.

δεν βγαινουν τα κουκια μανα μου με 80cu και 256Bit

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν βγαινουν τα κουκια μανα μου με 80cu και 256Bit

Εξαρτάται τους χρονισμούς.

Δεν πείθομαι πως θα φέρουν 256bit bus. Ίσως οι κουτσουρεμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Εξαρτάται τους χρονισμούς.

Δεν πείθομαι πως θα φέρουν 256bit bus. Ίσως οι κουτσουρεμένες.

τι να πω δεν ξερω περιμενουμε μεχρι τις 28

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

DLSS 3.0 που παίζει παντού στα παιχνίδια που έχουν ΤΑΑ, 4x RT perf σε σχέση με Turing, 7nm, 100 dollars πιο ακριβές τις έβγαζε..

Για το node ο ιδιος ειχε αναφερει και τα 2 και δεν ηταν σιγουρος τι θα ισχυσει τελικα. Εδω η ιδια η Nvidia και ο Jensen ελεγαν οτι θα ψωνισουν TSMC και δεν τηρησαν την υποσχεση τους και σε πειραξε ο MLID? 😅

Για το DLSS 3.0 ειμαστε ακομα σε αναμονη καθοτι αναμενεται συντομα για να κρινουμε τι και πως και κυριως πρωτα να το υποστηριξουν τα games.

Για τo RT επισης. Θα πρεπει πρωτα πιστευω να ερθω τα games που το υποστηριζουν πληρως και μετα να αξιολογησουμε την αποδοση των Ampere. Παντως δεν ειχε πει 4x, αλλα αναλογα την καρτα και συγκριτικα με τις Turing απο 100-200%.

Στις τιμες επισης κανεις λαθος, 100% μεσα επεσε παρολο που ειναι το πιο δυσκολο να βρεις σαν πληρφορια καθοτι αποφασιζεται κυριολεκτικα την τελευταια στιγμη.

2.jpg.2dbc3a0f25d5d19cc1ab9f244da11d95.jpg

Γενικα ηταν οι προβλεψεις του ηταν οι πιο πετυχημενες συγκριτικα, ειδικα σε επιπεδο Memory Configuration και την αποδοση σε σχεση με τις Turing (που ειναι και τα πιο σημαντικα) και θεωρω οτι εκει που επεσε πολυ εξω ηταν στο "decent OC headroom" το οποιο μαλλον οφειλεται στο οτι η Nvidia εκανε push τις καρτες στο οριο απο stock.

1.jpg.463b03530a82fb82f60f09754986bca8.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο twitter του έβλεπα άλλα, ίσως στα video είχε πιο "ενημερωμένες" προβλέψεις. 1000% πάντως είπε για 4x Turing RT perf και για DLSS 3.0 που δουλεύει σε όλα τα παιχνίδια με ΤΑΑ αυτόματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν βγαινουν τα κουκια μανα μου με 80cu και 256Bit

Cache. δειτε το με απλη λογικη. ειναι δυνατον η AMD να βγαζει το μεγαλυτερο ισως chip που εδωσε ποτε και να το αφησει να εχει memory starvation? Για ποιο λογο να το κανει αυτο, να εξοικονομησει 30-50 δολλαρια? Δεν υπαρχει περιπτωση..

Λογικα η συνεργασια με Sony (κυριως) & Microsoft τους εδωσε την δυνατοτητα για καλο R&D και απο οτι φαινεται εχουν βρει καποια λυση (πιθανον η παραπανω cache) που μειωνει την απαιτηση για παραπανω memory bandwidth και ειναι ειτε πιο οικονομικη ειτε/και λιγοτερο ενεργοβορα.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο twitter του έβλεπα άλλα, ίσως στα video είχε πιο "ενημερωμένες" προβλέψεις. 1000% πάντως είπε για 4x Turing RT perf και για DLSS 3.0 που δουλεύει σε όλα τα παιχνίδια με ΤΑΑ αυτόματα..

Δεν θυμαμαι τι εγραφε στο twitter, αν τα εχεις τα tweets βαλε τα να τα δουμε, αλλα 400% παραπανω RT δεν ειχε αναφερει ποτε. Για το DLSS 3.0 μην επιμενεις, ειναι πολυ νωρις να ξερουμε. Εδω ζητημα ειναι την ωρα που μιλαμε να υπαρχουν 10 χιλιαδες καρτες στον κοσμο πουλημενες.

Και σε καθε περιπτωση ακομα και σε αυτα τα 2 που λες να επεσε τοσο εξω, πετυχε οπως εγραψα πολυ περισσοτερα οσο κανενας και σιγουρα καμια σχεση με το "τα leaks του συγκεκριμένου για τις Ampere ήταν για τα πανηγύρια". Τελειως ακυρο το comment σου σε σημειο που με εβαλε να κατσω να ψαξω να βρω τι ειχε πει γιατι πραγματικα θυμομουν οτι ειχε εξαιρετικα leaks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δεν βγαινουν τα κουκια μανα μου με 80cu και 256Bit

Με 80cu (*1.χ IPC*1.ψ συχνότητα) βγαίνουν και με το παραπάνω, και υπάρχει και περίσσευμα.

Το θέμα με τη μνήμη, μόνο οι ίδιοι το ξέρουν...αν αυτοκτονήσουν, βοήθειά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το να λες από 700 ως 900 δεν είναι πρόβλεψη, είναι σαν τις δημοσκοπήσεις που λένε +/-3%.

Όσο για την cache, δε ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει, οι GPUs δεν είναι CPUs, το dataset στις CPUs είναι μικρό, στις GPUs είναι μεγάλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...