Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω ηθελα να την ανοιξω την Strix OC γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν πατανε καλα καποια pads απο την αρχη αλλα με την Asus και την πολιτικη της σε τοσο ακριβη gpu δεν την ανοιξα ποτε.. Βεβαια και με full o/c δεν περναω ποτε 85C σε κλειστο κουτι και καλοκαιρι και για τις θερμοκρασιες κραταει πολυ ψηλα ρολογια sustained αλλα στις μνημες ανετα ειμαι σιγουρος οτι επερνα αρκετα παραπανω αν την ανοιγα και επι την ευκαιρια να αλλαζαν και την παστα στον πυρηνα.. Αλλα αφου δουλευει μια χαρα και δεν μου εχει βγαλει θεματα δεν.. Προσφατα ειχα θεμα με το after sales support Asus οποτε πλεον τους φοβαται το ματι μου δεν την ανοιγω καν..

Όχι ρε άστην όμως είναι..Αν βγάλει θέμα RMA και αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι ρε άστην όμως είναι..Αν βγάλει θέμα RMA και αλλαγή.

Eννοειται αν ηταν να την ειχα ανοιξει θα το ειχα κανει απο οταν την πηρα.. Αλλωστε μιλαμε για να 1000αρισω plus στις μνημες σου λεω τωρα οχι για τα factory o/ced ρολογια της ή πραγματα κοντα στα 120core/500mem o/c profile που τρεχω τα παιχνιδια εκει δεν ιδρωνει καν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Παντως καλη χρυση η palit, απο δω και περα μονο palit θα αγοραζω, αλλα ρε φιλε στο 6μηνο ηθελε repaste γιατι το hotspot ήταν 30 βαθμους πάνω. Ειχε μεινει ακαλυπτο κομματι του die. Να την στειλεις για rma για αυτο το λογο  ειναι λιγο fail

η palit χανεται η εγγυηση αν ανοιχτει? Κοιταω για καρτα που να μπορω να την ανοιξω αν χρειαστει για αλλαγη pads αλλα ποια αλλη εταιρια περα απο evga επιτρεπει? καθομουν εψαχνα καρτες που δεν εχουν στικερς πισω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, corr8 είπε

η palit χανεται η εγγυηση αν ανοιχτει? Κοιταω για καρτα που να μπορω να την ανοιξω αν χρειαστει για αλλαγη pads αλλα ποια αλλη εταιρια περα απο evga επιτρεπει? καθομουν εψαχνα καρτες που δεν εχουν στικερς πισω 😅

Έχει στικερς παντού ναι. Yolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σκληρο benchmark το new world, ξεχωριζει τους αντρες απο τα αγορακια. Το εβαλα όλα ultra 5120*1440 uncapped framerate 520w limit. Yolo, εφτασε 87 βαθμούς η καρτα αλλα περασε το τεστ 😎

Καποια μαλαγανια ειχαν κανει στις ftw3

Στα 200 θα την βρεις στο πλαισιο στο υποκατάστημα στον Αρη. Θα τον εχουμε αποικισει μεχρι να παιξει σε αυτα τα χρήματα 😎

Οκ, πλακιτσα. Απο εξωτερικό δεν σε ενδιαφέρει? 

Από εξωτερικό που? Και μιλάμε πάντα εντως Ευρώπης για να μην έχω τελώνιο. Πρότεινε μου κάνα σάιτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Eννοειται αν ηταν να την ειχα ανοιξει θα το ειχα κανει απο οταν την πηρα.. Αλλωστε μιλαμε για να 1000αρισω plus στις μνημες σου λεω τωρα οχι για τα factory o/ced ρολογια της ή πραγματα κοντα στα 120core/500mem o/c profile που τρεχω τα παιχνιδια εκει δεν ιδρωνει καν.. 

Στα 1250 stable τρέχουν οι δικες μου. Κατσανε δυνατες μνημες. Benching βγάζει 1600-1700 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα. Πλέον περήφανο μέλος συνδυασμού AMD Ryzen 5900x με AMD 6800XT Reference, watercooled me Alphacool Eiswolf 2 AiO setup. Περίμενα καιρό να επιστρέψω στα παλαιά AMD λημέρια μου (από FX 8350 ο οποίος ακόμη λειτουργεί σε pc φίλου!).

System setup:

CPU: Ryzen 5900X
Mobo: Asus X570 Crosshair VIII Dark Hero
GPU: AMD 6800XT on Alphacool Eiswolf 2 watercooling kit
RAM: 64GB Corsair Vengeance Pro 3200 Cl16
PSU: Corsair HXi 1000w

Ακόμη δοκιμάζω τις ιδανικές ρυθμίσεις για cpu+gpu. Αλλά ήδη διαπιστώνω σημαντικές διαφορές σε επιδόσεις παντού. Πολύ ευχαριστημένος!

Προηγούμενο σύστημα: i7 8700k με nvidia Titan Xp (1080ti) k 16GB 3200mhz ram

υ.γ.: Να σημειώσω πως οι θερμοκρασίες της gpu δεν ξεπερνούν τους 65 junction (55 εκτός) με clocks στα 2400-2500mhz κ 1100mv UV.

Επεξ/σία από Brutalos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickpaokgr είπε

Από εξωτερικό που? Και μιλάμε πάντα εντως Ευρώπης για να μην έχω τελώνιο. Πρότεινε μου κάνα σάιτ. 

Alternatede, computeruniverse κλπα. Αλλιως μπες idealo, ειναι το σκρουτζ της Γερμανίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 10:41 ΠΜ, Aten-Ra είπε

Μερικές φορές νομίζω ότι μιλάω με παιδάκια του δημοτικού. Δεν είπα να αντικαταστήσεις τις 1650 και 1060 με την 6500ΧΤ, απλά λόγο των τιμών που έχουν οι κάρτες σήμερα πολύ κόσμος καταλήγει να πάει στην 1650 γιατί δεν θέλει να δώσει 1000 ευρώ για κάρτα.  Capiche ??

Πρέπει να δώσεις το παράδειγμα με το πορτοφόλι σου. Αν δώσεις 250 και 300 ευρώ (πόσο δε μάλλον 350+ που βλέπουμε) για μία τέτοια κάρτα, δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα. Αν τους μείνουν όλες στα ράφια, κάτι μπορεί να αλλάξει. Οπότε η σωστή απάντηση στην ερώτησή σου, είναι, όπως είπαν και άλλοι: "καμία από τις δύο".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγήκε τόσο φόλα η 6500XT που θα βγουν μια μέρα νωρίτερα τα reviews της 3050..

NVIDIA GeForce RTX 3050 reviews arrive on January 26th, a day before launch

Ας πρόσεχαν στην AMD να μην έβγαζαν τόσο κουτσουρεμένη κάρτα. Κρίμα πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγήκε τόσο φόλα η 6500XT που θα βγουν μια μέρα νωρίτερα τα reviews της 3050..

NVIDIA GeForce RTX 3050 reviews arrive on January 26th, a day before launch

οπως ειπωθηκε σε ενα φορουμ εξωτερικου 

" i guess amd managed to beat nvidia.In making the worst gpu launch of the year".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

Πρέπει να δώσεις το παράδειγμα με το πορτοφόλι σου. Αν δώσεις 250 και 300 ευρώ (πόσο δε μάλλον 350+ που βλέπουμε) για μία τέτοια κάρτα, δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα. Αν τους μείνουν όλες στα ράφια, κάτι μπορεί να αλλάξει. Οπότε η σωστή απάντηση στην ερώτησή σου, είναι, όπως είπαν και άλλοι: "καμία από τις δύο".

Η ερώτηση ήταν ποια κάρτα από τις δυο θα διαλέγατε για τον υπολογιστή που θα φτιάχνατε σήμερα, όχι αν θα φτιάχνατε υπολογιστή σήμερα.

Επίσης η απάντηση “καμιά από τις δυο” είναι ημιτελής καθώς δεν αναφέρει ούτε άλλη εναλλακτική κάρτα, θα μπορούσατε να πείτε ότι θα περιμένατε μερικές μέρες για να δείτε και την RTX3050 και μετά θα αποφασίζατε. Το καμιά από τις δυο δεν είναι απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα.  

15 ώρες πριν, 3DJIN είπε

οπως ειπωθηκε σε ενα φορουμ εξωτερικου 

" i guess amd managed to beat nvidia.In making the worst gpu launch of the year".

Στο Αμέρικα σήμερα,

Τρις κάρτες RTX 6500XT ετοιμοπαράδοτες στα $270 μόλις τέσσερις μέρες μετά το release.

Στο ίδιο κατάστημα η φτηνότερη GTX1650 στα $310

RX 6500XT  30% ταχύτερη από την ακριβότερη GTX1650,  αλλά οκ είπαμε “worst gpu launch of the year

Average.png

BMULjGXBWDpNLrtaVTRyZM-2560-80.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Η ερώτηση ήταν ποια κάρτα από τις δυο θα διαλέγατε για τον υπολογιστή που θα φτιάχνατε σήμερα, όχι αν θα φτιάχνατε υπολογιστή σήμερα.

Επίσης η απάντηση “καμιά από τις δυο” είναι ημιτελής καθώς δεν αναφέρει ούτε άλλη εναλλακτική κάρτα, θα μπορούσατε να πείτε ότι θα περιμένατε μερικές μέρες για να δείτε και την RTX3050 και μετά θα αποφασίζατε. Το καμιά από τις δυο δεν είναι απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα.  

Στο Αμέρικα σήμερα,

Τρις κάρτες RTX 6500XT ετοιμοπαράδοτες στα $270 μόλις τέσσερις μέρες μετά το release.

Στο ίδιο κατάστημα η φτηνότερη GTX1650 στα $310

RX 6500XT  30% ταχύτερη από την ακριβότερη GTX1650,  αλλά οκ είπαμε “worst gpu launch of the year

Average.png

BMULjGXBWDpNLrtaVTRyZM-2560-80.png

Καλά και εσύ τώρα κλέβεις εκκλησία.. Η 1650 είναι fail καρτα ακόμα και όταν είχε κανονική τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...