Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι ακριβως ειναι αυτο? Ξεκλειδωμα του bios? Μου ακουγετε πολυ καλο 22k στο timespy απο κοντα 21 ειναι ενα boost 8-9%. Μεσα στο χρονο θα το βγαλουν γραφουν στο θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος έχει κάνει optimization μέσω του mpt, δεν θα δει κάποια αξιόλογη διαφορά προφανώς. Βασικά αυξάνει τα watt και κάνει έξυπνο undervolt με ταυτόχρονο oc απλά απ' ότι κατάλαβα θα είναι αυτοματοποιημενο. Ενδιαφέρον σίγουρα. Γιατί δεν τα κάνει αυτά η ίδια η Amd είναι το ερώτημα που δεν θα απαντηθεί ποτέ. Αυτή η εταιρεία ώρες ώρες βάζει τα χεράκια της και βγάζει τα ματάκια της. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Όποιος έχει κάνει optimization μέσω του mpt, δεν θα δει κάποια αξιόλογη διαφορά προφανώς. Βασικά αυξάνει τα watt και κάνει έξυπνο undervolt με ταυτόχρονο oc απλά απ' ότι κατάλαβα θα είναι αυτοματοποιημενο. Ενδιαφέρον σίγουρα. Γιατί δεν τα κάνει αυτά η ίδια η Amd είναι το ερώτημα που δεν θα απαντηθεί ποτέ. Αυτή η εταιρεία ώρες ώρες βάζει τα χεράκια της και βγάζει τα ματάκια της. 

Ειναι ενα θεμα ναι η amd ανεκαθεν εβαζε τερμα voltage οχι τοσο aggresive fan curve και χαμηλη stock συχνοτητα. Με MPT γινονται παπαδες. Εδω λογικα θα φορτωνουμε ετοιμα προφιλ αναλογα τι θελουμε optimized οπως πρεπει απο τους μετρ. Να ηταν φθηνο το ρευμα πας για φουλ 375watt και δεν ασχολεισαι με efficiency αλλα καλυτερα να γλιτωσεις 100watt για 5-6fps παραπανω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι ενα θεμα ναι η amd ανεκαθεν εβαζε τερμα voltage οχι τοσο aggresive fan curve και χαμηλη stock συχνοτητα. Με MPT γινονται παπαδες. Εδω λογικα θα φορτωνουμε ετοιμα προφιλ αναλογα τι θελουμε optimized οπως πρεπει απο τους μετρ. Να ηταν φθηνο το ρευμα πας για φουλ 375watt και δεν ασχολεισαι με efficiency αλλα καλυτερα να γλιτωσεις 100watt για 5-6fps παραπανω. 

Κοίτα είναι και ανάλογα το παιχνίδι. Στα περισσότερα ωστόσο δεν θα σου φτάνει 370watt για πολύ ώρα, παρα μόνο για όπου και όσο χρειάζεται. Άμα βάλεις και chill θα έχεις καλά min και ομαλά frames χωρίς να ξοδεύεις πολύ ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κοίτα είναι και ανάλογα το παιχνίδι. Στα περισσότερα ωστόσο δεν θα σου φτάνει 370watt για πολύ ώρα, παρα μόνο για όπου και όσο χρειάζεται. Άμα βάλεις και chill θα έχεις καλά min και ομαλά frames χωρίς να ξοδεύεις πολύ ρεύμα. 

Απο οσο εχω πειραματιστει το ρευμα το κοβω κυριως με το power limit. Και χαμηλο voltage να βαλω αν χρειαστει ανεβαζει μεχρι ενα σημειο μονη της η καρτα εφοσον το ζηταει η συχνοτητα. Με το κοψιμο του power limit και να θελει δεν καταφερνει να τραβηξει. Καπως ετσι καταφερα ολοκληρο συστημα να τραβαει 370watt απο πριζα με 99% την καρτα απο τα κοντα 500 που ηταν σε stock και εχασα 5-6 fps στα 100. Το chill μπαινει παντα συνηθως βαζω min max το ιδιο και μου τα κραταει κομπλε χωρις να προσθετει input lag ιδια δουλεια ακριβως οπως riva tuner. Με τερμα τα γκαζια τραβηξε το max 375watt απο πριζα με 2700 σταθερα σε παιχνιδια και καμια 10αρια fps παραπανω απο το προφιλ που παιζω. Προφανως ομως δεν αξιζει με το 70-80% πανω καταναλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AMD  καρτες ειναι οντως να μην της εχει ποτε stock ... Εγω επειδη δεν με ενδιαφερει να παρω και τα ελαχιστα παραπανω fps με την 6900xt  ( για παραπανω thermals-Watt)  την εχω με αυτα τα settings  και παει μεχρι 260 W..

image.png.ad481b772318716bfb0a0ca2aa2fc96a.pngimage.png.2f7a59c0b163f62a4631d4bfe7032a39.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Οι AMD  καρτες ειναι οντως να μην της εχει ποτε stock ... Εγω επειδη δεν με ενδιαφερει να παρω και τα ελαχιστα παραπανω fps με την 6900xt  ( για παραπανω thermals-Watt)  την εχω με αυτα τα settings  και παει μεχρι 260 W..

image.png.ad481b772318716bfb0a0ca2aa2fc96a.pngimage.png.2f7a59c0b163f62a4631d4bfe7032a39.png

Βάλε memory timing στο fast asap.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eyw είπε

αξίζει να αρχίσουμε να σκαλίζουμε εμείς ρυθμίσεις?

το fast τι κάνει, περίπου?

Ναι δυστυχώς είναι must. Πάρε μια ιδέα από τον πάνω ο οποιός είναι βέβαια συντηρητικός.

Το fast σφίγγει τα timings της μνήμης όπως ακριβώς κάνουμε manually και στη ram. Οι πιο δυνατές κάρτες (6800 και πάνω) τα αντέχουν άνετα, για τις υπόλοιπες δεν έχω άποψη. Η διαφορά στις επιδόσεις από αυτή και μόνο τη ρύθμιση είναι αναλογικά μεγάλες, όπως ακριβώς και στη ram μόνο που εδώ είναι απλά ένα κλικ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mike0402 said:

αξιζει η απλη 6800 στα 700 καινουργια?

χωρίς να έχω δει τα verdicts των youtubers φαίνεται σαν ευκαιρία, μόνο και μόνο τo 256bit bus είναι πειρασμός, την 6750 XT την έχουν αφήσει στα 192, αντίστοιχα και τα Shaders/TMUs/ROPs, 3,840/240/96 και (για 6750 XT) 2,560/240/96.
Πάντως οι 6800 αρχίζουν από 682€ ή 699€ και οι 6800XT (Sapphire Nitro+) από 731€.
Εγώ θα έπαιρνα την Sapphire με 731.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, eyw said:

χωρίς να έχω δει τα verdicts των youtubers φαίνεται σαν ευκαιρία, μόνο και μόνο τo 256bit bus είναι πειρασμός, την 6750 XT την έχουν αφήσει στα 192, αντίστοιχα και τα Shaders/TMUs/ROPs, 3,840/240/96 και (για 6750 XT) 2,560/240/96.
Πάντως οι 6800 αρχίζουν από 682€ ή 699€ και οι 6800XT (Sapphire Nitro+) από 731€.
Εγώ θα έπαιρνα την Sapphire με 731.

το θεμα μου ειναι οτι εμεινα χωρις καρτα και την θελω αμεσα..καλη η sapphire που αναφερεις αλλα εχει παραδοση καμια εβδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, mike0402 said:

το θεμα μου ειναι οτι εμεινα χωρις καρτα και την θελω αμεσα..καλη η sapphire που αναφερεις αλλα εχει παραδοση καμια εβδομαδα

αν έχει χαλάσει η παλιά και καίγεσαι τότε ή ψάξε για ετοιμοπαράδοτη ή δώσε παραπάνω πχ 778.
Καλύτερα μη βιάζεσαι (γνώμη μου).

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...