Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Εγώ βλέπω amd και nvidia έχουν διχάσει τον κόσμο και τον εχουν τον έχουν μπερδέψει περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Τραγελαφική η κατάσταση φέτος στις κάρτες από όλες τις απόψεις.

Το nda είναι το κερασάκι στην τούρτα μετά την αναμονή απόδοσης και μετά πάμε στο σενάριο τιμή σε ευρώ και διαθεσιμότητα κτλ κτλ

ναι γιατί παλιά είχαμε mid range max amd κάρτες και για high end μόνο nvidia, τώρα κυνηγάει η amd και τα 2 την intel την έχει δικάσει και τώρα πάει για την nvidia, η οποία έκανε την πατάτα με τα samsung chip... και τώρα έχει για πρώτη φορά το περιθώριο να χτυπήσει το Performance... RT δύσκολο βέβαια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η απλά κλείνεις ένα RT effect και ουσιαστικά έχουν ίδιο performance. Προσωπικά άνετα θυσιάζω ένα εφέ για καλύτερο raster και περισσότερη vram 

Μονο το global illumination κανει για μενα τη διαφορα. Τα shadows τιποτα και τα reflections ομορφα για 1 2 φορες μετα απλα παιζεις το παιχνιδι και δεν τα κοιτας αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεε μου σχωρα με τον αμαρτωλο.... Αλλα... Ναι... Ομολογω το σκεφτομαι μετα απι χρονια να μπει κοκκινη στο κουτι μου... Και ισως και κοκκινη cpu.... Το οτι εφυγε η 2060 και προς το παρων φωλιασε το κακο (4870) λεςνα ηταν οιωνος..... 😂😂😂😂 Αν παντως η 6900 ξεπερναει την 2080 και ψιλοπλησιαζει στο RT στα 2k που θελω, με τιμη στο 1000αρικο την πηρα. Σιγα μην περιμενω ποτε θα μου κανει τη χαρη να πληρωσω για να παρω καρτα ο δερματινης.... Ουστ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στο RT είναι αισθητή πάντως(Αν ισχύει) και θα παίξει σημαντικό ρόλο, μπορεί κάποιους να μην τους ενδιαφέρει αλλά εκτός από το RT performance έχουμε και το DLSS που η NV το δουλεύει ήδη 2+ χρόνια και η AMD τώρα θα μπει στο χορό γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι RT θα παίρνουν πολλοί τίτλοι από 'δω και πέρα λόγω XSX/PS5. Το Port Royal δεν είναι RTX, είναι DXR ανεξάρτητο οπότε μετράει καθαρά την HW RT δύναμη.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δω κανέναν να παραβλέπει τυχόν ατέλειες στο DirectML σας έφαγα :P Γιατί για το DLSS βλέπετε την εικόνα με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο σάρωσης ξέρω 'γω για να βρείτε το παραμικρό. Μακάρι να είναι σαν το DLSS 2.0 φυσικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το θέμα είναι ότι RT θα παίρνουν πολλοί τίτλοι από 'δω και πέρα λόγω XSX/PS5. Το Port Royal δεν είναι RTX, είναι DXR ανεξάρτητο οπότε μετράει καθαρά την HW RT δύναμη.

Πολλοί αλλά ένας δύο αξίζουν. Δες πχ το world of warcraft πως αξιοποιεί το RT.

Δεν αξίζει καν! Το cyberpunk μάλιστα. Αλλά πόσα τέτοια θα δούμε; Και πόσο μεγάλη θα είναι η διαφορά με την AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Μη δω κανέναν να παραβλέπει τυχόν ατέλειες στο DirectML σας έφαγα :P Γιατί για το DLSS βλέπετε την εικόνα με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο σάρωσης ξέρω 'γω για να βρείτε το παραμικρό. Μακάρι να είναι σαν το DLSS 2.0 φυσικά..

Όσο και να χτυπιούνται μερικοί το DLSS 2.0/2.1 είναι free performance σε 4Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Όσο και να χτυπιούνται μερικοί το DLSS 2.0/2.1 είναι free performance σε 4Κ.

Και το DirectML θα είναι. Την ίδια δουλειά δεν κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Και το DirectML θα είναι. Την ίδια δουλειά δεν κάνει;

Στα χαρτιά ναι, στην πράξη δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...