Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση επιλογής σχολής ΗΜΜΥ.


georgenikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. 

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα σχετικά περίπλοκο θέμα που προσπαθώ να αποφασίσω εδώ και κάποιες μέρες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. 

Είμαι φοιτητής στο ΗΜΜΥ του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου ( πρώην ΤΕΙ Κρήτης στο Ηράκλειο). Η σχολή έχει τραγικά ανεβασμένο επίπεδο και απαιτήσεις για την βάση της όμως τα πηγαίνω αρκετά καλά πρώτο χρόνο τώρα πέρασα σχεδόν τα πάντα και με πολύ καλούς βαθμούς. Έχει μερικούς αρκετά καλούς καθηγητές και έχει και μερικούς κλασσικά καθηγητές επιπέδου για  ΤΕΙ. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής. Έκανα 10% και πέρασα Πολυτεχνείο Κρήτης. Η πρώτη μου επιλογή από το λύκειο. Η σχολή σαφώς είναι πολύ καλύτερη και με μεγαλύτερη ιστορικότητα και καθηγητές πολύ καλού επιπέδου άνετα  αντίστοιχου επιπέδου Πανεπιστημίου εξωτερικού .Το θέμα μου είναι το εξής. Θα ήθελα να πρωσπαθησω ακαδημαϊκή καριέρα όσο ηλίθια και δύσκολη επιλογή είναι και είμαι σίγουρος ότι στο Ελμεπα θα βγάλω καλύτερους βαθμούς από ότι στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Όμως το ένα πρωήλθε από ΤΕΙ και δεν έχει ακόμα καν επαγγελματίκα δικαιώματα ούτε μάστερ ( θα κριθεί τον Νοέμβριο το μάστερ ) η άλλη είναι ενα κλασσικό πολυτεχνειο με τα όλα του και τα επαγγελματικά δικαιώματα του. Σίγουρα θα ήθελα να είχα τα επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να μην βασανίζομαι άδικα 5 χρόνια  στην πιο πιθανή περίπτωση που δεν καταφέρω να συνεχίσω ακαδημαϊκά. Το άλλο θέμα όμως είναι ότι το Ελμεπα για το ημμυ του έγινε ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο οπότε σε δύο χρόνια θα δίνει κοινό πτυχίο με άλλα 6 ιδρύματα της ε.ε ( πολυτεχνειο του Πόρτο , πανεπιστημίο του σιγκεν, πολυτεκ Ορλεάνης κ.α). Το οποίο σίγουρα ανοίγει πολλούς δρόμους ειδικά στο εξωτερικό. Ακόμα σε αντίθεση το Πολυτεχνείο δεν έχει καθόλου Εράσμους στο πρώτο κύκλο σπουδών στο ημμυ του. Μόνο για πρακτική . Όμως για να κάνεις αίτηση σε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό αν έχεις κάνει ένα εξάμηνο σε αυτά ήδη σίγουρα βοηθάει περισσότερο την διαδικασία. Το ελμεπα έχει αρκετά erasmus και με δυνατότητα νέας συνεργασίας με κάποιο ίδρυμα της αρεσκείας μου  αν το πρωσπαθησω. Το θέμα όμως ποιο είναι . Το ελμεπα σίγουρα αν περάσουν κάποια χρόνια και γίνουν όλα αυτά που προσπαθούν θα γίνει αξιόλογο χωρίς κάποιος να μου υποσχεθεί ότι θα γίνει κάτι τέτοιο . Από την άλλη το Πολυτεχνείο Κρήτης είναι τώρα έτσι όπως είναι με τα επαγγελματικά δικαιώματα και με καθηγητές πάρα  πολύ καλού επιπέδου αλλά με ελάχιστες δυνατότητες κινητικότητας και σιγουρα πιο αυξημένο επίπεδο δυσκολίας. Το θέμα είναι ότι ζούμε στην Ελλάδα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο. Και όλα αυτά που λένε ότι θα γίνουν δεν ξέρουμε αν θα γίνουν , οπότε μπορεί να αποφοιτησω από το ελμεπα χωρίς επαγγελματίκα δικαιώματα και χωρίς ενσωματωμένο μεταπτυχιακο. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι υπάρχει περίπτωση να μου αναγνωρίσουν κάποια από τα μαθήματα χωρίς υποσχέσεις αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην μου αναγνωρίσουν και κανένα. 

Περιμένω πραγματικά την γνώμη σας αλήθεια έχω έρθει σε αδιέξοδο (κάτι που ξέχασα με ενδιαφέρει ο τομέας της πληροφορικής και ηλεκτρονικής ). 

Επεξ/σία από georgenikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν απέφυγε να κάνεις μεταπτυχιακό στο ίδιο ίδρυμα που πηρες το βσικό σου πτυχίο. Είναι απαράβατος όρος αν ζητάς ακαδημαϊκή καριέρα ώστε να πάρεις γνωσεις και απο δεύτερο πανεπιστήμιο. 

Δεύτερον : Να πας στην πρώτη σου επιλογή η οποία είναι και σαφώς ανώτερη επιλογή.  Πολύ σύντομα θα έχουμε αξιολόγηση των πανεπιστημίων και στην Ελλάδα  και σίγουρα το Πολυτεχνείο  θα είναι σε ανώτερη θέση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, georgenikos είπε

Το θέμα είναι ότι ζούμε στην Ελλάδα και δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο.

Ακριβώς. Συν ότι το ΤΕΙ θα είναι ΤΕΙ για κάποια χρόνια ακόμα. Ενώ το πολυτεχνείο θα είναι πάντα πολυτεχνείο. 

Τέλος, πέρα από τα τυπικά, στο πολυτεχνείο θα αποκτήσεις περισσότερες γνώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Κατ αρχήν απέφυγε να κάνεις μεταπτυχιακό στο ίδιο ίδρυμα που πηρες το βσικό σου πτυχίο. Είναι απαράβατος όρος αν ζητάς ακαδημαϊκή καριέρα ώστε να πάρεις γνωσεις και απο δεύτερο πανεπιστήμιο. 

Δεύτερον : Να πας στην πρώτη σου επιλογή η οποία είναι και σαφώς ανώτερη επιλογή.  Πολύ σύντομα θα έχουμε αξιολόγηση των πανεπιστημίων και στην Ελλάδα  και σίγουρα το Πολυτεχνείο  θα είναι σε ανώτερη θέση. 

Ναι ούτως ή άλλως δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω στο ίδιο ίδρυμα για το μεταπτυχιακό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν είσαι σε δίλημμα αλλά σε μονόδρομο, φεύγεις από ελμεπα και πας στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Τώρα. Τρέχοντας.
Κοίτα μην το τραβήξεις, καθυστερήσεις, η παραφιλοσοφίσεις και χάσεις την ευκαιρία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...