Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το πρώτο τρέιλερ για το Dune


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Manos Petrucci είπε

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πολλές ταινίες και ιστορίες και μυθοπλασίες βιβλίων, υποστηρίζουν το λεγόμενο "πεπρωμένο".

"Beyond fear, destiny awaits" - Πέρα από τον φόβο, το πεπρωμένο περιμένει/προσμένει.

Το πεπρωμένο είναι μια σκέψη που μας λέει ότι, η ζωή μας, είναι προκαθορισμένη. Που σημαίνει, δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Κι αυτό θα το περιγράφατε ως κάτι συναρπαστικό; Γιατί εμένα μου περιγράφει την "απόλυτη μιζέρια".

 

Έστω κι αν κάνει άλμα από τα νερά του ποταμού, το ψάρι πάλι στο ποτάμι θα πέσει (το οποίο έχει προκαθορισμένη πορεία). Πιστεύω ότι αυτό γίνεται επειδή η ιστορία με αυτό τον τρόπο γίνεται πιο επική, γιατί είναι πολύ δύσκολο να νικήσεις το πεπρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 ώρες πριν, jazzu4ia είπε

...κρίμα γιά τον καναδό αγαπημένο σκηνοθέτη, που δεν βρίσκει λεφτά να κάνει αυτό που θέλει και γυρνάει αμερικανιές εμπορικού κινηματογράφου γιά την πλέμπα...

...μετά το συμπαθές "sicario", τα πολύ καλά  "prisoners",  "incendies", το εξαιρετικό "arrival" και φυσικά το καλύτερό του μακράν, το αριστούργημα "enemy", ....

...το "γύρισε" στα παιδικά παραμυθάκια που αρέσουν στις μάζες και "πουλάνε"...

...άλλος ένας ποιοτικός σκηνοθέτης που μας την "έκανε" και χάλασε το όνομά του...σημεία των καιρών...

...σε λίγο θα υπάρχει μόνο ο εμπορικός σκουπιδοκινηματογράφος... 

...off topic... [ ...οι σοβαροί θεατές ποιοτικού κινηματογράφου ας δούν και το "polytechnique" του ιδίου, αλλά μακριά από την παιδική παπαριά bladerunner 2049, με τον ανεκδιήγητο δήθεν ηθοποιό Harrison Ford...]

Ο Harrison ford δεν ήταν και στο πρώτο blade runner νέος??? Λογικό μου φάνηκε που τον χρησιμοποιησαν και στο τελευταίο blade runner. Προσωπικά μου άρεσε το τελευταίο blade runner και αν κάποιος κάνει τον κόπο να το δει με καλά ακουστικά θα πάθει πλάκα με την μουσική και τα ηχητικά εφέ . 

7 ώρες πριν, vste είπε

Ρε σεις δεν υπαρχει καμια αλλη παλιοσειρα που να ειχε Amiga τοτε; Με τον τιτανομεγιστο ηχο χωρις ISA καρτες και τσιμπραγκαλα. Τι στο διαολο τοσο γερος ειμαι;

Amiga 500 thumbs up δεν είσαι τόσο γέρος υπάρχουν κι άλλοι χαχαχα

Βέβαια έπαιξε και ενας 8086 pc εκεινο το διάστημα με EGA οθόνη πράσινη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που βλέπω στο τρέιλερ σε καμία περίπτωση η νέα ταινία δεν καταφέρνει να δώσει την ατμοσφαιρική σκηνοθεσία της παλιάς. Μάλλον μούφα για 15άχρονα θα βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polaki είπε

Σοβαρό mode #2 on: 

Έχοντας παίξει το Dune 2 αρχές του 90 σε PC συγκινούμαι.. Θυμάμαι αγόρασα κάρτα ήχου (Sound Blaster compatible) που υποστήριζε speech (είχα την adlib, που ήταν μόνο για μουσική!) μόνο και μόνο για να ακούω φωνή στο game αυτό.. 

- Enemy unit approaching
- Moving out 

κλάμα απλά...

image.png.53853184f19842776306e305f5a61b02.png

Από τα top αγαπημένα παιχνίδια ever!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, jazzu4ia είπε

...δεν θυμάμαι το όνομα του ρόλου του !

...θυμάμαι όμως πολύ καλά την καλή ταινία του γκουαντανίνο και την ΦΟΒΕΡΗ ερμηνεία του σαλαμέ που τον καθιέρωσε ως εξαιρετικό νέο ηθοποιό...

...αλλά μάλλον εσείς ως ειδήμων επαγγελματίας στο χώρο του casting, έχετε πιό έγκυρη άποψη από τούς κριτικούς...

Τι σχέση έχει το όνομα του.Δεν βλέπω να το ανέφερα πουθενά.Την άποψη μου είπα και πετάχτηκες σαν θιγμένη γκρούπι να με ειρωνευτείς.Οι κριτικοί ήταν αυτοί που έδωσαν και το Όσκαρ στην Γκουίνεθ Πάλτροου στο παρελθόν.Για αυτό βρες καλύτερο επιχείρημα την επόμενη φορά να υποστηρίξεις την άποψη σου.

Επεξ/σία από RazielKvlt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, polaki είπε

Σοβαρό mode #2 on: 

Έχοντας παίξει το Dune 2 αρχές του 90 σε PC συγκινούμαι.. Θυμάμαι αγόρασα κάρτα ήχου (Sound Blaster compatible) που υποστήριζε speech (είχα την adlib, που ήταν μόνο για μουσική!) μόνο και μόνο για να ακούω φωνή στο game αυτό.. 

- Enemy unit approaching
- Moving out 

κλάμα απλά...

image.png.53853184f19842776306e305f5a61b02.png

Harkonnen Harvester Deployed!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FrankyGR είπε

Harkonnen Harvester Deployed!!!!

Μαζευτήκαμε πολλοί "γέροι" τελικά!!! Και μου κάνει εντύπωση που θυμόμαστε όλοι τις ατάκες! Φανταστείτε πόσο αντίκτυπο είχε για την εποχή το να ακούγεται speech στα παιχνίδια και πόση εντύπωση μας είχε κάνει που σχεδόν 30 χρόνια μετά όλοι μας τα θυμόμαστε.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...