Προς το περιεχόμενο

Το HarmonyOS έρχεται στα smartphones της Huawei το 2021


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, fmarkos είπε

Το appgallery δεν έχει την εφαρμογή καν, το πέρασα από αλλά app store. 

αν δεν βγει εκει δεν θα παιξει ποτε. η Πειραιως ζηταει αναγκαστικα google services για να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, hellghan είπε

αν δεν βγει εκει δεν θα παιξει ποτε. η Πειραιως ζηταει αναγκαστικα google services για να παιξει.

Δeν είπα κάτι διαφορετικό. 

Επεξ/σία από fmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Πήρα χτες το P40 lite, το χρειάζομαι για δουλειά, πήγα να περάσω την εφαρμογή της winbank και μάντεψε, ω ναι, ζήταγε google services για να δουλέψει. Το μόνο που μπορεί να σώσει την εταιρία σε αυτή την φάση είναι να υπάρξει αλλαγή πολιτικής στις ΗΠΑ και να επιστρέψουν οι υπηρεσίες της Google. Εγώ προσωπικά παρ ότι ασχολήθηκα πολλά χρόνια με root gustom roms etc στην φάση που είμαι δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνομαι. Θέλω να το ανοίγω και να κάνω την δουλειά μου. Ελπίζω κάτι να αλλάξει και να επιστρέψουν τα google services στα τηλέφωνα της γιατί την βλέπω στην πορεία των WP. 

Euro , Alpha Bank και Εθνική παίζουν κανονικά στο HMS , μάλλον ακόμα δεν έχει μπει η Πειραιώς .

Επεξ/σία από Justhavocman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hellghan είπε

ειναι η μονη. οι υπολοιπες αν θυμαμαι καλα παιζουν!

Κοίτα να δεις, εμένα δεν μου κάνει την δουλειά μου, δεν σου είπα να μην το πάρεις, ούτε ότι είναι άσχημο κινητό, για μένα όμως που το κινητό είναι μέρος της δουλειάς μου, υπό αυτές τις συνθήκες δεν μου κάνει δουλειά και σίγουρα υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα ασχοληθώ ξανά με HUAWEI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσλάβουν επιτέλους αυτούς που έχουν φαντασία και αξιοπρέπεια αντί αυτών που έχουν διδακτορικο και υποτέλεια, θα πάει εξαιρετικά θαρρώ :)

(Όχι, δεν είναι όλοι η διδακτορικοι υποτελείς αλλά...)

βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους με φαντασία και ταλέντο ακόμα και στο YouTube και μετά να βλέπω το λειτουργικό μεγάλων εταιρειών και να με πείθουν να κρατήσω μόνο το σταθερό. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Macosj είπε

Θα είναι καταπληκτικό λογισμικό. Κάνετε λάθος όσοι αμφιβαλετε για αυτο. Τα προηγούμενα δύο λογισμικά είναι και 15 χρονών(άσχετα οι αναβαθμίσεις). Η Κίνα έχει επενδύσει ήδη 1 τρισ δολλάρια σε ανάπτυξη δικών της επεξεργαστών διότι το επόμενο βήμα είναι μπαν και σε αυτά. Επίσης, το στορε είναι ήδη έτοιμα και αυτούσιο θα ενσωματωθεί στο νέο λογισμικό. Σε αυτό υπάρχουν ηδη 100 χιλιάδες εφαρμογές(ναι μαζί οι τραπεζικές), και μέχρι το 21 θα έχουν προστεθεί άλλες τόσες

 

H Kινα επενδυει 1.4 τρις γιατι δεν εχει αλλη επιλογη, σε ic ειναι πολλες πιστες πισω σε τεχνογνωσια, κ το catch-up δεν ειναι τοσο ευκολο στον συγκεκριμενο τομεα (ακομα κ με πορους κρατους).

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-09-03/china-is-said-to-plan-broad-chip-sector-support-to-counter-trump

https://wccftech.com/tsmc-3nm-investment-23-billion-project-end/

Τα 2 λογισμικα που αναφερεις, εχουν 12-13 χρονια εξελιξης, μεταξυ των οποιων ηλθαν κ απηλθαν κ ενα σωρο αλλα. Εταιρεια που εγινε established μεσα απο os, δεν καταφερε να ακολουθησει την κουρσα (βλεπε ms). Πιστευεις δηλαδη οτι μπορεις να πας να στησεις αυριο αυτοκινητοβιομηχανια, κ να κυκλοφορησεις σε ευλογο χρονικο διαστημα κατι αντιστοιχο του golf mk8 (random το παραδειγμα προφανως), απλως ξοδευοντας χρηματα?

Καποια πραγματα, δυστυχως η ευτυχως, δεν ειναι τοσο απλα. Αν κ ξεφευγουμε απο τα ορια του θεματος, μπορει να τα εχει κανει ολα στραβα ο trump, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα εχει δικιο (οποτε δεν βλεπω να αλλαζουν πολλα κ με εκλογη biden).

Αν θες την αποψη μου, προφανως κ θα εδραιωθει εντος κινας (οπως κ το baidu κ ενα σωρο αλλα), μιλαμε για 1.4 billions ανθρωπους χωρις αλλη εναλλακτικη πιθανοτατα, αλλα αν ζεις εκτος Κινας, για ποιο λογο να ασχοληθεις?

EDIT: Η Αυστραλια, ακριβως απεναντι, δεν εχει πλεον κανενα ανταποκριτη σε κινεζικο εδαφος:
https://www.theglobeandmail.com/world/article-two-australian-journalists-in-sydney-after-tense-standoff-with-chinese/

 

Επεξ/σία από ocelotgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους επεξεργαστές τί θα κάνει?

Οι kyrin βασιζονται σε arm αρχιτεκτονικη. Εχουν φάει το ban και πλεον δεν μπορουν να βγαλουν επεξεργαστες βασιζόμενους σε arm.

 

  Θα δουν πόσοι kyrin τους έχουν μείνει και θα φτιάξουν τον αντίστοιχο αριθμό κινητών, και μετά τελος?😁

 

  Περα απο την πλακα, πρέπει να λύσουν και αυτό το πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, m@dv1n3g@r είπε

Με τους επεξεργαστές τί θα κάνει?

Οι kyrin βασιζονται σε arm αρχιτεκτονικη. Εχουν φάει το ban και πλεον δεν μπορουν να βγαλουν επεξεργαστες βασιζόμενους σε arm.

  Θα δουν πόσοι kyrin τους έχουν μείνει και θα φτιάξουν τον αντίστοιχο αριθμό κινητών, και μετά τελος?😁

  Περα απο την πλακα, πρέπει να λύσουν και αυτό το πρόβλημα...

Αυτό είναι απόσπασμα από την Wikipedia:

Η ARM είναι μια αρχιτεκτονική συνόλου εντολών RISC των 32-bit, η οποία έχει αναπτυχθεί από την ARM Holdings.Τα αρχικά σημαίνουν Προχωρημένη Μηχανή RISC (Advanced RISC Machine), ενώ παλαιότερα σήμαιναν Μηχανή RISC Acorn (Acorn RISC Machine)
 

Αν το σύνολο εντολών RISC  εκτελεστεί από άλλη “μηχανή” πχ. https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

με κατάλληλη συνεργασία με το ένα αντίστοιχο λογισμικό θα φέρει το αντίστοιχο αποτέλεσμα.

Η Apple άλλαξε τελείως αρχιτεκτονική μέσα σε 2 χρόνια και θα το ξανακάνει τώρα σε μικρότερο διάστημα. 
Αν η Huawei χτίσει στο λειτουργικό της , τον kernel κατάλληλα,, το να φτιάξει ένα παρόμοιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστή θα γίνει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα ,μιας και το λειτουργικό θα έχει την δυνατότητα να τον διαχειριστεί.

Οποτε το harmony os θα λύσει και το πρόβλημα των επεξεργαστών .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nk9 είπε

Θα είχε ενδιαφέρον εάν ανέπτυσσαν ένα λογισμικό από κοινού η Huawei με την Xiaomi...

Το προσπάθησε. Δημιούργησε το Global Developer Service Alliance (GDSA) με τις Xiaomi, Vivo/Oppo.

Η συνεργασία αυτή ουσιαστικά θα οδηγούσε πέρα από "κοινό" store νομοτελειακά και σε "κοινό" λειτουργικό.

Μέσα σε λίγο χρόνο όμως κάπου χάλασε η δουλεία και "αποχώρησε".

Η δήλωση της Xiaomi επί του θέματος.

Η Συμμαχία GDSA εξυπηρετεί αποκλειστικά τη διευκόλυνση της μεταφόρτωσης εφαρμογών από προγραμματιστές στα αντίστοιχα καταστήματα εφαρμογών των Xiaomi, OPPO και Vivo ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει ανταγωνιστικό ενδιαφέρον μεταξύ αυτής της υπηρεσίας και του Google Play Store.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 7:33 ΜΜ, mike321 είπε

Εεμ δεν ξερω μπορω να σου στειλω βιντεο να λειτουργει ή ξερω γω εαν ειναι χαλασμενο σου δινω τα λεφτα πισω και παιρνω την κονσολα πισω

Αν εννοεις για εγγυση που δεν εχω αξιολογησεις εχω ενα φιλο xdonnie λεγεται που εχει 100% αξιολογηση. Εχει πουλησει μερικα πραγματα. Στειλτου μηνυμα εαν θες

 

12 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Ας συμφωνήσουμε ολοι οτι δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να αφησει το andoid για να παει σε αλλη νεα "ελευθερη" πλατφορμα χωρις λογο (δεν θα υπαρχει λογος εννωειται).

Επισης ας συμφωνησουμε ολοι οτι στις αγορες της ανατολης και κυριως την αγορα της Κινας που δεν τους νοιαζουν αν ειναι Android ή κατι αλλο θα το αγορασουν και θα κυριαρχησει στην εκει αγορα.

Και ας κανουμε τωρα ενα μεγαλο zoom out να δουμε τον πλανητη απο ψηλα, και να διαπιστωσουμε οτι.. το χρημα, που κυνηγαει η Huawei, το εχει η δυση... οπου κανεις δεν θα ασχοληθει με το HarmonyOS

Πολλές παραδοχές έκανες bro και οι μισές ειναι κοντόφθαλμες, αν είναι λειτουργικό και τρέξει όπως πρέπει θα υπάρξει δυτικό κοινό, καθώς η Huawei το κέρδισε με το σπαθί της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Le Perv είπε

Ότι κάνουν με  Deepin ( linux διανομή). Και ποτέ κανένας δεν έχει πιστηρια ότι παρακολουθούν. 

Απλά στο Deepin κάνανε μλκ και βλέπανε στατιστικά τι εφαρμογές εγκαθιστούσες μέσω του store τους . Εννοείται ότι το έχω ενεργοποιημένο στο KDE Neon μιας και βοηθά την κοινότητα , απλά στο deepin το είχαν σαν προεπιλογή.

Ο παρανοϊκός μέσος λινουξάς κατανόησε την κατάσταση φυσικά και δεν κράτησε κακία 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atheatos είπε

Αυτό είναι απόσπασμα από την Wikipedia:

Η ARM είναι μια αρχιτεκτονική συνόλου εντολών RISC των 32-bit, η οποία έχει αναπτυχθεί από την ARM Holdings.Τα αρχικά σημαίνουν Προχωρημένη Μηχανή RISC (Advanced RISC Machine), ενώ παλαιότερα σήμαιναν Μηχανή RISC Acorn (Acorn RISC Machine)
 

Αν το σύνολο εντολών RISC  εκτελεστεί από άλλη “μηχανή” πχ. https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

με κατάλληλη συνεργασία με το ένα αντίστοιχο λογισμικό θα φέρει το αντίστοιχο αποτέλεσμα.

Η Apple άλλαξε τελείως αρχιτεκτονική μέσα σε 2 χρόνια και θα το ξανακάνει τώρα σε μικρότερο διάστημα. 
Αν η Huawei χτίσει στο λειτουργικό της , τον kernel κατάλληλα,, το να φτιάξει ένα παρόμοιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστή θα γίνει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα ,μιας και το λειτουργικό θα έχει την δυνατότητα να τον διαχειριστεί.

Οποτε το harmony os θα λύσει και το πρόβλημα των επεξεργαστών .
 

Δεν έχεις άδικο, πιστεύω όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει είναι με τις πατέντες που θα πρέπει να συμπεριλάβει στην κατασκευή του επεξεργαστή της... 

Πάντως μακάρι να αποκτήσει μερίδιο με το λειτουργικό της ακόμα και αν, προσωπικά, δεν θα το προτιμούσα...

ΥΓ: Αλήθεια με το Fuchsia τι γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο Forum.Έχοντας περάσει κ απο Maemo-Meego-Sailfish,μπορώ να πώ οτι έβρισκες τα πάντα(εξάλου πολλές έτρεχαν κ απο android),απλά μπορεί στο επόμενο update κάτι ν μην δούλευε,ή να κράσαραν στα ξαφνικά,αλλά γύρω στο 80%+ δούλευαν.Προφανώς κ δεν θα φτάσει τις 2m εφαρμογές του Android,αλλά νομίζω πως οι πιο πολλοί θέλουμε γύρω στις 50,κάτι για τα social,για browser,για μηνυματα,για e-banking,office,e-mail,χαρτες-καιρο-χρηματιστηριο,κανα παιχνιδάκι,κλπ.Κ φυσικά στην αρχή θα είναι δύσκολο...Κ όπως έγραψαν κ πιο πάνω,ε μην πουλήσει τις συσκευές 1000€.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...