Προς το περιεχόμενο

Σπουδές για ψυχολογία με αναγνώριση άσκηση επαγγέλματος αλλά που?!


HarryZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, HarryZ said:

Επικοινώνησε ένας φίλος μαζί τους και του είπε ότι ο ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει καμία σχέση παρά μόνο για όποιον έχει σπουδάσει σε ξένο πανεπιστήμιο.

Και ότι ο ΑΤΕΕΝ ειναι αρμοδιος φορεας που γινεται αναγνωριση( με βαση το 4635 ΦΕΚ 167)  απο το υπουργειο  και οτι για να μπω στο δημοσιο απλα θα δωσω εξετασεις και αν τις περασω μπαινω.

Αλλά ίσως είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά θα το ρωτήσω... μπορώ να τους ζητήσω βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση όλων αυτών των πραγματων που μου λενε(για αναγνωριση απο το κρατος χωρις προβληματα κλπ)?? Οτι σε περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ειλικρινής να είμαι καλλυμένος

Οπότε όλα καλά και επιβεβαιωμένα ως τώρα... πάντως αν έχει φοιτήσει κάποιος στο Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας.ή σε κάποιο Κολλέγιο Ελλάδας αν μπορούσε να μου επιβεβαιώσει τι γίνεται μετά και τι προβλήματα υπάρχουν κλπ θα το εκτιμούσα.

Κοιτά τι γίνεται με το γραπτό σκέλος της υπόθεσης. Πριν φύγω πριν χρόνια για το μεταπτυχιακό μου, πηγα και ζήτησα με αριθμό πρωτοκόλλου και όλα από τον ΔΟΑΤΑΠ να μου πει αν το εν λόγω MPhil θα το αναγνωρίσει. Του κατέθεσα προγραμμα σπουδών, ότι λεπτομέρειες υπήρχαν, διδακτικές μονάδες, τα πάντα..

περιμενα λοιπόν μια σαφή απάντηση. Αν.αυτου, μου ήρθε μια επιστολή που αναφέρει ξανά τον αντίστοιχο νόμο, χωρίς απάντηση αν το εν λόγω προγραμμα το αναγνωρίζουν. Όποτε ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι, αλλά επειδή δεν το νομίζω προετοιμάσου να μην πάρεις σαφή απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πτυχίο άλλου ΑΕΙ να δώσεις κατατακτήριες; Θα εξεταστείς σε μαθήματα που θεωρητικά σε ενδιαφέρουν και μετά μπαίνεις κατευθείαν στο πρώτο έτος της σχολής (Ψυχολογίας).

Έτσι δεν χρειάζεται μετά να ασχολείσαι με ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Έχεις πτυχίο άλλου ΑΕΙ να δώσεις κατατακτήριες; Θα εξεταστείς σε μαθήματα που θεωρητικά σε ενδιαφέρουν και μετά μπαίνεις κατευθείαν στο πρώτο έτος της σχολής (Ψυχολογίας).

Έτσι δεν χρειάζεται μετά να ασχολείσαι με ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίσεις κλπ.

- Δεν έχει 100% πτυχίο ΑΕΙ.

- Δεν μπαίνεις σε όλες τις Σχολές Ψυχολογίας στο 1ο έτος, και σε αυτές που έτσι συνηθίζεται μπορεί να γίνει εξαίρεση.

- Οι κατατακτήριες εξετάσεις των υπαρχόντων Σχολών δεν έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας και, κυρίως, απευθύνονται σε υποψήφιους με διαφορετικά ενδιαφέροντα. Τέλος, σε μία από αυτές είναι ευκολότερο να μπεις με Πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν έχει 100% πτυχίο ΑΕΙ.

- Δεν μπαίνεις σε όλες τις Σχολές Ψυχολογίας στο 1ο έτος, και σε αυτές που έτσι συνηθίζεται μπορεί να γίνει εξαίρεση.

- Οι κατατακτήριες εξετάσεις των υπαρχόντων Σχολών δεν έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας και, κυρίως, απευθύνονται σε υποψήφιους με διαφορετικά ενδιαφέροντα. Τέλος, σε μία από αυτές είναι ευκολότερο να μπεις με Πανελλήνιες.

Στα πρώτα δύο συμφωνούμε.

Στο τελευταίο απλώς αναρωτιέμαι: Θεωρείς πιο εύκολο να θες να μπεις σε μια σχολή με 18.000 μόρια που δηλώνουν χιλιάδες παιδιά κάθε χρόνο ή στην ίδια σχολή με διαφορετική δομή εξετάσεων που την θέλουν το πολύ 250-300 άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εξετάσεις δεν παίζει ρόλο πόσοι συμμετέχουν, αλλά τι είδους θέματα μπαίνουν και αν ο χρόνος της εξέτασης επαρκεί για όλους ή μόνο για τους "ειδικά" προετοιμασμένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filipN είπε

Στις εξετάσεις δεν παίζει ρόλο πόσοι συμμετέχουν, αλλά τι είδους θέματα μπαίνουν και αν ο χρόνος της εξέτασης επαρκεί για όλους ή μόνο για τους "ειδικά" προετοιμασμένους.

Δεν σε ρωτάω τι σημαίνει "ειδικά" και θα σε παρακαλούσα τα συνωμοσιολογικά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δεν σε ρωτάω τι σημαίνει "ειδικά" και θα σε παρακαλούσα τα συνωμοσιολογικά αλλού.

Δεν μιλάω για συνωμοσίες και υπόγειες διαδρομές.

Για να αντιμετωπίσεις με επιτυχία τις κατατακτήριες μιας εξ αυτών των Σχολών πρέπει να πας σε φροντιστήριο. Ακόμα και ένας άριστος πτυχιούχος άλλης Σχολής θα δυσκολευτεί πολύ σε αυτές τις εξετάσεις αν προετοιμαστεί από μόνος του, και αν περάσει θα περάσει τελευταίος.

Σε άλλες Σχολές Ψυχολογίας δεν ισχύει αυτό. Και συνήθως αυτοί που έχουν καλύτερη βαθμολογία στις κατατακτήριες παίρνουν και πτυχίο με παρόμοια βαθμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, filipN είπε

Δεν μιλάω για συνωμοσίες και υπόγειες διαδρομές.

Για να αντιμετωπίσεις με επιτυχία τις κατατακτήριες μιας εξ αυτών των Σχολών πρέπει να πας σε φροντιστήριο. Ακόμα και ένας άριστος πτυχιούχος άλλης Σχολής θα δυσκολευτεί πολύ σε αυτές τις εξετάσεις αν προετοιμαστεί από μόνος του, και αν περάσει θα περάσει τελευταίος.

Σε άλλες Σχολές Ψυχολογίας δεν ισχύει αυτό. Και συνήθως αυτοί που έχουν καλύτερη βαθμολογία στις κατατακτήριες παίρνουν και πτυχίο με παρόμοια βαθμολογία.

Ααα κάτσε γιατί αλλού το πήγα εγώ και αλλού εσύ.

Το πρόβλημα σου με τις κατατακτήριες ποιό είναι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

 

Στο τελευταίο απλώς αναρωτιέμαι: Θεωρείς πιο εύκολο να θες να μπεις σε μια σχολή με 18.000 μόρια που δηλώνουν χιλιάδες παιδιά κάθε χρόνο ή στην ίδια σχολή με διαφορετική δομή εξετάσεων που την θέλουν το πολύ 250-300 άτομα;

Αν θελεις διαβαζεις το παρακατω [που το λιγοτερο αποδεικνυει:
"περιπτωσιολογια" δυστυχως υπαρκτη, οχι <<συνομωσιολογικη>>]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Αν θελεις διαβαζεις το παρακατω [που το λιγοτερο αποδεικνυει:
"περιπτωσιολογια" δυστυχως υπαρκτη, οχι <<συνομωσιολογικη>>]

Αυτό δεν μου λέει προσωπικά τίποτα.

Αλλά και πάλι, δεν σκοπεύω εγώ να δώσω στο κοντινό μέλλον κατατακτήριες για Ψυχολογία οπότε πάσο.

Απλώς θέτω τον εξής προβληματισμό -ξεκάθαρα οφτοπικ-

Spoiler

Γιατί η άλλη δαπάνησε τόσες χιλιάδες ευρώ σε φροντιστήρια και σε ταξίδια για διαλέξεις για ένα τμήμα για το οποίο γνώριζε εκ προοιμίου ότι έπαιρνε τόσα λίγα άτομα; Πόσο στόκος παίζει να είσαι για να μην κάνεις ένα νοητικό return of investment στο μυαλό σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Γιατί η άλλη δαπάνησε τόσες χιλιάδες ευρώ σε φροντιστήρια και σε ταξίδια για διαλέξεις για ένα τμήμα για το οποίο γνώριζε εκ προοιμίου ότι έπαιρνε τόσα λίγα άτομα; Πόσο στόκος παίζει να είσαι για να μην κάνεις ένα νοητικό return of investment στο μυαλό σου;

Spoiler

 Ξερεις ανθρωποι εχω δει να παρασερνονται, απο εκεινο που εγω (!) αποκαλω και ως "Συνδρομο του Οδυσσεα" (!):
εχουν δηλαδη εμπιστοσυνη στον εαυτο τους [= βασικα στις ικανοτητες τους], τοσο που πιστευουν οτι τελικα, θα
καταφερουν να επιτυχουν και (σ)το αντικειμενικα ακατορθωτο ακομη..! Ενα παραδειγμα που μου ερχεται εντονα
τωρα, ειναι οταν εχω μιλησει με φιλο δημοσιογραφο -εξαιρετικα ικανο και αξιοτατο- να πιστευει πραγματικα οτι
θα μπορουσε -και διχως μαλιστα να ξεπουληθει!- να γινει περισσοτερο επιτυχημενος εκδοτης απο τον..."κομιστη"
🤑
Δεν συζητω πως υπο Κ.Σ., ναι θα το αξιζε -και ισως φερειπειν στη...Σουηδια και να το πετυχαινε τελικα! Aλλα μου
"εκαιγε το μυαλο" πραγματικα @ συζητησεις μας: ποσο δεν αντιλαμβανοταν, οτι ετσι δεν θα το καταφερνε τελικα...
🤕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 Ξερεις ανθρωποι εχω δει να παρασερνονται, απο εκεινο που εγω (!) αποκαλω και ως "Συνδρομο του Οδυσσεα" (!):
εχουν δηλαδη εμπιστοσυνη στον εαυτο τους [= βασικα στις ικανοτητες τους], τοσο που πιστευουν οτι τελικα, θα
καταφερουν να επιτυχουν και (σ)το αντικειμενικα ακατορθωτο ακομη..! Ενα παραδειγμα που μου ερχεται εντονα
τωρα, ειναι οταν εχω μιλησει με φιλο δημοσιογραφο -εξαιρετικα ικανο και αξιοτατο- να πιστευει πραγματικα οτι
θα μπορουσε -και διχως μαλιστα να ξεπουληθει!- να γινει περισσοτερο επιτυχημενος εκδοτης απο τον..."κομιστη"
🤑
Δεν συζητω πως υπο Κ.Σ., ναι θα το αξιζε -και ισως φερειπειν στη...Σουηδια και να το πετυχαινε τελικα! Aλλα μου
"εκαιγε το μυαλο" πραγματικα @ συζητησεις μας: ποσο δεν αντιλαμβανοταν, οτι ετσι δεν θα το καταφερνε τελικα...
🤕

Spoiler

We are in agreement fren.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Έχεις πτυχίο άλλου ΑΕΙ να δώσεις κατατακτήριες; Θα εξεταστείς σε μαθήματα που θεωρητικά σε ενδιαφέρουν και μετά μπαίνεις κατευθείαν στο πρώτο έτος της σχολής (Ψυχολογίας).

Έτσι δεν χρειάζεται μετά να ασχολείσαι με ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίσεις κλπ.

Δυστυχώς είμαι απο τεχνολογικη κατευθυνση... οποτε ναι αυτο δε βοηθαει 😕 

Στις 15/9/2020 στις 2:13 ΜΜ, marmagia είπε

Κοιτά τι γίνεται με το γραπτό σκέλος της υπόθεσης. Πριν φύγω πριν χρόνια για το μεταπτυχιακό μου, πηγα και ζήτησα με αριθμό πρωτοκόλλου και όλα από τον ΔΟΑΤΑΠ να μου πει αν το εν λόγω MPhil θα το αναγνωρίσει. Του κατέθεσα προγραμμα σπουδών, ότι λεπτομέρειες υπήρχαν, διδακτικές μονάδες, τα πάντα..

περιμενα λοιπόν μια σαφή απάντηση. Αν.αυτου, μου ήρθε μια επιστολή που αναφέρει ξανά τον αντίστοιχο νόμο, χωρίς απάντηση αν το εν λόγω προγραμμα το αναγνωρίζουν. Όποτε ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι, αλλά επειδή δεν το νομίζω προετοιμάσου να μην πάρεις σαφή απάντηση. 

Στο κολλεγιο μου επιβεβαιωσαν απο κοντα οτι το ΑΤΕΕΝ εβαλαν κατω ο,τι εχει σχεση με αναγνωριση πτυχιο για ασκηση επαγγελματος και μου ειπαν οτι το 2019 αρχισε ολο αυτο με το ΑΤΕΕΝ και πλεον μπορουν αρκετα κολλεγια(μαζι και το δικο τους) και εχουν αναγνωριση. Τωρα βεβαια πως μπορεις να τους εμπιστευτεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2020 at 03:33, velociraptoras said:

σκέψου πάντως και την επιλογή των πανελληνίων ή να σπουδάσεις εξωτερικό. το ανοιχτό πανεπιστήμιο Κύπρου έχει και εξ αποστάσεως πρόγραμμα ψυχολογίας

 

Tα εξ' αποστάσεως ψυχολογίας δεν αναγνωρίζονται από ΔΟΑΤΑΠ πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γενικά για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με την άσκηση του επαγγέλματος ψυχολόγου δείτε κ το παλιό θρεντ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...