Προς το περιεχόμενο

Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών


glikerial

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Με τις φετινές πανελλήνιες πέρασα στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών και αν και μου λένε ότι είναι μια πολύ καλή σχολή έχω κάποιους προβληματισμούς για την επαγγελματική αποκατάσταση και γενικότερα τις προοπτικές. Μήπως γνωρίζετε εσείς πώς αξιοποιείται αυτό το πτυχίο και που και με ποιον τρόπο μπορώ να κινηθώ επαγγελματικά μετά την αποφοίτησή μου; 

Επεξ/σία από glikerial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιο 100%.

Δεν υπάρχει ουσιαστική επαγγελματική αξιοποίηση, καθώς το αντικείμενο σπουδών είναι ανύπαρκτο in real life.

Do yourself a favour: ξανάδωσε πανελλήνιες και πέρνα σε τεχνολογική σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχαρητήρια απο εμένα....

Από ίδια σχολή (στην ΑΣΟΕΕ) πολύ κοντινός φίλος είναι επιχ/τίας (κατέχει κ διευθύνει δύο καταστηματα καφε κ πάει για τρίτο) ενώ ο κουμπάρος κ συμφοιτητής του, είναι hr operation/area manager σε μεγάλη πολυεθνική.. αλλά υπάρχουν κ γνωστοί που λόγω ανεργίας αποδήμησαν ανά την υφήλιο κ εξακολουθούν να βιοπαλεύουν.....True story!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με την προ-πτυχιακή εκπαίδευση δεν πας πουθενά ή σταδιοδρομείς χωρίς ουσιαστική κ μακρόπνοη προοπτική... τουλάχιστον η vertigo γενιά μου (στέκομαι στο ουσιαστικό know-how κ όχι απλά σε έναν τίτλο σπουδών που γεμίζει κ ομορφαίνει ένα cv).

Τα επαγγελματικά δικαιώματα κ η επαγ. εξέλιξη ξεκινάνε κ τελεσφορούν από εσένα την ίδια, την οξυδέρκεια σου, το πόσο δραστήρια κ ανήσυχη είσαι κ φυσικά το πλάνο που κάνεις κάθε φορά κ την δυνατότητα που έχεις καλλιεργήσει στο να το προσαρμόζεις στα δεδομένα όπου κ όταν προκύπτουν.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, glikerial είπε

Καλησπέρα! Με τις φετινές πανελλήνιες πέρασα στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών και αν και μου λένε ότι είναι μια πολύ καλή σχολή έχω κάποιους προβληματισμούς για την επαγγελματική αποκατάσταση και γενικότερα τις προοπτικές. Μήπως γνωρίζετε εσείς πώς αξιοποιείται αυτό το πτυχίο και που και με ποιον τρόπο μπορώ να κινηθώ επαγγελματικά μετά την αποφοίτησή μου; 

Καλή αρχή.

Δύο κοπέλες αποφοίτους τέτοιας σχολής είχα συναντήσει πριν χρόνια στις Βρυξέλλες, σε "διεθνείς οργανισμούς". 

Βέβαια ήταν εκεί - από ότι κατάλαβα - λόγω θείου στην Κορώνη, όχι μόνο πτυχίου/αξίας.

Κανέναν άλλο δεν έχω δει να δουλεύει σε τέτοια ειδικότητα.

Αυτά από Ελληνικής πραγματικότητας.

|

Τώρα στο εξωτερικό θα έχεις δυνατότητα να το συνδυάσεις με καλά μεταπτυχιακά-MBA για αξιοπρεπέστατες προοπτικές σε συμβουλευτικές εταιρίες ή/και θέσεις αναλυτή σε μεγάλες εταιρίες.

|

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεπιστημιακή Σχολή με αυτό το όνομα υπάρχει σε 3 διαφορετικά ελληνικά πανεπιστήμια. Σε άλλα δύο υπάρχει τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Είναι επίσης πολύ πιθανόν κάποιο από αυτά τα προγράμματα να οδηγεί σε περισσότερες από μία κατευθύνσεις εξειδίκευσης.

Για ποια Σχολή λοιπόν καλούμαστε να απαντήσουμε και για ποια κατεύθυνσή της αν υπάρχουν περισσότερες από μία;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνεις Διεθνολόγος και οι καριέρες που έχεις μπροστά σου είναι: Δημόσιο σε πάνω από τα μισά υπουργεία (με ή χωρίς μπάρμπα), Ευρωπαϊκή Ένωση (ΔΕΝ υπάρχει μπάρμπας εκεί πέρα παιδιά, μόνο εξετάσεις. Μπάρμπα χρειάζεσαι για να πας ως έχων σύμβαση εργασίας ΓΙΑ το Ελληνικό Δημόσιο), Ακαδημαϊκή (εξωτερικό χωρίς μπάρμπα, Ελλάδα είτε με τοπ δίκτυο, είτε με πολύ γερό μπάρμπα). Με ένα ΜΒΑ ή HR ή Risk Analysis/Assessment  "ξεκλειδώνεις" όλες τις διοικητικές θέσεις του ιδιωτικού τομέα.

Χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μία ξένη γλώσσα έξτρα των αγγλικών σε επίπεδο τουλ. C1 και μία τρίτη γλώσσα, κατά προτίμηση μικρότερη - περιφερειακότερη που να σε ενδιαφέρει και ως πεδίο μελέτης το μέρος που ομιλείται σε επίπεδο τουλάχιστον B2.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 4:11 ΜΜ, TechnoState είπε

Συγχαρητήρια απο εμένα....

Από ίδια σχολή (στην ΑΣΟΕΕ) πολύ κοντινός φίλος είναι επιχ/τίας (κατέχει κ διευθύνει δύο καταστηματα καφε κ πάει για τρίτο) ενώ ο κουμπάρος κ συμφοιτητής του, είναι hr operation/area manager σε μεγάλη πολυεθνική.. αλλά υπάρχουν κ γνωστοί που λόγω ανεργίας αποδήμησαν ανά την υφήλιο κ εξακολουθούν να βιοπαλεύουν.....True story!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με την προ-πτυχιακή εκπαίδευση δεν πας πουθενά ή σταδιοδρομείς χωρίς ουσιαστική κ μακρόπνοη προοπτική... τουλάχιστον η vertigo γενιά μου (στέκομαι στο ουσιαστικό know-how κ όχι απλά σε έναν τίτλο σπουδών που γεμίζει κ ομορφαίνει ένα cv).

Τα επαγγελματικά δικαιώματα κ η επαγ. εξέλιξη ξεκινάνε κ τελεσφορούν από εσένα την ίδια, την οξυδέρκεια σου, το πόσο δραστήρια κ ανήσυχη είσαι κ φυσικά το πλάνο που κάνεις κάθε φορά κ την δυνατότητα που έχεις καλλιεργήσει στο να το προσαρμόζεις στα δεδομένα όπου κ όταν προκύπτουν.

Καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτά που λες. Συμφωνώ και επαυξάνω. Η σταδιοδρομία του οποιουδήποτε ανθρώπου χτίζεται ανάλογα με την δραστηριότητα του, την προσπάθεια και όλα όσα συνεπάγονται με αυτά. Όσον αφορά τον δεύτερο που ανέφερες που εργάζεται ως HR Operation/Area Manager σε αυτή τη μεγάλη πολυεθνική υποθέτω ότι έκανε κάποιο μεταπτυχιακό. Σωστά; Αν ναι (που αυτό πιστεύω) που και σε τι; 

Στις 17/9/2020 στις 4:54 ΜΜ, filipN είπε

Πανεπιστημιακή Σχολή με αυτό το όνομα υπάρχει σε 3 διαφορετικά ελληνικά πανεπιστήμια. Σε άλλα δύο υπάρχει τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Είναι επίσης πολύ πιθανόν κάποιο από αυτά τα προγράμματα να οδηγεί σε περισσότερες από μία κατευθύνσεις εξειδίκευσης.

Για ποια Σχολή λοιπόν καλούμαστε να απαντήσουμε και για ποια κατεύθυνσή της αν υπάρχουν περισσότερες από μία;για το 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το διευκρίνισα. Κατά κύριο λόγο θα ήθελα να πάρω την Οικονομική κατεύθυνση και αν και πέρασα στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα ήθελα να ξανακάνω μηχανογραφικό (10%) και να σπουδάσω είτε στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας είτε του Πειραιά.

Στις 17/9/2020 στις 3:32 ΜΜ, sayyid1099 είπε

Δημόσιο 100%.

Δεν υπάρχει ουσιαστική επαγγελματική αξιοποίηση, καθώς το αντικείμενο σπουδών είναι ανύπαρκτο in real life.

Do yourself a favour: ξανάδωσε πανελλήνιες και πέρνα σε τεχνολογική σχολή.

Και εμένα αυτός είναι ο προβληματισμός μου είναι η αλήθεια. Παρ'ολ'αυτά επειδή ρώτησα γνωστούς κλπμια συγκεκριμένη κυρια οι δύο περιπτώσεις που γνωρίζει είναι οι εξής: Ο ένας εργάζεται ως σύμβουλος επιχειρήσεων στη Θεσσαλονίκη αφού βέβαια έκανε ένα καλό μεταπτυχιακό στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων και ο άλλος εργάζεται στην Κομισιόν (θαρρώ πως πάλι με ένα μεταπτυχιακό). Αυτή με ενθάρρυνε πολύ. Τώρα ακόμα το ψάχνω. 

Στις 17/9/2020 στις 3:41 ΜΜ, susanjohn1 είπε

It's quite tough to tell about professional scope in this particular but I'd suggest do some research and find your passion related to technology or other top rated professions if you want to earn well.  

Answering in English means that you are somewhere abroad, right? In which country (if you allow me to ask)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 φίλους που έχουν αποφοιτήσει από το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, 3 από το πρόγραμμα του Παντείου και μια από το Πανεπιστήμιο Πειραιά. Κανένας τους δεν ακολούθησε επαγγελματικά το αντικείμενο των σπουδών του, καθώς στην Ελλάδα δεν αξιοποιείται 'σωστά'. Μόνο αν έχεις κάποιο βύσμα που θα σε προωθήσει σε κάποιο πολιτικό κόμμα- υπουργείου

Θα έχεις επίσης το διπλάσιο των μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο, σε σχέση με άλλα προγράμματα σπουδών. Τα μαθήματα θα είναι κυρίως ιστορικά και πολιτικοοικονομικά με αρκετή ύλη για διάβασμα 'παπαγαλία'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theoritikos είπε

Έχω 4 φίλους που έχουν αποφοιτήσει από το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, 3 από το πρόγραμμα του Παντείου και μια από το Πανεπιστήμιο Πειραιά. Κανένας τους δεν ακολούθησε επαγγελματικά το αντικείμενο των σπουδών του, καθώς στην Ελλάδα δεν αξιοποιείται 'σωστά'. Μόνο αν έχεις κάποιο βύσμα που θα σε προωθήσει σε κάποιο πολιτικό κόμμα- υπουργείου

Θα έχεις επίσης το διπλάσιο των μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο, σε σχέση με άλλα προγράμματα σπουδών. Τα μαθήματα θα είναι κυρίως ιστορικά και πολιτικοοικονομικά με αρκετή ύλη για διάβασμα 'παπαγαλία'...

Μη δίνεις συμβουλές πυροβολημένου μπούμερ αγαπητέ, τίποτα σχεδόν από αυτά που έγραψες δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 10:50 ΠΜ, qwertyuiop2 είπε

Βγαίνεις Διεθνολόγος και οι καριέρες που έχεις μπροστά σου είναι: Δημόσιο σε πάνω από τα μισά υπουργεία (με ή χωρίς μπάρμπα), Ευρωπαϊκή Ένωση (ΔΕΝ υπάρχει μπάρμπας εκεί πέρα παιδιά, μόνο εξετάσεις. Μπάρμπα χρειάζεσαι για να πας ως έχων σύμβαση εργασίας ΓΙΑ το Ελληνικό Δημόσιο), Ακαδημαϊκή (εξωτερικό χωρίς μπάρμπα, Ελλάδα είτε με τοπ δίκτυο, είτε με πολύ γερό μπάρμπα). Με ένα ΜΒΑ ή HR ή Risk Analysis/Assessment  "ξεκλειδώνεις" όλες τις διοικητικές θέσεις του ιδιωτικού τομέα.

Χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μία ξένη γλώσσα έξτρα των αγγλικών σε επίπεδο τουλ. C1 και μία τρίτη γλώσσα, κατά προτίμηση μικρότερη - περιφερειακότερη που να σε ενδιαφέρει και ως πεδίο μελέτης το μέρος που ομιλείται σε επίπεδο τουλάχιστον B2.

Πολύ σωστά όλα αυτά εκτός από το boldαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας συμμαθητής μου έιχε τελειώσει τη συγκεκριμένη σχολή στο ΠΑΠΕΙ. Μετά έκανε μεταπτυχιακό στο Johns Hopkins , σε International Relations and Affairs και τώρα είναι αναλυτής στην Αμερική.

Κάτι άλλα παιδιά που ήξερα, στην Ελλάδα δεν προχώρησαν. Είτε έκαναν μάστερ να αλλάξουν κατεύθυνση, είτε γενικά κορνίζαραν το πτυχίο. Στο Εξωτερικό σίγουρα έχει καλύτερες προοπτικές, αλλά στην ΕΛΛΆΔΑ τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω... Δεν θα την επέλεγα σαν σχολή ΣΗΜΕΡΑ, αλλά αυτό είναι η γνώμη μου και εσύ πρέπει να έχεις τη δική σου και δεν πρέπει να σε επηρεάζει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...