Προς το περιεχόμενο

Το Oculus Quest 2 VR ξεκινά από τα $299 και έρχεται στις 13 Οκτωβρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

λολ

Ε μα... 

Σωστός...

Και εγώ αναρωτιέμαι... Γιατί ΚΑΜΙΑ nvidia κάρτα σειράς 3000 δεν έχει VR Link Type C? Περίεργο?

Ναι παίζει και με απλή USB 3 όπως λέει ο κάρμακ ΑΛΛΑ... εγώ δοκίμασα και σε USB 3.0 και σε USB 3.0 GEN2 10gbps και είχε LAG.. ζάλιζε... σε USB 2.0 έπαιζε επίσης αλλά με μισή ανάλυση και ΕΝΤΟΝΟ lag!

Επάνω στην κάρτα γραφικών όμως (2080Τi) δεν ζάλιζε καθόλου και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η κίνηση όπως και στο Rift S. Μήπως λοιπόν επάνω στην κάρτα γραφικών το VR Link δεν κάνει απλά συμπίεση και streaming την εικόνα αλλά την μεταφέρει αυτούσια όπως όταν συνδέεις ξεχωριστά το Rift S με DP και USB 3?

Τι παίζει λοιπόν με την σειρά 3000? Μήπως βγάλουν καμία σούπερ έκδοση η η 3090 έχει VR Link μελλοντικά? Αν ισχύουν τα παραπάνω που έγραψα τότε για μένα η σειρά 3000 είναι η συγκεκριμένη περίπτωση deal breaker για εμένα... 

Με τι καλώδιο συνδεσες quest σε uSB 3.X και ειχες lag τόσο πολύ αισθητό???
Επίσης ποιες μάσκες χρησιμοποιουν το VR-LINK?
Νομίζω και οι ίδιοι που το έφτιαξαν δεν ασχολουνται μαζι του, γιατι να το ειχαν οι 30ΧΧ κάρτες?  
Ηταν καλη ιδέα που όμως δε περπάτησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, pentraks είπε

Με τι καλώδιο συνδεσες quest σε uSB 3.X και ειχες lag τόσο πολύ αισθητό???
Επίσης ποιες μάσκες χρησιμοποιουν το VR-LINK?
Νομίζω και οι ίδιοι που το έφτιαξαν δεν ασχολουνται μαζι του, γιατι να το ειχαν οι 30ΧΧ κάρτες?  
Ηταν καλη ιδέα που όμως δε περπάτησε...

Oλες οι κάρτεs απο 20ΧΧ rtx και πάνω έχουν πάνω τους USB-C , ΤΟ VR-LIN δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα καλώδιο usb-type c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Oλες οι κάρτεs απο 20ΧΧ rtx και πάνω έχουν πάνω τους USB-C , ΤΟ VR-LIN δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα καλώδιο usb-type c.

Οι κάρτες της σειρας 20ΧΧ ναι ειχαν virtual link θυρα, ποια head set ομως το υποστηριξαν δε βλεπω....
Οποτε οι ιδιοι εκαναν το προτυπο και οι ιδιοι απλα δε το ακολουθησαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pentraks είπε

Με τι καλώδιο συνδεσες quest σε uSB 3.X και ειχες lag τόσο πολύ αισθητό???
Επίσης ποιες μάσκες χρησιμοποιουν το VR-LINK?
Νομίζω και οι ίδιοι που το έφτιαξαν δεν ασχολουνται μαζι του, γιατι να το ειχαν οι 30ΧΧ κάρτες?  
Ηταν καλη ιδέα που όμως δε περπάτησε...

με usb καλώδιο? και δεν είναι αισθητό στο frame rate τόσο όσο στη ζαλάδα που σου δίνει.. ΕΝΤΟΝΗ...

Το oculus quest. Για αυτό δεν μιλάμε?

Και αν δεις δηλαδή στην 3090 να έχει η σε κάποια έκδοση super / Ti των 1500-2000 ευρώ να σε δω τι θα πεις τότε.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Δύσκολα. Θες καλώδιο που θα μεταφέρει δεδομένα για 90hz με μεγαλύτερη ανάλυση. Δεν είναι και το πιο common πράγμα

Λάθος: Το λινκ αυτή την στιγμή δουλεύει στα 150Μbps και αν κάνεις από την εφαρμογή της Oculus test το καλώδιο, το δικό μου third party βγάζει ταχύτητες 16,-1,9Gbps ανάλογα με την θύρα. Και στα 90Hz που θα πάει και όταν θα ανεβάσουν το Bitrate άντε να πάει 300-500MBps. Υπάρχει πολύ bandwidth ακόμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgian είπε

Λάθος: Το λινκ αυτή την στιγμή δουλεύει στα 150Μbps και αν κάνεις από την εφαρμογή της Oculus test το καλώδιο, το δικό μου third party βγάζει ταχύτητες 16,-1,9Gbps ανάλογα με την θύρα. Και στα 90Hz που θα πάει και όταν θα ανεβάσουν το Bitrate άντε να πάει 300-500MBps. Υπάρχει πολύ bandwidth ακόμα.

Ακριβώς, κγω με καλώδιο από αμαζον 3m 5Gbps των 15€ δεν είδα καμία διαφορά και καθόλου λαγκ είτε το έβαλα στην 2080ti είτε  στην μητρική. Αν και το έχω σταματήσει το λινκ και τους τελευταίους 7-8 μήνες παίζω ασύρματα με vd και έχω βρει την ηρεμία μου με τα βάλε βγάλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgian είπε

Λάθος: Το λινκ αυτή την στιγμή δουλεύει στα 150Μbps και αν κάνεις από την εφαρμογή της Oculus test το καλώδιο, το δικό μου third party βγάζει ταχύτητες 16,-1,9Gbps ανάλογα με την θύρα. Και στα 90Hz που θα πάει και όταν θα ανεβάσουν το Bitrate άντε να πάει 300-500MBps. Υπάρχει πολύ bandwidth ακόμα.

Κόβει τα γύρω γύρω αν κάνεις γρήγορες κινήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν native PCVR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Κόβει τα γύρω γύρω αν κάνεις γρήγορες κινήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν native PCVR.

Εγώ αναφέρομαι στην διαφορά του ενός καλωδίου usb 3 Με κάποιο άλλο. Όλα τα ίδια είναι. Και για να δω αυτό το κόψιμο γύρω γύρω πρέπει να κουνήσω το κεφάλι τόσο γρήγορα και απότομα που θα πάθω αυχενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Virtual Desktop πλέον δίνει πολύ καλύτερη εικόνα από το καλώδιο και αν έχεις καλό wifi router 5Ghz κοντά σου, το lag είναι 25-35 ms που δεν το καταλαβαίνεις. Και φυσικά δεν έχεις καλώδια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θύρα virtuallink που ήταν στις κάρτες της σειράς 20ΧΧ δεν ήταν απλή usb. Μπορούσε να περάσει και DisplayPort και το αρκετό ρεύμα που θέλουν οι μάσκες. 
 

Το quest όταν συνδέεται με το καλώδιο λινκ χρειάζεται μόνο μια απλή usb με bitrate  150mbps. Δεν χρειάζεται DisplayPort. Στην αρχή το Oculus link δούλευε με usb 3 καλώδιο μόνο. Μετά το έκαναν να δουλεύει και με καλωδια usb 2.0. 
 

Τα περισσότερα καλωδια usb type C που έχει ο κόσμος είναι USB 2.0. To type c δεν υποδηλώνει USB 3.0. Με την σύνδεση usb 2 έχει κάποια υστέρηση όταν κουνάς το κεφάλι γρήγορα και κάποια jitters. Με σύνδεση usb 3.0 η εικόνα είναι εξαιρετικότατη. 
 

Το virtual desktop έχει bitrate μέχρι 100mbps όποτε σε δύσκολες σκηνές με σκοτάδια υπάρχει λίγο περισσότερη συμπίεση. Πρακτικά εμένα με ενόχλησε μόνο στο walking dead. Παρόλα αυτά είναι τετοια η ευκολία που τα περισσότερα παιχνίδια και εγώ ασύρματα τα παίζω με virtual desktop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 10:09 ΠΜ, kgian είπε

Η θύρα virtuallink που ήταν στις κάρτες της σειράς 20ΧΧ δεν ήταν απλή usb. Μπορούσε να περάσει και DisplayPort και το αρκετό ρεύμα που θέλουν οι μάσκες. 
 

Το quest όταν συνδέεται με το καλώδιο λινκ χρειάζεται μόνο μια απλή usb με bitrate  150mbps. Δεν χρειάζεται DisplayPort. Στην αρχή το Oculus link δούλευε με usb 3 καλώδιο μόνο. Μετά το έκαναν να δουλεύει και με καλωδια usb 2.0. 
 

Τα περισσότερα καλωδια usb type C που έχει ο κόσμος είναι USB 2.0. To type c δεν υποδηλώνει USB 3.0. Με την σύνδεση usb 2 έχει κάποια υστέρηση όταν κουνάς το κεφάλι γρήγορα και κάποια jitters. Με σύνδεση usb 3.0 η εικόνα είναι εξαιρετικότατη. 
 

Το virtual desktop έχει bitrate μέχρι 100mbps όποτε σε δύσκολες σκηνές με σκοτάδια υπάρχει λίγο περισσότερη συμπίεση. Πρακτικά εμένα με ενόχλησε μόνο στο walking dead. Παρόλα αυτά είναι τετοια η ευκολία που τα περισσότερα παιχνίδια και εγώ ασύρματα τα παίζω με virtual desktop. 

Ευτυχώς τα ξεκαθάρισες λίγο τα πράγματα γιατί απ' ότι κατάλαβα νόμιζαν κάποιοι φίλοι εδώ ότι η σύνδεση του quest με το Link Καλώδιο ήταν... virtual link σύνδεση ακόμα κι αν το συνέδεαν στην 20ΧΧ κάρτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει το 64GB γιατί φημολογείται πως θα αλαχτεί με 128GB. Πάντως το 256GB βγαίνει στα 475Ε με γρήγορα μεταφορικά από ιταλικό αμαζον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...