Προς το περιεχόμενο

3ετής εγγύηση Πλαίσιο


zx1234r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έψαχνα να αγοράσω μία κάρτα γραφικών και είπα να μπω και στο πλαίσιο να δω τι παίζει. Γενικά ψιλοτσιμπημένο όπως πάντα αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το οτι δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Έχει τύχει κάποιος να χρειαστεί εγγύηση τον 3ο χρόνο? Και αν ναι, τον εξυπηρέτησαν ή άρχισαν τα παπατζιλίκια για να γλιτώσουν αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όλα κομπλέ εδώ με πρόσφατη εμπειρία αντικατάστασης κάρτας γραφικών 1μήνα πριν το τέλος εγγύησης. επειδή δεν υπηρχε προφανώς το ίδιο μοντέλο έγινε αντικατάσταση με το αντίστοιχο του 2020.

αν είναι μικρή η διαφορά προχώρα. υπάρχει βέβαια πάντα και το amazon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

όλα κομπλέ εδώ με πρόσφατη εμπειρία αντικατάστασης κάρτας γραφικών 1μήνα πριν το τέλος εγγύησης. επειδή δεν υπηρχε προφανώς το ίδιο μοντέλο έγινε αντικατάσταση με το αντίστοιχο του 2020.

αν είναι μικρή η διαφορά προχώρα. υπάρχει βέβαια πάντα και το amazon 

Thanx για τις πληροφορίες. Γενικά δεν με νοιάζει να δώσω λίγα παραπάνω για τον έξτρα χρόνο εγγύησης. Πιστεύω πως αξίζει. Καλή και η amazon αλλά σου δίνει μέχρι 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Thanx για τις πληροφορίες. Γενικά δεν με νοιάζει να δώσω λίγα παραπάνω για τον έξτρα χρόνο εγγύησης. Πιστεύω πως αξίζει. Καλή και η amazon αλλά σου δίνει μέχρι 2 χρόνια.

συμφωνώ οτι το 1 έτος έξτρα μετράει, αλλά προφανώς ζυγίζεις και το καπέλο στην αγορά αν το αξίζει. π.χ. αν είδες το καπέλο στις νέες RTX δεν ισορροπεί ούτε με έξτρα 5χρόνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tarantules είπε

Και μόλις σου χαλάσει σε βλέπω να ανοίγεις θέμα : " Δεν μου κάνουν αντικατάσταση κάρτας εντός εγγύησης"

Για αυτό το άνοιξα απο τώρα για να μην τραβιέμαι άσκοπα αργότερα. Αν έχει κάποιος αρνητική εμπειρία, μπορεί να μας ενημερώσει όλους για να ξέρουμε. Είναι κανονική εγγύηση ή πλασματική? Ο ένας είπε πως δεν είχε πρόβλημα. Εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zx1234r είπε

Για αυτό το άνοιξα απο τώρα για να μην τραβιέμαι άσκοπα αργότερα. Αν έχει κάποιος αρνητική εμπειρία, μπορεί να μας ενημερώσει όλους για να ξέρουμε. Είναι κανονική εγγύηση ή πλασματική? Ο ένας είπε πως δεν είχε πρόβλημα. Εσύ?

Δεν είχα πρόβλημα με την εγγύηση αλλά με την αγορά.Έκανα online αγορά πριν μερικά χρόνια και προσπάθησαν να μου πουλήσουν μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών για καινούρια .

Το είχα κάνει μάλιστα θέμα τότε και είχα κάνει και καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή.Εκτός αυτού πήγαν να με χρεώσουν μεταφορικά όταν ξεκάθαρα έγραφε στο site τους οτι πάνω από κάποιο συγκεκριμένο ποσό (που το υπερκάλυπτα) δεν πληρώνεις μεταφορικά ούτε για Αθήνα ούτε για επαρχία που είμαι εγώ.

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι οτι είνα πρόστυχοι.Βάλανε την κάρτα μέσα στη μπίχλα και σε κουτί σκισμένο νομίζοντας οτι απευθύνονται σε τίποτα πίθηκους.Στα τηλέφωνα που τους έπαιρνα ήταν το λιγότερο εριστικοί και είρωνες.

Αν θες να ψωνίσεις από αυτούς κάντο.Εγώ τουλάχιστον τα λεφτά μου πλέον τα δίνω εκεί που με σέβονται.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν είχα πρόβλημα με την εγγύηση αλλά με την αγορά.Έκανα online αγορά πριν μερικά χρόνια και προσπάθησαν να μου πουλήσουν καινούρια κάρτα γραφικών για μεταχειρισμένη.

Το είχα κάνει μάλιστα θέμα τότε και είχα κάνει και καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή.Εκτός αυτού πήγαν να με χρεώσουν μεταφορικά όταν ξεκάθαρα έγραφε στο site τους οτι πάνω από κάποιο συγκεκριμένο ποσό (που το υπερκάλυπτα) δεν πληρώνεις μεταφορικά ούτε για Αθήνα ούτε για επαρχία που είμαι εγώ.

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι οτι είνα πρόστυχοι.Βάλανε την κάρτα μέσα στη μπίχλα και σε κουτί σκισμένο νομίζοντας οτι απευθύνονται σε τίποτα πίθηκους.Στα τηλέφωνα που τους έπαιρνα ήταν το λιγότερο εριστικοί και είρωνες.

Αν θες να ψωνίσεις από αυτούς κάντο.Εγώ τουλάχιστον τα λεφτά μου πλέον τα δίνω εκεί που με σέβονται.

Εντάξει στραβή σίγουρα θα κάτσει αλλά επειδή έχω σκοπό να πάω απευθείας απο κατάστημα να ψωνίσω (και άρα θα έχω οπτική επαφή με το προιόν) με νοιάζει μόνο το κομμάτι της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Εντάξει στραβή σίγουρα θα κάτσει αλλά επειδή έχω σκοπό να πάω απευθείας απο κατάστημα να ψωνίσω (και άρα θα έχω οπτική επαφή με το προιόν) με νοιάζει μόνο το κομμάτι της εγγύησης.

Διάβασε καλά τους όρους την εγγύησης τουλάχιστον αν γίνει κάτι να ξέρεις οτι μπορείς να δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tarantules είπε

Διάβασε καλά τους όρους την εγγύησης τουλάχιστον αν γίνει κάτι να ξέρεις οτι μπορείς να δικαιωθείς.

Ναι δεν έχεις άδικο. Αλλά θα ήθελα να μην φτάσω στο σημείο να ψάχνω το δίκιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον με το πλαίσιο. 

Πριν 11 χρόνια αγόρασα το desktop μου από εκεί και είχε 2 έτη εγγύηση. Στον 1 μήνα πριν την λήξη της ακούγεται ένα πλαφ μέσα από το τροφοδοτικό το οποίο μύριζε κιόλας από καιρό αλλά λέω σιγα δεν είναι τίποτα, ο υπολογιστής σβήνει και δεν ανάβει ξανά. 

Τον πήγα λοιπόν εντος εγγύησης και αυτό που μου είπαν ήταν ότι χρεώνομαι τα εργατικά που ήταν 30 ευρώ και είναι δωρεάν το κόστος του νέου τροφοδοτικού που θα βάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον με το πλαίσιο. 

Πριν 11 χρόνια αγόρασα το desktop μου από εκεί και είχε 2 έτη εγγύηση. Στον 1 μήνα πριν την λήξη της ακούγεται ένα πλαφ μέσα από το τροφοδοτικό το οποίο μύριζε κιόλας από καιρό αλλά λέω σιγα δεν είναι τίποτα, ο υπολογιστής σβήνει και δεν ανάβει ξανά. 

Τον πήγα λοιπόν εντος εγγύησης και αυτό που μου είπαν ήταν ότι χρεώνομαι τα εργατικά που ήταν 30 ευρώ και είναι δωρεάν το κόστος του νέου τροφοδοτικού που θα βάλουν. 

Αυτό για τα εργατικά το έχω ξανακούσει και πρόσφατα μάλιστα αλλά πάλι σε desktop. Προφανώς όμως αν τους πας το τροφοδοτικό καμμένο και δουν με το σειριακό πως αντιστοιχεί με αυτό μέσα στο κουτί, θεωρώ πως απλά θα σου δώσουν ένα καινούργιο.

Αντίστοιχα, αν αγοράσω μία μητρική ή μία κάρτα γραφικών και τους πάω το εξάρτημα καμμένο, θεωρητικά θα το ελέγξουν και θα το αντικαταστήσουν. Στη θεωρία πάντα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Αυτό για τα εργατικά το έχω ξανακούσει και πρόσφατα μάλιστα αλλά πάλι σε desktop. Προφανώς όμως αν τους πας το τροφοδοτικό καμμένο και δουν με το σειριακό πως αντιστοιχεί με αυτό μέσα στο κουτί, θεωρώ πως απλά θα σου δώσουν ένα καινούργιο.

Αντίστοιχα, αν αγοράσω μία μητρική ή μία κάρτα γραφικών και τους πάω το εξάρτημα καμμένο, θεωρητικά θα το ελέγξουν και θα το αντικαταστήσουν. Στη θεωρία πάντα.....

Δεν νομίζω, απαγορεύεται να ανοιξεις τον υπολογιστή γιατί χανεται η εγγύηση, θα σου πούνε το άνοιξες άρα εσύ το χάλασες. Μας έλεγαν και για μια ταινία μέσα που φαίνεται αν το ανοιξεις, όμως οταν το άνοιξα μια φορά δεν είδα πουθενά τέτοια ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Κλασσικό" σε εγγυήσεις και άλλων πραγμάτων (ηλεκτρικών συσκευών, ηλιακών θερμοσιφώνων, κλπ) κι εταιριών να χρεώνεται η εργασία και η κάλυψη της εγγύησης να αφορά μόνο το κόστος των ανταλλακτικών που απαιτούνται. Μάλιστα πολλές φορές δεν καλύπτεται και η μεταφορά, πράγμα ιδιαίτερα σημαντικό αν πχ έχει πρόβλημα το ψυγείο σου εντός εγγύησης κι εσύ είσαι στη Δημητσάνα.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τελευταία φορά που το χρειάστηκα πριν λίγα χρόνια, 3 έτη παρά κάτι μέρες και μου το αντικατέστησαν (switch ήταν) χωρίς κανένα πρόβλημα. Με εγγύηση από Πλαίσιο δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...