Προς το περιεχόμενο

Το gov.gr συμπληρώνει 6 μήνες λειτουργίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Έχεις φακελωθει κατά την γέννα στο κράτος . Τι ακούμε θεέ μου ...

ρε εδώ είχαν έρθει στην προγιαγιά μου να πάρουν το Γιο της για Λιποτάχτης... Τους είπε να πάτε στο 3το και εάν μπορείτε να μου τον φέρετε μια ώρα να τον δω και μετά κράτιστε τον για πάντα ... 

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και φυσικά να θυμίσουμε στον κόσμο ότι οι παντελώς άχρηστοι υπάλληλοι των ΚΕΠ που θα έπρεπε να πρωτοστατήσουν στην εξυπηρέτηση του πολίτη για τις υπηρεσίες του gov.gr, κοιμόντουσαν όρθιοι στα γραφεία τους και όλη τη δική τους δουλειά την έκαναν οι λογιστές. Κατά τα άλλα ελπίζω να εξελιχθεί η υπηρεσία αυτή και να εξαφανιστούν τα αχρειαστα και κοστοβορα ΚΕΠ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κάποιοι είναι αιωνίως συνομοσιολογοι, που για όλα φταίνε κάποιοι αόριστα που θέλουν το κακό μας έχει κουράσει πολύ. 

Έχουμε πληρώσει πολύ σαν γενιά την αμορφωσια σας,την τεμπελιά σας και την αβελτηρία σας. Η γενιά του πολυτεχνείου από το 80 και μετά,καθώς και οι κακοί συνδικαλιστές με το ΠΑΣΟΚ καταστρέψατε την ζωή μας.

Είμαι 40 χρόνων, με δέκα χρόνια μνημόνιο κ κρίση στο κεφάλι κ ένσημα από τα 18 μου.

Σταματήστε να απαιτείτε πράγματα λοιπόν από ένα κράτος, όταν εσείς οι ίδιοι είστε η χειρότερη εκδοχή του και δεν αλλάζετε με τίποτα.

On topic: Θέλω να δω το gov.gr σε app. Εκεί θα παιχτεί μπάλα.

Επεξ/σία από Skatzivas
  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει κάπως έτσι: σπηλιές, ανακάλυψη της φωτιάς, εξέλιξη, μεσαίωνας, προσδόκιμο ζωής τα 45 έτη, πέθαινες από ένα κρυολόγημα κ.ο.κ.

Λέγεται πρόοδος της κοινωνίας. Φυσικά υπάρχει κ το φακελωμα της συμπεριφοράς μας στο ίντερνετ,εξ ου και οι στοχευμένες διαφημίσεις. Αλλά εδώ μιλάμε για μια κρατική υπηρεσία και όχι για το facebook.

Το κράτος λοιπόν έχει οοοολα τα στοιχεία σου ήδη, γιατί το κράτος είναι παντοδύναμο και αμα θέλει να δουλέψει βλέπετε τι γίνεται. Απλά με τα login του gov σου γνωστοποιεί δημοκρατικά ότι θα πιστοποιήσει ότι μπηκες εσύ και όχι κάποιος που έχει κλέψει την ταυτότητα σου και κάνει ότι είναι εσύ και στη συνέχεια θα σου παρέχει δεδομένα βάσει αυτού.

So simple

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Abudi είπε

Εγώ πάντως παίδες μόλις έβαλα στην αναζήτηση αυτό: "ανανεωση διπλωματος λογω φθορας"

κλίκαρα να μου βγάλει αποτελέσματα μόνο για Υπουργείο Μεταφορών και τα αποτελέσματα είναι τα εξής πέντε:
- Γνωστοποίηση αεροπορικού ατυχήματος
- Διέλευση μόνιμων κατοίκων από διόδια
- Υπολογισμός χιλιομετρικών αποστάσεων
- Δωρεάν κόμιστρο ATH.ENA card για άνεργους και ΑμεΑ
- Βεβαίωση μη εμπλοκής σε αεροπορικό ατύχημα


Μήπως δεν είναι και τόσο εύχρηστο;


Τώρα σόβαρα, τί στο διάολο πρέπει να αναζητήσω στο gov.gr για να δω τί χρειάζεται για να βγάλω άλλο δίπλωμα;;;; Γράφω "αντικατάσταση άδειας οδήγησης" και βγάζει σχετικό αποτέλεσμα για τις πλημμύρες στην Εύβοια!

 

Σε αυτόν τον τομέα μην περιμένεις πολλά από απλά sites: αναζήτηση στη βάση, άντε και κανένα elastic search.
Ο ειδικός στην αναζήτηση δεν είναι το εκάστοτε site αλλά ένας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει γράψει αρνητικό σχόλιο ή δεν έχει σχέση με την πληροφορική ή δεν παρακολουθεί καθόλου το έργο του Πιερρακάκη και της υπόλοιπης ομάδας που ήρθε από την Google ή και τα δύο μαζί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Abudi είπε

Εγώ πάντως παίδες μόλις έβαλα στην αναζήτηση αυτό: "ανανεωση διπλωματος λογω φθορας"

κλίκαρα να μου βγάλει αποτελέσματα μόνο για Υπουργείο Μεταφορών και τα αποτελέσματα είναι τα εξής πέντε:
- Γνωστοποίηση αεροπορικού ατυχήματος
- Διέλευση μόνιμων κατοίκων από διόδια
- Υπολογισμός χιλιομετρικών αποστάσεων
- Δωρεάν κόμιστρο ATH.ENA card για άνεργους και ΑμεΑ
- Βεβαίωση μη εμπλοκής σε αεροπορικό ατύχημα


Μήπως δεν είναι και τόσο εύχρηστο;


Τώρα σόβαρα, τί στο διάολο πρέπει να αναζητήσω στο gov.gr για να δω τί χρειάζεται για να βγάλω άλλο δίπλωμα;;;; Γράφω "αντικατάσταση άδειας οδήγησης" και βγάζει σχετικό αποτέλεσμα για τις πλημμύρες στην Εύβοια!

 

Πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις χωρίς να το κάνεις αχρειαστα δύσκολο για την μηχανή αναζήτησης. Το ίδιο ισχύει και με την Google.

 

Πχ. "Δίπλωμα οδήγησης".

Πρώτο αποτέλεσμα από 247 το πεδίο "Προσωρινή Άδεια Οδήγησης".

 

Αν έβαζα "αντικατάσταση διπλώματος λόγω απώλειας ή κλοπής" μπορεί να μου το έβγαζε 63ο ή 202ο αποτέλεσμα...

 

Έχουμε πολλά να κατηγορουνε το δημόσιο και τους αργοκινητους "λειτουργούς" του, αυτό που λες δεν είναι ένα από αυτά.

Επεξ/σία από Krepalidis
Εύκολη αναζήτηση με σωστές λέξεις κλειδιά
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι ! Μακάρι πλήρες integration (και σύντομα), με έναν (1) αριθμό ταυτοποίησης για τον Πολίτη, για οποιαδήποτε ανάγκη και υπηρεσία.

Η Απο-πασοκοποίηση είναι δύσκολο έργο, και παίρνει χρόνο. 
Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι ίδιοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι. Εχουν κάνει τόσο ΚΑΚΟ όνομα εδώ και δεκαετίες, που θα ζοριστούν πολύ να το αλλάξουν. Management με στοχοθεσία λοιπόν, αυστηρή αξιολόγηση κάθε χρόνο και εξέλιξη-τους υποχρεωτικά, τόσο τεχνικά skills, όαο και δεξιότητες εξυπηρέτησης πελατών. Αυτή είναι η ιστορία.
Εισαι "εκεί" σε αυτή τη "θέση", γιατί σε πληρώνω ΕΓΩ, ο φορολογούμενος Πολίτης. Κατανόησέ-το και φέρσου-μου ανάλογα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να μπει στο gov.gr και υπεύθυνη δήλωση μέσω taxis για όλους τους συνομοσιωλογους που να λέει: Δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν αποδέχομαι το φακελωμα του κράτους και δεν επιθυμώ καμία χρήση υπηρεσίας. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει κορωνοιος.  Αν νοσησω δεν θα μπω σε νοσοκομείο και δεν θα ζητήσω τίποτα από το κράτος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προς τη σωστή κατεύθυνησ αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Λένε ότι οι συναλλαγές με τις εφορίες γίνονται με μαιλ για θέματα που δε μπορείς να τα πάρεις μέσω taxis. εστειλα μαιλ στη ΔΟΥ και πήρα απάντηση ότι είναι γεμάτο και δε μπορεί να παραδωθεί, αναγκαστηκά πήγα απο εκεί και γίνόταν χαμούλης.

και φυσικά η ουρά είχε και ατομα για θεματα όπως πχ φορολογική ενημερώτητα που μπορείς να την πάρεις με ένα κλικ. 

Μακάρι να γίνουν όλα ψηφιακά, μακάρι να τρώνε πόρτα μετά όσοι πηγαίνουν στις εφορίες (οπως γίνεται τώρα με τις τράπεζες), μακάρι να πάει σπίτι του το μισό δημόσιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Krepalidis είπε

Πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις χωρίς να το κάνεις αχρειαστα δύσκολο για την μηχανή αναζήτησης. Το ίδιο ισχύει και με την Google.

Πχ. "Δίπλωμα οδήγησης".

Πρώτο αποτέλεσμα από 247 το πεδίο "Προσωρινή Άδεια Οδήγησης".

Αν έβαζα "αντικατάσταση διπλώματος λόγω απώλειας ή κλοπής" μπορεί να μου το έβγαζε 63ο ή 202ο αποτέλεσμα...

Έχουμε πολλά να κατηγορουνε το δημόσιο και τους αργοκινητους "λειτουργούς" του, αυτό που λες δεν είναι ένα από αυτά.

Μπορείς να μου προτείνεις ένα search query που θα μου επιστρέφει αποτελέσματα σχετικά με την αντικατασταση διπλωματος λόγω φθορας; Επίσης, δεν καταλαβαίνω οι πλημμύρες της Εύβοιας πώς σχετίζονται με τα διπλώματα οδήγησης.

Δεν ειμαι και τόσο boomer, έκανα τη δουλειά μου, αλλά πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τη χρησιμότητα του πεδίου αναζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά και σίγουρα λύνουν τα χέρια σε πολλά πράγματα για τον απλό λαο να μην τρέχει στις άθλιες δημόσιες υπηρεσίες που όλοι κοιμούνται όρθιοι και παίζουν πασιέντζα τρώγοντας τυρόπιτες. Ο απατεώνας σίγουρα δεν θα χρησιμοποιεί τέτοιες υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Socratis_g είπε

Είναι προς τη σωστή κατεύθυνησ αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Λένε ότι οι συναλλαγές με τις εφορίες γίνονται με μαιλ για θέματα που δε μπορείς να τα πάρεις μέσω taxis. εστειλα μαιλ στη ΔΟΥ και πήρα απάντηση ότι είναι γεμάτο και δε μπορεί να παραδωθεί, αναγκαστηκά πήγα απο εκεί και γίνόταν χαμούλης.

και φυσικά η ουρά είχε και ατομα για θεματα όπως πχ φορολογική ενημερώτητα που μπορείς να την πάρεις με ένα κλικ. 

Μακάρι να γίνουν όλα ψηφιακά, μακάρι να τρώνε πόρτα μετά όσοι πηγαίνουν στις εφορίες (οπως γίνεται τώρα με τις τράπεζες), μακάρι να πάει σπίτι του το μισό δημόσιο.

Ακόμα στο 5% είναι αλλά άρχισε πυραμιδικά με αυτά που δημιουργούσαν τις μεγαλύτερες ουρές όπως έχει δηλώσει και ο ίδιος.

Δηλαδή πρώτα φτιάχνεις αυτό που δυσκολεύει 5 εκατομμύρια κόσμο, μετά αυτό που δυσκολεύει 4 εκατομμύρια κόσμο και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατελής προσπάθεια που της αξίζουν συγχαρητήρια. Ελπίζω και εύχομαι να εξελιχθεί και να πετύχει.

Θεωρώ πως σήμερα η ηλεκτρονική διακυβέρνηση είναι ο μοναδικός δρόμος εξέλιξης του δύσκαμπτου δημόσιου τομέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...