Προς το περιεχόμενο

Το Photoshop αποκτά AI δυνατότητα για αντικατάσταση του ουρανού στις φωτογραφίες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Eloy είπε

Παιδιά, ας μην είμαστε αφελείς - με κάτι τέτοια, εξ'ορισμού χάνουν την αξία τους οι φωτογραφίες που πραγματικά τραβήχτηκαν την "μαγική στιγμή"... Οτι και να βλέπουμε θα το θεωρούμε απριόρι φωτοσοπιά... Δεν θα υπάρχει θαυμασμός για την έμπνευση και την ικανότητα του φωτογράφου και αυτός πάλι δεν θα χρειάζεται να σηκώνεται χαράματα ή να περιμένει 5 ώρες στο καραούλι για την στιγμή αυτή... Στο τέλος η τέχνη της φωτογραφίας θα χάσει και επομένως ότι έχει σχέση μ'αυτήν...

Κάτι ανάλογο έγινε με τους μουσικούς και τους djs... - έφτασαν οι τελευταίοι να είναι μεγαλύτερα ονόματα απο τους πρώτους γιατι ξέρουν να κόβουν και να ράβουν όμορφα την δουλειά των πρώτων...

Καλώς ήρθες στο... 1990? Πάντα ο άνθρωπος είχε τη δυνατότητα να "πειράζει τις φωτογραφίες, αλλά σαφώς από την ψηφιοποίηση της φωτογραφίας σε συνδυασμό με το photoshop άρχισε να γίνεται πολύ ευκολότερο, και σήμερα, ή μάλλον εδώ και αρκετά χρόνια, υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές που κάνουν πολλά από τα "κόλπα" του photoshop σε ένα απλό και ταπεινό κινητό! Οι αξίες λοιπόν που περιγράφεις έχουν χαθεί εδώ και πολλά χρόνια και στη φωτογραφία και στη μουσική και στον κινηματογράφο (όλα σε blue/green screen studios γίνονται), όμως ταυτόχρονα έχει δοθεί ευκαιρία σε πολύ περισσότερο κόσμο να βγάζει το ταλέντο του, να χρησιμοποιεί την φαντασία του και να μπορεί να δημιουργεί με πενιχρά μέσα πολύ όμορφα πράγματα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού λοιπόν.

Εγώ από τη άλλη περισσότερο αρνητικό βλέπω να διαφημίζεται από το photoshop ένα τέτοιο feature, που όπως προείπα υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια σε πολύ απλές εφαρμογές για κινητά, πράγμα που σημαίνει ότι θα έπρεπε το photoshop να έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό πολύ πιο απλό σε συχνές και κοινότυπες λειτουργίες του και όχι να χρειάζεσαι ώρες σε εκπαίδευση και tutorials για να τα πετύχεις. Σαφώς το photoshop έχει τεράστιο βάθος, όμως υπάρχουν βασικές λειτουργίες του που θα έπρεπε να είναι πιο απλές και "αυτομοατοποιημένες". Την ίδια γνώμη εκφράζω εδώ και αρκετά χρόνια για το premiere που ενώ είναι πρόγραμμα κορυφή στο είδος του, υπάρχουν άλλα προγράμματα που απλοποιούν πολύ περισσότερο ένα τυπικό μονταζ ενός βίντεο. Τέτοιες απλές λειτουργίες θα έπρεπε να υπάρχουν εξορισμού σε photoshop και premiere.

Επεξ/σία από nikosjc
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ethereum είπε

δεν έχεις δει τα post των φωτογράφων που λένε " τι νομίζει ο κόσμος οτι κάνω " και " τι πραγματικά κάνω " που δείχνει έναν φωτογράφο να καθεται μπροστά στο Photoshop , η μισή και βάλε εμπορική φωτογραφία σήμερα είναι επεξεργασία εικόνας , τωρα για φωτογραφία ως τέχνη δεν θα εκλείψει μη φοβάσαι αλλά παντα σε ένα ειδικό και περιορισμένο κοινό που θα τραβαει ασπρόμαυρες με μια Leica

Εσύ όταν τύχει να φωτογραφίσεις κάτι, θα του βάλεις ηλιοβασιλέματα και διάφορα φρου-φρού για να την δεις αργότερα ? κι αν το κάνεις θα είσαι ικανοποιημένος για την μεταμόρφωση που έκανες ? Πιστεύω όχι. Αντε να αφαιρέσεις τον θόρυβο ή να την φωτίσεις αν είναι πολύ σκοτεινή και κάτι τέτοια. Δεν θέλεις να εξαπατάς τον εαυτό σου τα επόμενα χρόνια που θα την κοιτάς. Πρακτικά ο μόνος λόγος για να προσθέσεις ανύπαρκτα ηλιοβασιλέματα ή καταιγίδες είναι για να εξαπατήσεις το ξένο θεατή ή για εμπορικούς λόγους - κάτι σαν τις αφίσες με τα ατίθασα άλογα που τρέχουν στην άκρη του ποταμού και κανείς δεν δίνει σημασία... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι μας νοιάζει για τον φωτογράφο και την ικανοτητά του; Εμείς φωτογραφίες ωραίες θέλουμε.... Σιγά μην περιμένουμε να ευθυγραμιστούν οι πλανήτες για να έχουμε την τέλεια φωτογραφία...

Το τερμάτισες... "Πρωτάθλημα να πάρουμε και όπως το πάρουμε ναούμε" λογική..

11 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Καλώς ήρθες στο... 1990? Πάντα ο άνθρωπος είχε τη δυνατότητα να "πειράζει τις φωτογραφίες, αλλά σαφώς από την ψηφιοποίηση της φωτογραφίας σε συνδυασμό με το photoshop άρχισε να γίνεται πολύ ευκολότερο, και σήμερα, ή μάλλον εδώ και αρκετά χρόνια, υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές που κάνουν πολλά από τα "κόλπα" του photoshop σε ένα απλό και ταπεινό κινητό! Οι αξίες λοιπόν που περιγράφεις έχουν χαθεί εδώ και πολλά χρόνια και στη φωτογραφία και στη μουσική και στον κινηματογράφο (όλα σε blue/green screen studios γίνονται), όμως ταυτόχρονα έχει δοθεί ευκαιρία σε πολύ περισσότερο κόσμο να βγάζει το ταλέντο του, να χρησιμοποιεί την φαντασία του και να μπορεί να δημιουργεί με πενιχρά μέσα πολύ όμορφα πράγματα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού λοιπόν.

Εγώ από τη άλλη περισσότερο αρνητικό βλέπω να διαφημίζεται από το photoshop ένα τέτοιο feature, που όπως προείπα υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια σε πολύ απλές εφαρμογές για κινητά, πράγμα που σημαίνει ότι θα έπρεπε το photoshop να έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό πολύ πιο απλό σε συχνές και κοινότυπες λειτουργίες του και όχι να χρειάζεσαι ώρες σε εκπαίδευση και tutorials για να τα πετύχεις. Σαφώς το photoshop έχει τεράστιο βάθος, όμως υπάρχουν βασικές λειτουργίες του που θα έπρεπε να είναι πιο απλές και "αυτομοατοποιημένες". Την ίδια γνώμη εκφράζω εδώ και αρκετά χρόνια για το premiere που ενώ είναι πρόγραμμα κορυφή στο είδος του, υπάρχουν άλλα προγράμματα που απλοποιούν πολύ περισσότερο ένα τυπικό μονταζ ενός βίντεο. Τέτοιες απλές λειτουργίες θα έπρεπε να υπάρχουν εξορισμού σε photoshop και premiere.

Μιας και είμαι του επαγγέλματος θα συμφωνήσω ότι πάντα "πειράζονταν" οι φωτογραφίες, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω πως δεν γίνεται να της αλλάζεις τα φώτα... Εκεί παύεις να είσαι φωτογράφος.. Ναι θα δώσεις το κάτι παραπάνω, αλλά αν καταλήγει το 60-70% της φωτό να αλλάζει στο πρόγραμμα, τότε δεν υπάρχει νόημα καν να φωτογραφίσεις, αγόρασε stock και κάνε το μοντάζ σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Καλώς ήρθες στο... 1990? Πάντα ο άνθρωπος είχε τη δυνατότητα να "πειράζει τις φωτογραφίες, αλλά σαφώς από την ψηφιοποίηση της φωτογραφίας σε συνδυασμό με το photoshop άρχισε να γίνεται πολύ ευκολότερο, και σήμερα, ή μάλλον εδώ και αρκετά χρόνια, υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές που κάνουν πολλά από τα "κόλπα" του photoshop σε ένα απλό και ταπεινό κινητό! Οι αξίες λοιπόν που περιγράφεις έχουν χαθεί εδώ και πολλά χρόνια και στη φωτογραφία και στη μουσική και στον κινηματογράφο (όλα σε blue/green screen studios γίνονται), όμως ταυτόχρονα έχει δοθεί ευκαιρία σε πολύ περισσότερο κόσμο να βγάζει το ταλέντο του, να χρησιμοποιεί την φαντασία του και να μπορεί να δημιουργεί με πενιχρά μέσα πολύ όμορφα πράγματα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού λοιπόν.

Εγώ από τη άλλη περισσότερο αρνητικό βλέπω να διαφημίζεται από το photoshop ένα τέτοιο feature, που όπως προείπα υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια σε πολύ απλές εφαρμογές για κινητά, πράγμα που σημαίνει ότι θα έπρεπε το photoshop να έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό πολύ πιο απλό σε συχνές και κοινότυπες λειτουργίες του και όχι να χρειάζεσαι ώρες σε εκπαίδευση και tutorials για να τα πετύχεις. Σαφώς το photoshop έχει τεράστιο βάθος, όμως υπάρχουν βασικές λειτουργίες του που θα έπρεπε να είναι πιο απλές και "αυτομοατοποιημένες". Την ίδια γνώμη εκφράζω εδώ και αρκετά χρόνια για το premiere που ενώ είναι πρόγραμμα κορυφή στο είδος του, υπάρχουν άλλα προγράμματα που απλοποιούν πολύ περισσότερο ένα τυπικό μονταζ ενός βίντεο. Τέτοιες απλές λειτουργίες θα έπρεπε να υπάρχουν εξορισμού σε photoshop και premiere.

Φίλε μου έχω περάσει απο τα '90s, και κάπου τότε είχα κάνει κι εγώ τις πρώτες μου φωτοσοπιές...  Ξέρω πολύ καλά την σημερινή κατάσταση... Απλά με στενοχωρεί το ότι δεν αξίζει πλέον να "παλεύεις" με την φωτ.μηχανή και την έμπνευσή σου στο πεδίο - γιατί μπορείς να τα κάνεις όλα απο την οθόνη του υπολογιστή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα τζαμάκια όμως των κτιρίων το AI πήρε ένα πανυγηρικό 0' (με τόνο) με τις ανακλάσεις του "νέου" ουρανού. Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε το ΑΙ Windows Edition :)

 

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφαιρέσουμε τους επαγγελματίες που το χρειάζονται στην δουλειά τους  για 1000 λόγους και τους φτηνούς medioπληκτους  που θέλουν με μια ψεύτικη φωτογραφία να "εντυπωσιάσουν" στο facebook... γιατί τραβάμε φωτογραφίες ?

Για να θυμόμαστε. Για να μπορούμε μετά απο καιρό να ξαναζήσουμε "την στιγμή και την φάση" - έτσι όπως πραγματικά ήταν όμως... Οτι φωτοσοπιά και να κάνουμε, είναι καταδικασμένη να ξεχαστεί σε λίγο - ως πολύ λίγο - χρόνο και πάντα θα γυρνάμε στο original  (αν προνοήσαμε να το σώσουμε)... :) Η φωτογραφία έχει άλλη αξία για αυτόν που την τράβηξε και άλλη γι'αυτόν που την βλέπει. Για αυτόν που την τράβηξε, είναι μια στιγμή απο την ζωή του - και δεν ήταν ηλιοβασίλεμα ρε γαμώτο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ektorme είπε

Το τερμάτισες... "Πρωτάθλημα να πάρουμε και όπως το πάρουμε ναούμε" λογική..

Μιας και είμαι του επαγγέλματος θα συμφωνήσω ότι πάντα "πειράζονταν" οι φωτογραφίες, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω πως δεν γίνεται να της αλλάζεις τα φώτα... Εκεί παύεις να είσαι φωτογράφος.. Ναι θα δώσεις το κάτι παραπάνω, αλλά αν καταλήγει το 60-70% της φωτό να αλλάζει στο πρόγραμμα, τότε δεν υπάρχει νόημα καν να φωτογραφίσεις, αγόρασε stock και κάνε το μοντάζ σου... 

Τι σχέση έχει αυτό; Εμένα σαν χρήστη και όχι επαγγελματία, τι με πειράζει αντί να περιμένω την τέλεια στιγμή να την κάνω μόνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Αν αφαιρέσουμε τους επαγγελματίες που το χρειάζονται στην δουλειά τους  για 1000 λόγους και τους φτηνούς medioπληκτους  που θέλουν με μια ψεύτικη φωτογραφία να "εντυπωσιάσουν" στο facebook... γιατί τραβάμε φωτογραφίες ?

Για να θυμόμαστε. Για να μπορούμε μετά απο καιρό να ξαναζήσουμε "την στιγμή και την φάση" - έτσι όπως πραγματικά ήταν όμως... Οτι φωτοσοπιά και να κάνουμε, είναι καταδικασμένη να ξεχαστεί σε λίγο - ως πολύ λίγο - χρόνο και πάντα θα γυρνάμε στο original  (αν προνοήσαμε να το σώσουμε)... :) Η φωτογραφία έχει άλλη αξία για αυτόν που την τράβηξε και άλλη γι'αυτόν που την βλέπει. Για αυτόν που την τράβηξε, είναι μια στιγμή απο την ζωή του - και δεν ήταν ηλιοβασίλεμα ρε γαμώτο...

Το αστείο είναι ότι με την εξέλιξη στην "παραποίηση" των φωτογραφιών... όταν αυτές μπορούν να προσκομιστούν ως αποδεικτικά στοιχεία (π.χ. σε μία δίκη), θα πρέπει να αναπτυχθούν και αντίστοιχης "εξυπνάδας" εργαλεία που να μπορούν να αναγνωρίσουν τις παραποιήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ZahosDoganos είπε

Έτσι σε μερικές περιπτώσεις είναι λες και υποτιμάς την ίδια σου την νοημοσύνη.

Να σου παρουσιαζω την Ακρόπολη με τον γαλαξία από πάνω και να λες ουαου! Ε δεν γίνεται αυτό .

Να βγάζω φωτό κάνα τοπίο που κοιτάει ανατολικά και να κοτσαρω ηλιοβασίλεμα. Ε σε κοροϊδεύω στην ουσία .

Και άλλα παραδείγματα .

Σε κάποιες περιπτώσεις , πχ real estate φωτογραφίσει ας πούμε όντως βοηθάει χωρίς να το παρακάνεις όμως. 

Τι λέτε ρε παιδιά; Τι αστεία επιχειρήματα είναι αυτά; Εγώ δεν θέλω να βγάλω εξωγήινους πάνω από την ακρόπολη. Τραβαω μία ωραία φωτογραφία με τοπίο και πιστεύω ότι με μερικά σύννεφα θα ήταν πιο ωραία... Τι με νοιάζει εμένα σαν χρήστη που δεν το έχω σαν επάγγελμα, αν πρόσθεσα μερικά σύννεφα; Θέλω να την εκτυπώσω και να την κορνιζάρω. Ή μια φωτογραφία μου είμαστε όλοι μαζί σε ένα ωραίο μέρος, φτιάχνω το φωτισμό του ουρανού και την κορνιζάρω. Δεν θα πάω στις χιλιάδες φωτογραφίες που έχω τραβήξει να τις αλλάξω. Και να ήθελα δεν προλαβαίνω, αλλά θέλω να έχω την στιγμή όπως ήταν. Το πρόγραμμα θα το χρησιμοποιήσω για να αλλάξω κάποιες που θα έχω σε κοινή θέα και θέλω να γίνουν πιο όμορφες όχι για να αλλάξω την κάθε φωτογραφία που έχω τραβήξει με τις στιγμές που έχω ζήσει... Πχ έχω μία φωτογραφία του γάμου και θέλω να την κάνω κορνίζα, γιατί να μην φτιάξω τον ουρανό καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι σχέση έχει αυτό; Εμένα σαν χρήστη και όχι επαγγελματία, τι με πειράζει αντί να περιμένω την τέλεια στιγμή να την κάνω μόνος;

Φίλε μου σαν χρήστης μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.. Απάντησα κυρίως στο υποτιμητικό "τι με νοιάζει για τον φωτογράφο και την ικανότητα του" που έγραψες. Χώρια βέβαια εδώ να τονίσω ότι θα πονέσουν πολλά μάτια απο τα αποτελέσματα των "απλών χρηστών".. Θα βλέπουμε σκηνή που θα φωτίζεται απο αριστερά και θα κοτσάρουν ουρανό με αντίθετους φωτισμούς και θα πλασάρεται ως κανονική φωτό.. Καλό είναι με ότι ασχολούμαστε να ξέρουμε έστω τα βασικά, γιατί έτσι το απολαμβάνουμε το αποτελεσμα πραγματικά, αυτό το τόσο fast food ποτέ δεν μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ektorme είπε

Φίλε μου σαν χρήστης μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.. Απάντησα κυρίως στο υποτιμητικό "τι με νοιάζει για τον φωτογράφο και την ικανότητα του" που έγραψες. Χώρια βέβαια εδώ να τονίσω ότι θα πονέσουν πολλά μάτια απο τα αποτελέσματα των "απλών χρηστών".. Θα βλέπουμε σκηνή που θα φωτίζεται απο αριστερά και θα κοτσάρουν ουρανό με αντίθετους φωτισμούς και θα πλασάρεται ως κανονική φωτό.. Καλό είναι με ότι ασχολούμαστε να ξέρουμε έστω τα βασικά, γιατί έτσι το απολαμβάνουμε το αποτελεσμα πραγματικά, αυτό το τόσο fast food ποτέ δεν μου άρεσε.

Που είναι το υποτιμητικό; Δεν κατάλαβα. Τι σχέση έχουν οι φωτογραφίες που τραβάω εγώ με το κάθε φωτογράφο και τι ικανότητες έχει; Εγώ μιλάω για τις δικές μου φωτογραφίες. Ο φωτογράφος ας κάνει ότι θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό παιδια με το photoshop γινεται χρονια... Μπορω ευκολα να το κανω, σε οποιαδήποτε φωτογραφια κ να μην καταλαβεις κ τπτ. 

Στο YouTube υπάρχουν 100νταδες βιντεο για το πως μπορεις να το κανεις κι εσυ...  Σε έναν καινούργιο, θα πάρει 1 ωρα... Σε μενα, 15 λεπτα (για να ειναι σωστη). 

Απλα τωρα θα πατας 1 κουμπί κ θα το κανει μονο του. Δεν χρειάζεται εσυ να επιλέγεις το κομματι του ουρανου, να το κόβεις σωστά στα ορια, να βαζεις απο πανω το αλλο κομματι του ουρανου, βαλε φιλτρα, φτιαξε τις χρωματικες κ τονικες διάφορες κτλ κτλ.... 

Τσουπ, σε μισο λεπτο ετοιμο κ μονο του.. 

Σίγουρα διαφωνω... Οπως διαφωνω σε καθε επεξεργασία του photoshop πανω στις φωτογραφίες... Χανει την ουσια του... 

Ενα lightroom, αντε κ ενα  photomatix για HDR κ τελος... 

Επεξ/σία από Harris_Sp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι λέτε ρε παιδιά; Τι αστεία επιχειρήματα είναι αυτά; Εγώ δεν θέλω να βγάλω εξωγήινους πάνω από την ακρόπολη. Τραβαω μία ωραία φωτογραφία με τοπίο και πιστεύω ότι με μερικά σύννεφα θα ήταν πιο ωραία... Τι με νοιάζει εμένα σαν χρήστη που δεν το έχω σαν επάγγελμα, αν πρόσθεσα μερικά σύννεφα; Θέλω να την εκτυπώσω και να την κορνιζάρω. Ή μια φωτογραφία μου είμαστε όλοι μαζί σε ένα ωραίο μέρος, φτιάχνω το φωτισμό του ουρανού και την κορνιζάρω. Δεν θα πάω στις χιλιάδες φωτογραφίες που έχω τραβήξει να τις αλλάξω. Και να ήθελα δεν προλαβαίνω, αλλά θέλω να έχω την στιγμή όπως ήταν. Το πρόγραμμα θα το χρησιμοποιήσω για να αλλάξω κάποιες που θα έχω σε κοινή θέα και θέλω να γίνουν πιο όμορφες όχι για να αλλάξω την κάθε φωτογραφία που έχω τραβήξει με τις στιγμές που έχω ζήσει... Πχ έχω μία φωτογραφία του γάμου και θέλω να την κάνω κορνίζα, γιατί να μην φτιάξω τον ουρανό καλύτερα;

Μα στο αρχικο σχόλιο είπες "τι με νοιάζει εμένα σαν καταναλωτή". Δλδ να δώσεις τα χρήματα σου να αγοράσεις μια ωραία φωτογραφία για εκτύπωση και να στη τελική να είναι "ψεύτικη" με άλλο ουρανό. Αυτό είναι απάτη.

Αυτό με την προσωπική χρήση που αναφέρεις είναι τελείως διαφορετικό και εκεί κάνεις ότι θες δεν διαφωνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...