Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τριπάνι σαν τροχός κοπής μετάλων;


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

17 λεπτά πριν, roybatty είπε

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο youtube αυτοί που φτιάχνουν diy test bench κόβουν τα κουτιά με σέγα.

Εύκολα φαίνεται να κόβει η σέγα. Με τη λάμα του σιδηροπρίονου φρακάρει και δυσκολεύομαι.

14 λεπτά πριν, roybatty είπε

Δεν χρειάζεσαι κόλληση,αν χρειαστεί να ενώσεις κάποια κομμάτια θα ανοίξεις τρύπες με το τρυπάνι και θα τα συνδέσεις με παξιμάδια και βίδες όπως στα ράφια dexion.

Αυτό που φοβάμαι με τα πριτσίνια ή παξιμάδια είναι το τρίξημο.Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν φτηνό γωνιακό τροχό και σε συνδιασμό με δίσκους κοπής για ανοξείδωτο θα κόβεις τα κουτιά μπαμ μπαμ.

Πάρε έναν όσο πιο ελαφρύ γίνεται για να είσαι άνετα και με περίπου 500 watt. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω για τέτοια ελαφριά δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι σπίθες που πετάγονται;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι προστατευτικά θα χρειαστώ; 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αφήνεις πάνω στον τροχό τον προφυλακτήρα του για να μην σου έρχονται πάνω σου και να φεύγουν από την άλλη πλευρά.

Εννοείται βέβαια πως σε τέτοιες δουλειές πάντα θα τρως μερικές ξέμπαρκες πχ στο χέρι ή στο πόδι αλλά το βασικό είναι να μην σου έρχονται στο πρόσωπο, γιατί μετά μπορεί να σου έρθει και κανα πιο μεγάλο κομμάτι. Κατά την κοπή χρησιμοποιούνται πάντα γυαλιά εργασίας που να καλύπτουν τα μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Και οι σπίθες;

Γι'αυτό το λόγο υπάρχει ο προφυλακτήρας,για να διοχετεύει τις σπίθες σε ένα σημείο και να σε προστατεύει από θραύσματα.Δεν θα τον βγάλεις.Βέβαια κάποια ρινίσματα πάντα πετάγονται και προς τα πάνω,οπότε όπως είπε και άλλο μέλος πριν να φοράς οπωσδήποτε προστατευτικά γυαλιά.

Δες και αυτό το βιντεάκι από Linus Tech Tips,ο τυπάκος έχει φτιάξει ωραίο bench από ένα παλιόκουτο.

 

Επεξ/σία από roybatty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω ένα τριπάνι αγορασμένο από Alex pack 10+ χρόνια και σκεφόμουν να το χρησιμοποιήσω σαν τροχό κοπής μετάλων (ή σαν Dremel), συγκεκριμένα για λευκοσίδηρο. Γίνεται κάτι τέτοιο ή να πάω σε τροχό (προτείνεται κάποιον αξιόπιστο, φθηνό σχετικά και από Ελλάδα).

Το τρυπανι εχει αντε 1000 στροφες, ο τροχος κοπης 10000+

Για ενα κοψιματακι να μπορείς με χιλια ζόρια, αλλα για παραπανω θέλεις τροχό κοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, roybatty είπε

Βέβαια κάποια ρινίσματα πάντα πετάγονται και προς τα πάνω,οπότε όπως είπε και άλλο μέλος πριν να φοράς οπωσδήποτε προστατευτικά γυαλιά.

Καλύτερα να αξιοποιήσω και την προσωπίδα, μην έχουμε κάνα ατύχημα με τα γένια. Αυτό που φοβόμουν από την αρχή είναι ότι είμαι αγύμναστος και φοβάμαι μη γίνει κάνα ατύχημα. Ο πατέρας μου δούλευε κομπρεσέρ και έσπαγε πεζοδρόμια και εγώ ούτε να το σηκώσω δε μπορώ...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αμα δεν εχεις καμια επαφή με το άθλημα μήπως να μην ασχοληθείς καθόλου;Αν κάνεις και μαγκώσεις το δισκάκι μπορεί να σπάσει να σε πάρουν τα σκάγια και να χάσεις απο δάχτυλα μέχρι ...... 

https://www.google.com/search?q=injury+from+angle+grinder&safe=strict&rlz=1CAHNBM_enGB898&sxsrf=ALeKk02xI-iNdgHoYT7-DY1qmmLJKSQ2Nw:1601476368215&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjNqaywjJHsAhUmRBUIHeQyD7sQ_AUoAXoECBUQAw&biw=1366&bih=617#imgrc=l0sQnaMkFLcxRM

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Καλύτερα να αξιοποιήσω και την προσωπίδα, μην έχουμε κάνα ατύχημα. Αυτό που φοβόμουν από την αρχή είναι ότι είμαι αγύμναστος και φοβάμαι μη γίνει κάνα ατύχημα. Ο πατέρας μου δούλευε κομπρεσέρ και έσπαγε πεζοδρόμια και εγώ ούτε να το σηκώσω δε μπορώ...

Aυτό δεν σε προστατευει  σε τίποτα.ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη μου λέτε τέτοια και υδρώσαν τα χέρια μου 😨

Κάπως πρέπει να ξεκινήσω.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολούθα το lidl πότε θα βγάλει σπαθοσέγα/σεγατσα/αλεποουρά.  https://www.bestprice.gr/cat/3506/hlektrikes-seges.html?q=σπαθοσεγα&o=2

Πιστευω θα σου ταιριάξει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μη μου λέτε τέτοια και υδρώσαν τα χέρια μου 😨

Κάπως πρέπει να ξεκινήσω.

Άμα ιδρωσαν τα χέρια σου δεν εισαι για τροχό. Θέλει τσαγανό και δύναμη, και ειδικά στις λαμαρίνες όπου είναι εύκολο να σου μαγκωσει. Η σεγα μπορεί να σου φαίνεται εύκολη αλλά ούτε αυτή είναι, μπορεί άνετα να σου συντονίσει η λάμα με την λαμαρίνα και να μην μπορείς να κόψεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο , αφού έχεις δραπανο, το οποίο θα είναι πολύ ασφαλές για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού κατάφερα να κόψω chipset heatsink με τη λάμα του σιδηροπρίονου, μάλλον θα το καταφέρω και με τη σέγα (κατέληξα). Το πατάω με το πόδι το καπάκι, που θα πάει;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αφού κατάφερα να κόψω chipset heatsink με τη λάμα του σιδηροπρίονου, μάλλον θα το καταφέρω και με τη σέγα (κατέληξα). Το πατάω με το πόδι το καπάκι, που θα πάει;

Βρες και μια μέγγενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...