Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τριπάνι σαν τροχός κοπής μετάλων;


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Είπα να γλυτώσω 70€ και να κάνω κάτι δικό μου και τελικά θα ξηλωθώ 

Μετά θα γλυκαθεις που τα καταφέρνεις και θα φτιάξεις και καμία μεταλλοκατασκευη. Θα ψάχνεις και ηλεκτροκόλληση για να δοκιμάσεις και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ελπίζω. Μέχρι τώρα ασχολούμουν με το κολλητήρι και επισκεύαζα/ κατασκεύαζα μητρικές.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να δώσεις 70€ για έναν τροχό.

Για έναν μικρό μπορείς να βρεις και με 30 - 40 περίπου. Δεν είναι και καμιά τεχνολογία αιχμής.

Επίσης μην πάρεις του LIdl γιατί είναι μακρουλός και βαρύς και πρέπει να τον κρατάς με τα δύο χέρια, δεν βολεύει για αυτό που θες

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλεις να κάνεις μόντες στα κουτιά σε φάση τους βάζω side window κτλ, η άποψη μου είναι να πας σε dremel. Δε σου χρειάζεται γωνιακός τροχός και με το dremel θα κάνεις πιο εύκολα την δουλειά και με πιο λεπτομέρεια.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα και με τον τροχό μου ήταν δύσκολο να κάνω δουλειά, με το dremel πήγε αλφαδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, panostom είπε

Βγάζει το λιδλ τη βδομάδα που έρχεται, τσεκ

Θα το έβλεπα τη Δευτέρα (τέσσερις μέρες καραντίνα) το φυλάδιο. Ευχαριστώ!

Αυτό που με έκανε πύραυλο όμως ήταν τα χριστουγεννιάτικα γλυκά. Ένα έχω να πω:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2020 στις 2:36 ΜΜ, spectaculator είπε

Αν το τρυπάνι σου έχει δυνατό μεταλλικό τσοκ, τότε μπορείς. Κανένας κίνδυνος, σε κάθε περίπτωση προστατευτικά γυαλιά! Να ένα βιντεάκι για το πως.

το κανενας κινδυνος να το πεις οταν θα γινει το ατυχημα. δεν το προτεινω. ο τροχος εχει προφυλακτηρες, ειναι ειδικα σχεδιασμενος, εχει πιασιμο που διευκολυνει το κοψιμο, ειναι η φιλοσοφια διαφορετικη. 

ειναι σαν να λεμε οτι εχω τροχο και προσαρμοζω τρυπανακια για να ανοιγω τρυπες... δεν γινεται. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γωνιακός τροχός γυρίζει με 11.000 στροφές ενώ το δράπανο με 2.500.

Είναι πολύ απίθανο να σπάσει με τόσο λίγες στροφές και ακόμα και να σπάσει τα όποια θραύσματα δεν θα πεταχτούν με μεγάλη ενέργεια οπότε είναι λίγο κλάιν μάιν. Έτσι και αλλιώς το τρυπάνι αν το έχεις κάθετα προς τα εσένα, η τροχιά των θραυσμάτων δεν θα σε βρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2020 στις 6:41 ΜΜ, panostom είπε

Βγάζει το λιδλ τη βδομάδα που έρχεται, τσεκ

Πήγα πριν λίγο και τα είδα από κοντά. Γωνιακό τροχό ρεύματος δεν είχε, μόνο με μπαταρία. Μάλλον θα πάρω τη σέγα (αν και τα δοντάκια της είναι λίγο μεγαλύτερα από εκείνα του σιδηροπρίονου).

Τέλος πάντων, το τρέχων θέμα μου είναι άλλο!

Θέλω να κολλήσω θηλική PVC σωλήνα με όμοια αρσενική από τη μία άκρη και από την άλλη με χαλκινη μούφα. Τι να προτιμήσω: κόλλα PVC ή κόλλα δύο συστατικών; Η πίεση θα είναι μικρότερη της ΕΥΔΑΠ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2020 στις 6:01 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Θέλω να κολλήσω θηλική PVC σωλήνα με όμοια αρσενική από τη μία άκρη και από την άλλη με χαλκινη μούφα. Τι να προτιμήσω: κόλλα PVC ή κόλλα δύο συστατικών; Η πίεση θα είναι μικρότερη της ΕΥΔΑΠ.

για τα pvc την δική τους Για την άλλη άκρη δεν σου κάνουν pvc εξαρτήματα 12 atm ?  https://palaplast.gr/product-category/ardeusi/exartimata-ardeusis/exartimata-pvc/bidota-pvc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, hp8 είπε

για τα pvc την δική τους Για την άλλη άκρη δεν σου κάνουν pvc εξαρτήματα 12 atm ?  https://palaplast.gr/product-category/ardeusi/exartimata-ardeusis/exartimata-pvc/bidota-pvc/

Βασικά αυτό που κανω είναι λίγο εξωπραγματικό (όταν τελειώσω θα το ανεβάσω). Προς το παρόν πήρα τη κόλλα δύο συστατικών και έκανε καλά τη δουλειά της απ' ότι φαίνεται. Ομοίως και η σέγα. Έκοψα τις λαμαρίνες μήκους 30εκ σε 10''.

Ευχαριστώ και για τα πλαστικά εξαρτήματα! Είχα μείνει στα μπρούτζινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...