Προς το περιεχόμενο

Monster Hunter Rise [Switch]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

@ilos δε βγηκε παλι το screenshot,ψησου για mega demondrug :D

 

 

Το μόνο που έχω κάνει είναι που έχω κατεβάσει το game και το patch και τώρα περιμένω τον emulator ή να κάνω υπομονή 6 μήνες.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 7:49 ΜΜ, mansa2k είπε

 

Λογικά το MHR θα ξεπεράσει τα 4 εκατομμύρια που είναι και τα μέχρι τώρα καλύτερα νούμερα πωλήσεων από τίτλο της σειράς στα συστήματα της Ν. Αναμένουμε να δούμε αν θα λειτουργήσει και ως evegreen τίτλος, τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό.

Συγκριτικά με το MHW θα πρέπει να περιμένουμε αλλά δεν πρέπει να θεωρείται και στόχος. Για όποιον ενδιαφέρεται παρακάτω τα νούμερα πωλήσεων του World:

1569451974_monsterhunterworldsales.jpg.50a0775fc2517b499e3510739114963f.jpg

Ουσιαστικά το παραπάνω δικαιολογεί γενικότερα και το έντονο ενδιαφέρον για κυκλοφορίες στο PC τα τελευταία χρόνια από σειρές που πρωτύτερα είχαν παρουσία στις κονσόλες.

Oυσιαστικα μιλαμε για περιπου 16 εκατομμυρια(για το base game λεω).Aναθεωρω λοιπον και πιστευω οτι το rise στο switch θα ξεπερασει τις πωλησεις του world.Πιστευω πως μπορει να γινει αυτο καθαρα λογου Ιαπωνιας.Θα σπρωξει πολλα παιχνιδια μαζι με switches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Oυσιαστικα μιλαμε για περιπου 16 εκατομμυρια(για το base game λεω).Aναθεωρω λοιπον και πιστευω οτι το rise στο switch θα ξεπερασει τις πωλησεις του world.Πιστευω πως μπορει να γινει αυτο καθαρα λογου Ιαπωνιας.Θα σπρωξει πολλα παιχνιδια μαζι με switches.

Δύσκολο να συμβεί με βάση την Ιαπωνία. Το στοίχημα για το Rise δεν είναι η Ιαπωνία που έτσι και αλλιώς θα πουλήσει αλλά αν θα επαναληφθεί η δυναμική στην Δύση, τουλάχιστον για να πετύχει τον στόχο που αναφέρεις.

Αρκετά με τα νούμερα, άντε να διαβάσουμε και τίποτα πρώτες εντυπώσεις για το παιχνίδι.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"'Επαιξα" λίγο σήμερα στον ryujinx. Σε εισαγωγικά γιατί είναι sub30 μέσα στην town και όσο έκανε build ακόμα την shader cache είχα stutters και desyncs. Σαν φιλοσοφία πρέπει να μοιάζει πιο πολύ με τα παλιά παρά με το world. Πολύ single player stuff / npc sidequests  και γενικά πράγματα από εδώ και από εκεί κλπ. Άλλη φιλοσοφία εντελώς.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, ilos said:

"'Επαιξα" λίγο σήμερα στον ryujinx. Σε εισαγωγικά γιατί είναι sub30 μέσα στην town και όσο έκανε build ακόμα την shader cache είχα stutters και desyncs. Σαν φιλοσοφία πρέπει να μοιάζει πιο πολύ με τα παλιά παρά με το world. Πολύ single player stuff / npc sidequests  και γενικά πράγματα από εδώ και από εκεί κλπ. Άλλη φιλοσοφία εντελώς.

Δηλαδή αξίζει το single player του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimys2008 είπε

Δηλαδή αξίζει το single player του;;;

Αν σου αρέσουν τα παλιά ορθόδοξα hardcore MH σίγουρα, Από την άλλη δεν είναι και τόσο hardcore που να χρειάζεσαι ειδικά armor/skills για να κάνεις track monsters και να μην χάνεις τρελό χρόνο όπως στα og. Με το που το βρεις το monster φαίνεται μετά στο minimap (scoutflies δεν αντέχει το switch). Αν σου αρέσει το world όμως ή είσαι εντελώς νέος με τη σειρά κάποια πράγματα ίσως σε χαλάσουν αν δεν έχεις υπομονή. Δες arrekz gaming πρώτα όπως και να έχει. Για παράδειγμα το training ανοίγει 4-5 αποστολές μετά ffs.🤣 Δηλαδή καλά καλά δε ξέρεις τα moveset (υπάρχουν αρκετές διαφορές με world), τα mechanics, πως να χρησιμοποιείς wirebug/shift attacks/wyvern riding και σε σπρώχνουν κατευθείαν στα αγγούρια. Η πρώτη υποχρεωτική story mission πχ είναι ένα kulu που είναι της πλάκας ιστορία, αλλά είναι arena mission που σημαίνει έχεις επιλογή μόνο από 5 όπλα! Στο world ουδέποτε υπήρχε arena story mission. Υπάρχει περίπτωση κάποιος παρόλο που έχει παίξει όλο το world/iceborne, να πάει εκεί και να παίξει ένα όπλο που δεν έχει ξαναπαίξει και το οποίο θα έχει και διαφορές στο moveset από world. Σίγουρα δε θα του αρέσει το συναίσθημα.😁

Βλέπω αρκετά σε αρχάριους στην αρχή που είναι πάμφτωχοι με τα αρχικά όπλα το σενάριο να πουν να grindάρουν λίγο materials σε κάποια missions ή να πουν να σκοτώσουν κάποιο extra monster οπότε το πιο πιθανό να μην προλάβουν από χρόνο ή να μην τους φτάσουν τα potions.😁 Δε νομίζω να τους πάει το μυαλό ότι θα πρέπει να κάνουν κανένα expedition πρώτα γιατί ακόμα δε ξέρουν το game. Και στο world θα μου πεις η αρχή ήταν λίγο rough με τον Anjanath, αλλά τουλάχιστον το game στα εξηγούσε καλύτερα και imo δεν ήταν τόσο σύνθετο σε combat mechanics όπως το rise.

Όπως και να έχει από τη στιγμή που δεν έχω switch και ο ryujinx ακόμα σπάει μπάλες και με τα κολλήματα όσο κάνει build την shader cache, αλλά και με γενικότερο performance του στα 20κάτι καρέ, δεν μπορώ να έχω άποψη για το συνολικό game γιατί δεν είμαι ανώμαλος να το παίξω έτσι.

Το κακό είναι ότι πολύς κόσμος θα το συγκρίνει με το world που είναι πολύ άδικη σύγκριση γιατί και τεχνικά δεν έχουν καμία επαφή μεταξύ τους και έχει άλλη πιο "δυτική" mainstream φιλοσοφία το world.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το game τελικά είναι πάρα πολύ καλό παλικάρια και δεν έχω καν switch.😁 Όσο παίζεις ανακαλύπτεις συνεχώς πράγματα. Με την τελευταία build του ryujinx βελτιώθηκαν αισθητά τα frametimes και δε πέφτεις κάτω από 25 fps και τα freezes λόγω shader cache έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Καλύτερα cpu όπως 10900k/5800x που βλέπω δε πέφτουν ποτέ κάτω από 28 και αυτό μόνο στο village. Το μόνο κακό είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε nvidia κάρτα (και μια 1060 αρκεί). Το opengl performance/artifacting σε amd είναι απαγορευτικό atm. Ο yuzu έχει vulkan support, αλλά δε τρέχει προς το παρόν το game εκεί.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Το game τελικά είναι πάρα πολύ καλό παλικάρια και δεν έχω καν switch.😁 Όσο παίζεις ανακαλύπτεις συνεχώς πράγματα. Με την τελευταία build του ryujinx βελτιώθηκαν αισθητά τα frametimes και δε πέφτεις κάτω από 25 fps και τα freezes λόγω shader cache έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Καλύτερα cpu όπως 10900k/5800x που βλέπω δε πέφτουν ποτέ κάτω από 28 και αυτό μόνο στο village. Το μόνο κακό είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε nvidia κάρτα (και μια 1060 αρκεί). Το opengl performance/artifacting σε amd είναι απαγορευτικό atm. Ο yuzu έχει vulkan support, αλλά δε τρέχει προς το παρόν το game εκεί.

Όχι καλέ μάπα είναι 😂 1.5 mil πωλήσεις διαβάζω πρώτη μέρα μόνο Ιαπωνια. Επιτέλους το κάνανε λίγο πιο hardcore κακό για το ευρύ κοινό καλό για εμάς 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Για  συγκριση το world στην αντιστοιχη περιοδο εκανε ship 5 million .Προσοχη ομως ηταν για 2 platforms.

Edit

Επισης για το world ειχαμε και τα digital.Για το rise δεν αναφερει καπου τα digital.

To Rise ,Aσια μερια τουλαχιστον,εχει ξεπουλησει.Υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας.Δεν ειμαι αναλυτης αλλα υπηρχε κανεις που να μην το περιμενε?Τελοσπαντων.Αρκετα με τα νουμερα ομως,προς το παρον,μην χαλασουμε το topic για εσας που παιζετε το παιχνιδι.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει στο φουλ το botw μπας και το τερματίσω για να πάρω το rise αλλά δεν τελειώνει το άτιμο! Επίσης το παίζει κάποιος στο lite η γενικά σε handheld να μας πει λίγο πως είναι ο χειρισμός και αν βολεύει; Γιατί το τελευταίο που είχα παιξει σε φορητή κονσόλα ήταν στο psp πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι και πολλά! Ενώ το world ήταν πολύ βολικό με μοχλό αλλά ποτέ δεν μου έκανε το κλικ το gameplay του! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...