Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ΔΕΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω την κατάσταση τώρα, αλλά ο ΔΕΑ ήταν πάντα ο μη μόνιμος, με ευθύνες αξιωματικού...Προφανώς και οι ανθυ και υπο τους θέλουν για να τους έχουν στο πόδι τους.

Τους λοχίες τους θεωρούν πολύ κατώτερους.

Προσωπικά, θα πήγαινα τώρα. Τότε που πάλι μου πρότειναν να πάω, αρνήθηκα. Είχα όμως έτοιμη δουλειά που με περίμενε, οπότε οι παραπανίσιοι μήνες ήταν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν ξέρω την κατάσταση τώρα, αλλά ο ΔΕΑ ήταν πάντα ο μη μόνιμος, με ευθύνες αξιωματικού...Προφανώς και οι ανθυ και υπο τους θέλουν για να τους έχουν στο πόδι τους.

Τους λοχίες τους θεωρούν πολύ κατώτερους.

Προσωπικά, θα πήγαινα τώρα. Τότε που πάλι μου πρότειναν να πάω, αρνήθηκα. Είχα όμως έτοιμη δουλειά που με περίμενε, οπότε οι παραπανίσιοι μήνες ήταν πρόβλημα.

ακριβώς αυτό, επειδή δεν έχω έτοιμη δουλειά και θα πρέπει να μπλεχτώ ξανά στα ξενδοχεία για σεζόν και δεν θέλω + ότι έχω και τρέλα λίγο με τα σώματα ασφαλείας και θα με ενδιέφερε να συνεχίσω, για αυτό σκεφτομαι πολύ να πάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν ξέρω την κατάσταση τώρα, αλλά ο ΔΕΑ ήταν πάντα ο μη μόνιμος, με ευθύνες αξιωματικού...Προφανώς και οι ανθυ και υπο τους θέλουν για να τους έχουν στο πόδι τους.

Τους λοχίες τους θεωρούν πολύ κατώτερους.

Προσωπικά, θα πήγαινα τώρα. Τότε που πάλι μου πρότειναν να πάω, αρνήθηκα. Είχα όμως έτοιμη δουλειά που με περίμενε, οπότε οι παραπανίσιοι μήνες ήταν πρόβλημα.

Συμφωνώ πλήρως. High risk, high reward.

Αν δεν πάει κάποιος ΔΕΑ (που μπορεί, γιατί οι περισσότεροι δεν μπορούν λόγω έλλειψης πτυχίου κλπ) θα είναι όλη μέρα θάλαμο, με υπηρεσίες να τρώει καμπάνες από λοχίες και εκπαιδευτές. Ο ΔΕΑ κάθετα 8ωρο και μετά σπίτι + υπηρεσίες όταν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, urbanist00 είπε

ενδιαφέρομαι πλήρως για σώματα ασφαλείας, στρατό αστυνομια κτλπ για αυτό και σκέφτομαι να παω 

Στη ΣΕΑΠ θα σας ρωτήσουν ποιοι θέλουν να πάνε ΕΔ (αν και έχω ακούσει ότι όλοι περνάνε τις δοκιμασίες). ΔΕΑ ΕΔ παίρνει περισσότερα μόρια από έναν απλό ΔΕΑ γι' αυτά που θες εσύ, που σημαίνει ότι ΔΕΑ ΕΔ πάνε μόνο τα πιο χοντρά βύσματα.

5 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Αν δεν πάει κάποιος ΔΕΑ (που μπορεί, γιατί οι περισσότεροι δεν μπορούν λόγω έλλειψης πτυχίου κλπ)

Απολυτήριο λυκείου θέλει για να βγεις με ένδειξη ΥΕΑ.

Γενικά νομίζω ότι ο OP είναι από τις λίγες περιπτώσεις που αξίζει να πάει κάποιος ΔΕΑ. Σπίτι κοντά στα σύνορα (άρα μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει κοντά στο σπίτι του), θέλει σώματα ασφαλείας και τους 5 μήνες που θα κάνει επιπλέον δε θα έκανε κάτι καλύτερο εκτός στρατού. Οπότε go for it, καλή τύχη και καλό πήξιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν δικό μου άτομο, δε χρειαστηκε βύσμα, με πτυχίο απο ΔΙΕΚ σε χρήσιμο κλαδό που όμως δεν το αξιοποιησαν, τον εστειλαν αρχικά Εβρο και μετα νησια Αιγαίο, στα νησια πηρωνε 400-500 για σπίτι,είχε κάτσει 17-18 μηνες, δε θυμαμαι καλά έχουν περάσει και χρόνια. Μετα έκανε αιτηση για μια προκύρηξη αστυνομιας αλλά δεν τον πήραν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Ηταν δικό μου άτομο, δε χρειαστηκε βύσμα, με πτυχίο απο ΔΙΕΚ σε χρήσιμο κλαδό που όμως δεν το αξιοποιησαν, τον εστειλαν αρχικά Εβρο και μετα νησια Αιγαίο, στα νησια πηρωνε 400-500 για σπίτι,είχε κάτσει 17-18 μηνες, δε θυμαμαι καλά έχουν περάσει και χρόνια. Μετα έκανε αιτηση για μια προκύρηξη αστυνομιας αλλά δεν τον πήραν.

17-18 μήνες αποκλείεται. Κάτι χάνεις. (9 + 5) μήνες είναι η θητεία ΔΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Kercyn είπε

Στη ΣΕΑΠ θα σας ρωτήσουν ποιοι θέλουν να πάνε ΕΔ (αν και έχω ακούσει ότι όλοι περνάνε τις δοκιμασίες). ΔΕΑ ΕΔ παίρνει περισσότερα μόρια από έναν απλό ΔΕΑ γι' αυτά που θες εσύ, που σημαίνει ότι ΔΕΑ ΕΔ πάνε μόνο τα πιο χοντρά βύσματα.

Απολυτήριο λυκείου θέλει για να βγεις με ένδειξη ΥΕΑ.

Γενικά νομίζω ότι ο OP είναι από τις λίγες περιπτώσεις που αξίζει να πάει κάποιος ΔΕΑ. Σπίτι κοντά στα σύνορα (άρα μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει κοντά στο σπίτι του), θέλει σώματα ασφαλείας και τους 5 μήνες που θα κάνει επιπλέον δε θα έκανε κάτι καλύτερο εκτός στρατού. Οπότε go for it, καλή τύχη και καλό πήξιμο.

ευχαριστώ πολύ φίλε 🙏 πιξημο οντως,αλλα πιστεύω πως ειναι για καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JohnGTA είπε

17-18 μήνες αποκλείεται. Κάτι χάνεις. (9 + 5) μήνες είναι η θητεία ΔΕΑ.

πριν 15 χρόνια, τότε νομιζω ηταν 12 η βασική θητεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

πριν 15 χρόνια, τότε νομιζω ηταν 12 η βασική θητεία

Ααα άκυρο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 5:41 ΜΜ, urbanist00 είπε

Καλησπέρα. εκοψα την αναβολη μου, η καταταξη μου στον ελληνικο στρατο δρομολογηθηκε για τον ιανουραριο του 21 με την Α εσσο. Καταγομαι και μενω στην Αλεξανδρουπολη. είχα παρει αναβολη για να  τελειώσω ΔΙΕΚ Τουριστικών επαγγελμάτων και επιχειρήσεων φιλοξενιας ( δεν ξερω αν βοηθαει αυτο σε καποιες απο τις παρακατω ερωτησεις που θα κανω). Θα προτιμουσα απαντησεις και συμβουλες απο ΔΕΑ. Πόσο ειναι το ποσο που θα πληρωνομαι αν επιλεξω να παω; ακουσα οτι τους 4 μηνες της σχολής δεν πληρωνιμαστε και τους περνουμε μαζεμενους τον 5ο μηνα. ισχυει; τι πιθανοτητες εχω να ερθω στην αλεξανδρουπολη μετα το 4μηνο; χρειάζεται βυσμα γενικα; σε ποιο τομεα θα με καταταξουν αν παω ΔΕΑ συμφωνα με το πτυχιο μου; ( εχω δηλωσει πεζικο, αρα λογικα θα παω κρητη σωστά;) θα έχω δικαιωμα οσο ειμαι στην σχολη και μετα στην μοναδα να πετάω με c130 για την μεταφορα μου? εχω την δυνατοτητα στο 4μηνο της σχολης να συγκεντρώνω με καποιον τροπο εξόδους/άδειες και να τις παίρνω μαζεμένες; με τα κινητα τηλεφωνα τι γίνεται; να ενημέρωσω οτι εχω σκοπο να ασχοληθω με τον στρατο και θα ήθελα πολυ να συνεχισω ως ΕΠΟΠ αν μου δωθει η ευκαιρια. ευχαριστω εκ των προταιρων σε οποιον θεουλη μου απαντησει🙏

Αν σε ενδιαφέρουν τα σώματα ασφαλείας τότε ΔΕΑ είναι σχεδόν μονόδρομος  για να πάρεις κάποια μόρια. Αν μπορέσεις να πάς ΔΕΑ Ε.Δ. ακόμα καλύτερα αλλά εκεί θα φάς διπλό γ@μίσι σε σχέση με την ΣΕΑΠ οπότε αν δεν είσαι λιγο γυμνασμένος ξέχνα το. Αν θές να πάς ΕΠΟΠ πρέπει να προσέξεις λίγο, είναι δύσκολο να είσαι 10 μήνες αξιωματικός με τις ευθύνες που έχει και μετά να γυρίσεις σαν απλός δεκανέας.Μετάθεση Εβρο θα την πάρεις σίγουρα, οι μισοί γκατζολία καταλήγουν χωρίς να θέλουν, για εσένα θα είναι πιο απλά ΑΛΛΑ δεν σημαίνει οτι θα μένεις Αλεξανδρούπολη, μπορεί να σε στείλουν πινέζα για να κάνεις και φυλάκια, όλα εξαρτώνται απο το βύσμα, το πιο πιθανό είναι να κάτσεις 5 μήνες πινέζα και μετά να γυρίσεις Αλεξανδρούπολη. Το C130 θα το δείς μάλλον ζωγραφιστό εκτός αν πάς αλεξίπτωτα. Μισθό στα ΥΕΑ όντος θα τον πάρεις στο τέλος, αν θυμάμαι καλά ήταν 35€*4= 140κάτι ευρώ γιατί έχεις κρατήσεις. Μετά οταν πάς στην μονάδα αρχίζει να πέφτει ο κανονικός μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...