Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ΔΕΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. εκοψα την αναβολη μου, η καταταξη μου στον ελληνικο στρατο δρομολογηθηκε για τον ιανουραριο του 21 με την Α εσσο. Καταγομαι και μενω στην Αλεξανδρουπολη. είχα παρει αναβολη για να  τελειώσω ΔΙΕΚ Τουριστικών επαγγελμάτων και επιχειρήσεων φιλοξενιας ( δεν ξερω αν βοηθαει αυτο σε καποιες απο τις παρακατω ερωτησεις που θα κανω). Θα προτιμουσα απαντησεις και συμβουλες απο ΔΕΑ. Πόσο ειναι το ποσο που θα πληρωνομαι αν επιλεξω να παω; ακουσα οτι τους 4 μηνες της σχολής δεν πληρωνιμαστε και τους περνουμε μαζεμενους τον 5ο μηνα. ισχυει; τι πιθανοτητες εχω να ερθω στην αλεξανδρουπολη μετα το 4μηνο; χρειάζεται βυσμα γενικα; σε ποιο τομεα θα με καταταξουν αν παω ΔΕΑ συμφωνα με το πτυχιο μου; ( εχω δηλωσει πεζικο, αρα λογικα θα παω κρητη σωστά;) θα έχω δικαιωμα οσο ειμαι στην σχολη και μετα στην μοναδα να πετάω με c130 για την μεταφορα μου? εχω την δυνατοτητα στο 4μηνο της σχολης να συγκεντρώνω με καποιον τροπο εξόδους/άδειες και να τις παίρνω μαζεμένες; με τα κινητα τηλεφωνα τι γίνεται; να ενημέρωσω οτι εχω σκοπο να ασχοληθω με τον στρατο και θα ήθελα πολυ να συνεχισω ως ΕΠΟΠ αν μου δωθει η ευκαιρια. ευχαριστω εκ των προταιρων σε οποιον θεουλη μου απαντησει🙏

Επεξ/σία από urbanist00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, WireFire είπε

Αν δεν το εχεις αυτο για να μπεις ΔΕΑ ολες οι αλλες ερωτησεις σου δεν εχουν νοημα

έχω, αλλα ειπα να τολμησω να ρωτησω... εφοσον εχω, οι απαντησεις στις υπολοιπες ερωτησεις ποιες ειναι?

 

2 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ε όχι και θέλει βύσμα για ΔΕΑ, με το κυάλι τους ψάχνουν.

για ποιον λογο τους ψαχνουν τοσο πολυ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, urbanist00 είπε

εφοσον εχω, οι απαντησεις στις υπολοιπες ερωτησεις ποιες ειναι?

Αν και εχουν περασει χρονια απο τοτε που ημουν κι εγω θα σου απαντησω σε οτι θυμαμαι κι αν εχει παει κανενας προσφατα ας με διορθωσει

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

Πόσο ειναι το ποσο που θα πληρωνομαι αν επιλεξω να παω;

600 περιπου + επιδοματα

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

ακουσα οτι τους 4 μηνες της σχολής δεν πληρωνιμαστε και τους περνουμε μαζεμενους τον 5ο μηνα. ισχυει;

ισχυει οτι καποια στιγμη θα σου ερθουν μαζεμενα

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

τι πιθανοτητες εχω να ερθω στην αλεξανδρουπολη μετα το 4μηνο;

αν εισαι αντιαρματιστης θα μεινεις κι αλλο ενα μηνα στην ΣΕΑΠ αλλα σαν δοκιμος που εισαι τελειως πιο χαλαρα. Μεγαλες πιθανοτητες αφου εισαι στα συνορα

 

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

σε ποιο τομεα θα με καταταξουν αν παω ΔΕΑ συμφωνα με το πτυχιο μου; ( εχω δηλωσει πεζικο, αρα λογικα θα παω κρητη σωστά;)

το πτυχιο σου δεν εχει κατι που ενδιαφερει τον στρατο. Οπου σε στειλουν. Μονο Κρητη εχει σχολη δοκιμων

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

θα έχω δικαιωμα οσο ειμαι στην σχολη και μετα στην μοναδα να πετάω με c130 για την μεταφορα μου?

εχεις, αλλα το αν το καταφερεις ειναι αλλο θεμα

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

εχω την δυνατοτητα στο 4μηνο της σχολης να συγκεντρώνω με καποιον τροπο εξόδους/άδειες και να τις παίρνω μαζεμένες;

αχαχαχαχαχα, καλο. Θελεις και εξοδους στη ΣΕΑΠ νεο? θα παρακαλας να εχεις εξοδο

4 ώρες πριν, urbanist00 είπε

με τα κινητα τηλεφωνα τι γίνεται;

δεν το ξερω αυτο, εμεις δεν ειχαμε τοτε κινητα. Αλλα τα πραγματα στη ΣΕΑΠ ειναι πιο αυστηρα απο τα στρατοπεδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Γιατί κλείνουν τρύπες και κανείς δεν πάει.

ειναι απαραίτητα κακό αυτο?

1 ώρα πριν, WireFire είπε

Αν και εχουν περασει χρονια απο τοτε που ημουν κι εγω θα σου απαντησω σε οτι θυμαμαι κι αν εχει παει κανενας προσφατα ας με διορθωσει

600 περιπου + επιδοματα

ισχυει οτι καποια στιγμη θα σου ερθουν μαζεμενα

αν εισαι αντιαρματιστης θα μεινεις κι αλλο ενα μηνα στην ΣΕΑΠ αλλα σαν δοκιμος που εισαι τελειως πιο χαλαρα. Μεγαλες πιθανοτητες αφου εισαι στα συνορα

το πτυχιο σου δεν εχει κατι που ενδιαφερει τον στρατο. Οπου σε στειλουν. Μονο Κρητη εχει σχολη δοκιμων

εχεις, αλλα το αν το καταφερεις ειναι αλλο θεμα

αχαχαχαχαχα, καλο. Θελεις και εξοδους στη ΣΕΑΠ νεο? θα παρακαλας να εχεις εξοδο

δεν το ξερω αυτο, εμεις δεν ειχαμε τοτε κινητα. Αλλα τα πραγματα στη ΣΕΑΠ ειναι πιο αυστηρα απο τα στρατοπεδα

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Τι εννοείς κακό; Κακό για ποιον;

είναι απαραίτητα κακό για τον δοκιμο που θα κλείνει τρύπες ή μπορεί και να εποφεληθεί από αυτό το γεγονός; φίλε μου αν μπορείς και ξέρεις απάντησέ μου και στις υπόλοιπες ερωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, WireFire είπε

Αν δεν το εχεις αυτο για να μπεις ΔΕΑ ολες οι αλλες ερωτησεις σου δεν εχουν νοημα

Το ακριβώς αντίθετο εννοείς. Όταν ήμουν εγώ (δεν πήγα ΔΕΑ) κάτι γνωστοί που πήγαν ίσα που δήλωσαν ότι ήθελαν τους πήραν όλους. Ιδίως αν είχαν πτυχίο. Αν τα ήξερα όλα αυτά θα πήγαινα και εγώ τότε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, urbanist00 είπε

είναι απαραίτητα κακό για τον δοκιμο που θα κλείνει τρύπες ή μπορεί και να εποφεληθεί από αυτό το γεγονός; φίλε μου αν μπορείς και ξέρεις απάντησέ μου και στις υπόλοιπες ερωτήσεις 

Αν σκοπεύεις να πας ΔΕΑ με σκοπό να επωφεληθείς μάλλον σε περιμένει έκπληξη. Εκτός αν θες μετά τη θητεία σου να πας σε σώματα ασφαλείας or something, έχω την εντύπωση ότι οι δόκιμοι παίρνουν έξτρα μόρια. Για τις ερωτήσεις σου απάντησε και ο urbanist00 πιο πάνω, νομίζω πλήρως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, urbanist00 είπε

είναι απαραίτητα κακό για τον δοκιμο που θα κλείνει τρύπες ή μπορεί και να εποφεληθεί από αυτό το γεγονός; φίλε μου αν μπορείς και ξέρεις απάντησέ μου και στις υπόλοιπες ερωτήσεις 

Ο μόνος λόγος να πας ΔΕΑ (και το μετανιώνω καμια φορά που δεν πήγα) είναι ότι κάνεις καλύτερη θητεία. Είσαι εργαζόμενος στο 8ωρο, ανώτερος από όλους τους λοχίες που φωνάζουν κλπ. Απλά κάνεις 5 μήνες παραπάνω, πράγμα που προσωπικά καταλαβαίνω ότι αντισταθμίζεται και με το παραπάνω από την ποιότητα της ζωής ενός αξιωματικού. Όσους κολλητούς είχα που πήγαν ΔΕΑ λένε τα καλύτερα αν εξαιρεθούν οι δύο μήνες που ήταν Αλφάδες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Το ακριβώς αντίθετο εννοείς. Όταν ήμουν εγώ (δεν πήγα ΔΕΑ) κάτι γνωστοί που πήγαν ίσα που δήλωσαν ότι ήθελαν τους πήραν όλους. Ιδίως αν είχαν πτυχίο. Αν τα ήξερα όλα αυτά θα πήγαινα και εγώ τότε.

Οχι. Μαλλον εγω πηγα πιο παλια απο σενα και τοτε ηθελε βυσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, WireFire είπε

Οχι. Μαλλον εγω πηγα πιο παλια απο σενα και τοτε ηθελε βυσμα

Πάντα περνούσαν και περνάνε άτομα με "βύσμα". Μειώθηκε τελευταία γιατί δεν ενδιαφέρονται πολλοί αλλά και γιατί άλλαξε ο τρόπος λειτουργίας του στρατού. Όμως, αν βαράς στο γάμο του καραγκιόζη στην πρώτη βολή με τυφέκιο και αν δεν γράψεις καλά στα τεστ καταλληλότητας, δεν γίνεσαι ΔΕΑ. Μπορεί να γίνει κάποιος που απέτυχε στο πρώτο, μόνο αν έχει κάποια ειδικά και σπάνια προσόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kercyn είπε

Αν σκοπεύεις να πας ΔΕΑ με σκοπό να επωφεληθείς μάλλον σε περιμένει έκπληξη. Εκτός αν θες μετά τη θητεία σου να πας σε σώματα ασφαλείας or something, έχω την εντύπωση ότι οι δόκιμοι παίρνουν έξτρα μόρια. Για τις ερωτήσεις σου απάντησε και ο urbanist00 πιο πάνω, νομίζω πλήρως.

ενδιαφέρομαι πλήρως για σώματα ασφαλείας, στρατό αστυνομια κτλπ για αυτό και σκέφτομαι να παω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...