Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/1/2021 στις 12:00 ΜΜ, camel555 είπε

Για την Asus διάβασα σε σχόλιο για τιμή άνω των 1500 usd...

Παρέλαβες φίλε μου? Βρήκα πρόσφατο test από το rtings

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw2721d

 

Ναι, παρέλαβα και συμφωνώ σε πολλά με το Rtings.
Δυστυχώς δεν την έχω χαρεί πολύ λόγω εργασίας.


Επιγραμματικά αυτά που είδα εν τάχει:

Πλεονεκτήματα:


1) Έχει συγκλονιστική συσκευασία που λες ότι για να σπάσει το μόνιτορ θα πρέπει να πέσει από τον τελευταίο όροφο του μπουρτζ αλ αράμπ! 😁

Spoiler

1529054122_dellfront.jpg.012610cd4204b23b9d4252262a450192.jpg

2) Πολύ ποιοτική κατασκευή, άλλωστε τα μοντέλα της Alienware (Dell) φημίζονται γι' αυτό.
Η βάση είναι πολύ στιβαρή, αρκετά παραμετροποιήσιμη και και πολύ όμορφη (υποκειμενικό). Η συσκευασία δίνει 3 καλώδια μέσα. (DP to DP) (DP to mini DP) & (USB B to USB-για να λειτουργήσει σαν HUB η οθόνη).

Spoiler

268925298_dellback.jpg.e6ea4bcf39f64c0fc3e53f7121b803c0.jpg

3) Συγκλονιστικά χρώματα και όχι τόσο υπερκορεσμένα που περίμενα (λόγω του LG Fast nano IPS PANEL που φοράει).


4) Δεν την αγόρασα για το HDR (αλλά επειδή πολύ θα ρωτήσετε) ναι είναι καλό. Πολύ καλύτερο από πολλά μόνιτορ της αγοράς, αλλά επειδή δεν έχω δει ακόμα  από κοντά HDR 1000+, εμένα μου φάνηκε αρκετά καλό. (παράλληλα μπορεί να είναι και αρνητικό)


5) Πολύ μικρά περιθώρια (bezel) στην οθόνη, πράγμα που την κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακή.

Σίγουρα θα ξεχνάω κάτι, αν θέλετε ρωτήστε με.

Στα αρνητικά τώρα:


1) Κάποιους θα τους πειράξει (εμένα δεν με ενδιαφέρει και τόσο, μιας και δεν είμαι επαγγελματίας gamer/streamer). Επιβεβαιώνω αυτό που γράφουν στο REDDIT για τα 240ΗΖ και τα 200ΗΖ. Για να τα πιάσεις, πέρα απ' το ότι χρειάζεσαι Display Port, πρέπει να παίζεις στα 8ΒΙΤ (Άλλωστε τα πιο πολλά παιχνίδια παίζουν μόνο σε αυτά τα χρώματα-διορθώστε με αν κάνω λάθος). Για να λειτουργήσει σε 10ΒΙΤ (έχει επιλογή και 12ΒΙΤ) πρέπει να αλλάξεις τον ρυθμό ανανέωσης σε 144ΗΖ και κάτω.


2) Πανάθεμα σας εκεί στη...DELL.
Τόσο καλό monitor και έχουν βάλει το Display Port σε πολύ περίεργη/πλάγια θέση κάτω από το panel, που για να το τοποθετήσεις (κάνοντας παράλληλα cable management), χάνεις ένα κιλό ιδρώτα & κάποιες ώρες από τη ζωή σου, παρακαλώντας μη σπάσει κανένα pinακι και κλαις....🤪


3) Όποιος πιστεύει ότι θα πάρει μόνιτορ και δεν θα έχει καθόλου IPS GLOW / BLB, είναι σαν να πηγαίνεις σε....οίκο ανοχής και ψάχνεις παρθένα..... Δυστυχώς έχει κι αυτό.
@Sakiz105 & @7nisiotisΤι λέτε είναι επιτρεπτό? λόγω εμπειρίας στο forum 
Να σας αναφέρω ότι στη φωτογραφία  (από κινητό σε AUTO settings) φαίνεται πολύ παραπάνω απ' ότι σε γυμνό μάτι.
Δηλαδή δεν με ενοχλεί και δεν το έχω παρατηρήσει σε ένα game που πρόλαβα να παίξω (COD Warzone).

Spoiler

95085764_aw2721dipsglow.jpg.b03ad2f37e7df70c63ad5ed2db07feec.jpg

 

Παράλληλα πλεονέκτημα, όσον αφορά το προηγούμενο, είναι ότι έχει Local Dimming (αν και στο RTINGs λένε διάφορα) και η οθόνη σε MODE 0 (που πρόλαβα και testαρα ) δείχνει έτσι...

Spoiler

dell.jpg.4b6819e4a443b718e4438b514c1bce0d.jpg

Αυτά τα ολίγα από μένα.
Ευελπιστώ να βοήθησα κάποιους που ενδιαφέρονται για αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, stathakism είπε

 

Ναι, παρέλαβα και συμφωνώ σε πολλά με το Rtings.
Δυστυχώς δεν την έχω χαρεί πολύ λόγω εργασίας.


Επιγραμματικά αυτά που είδα εν τάχει:

Πλεονεκτήματα:


1) Έχει συγκλονιστική συσκευασία που λες ότι για να σπάσει το μόνιτορ θα πρέπει να πέσει από τον τελευταίο όροφο του μπουρτζ αλ αράμπ! 😁

  Απόκρυψη περιεχομένων

1529054122_dellfront.jpg.012610cd4204b23b9d4252262a450192.jpg

2) Πολύ ποιοτική κατασκευή, άλλωστε τα μοντέλα της Alienware (Dell) φημίζονται γι' αυτό.
Η βάση είναι πολύ στιβαρή, αρκετά παραμετροποιήσιμη και και πολύ όμορφη (υποκειμενικό). Η συσκευασία δίνει 3 καλώδια μέσα. (DP to DP) (DP to mini DP) & (USB B to USB-για να λειτουργήσει σαν HUB η οθόνη).

  Απόκρυψη περιεχομένων

268925298_dellback.jpg.e6ea4bcf39f64c0fc3e53f7121b803c0.jpg

3) Συγκλονιστικά χρώματα και όχι τόσο υπερκορεσμένα που περίμενα (λόγω του LG Fast nano IPS PANEL που φοράει).


4) Δεν την αγόρασα για το HDR (αλλά επειδή πολύ θα ρωτήσετε) ναι είναι καλό. Πολύ καλύτερο από πολλά μόνιτορ της αγοράς, αλλά επειδή δεν έχω δει ακόμα  από κοντά HDR 1000+, εμένα μου φάνηκε αρκετά καλό. (παράλληλα μπορεί να είναι και αρνητικό)


5) Πολύ μικρά περιθώρια (bezel) στην οθόνη, πράγμα που την κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακή.

Σίγουρα θα ξεχνάω κάτι, αν θέλετε ρωτήστε με.

Στα αρνητικά τώρα:


1) Κάποιους θα τους πειράξει (εμένα δεν με ενδιαφέρει και τόσο, μιας και δεν είμαι επαγγελματίας gamer/streamer). Επιβεβαιώνω αυτό που γράφουν στο REDDIT για τα 240ΗΖ και τα 200ΗΖ. Για να τα πιάσεις, πέρα απ' το ότι χρειάζεσαι Display Port, πρέπει να παίζεις στα 8ΒΙΤ (Άλλωστε τα πιο πολλά παιχνίδια παίζουν μόνο σε αυτά τα χρώματα-διορθώστε με αν κάνω λάθος). Για να λειτουργήσει σε 10ΒΙΤ (έχει επιλογή και 12ΒΙΤ) πρέπει να αλλάξεις τον ρυθμό ανανέωσης σε 144ΗΖ και κάτω.


2) Πανάθεμα σας εκεί στη...DELL.
Τόσο καλό monitor και έχουν βάλει το Display Port σε πολύ περίεργη/πλάγια θέση κάτω από το panel, που για να το τοποθετήσεις (κάνοντας παράλληλα cable management), χάνεις ένα κιλό ιδρώτα & κάποιες ώρες από τη ζωή σου, παρακαλώντας μη σπάσει κανένα pinακι και κλαις....🤪


3) Όποιος πιστεύει ότι θα πάρει μόνιτορ και δεν θα έχει καθόλου IPS GLOW / BLB, είναι σαν να πηγαίνεις σε....οίκο ανοχής και ψάχνεις παρθένα..... Δυστυχώς έχει κι αυτό.
@Sakiz105 & @7nisiotisΤι λέτε είναι επιτρεπτό? λόγω εμπειρίας στο forum 
Να σας αναφέρω ότι στη φωτογραφία  (από κινητό σε AUTO settings) φαίνεται πολύ παραπάνω απ' ότι σε γυμνό μάτι.
Δηλαδή δεν με ενοχλεί και δεν το έχω παρατηρήσει σε ένα game που πρόλαβα να παίξω (COD Warzone).

  Απόκρυψη περιεχομένων

95085764_aw2721dipsglow.jpg.b03ad2f37e7df70c63ad5ed2db07feec.jpg

 

Παράλληλα πλεονέκτημα, όσον αφορά το προηγούμενο, είναι ότι έχει Local Dimming (αν και στο RTINGs λένε διάφορα) και η οθόνη σε MODE 0 (που πρόλαβα και testαρα ) δείχνει έτσι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

dell.jpg.4b6819e4a443b718e4438b514c1bce0d.jpg

Αυτά τα ολίγα από μένα.
Ευελπιστώ να βοήθησα κάποιους που ενδιαφέρονται για αγορά.

Με γεια 

Μια χαρά μου φενεται από blb.λιγο κάτω δεξιά παραπάνω από μέτριο αλλά έχεις λιγότερο αλλού 

Αλήθεια δίπλα τα καλώδια; μέγα Μαλακια όντως όταν έχεις όλα τα ντελ από κάτω αυτό από δίπλα είναι κάπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Με γεια 

Μια χαρά μου φενεται από blb.λιγο κάτω δεξιά παραπάνω από μέτριο αλλά έχεις λιγότερο αλλού 

Αλήθεια δίπλα τα καλώδια; μέγα Μαλακια όντως όταν έχεις όλα τα ντελ από κάτω αυτό από δίπλα είναι κάπως 

Σάκη δεν τα έχει δίπλα....από κάτω τα έχει κι αυτό. (τα καλώδια που βλέπεις στη φωτό είναι από τη πρώτη σύνδεση που τα είχα χύμα).

Απλά, τo DP το έχουν βάλει τελευταίο (από αριστερά προς τα δεξιά) και κοντά στο κεντρικό κορμό, που για να βάλεις το καλώδιο πρέπει να το στριφογυρίσεις σε πλάγια θέση για να μπει!!!
Μάλιστα στην αρχή, όταν το πρωτοέβαλα, δεν λειτουργούσε (δεν το είχα βάλει σωστά), και νόμιζα ότι ίσως είχε πρόβλημα η θύρα. Για να δω αν δουλεύει του είχα βάλει και HDMI 🤣

Τελικά αποφάσισα την επόμενη μέρα να το ξανακοιτάξω πιο ήρεμα 😅, και είδα ότι δεν είχα κουμπώσει τη θύρα σωστά. Μόλις το έκανα, το hdmi έφυγε! 😁

Έβαλα και ICC profile του RTINGs, αλλά να φανταστείς ότι το Brightness είναι τόσο δυνατό σε όλα profiles, που το έχω στο 25%.
Άντε, εσύ θα το έβαζες στο 50% 😜

Για Calibration κανένα tip...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stathakism είπε

Σάκη δεν τα έχει δίπλα....από κάτω τα έχει κι αυτό. (τα καλώδια που βλέπεις στη φωτό είναι από τη πρώτη σύνδεση που τα είχα χύμα).

Απλά, τo DP το έχουν βάλει τελευταίο (από αριστερά προς τα δεξιά) και κοντά στο κεντρικό κορμό, που για να βάλεις το καλώδιο πρέπει να το στριφογυρίσεις σε πλάγια θέση για να μπει!!!
Μάλιστα στην αρχή, όταν το πρωτοέβαλα, δεν λειτουργούσε (δεν το είχα βάλει σωστά), και νόμιζα ότι ίσως είχε πρόβλημα η θύρα. Για να δω αν δουλεύει του είχα βάλει και HDMI 🤣

Τελικά αποφάσισα την επόμενη μέρα να το ξανακοιτάξω πιο ήρεμα 😅, και είδα ότι δεν είχα κουμπώσει τη θύρα σωστά. Μόλις το έκανα, το hdmi έφυγε! 😁

Έβαλα και ICC profile του RTINGs, αλλά να φανταστείς ότι το Brightness είναι τόσο δυνατό σε όλα profiles, που το έχω στο 25%.
Άντε, εσύ θα το έβαζες στο 50% 😜

Για Calibration κανένα tip...

Αύριο κοιμάμαι όρθιος χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κορεσμένα χρώματα σε κάποιους μπορεί να αρέσουν αλλά δεν είναι σωστά(Ακρίβεια). Δυστυχώς τα περισσότερα monitor που βγαίνουν τώρα δεν δείχνουν σωστά σε sRGB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα κορεσμένα χρώματα σε κάποιους μπορεί να αρέσουν αλλά δεν είναι σωστά(Ακρίβεια). Δυστυχώς τα περισσότερα monitor που βγαίνουν τώρα δεν δείχνουν σωστά σε sRGB.

Λίγο είναι ωραίο σε Games (110%)

Παραπάνω χαλάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλα παραπάνω έχουν πλέον.

Νοικιάζεις ένα calibrator και gg 

111% με τις ρυθμίσεις που προτείνω έχει το dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 1:39 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Ό,τι και να πάρεις πάντως κάτι θα έχεις, κάτι δεν θα έχεις. Monitor/TV που να τα έχει ΟΛΑ δεν υπάρχει και όταν λέω ΟΛΑ εννοώ, native 10bit panel, γωνίες θέασης άψογες, μαύρο άψογο, HDR 1000 και όχι μούφα με 400-600 nits, G-Sync module για να ξεκινάει το range από τα 30Hz και όχι από τα 45+ κλπ κλπ.

Προσωπικά καλοκοιτάω το επερχόμενο ROG Swift PG32UQ.

 

Καλά τα λες αλλά θα θες μια περιουσία για δαύτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Low framerate compensation (LFC), allows FreeSync technology to work when the framerate falls below the minimum refresh rate of the display.

When the framerate drops below the minimum refresh rate of the display, frames are duplicated and displayed multiple times so that they can sync to a refresh rate that is within the displays refresh rate range. For example, a display with a 60 – 144Hz refresh rate, would be able to sync the frames of a game running at 40 FPS, by doubling them so that the display could sync and run at 80 Hz.

A display with LFC effectively results in the removal of the minimum refresh rate boundary. All displays in the FreeSync Premium and FreeSync Premium Pro tier are certified to meet mandatory LFC requirements.

https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/9qpn9l/how_low_framerate_compensation_works/

 

μια χαρα το βλεπω να δουλευει, δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα  σε ενα nanoips εκτος range freesync.

σε ενα va πιθανοτατα θα υπαρχουν γιατι κατω απο τα 50 με η χωρις sync βγαζουν θεματα ουτως η αλλως στα χαμηλα rates. απ οτι μου εχει πει  χρηστης, και δεν ξερω αν αναφερεται επισημα σα feature αλλα δουλευει και σε nvidia gpu.

τωρα μη περιμεντε smooth στα 20 fps, αλλα με κανα dip στα 30αρια δεν χαλασε ο κοσμος.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, stathakism είπε

 

Ναι, παρέλαβα και συμφωνώ σε πολλά με το Rtings.
Δυστυχώς δεν την έχω χαρεί πολύ λόγω εργασίας.


Επιγραμματικά αυτά που είδα εν τάχει:

Πλεονεκτήματα:


1) Έχει συγκλονιστική συσκευασία που λες ότι για να σπάσει το μόνιτορ θα πρέπει να πέσει από τον τελευταίο όροφο του μπουρτζ αλ αράμπ! 😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1529054122_dellfront.jpg.012610cd4204b23b9d4252262a450192.jpg

2) Πολύ ποιοτική κατασκευή, άλλωστε τα μοντέλα της Alienware (Dell) φημίζονται γι' αυτό.
Η βάση είναι πολύ στιβαρή, αρκετά παραμετροποιήσιμη και και πολύ όμορφη (υποκειμενικό). Η συσκευασία δίνει 3 καλώδια μέσα. (DP to DP) (DP to mini DP) & (USB B to USB-για να λειτουργήσει σαν HUB η οθόνη).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

268925298_dellback.jpg.e6ea4bcf39f64c0fc3e53f7121b803c0.jpg

3) Συγκλονιστικά χρώματα και όχι τόσο υπερκορεσμένα που περίμενα (λόγω του LG Fast nano IPS PANEL που φοράει).


4) Δεν την αγόρασα για το HDR (αλλά επειδή πολύ θα ρωτήσετε) ναι είναι καλό. Πολύ καλύτερο από πολλά μόνιτορ της αγοράς, αλλά επειδή δεν έχω δει ακόμα  από κοντά HDR 1000+, εμένα μου φάνηκε αρκετά καλό. (παράλληλα μπορεί να είναι και αρνητικό)


5) Πολύ μικρά περιθώρια (bezel) στην οθόνη, πράγμα που την κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακή.

Σίγουρα θα ξεχνάω κάτι, αν θέλετε ρωτήστε με.

Στα αρνητικά τώρα:


1) Κάποιους θα τους πειράξει (εμένα δεν με ενδιαφέρει και τόσο, μιας και δεν είμαι επαγγελματίας gamer/streamer). Επιβεβαιώνω αυτό που γράφουν στο REDDIT για τα 240ΗΖ και τα 200ΗΖ. Για να τα πιάσεις, πέρα απ' το ότι χρειάζεσαι Display Port, πρέπει να παίζεις στα 8ΒΙΤ (Άλλωστε τα πιο πολλά παιχνίδια παίζουν μόνο σε αυτά τα χρώματα-διορθώστε με αν κάνω λάθος). Για να λειτουργήσει σε 10ΒΙΤ (έχει επιλογή και 12ΒΙΤ) πρέπει να αλλάξεις τον ρυθμό ανανέωσης σε 144ΗΖ και κάτω.


2) Πανάθεμα σας εκεί στη...DELL.
Τόσο καλό monitor και έχουν βάλει το Display Port σε πολύ περίεργη/πλάγια θέση κάτω από το panel, που για να το τοποθετήσεις (κάνοντας παράλληλα cable management), χάνεις ένα κιλό ιδρώτα & κάποιες ώρες από τη ζωή σου, παρακαλώντας μη σπάσει κανένα pinακι και κλαις....🤪


3) Όποιος πιστεύει ότι θα πάρει μόνιτορ και δεν θα έχει καθόλου IPS GLOW / BLB, είναι σαν να πηγαίνεις σε....οίκο ανοχής και ψάχνεις παρθένα..... Δυστυχώς έχει κι αυτό.
@Sakiz105 & @7nisiotisΤι λέτε είναι επιτρεπτό? λόγω εμπειρίας στο forum 
Να σας αναφέρω ότι στη φωτογραφία  (από κινητό σε AUTO settings) φαίνεται πολύ παραπάνω απ' ότι σε γυμνό μάτι.
Δηλαδή δεν με ενοχλεί και δεν το έχω παρατηρήσει σε ένα game που πρόλαβα να παίξω (COD Warzone).

  Απόκρυψη περιεχομένων

95085764_aw2721dipsglow.jpg.b03ad2f37e7df70c63ad5ed2db07feec.jpg

 

Παράλληλα πλεονέκτημα, όσον αφορά το προηγούμενο, είναι ότι έχει Local Dimming (αν και στο RTINGs λένε διάφορα) και η οθόνη σε MODE 0 (που πρόλαβα και testαρα ) δείχνει έτσι...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

dell.jpg.4b6819e4a443b718e4438b514c1bce0d.jpg

Αυτά τα ολίγα από μένα.
Ευελπιστώ να βοήθησα κάποιους που ενδιαφέρονται για αγορά.

Μεγια καταρχάς, πανέμορφη οθόνη. Μαρεσει πολύ σχεδιαστικά αυτή η γραμμή που ακολουθεί η Dell πλέον στην Alienware σειρά οθονών της. 

Έχει τραβηχτεί λίγο κάτι μοίρες προς τα πλάγια η φωτογραφία; Κατά τα άλλα φαίνεται ότι ήσουν τυχερός στο ότι στις 3 γωνίες δεν έχεις σχεδόν καθόλου σε σχέση με τη κάτω δεξιά σε BLB. Δεν θα με πείραζε, θεωρώ είναι μια χαρά, εφόσον δεν έχει θέμα με καμένα ή κολλημένα πιξελ η οθόνη. 

Παίζεις σε σκοτεινό ή ελαφρώς σκοτεινό περιβάλλον;

Αν "μετακινείται" όσο το κοιτάς είναι IPS GLOW αν δε κάνω λάθος. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο κοτσοβολος έχει τη dell 422€ όταν μπαίνει στο καλάθι...

Έχω κάνει παραγγελία τη msi mag274qrf-qd  στα 529€ απλά δεν την έχω πληρώσει ακόμα.

Περιμένω τη Δευτέρα για να κάνω την κατάθεση.

Αξίζει τα 100€ παραπάνω η msi από τη dell η να ακυρώσω κ να πάρω τη dell??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κ γω χθές αλλά αποκοιμήθηκα πριν το ποσταρω :P

dell ftw μια χαρά τιμή! Τσεκαρε σχολαστικά την οθόνη όταν την παραλάβεις - you know the drill 

41 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

ακυρώσω κ να πάρω τη dell

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Παιδιά ο κοτσοβολος έχει τη dell 422€ όταν μπαίνει στο καλάθι...

Έχω κάνει παραγγελία τη msi mag274qrf-qd  στα 529€ απλά δεν την έχω πληρώσει ακόμα.

Περιμένω τη Δευτέρα για να κάνω την κατάθεση.

Αξίζει τα 100€ παραπάνω η msi από τη dell η να ακυρώσω κ να πάρω τη dell??

Δεν αξίζει παραπάνω όχι. Στα ίδια λεφτά και πάλι παιζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...