Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Αγόρασα πρόσφατα την Dell S2721DGF-A και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενεργοποιώ το AMD FreeSync Premium Pro από το μενού της οθόνης και κατ' επέκταση το G-Sync και στη συνέχεια όταν μπω να παίξω κάποιο game, όταν έχω κάποια frame drop(από 200 περίπου στα 150) η οθόνη γίνεται μαύρη για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. Σαν να κάνει refresh ένα πράγμα. Από όσο το έψαξα είναι θέμα της nvindia και του gsync compatible αλλά δεν βρήκα κάποια λύση. Προφανώς και όταν έχω το gsync off δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο fix;

 

edit: gtx1660 super η κάρτα γραφικών μου

Επεξ/σία από Magico
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, redink είπε


εχει κανεις θεμα με "popping/cracking" ηχο στην DELL (που μάλλον προέρχεται απο τα πλαστικά της)? Απ οτι εψαξα στο ρεντιτ φαίνεται πως ειναι σχετικα συχνο φερόμενο και στην DELL αλλα και στην LG, τωρα η ερωτηση ειναι το κατα ποσο θεωρείτε normal και τι αντίτιμο θα εχει μακροπρόθεσμα, εκει οι απόψεις διίστανται με μερικούς να λένε πως με το πέρασμα του χρόνου θα μεγαλώσει το bleeding

     

 

 

Πρώην κάτοχος του συγκεκριμένου LG, δεν είχα τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, redink είπε


εχει κανεις θεμα με "popping/cracking" ηχο στην DELL (που μάλλον προέρχεται απο τα πλαστικά της)? Απ οτι εψαξα στο ρεντιτ φαίνεται πως ειναι σχετικα συχνο φερόμενο και στην DELL αλλα και στην LG, τωρα η ερωτηση ειναι το κατα ποσο θεωρείτε normal και τι αντίτιμο θα εχει μακροπρόθεσμα, εκει οι απόψεις διίστανται με μερικούς να λένε πως με το πέρασμα του χρόνου θα μεγαλώσει το bleeding

   

 

 

Κάτοχος της dell s2721dgfa εδώ και δέκα μέρες περίπου και δεν έχω κάποιο τέτοιο θέμα. Επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα γενικά. Στα δικά μου μάτια "κάθεται" πολύ καλά. No bleeding or glow (εννοώ σε πολύ μικρό μικρό βαθμό, πλήρως αποδεκτό). Για το oversaturation δε μπορώ να εκφέρω γνώμη... έβαλα ένα icc profile από το "techless" κανάλι του youtube και τα χρώματα μου φαίνονται καλά, αλλά ούτως ή άλλως μου φαίνονταν ωραία και πριν... χαμηλωμένη φωτεινότητα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, redink είπε

Ναι και εγω περα απο αυτο το clicking δεν εχω παρατηρήσει καποιο αλλο προβλημα, πριν ανοιξετε το μονιτορ ειναι το δωματιο σας ζεστο?

 

Για οποιον δεν εχει καταλαβει τι εστι clicking/popping εδω παραδειγμα με το G9 odyssey, ενα μονιτορ τον 1400ε παρακαλω!!!

 

22-23 βαθμούς έχει το δωμάτιο . Δεν ακούω τίποτα από το monitor... no clicking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Τελικά παιδιά ποια απο τις δύο προτείνεται ??

Παρακολουθώ απο την αρχή το θέμα και δεν μπορώ να αποφασίσω.!

Είχα την LG για 4 μήνες και μου παρουσίασε πρόβλημα οπότε την επέστρεψα. Κατά το BF παρήγγειλα την Dell αλλά το μόνιτορ πήγε σε άλλο..... Νομό😂

Επειδή το σοκ με την LG ήταν καλό λόγο τους κόστους, είπα να περιμένω. Κλείνω προς την Dell αλλά καλοβλέπω και την Alienware όταν πέσει η τιμή της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλους,

Θα προχωρήσω σε αγορά μόνιτορ μέσα στην ήμερα λόγο πώλησης του δικού μου και σκέφτομαι  την  MSI ΜΑG 274QRF-QD η το απλό μοντέλο χωρίς το quantom DOT που από ότι έχω δει ίσως να είναι καλύτερη επιλογή από το QD αν δεν θέλεις oversaturated colors.

1)Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την εγγύηση της MSI?

Κάποια μαγαζιά δίνουν 2 και κάποια άλλα 3ετη.

Για παράδειγμα :

you.gr 2 έτη

Cosmodata kai Kotsovolos 3 έτη.

Ήμουν έτοιμος να κάνω παραγγελιά από το you.gr αλλά είδα την διαφορά με την εγγύηση αρχικά.Επίσης το μοντέλο που δίνουν στο Skroutz ειναι καταχωρημένο σαν QD ,η  περιγραφή του στο site  είναι για το QD άλλα το όνομα και το part number δείχνει ότι είναι το "απλό" μοντέλο.

2)Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μέχρι 600 ευρώ(πχ samsung G7 27αρι??)

Ευχαριστώ.

 

 

 

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1.3power είπε

Καλησπερα σε όλους,

Θα προχωρήσω σε αγορά μόνιτορ μέσα στην ήμερα λόγο πώλησης του δικού μου και σκέφτομαι  την  MSI ΜΑG 274QRF-QD η το απλό μοντέλο χωρίς το quantom DOT που από ότι έχω δει ίσως να είναι καλύτερη επιλογή από το QD αν δεν θέλεις oversaturated colors.

1)Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την εγγύηση της MSI?

Κάποια μαγαζιά δίνουν 2 και κάποια άλλα 3ετη.

Για παράδειγμα :

you.gr 2 έτη

Cosmodata kai Kotsovolos 3 έτη.

Ήμουν έτοιμος να κάνω παραγγελιά από το you.gr αλλά είδα την διαφορά με την εγγύηση αρχικά.Επίσης το μοντέλο που δίνουν στο Skroutz ειναι καταχωρημένο σαν QD ,η  περιγραφή του στο site  είναι για το QD άλλα το όνομα και το part number δείχνει ότι είναι το "απλό" μοντέλο.

2)Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μέχρι 600 ευρώ(πχ samsung G7 27αρι??)

Ευχαριστώ.

 

 

 

Χωρίς το qd απλά όχι. Πάρε καλύτερα το g27q 

 

Στις 4/2/2021 στις 9:32 ΠΜ, Magico είπε

Καλημέρα! Αγόρασα πρόσφατα την Dell S2721DGF-A και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενεργοποιώ το AMD FreeSync Premium Pro από το μενού της οθόνης και κατ' επέκταση το G-Sync και στη συνέχεια όταν μπω να παίξω κάποιο game, όταν έχω κάποια frame drop(από 200 περίπου στα 150) η οθόνη γίνεται μαύρη για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. Σαν να κάνει refresh ένα πράγμα. Από όσο το έψαξα είναι θέμα της nvindia και του gsync compatible αλλά δεν βρήκα κάποια λύση. Προφανώς και όταν έχω το gsync off δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο fix;

 

edit: gtx1660 super η κάρτα γραφικών μου

Αν παίζεις σε bordeless η windowed το κάνει αυτό. 

Επίσης το κάνει αν έχεις HDR on στα Windows και δεν έχει HDR το παιχνίδι 

Επίσης αν έχεις άλλο μόνιτορ συνδεδεμένο που δεν έχει gsync

Όχι μόνο το Dell όλα το κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πιστεύεται καλύτερη overall είναι η DELL???

Βλέπω και την G27q και την LG ...

Με ενδιαφέρει και η εγγυηση προφανως και νομιζω η LG έχει Zero Dead pixel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, nikolas_kriti said:

Οπότε πιστεύεται καλύτερη overall είναι η DELL???

Βλέπω και την G27q και την LG ...

Με ενδιαφέρει και η εγγυηση προφανως και νομιζω η LG έχει Zero Dead pixel...

εγω προσφατα πηρα την lg και ειναι αρκετα ευχαριστημενος,βεβαια ερχομουνα απο ενα απλο μονιτορ 1440p 60hz!

λιγο το προγραμμα της lg που κατεβαζεις στο pc για τα updates δεν μαρεσει γιατι ψιλοκολλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Οπότε πιστεύεται καλύτερη overall είναι η DELL???

Βλέπω και την G27q και την LG ...

Με ενδιαφέρει και η εγγυηση προφανως και νομιζω η LG έχει Zero Dead pixel...

Η LG έχει εδώ και χρόνια πολύ καλή υποστήριξη στην Ελλάδα, για μένα μετράει πολύ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα την LG, θα παιξω με dual Monitor με ενα Ips 75hz monitor...Καρτα γραφικών GTX 1650 S..

Οποιαδήποτε συμβουλή για την ρύθμιση της οθόνης είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...