Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο ή e learning ekpa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Σκεφτομαι να ξεκινησω να σπουδαζω για Διοικηση Ανθρωπινου Δυναμικου απλα δεν μπορω να αποφασισω αν ειναι καλυτερο το μεταπτυχιακο σε κολλεγιο οπως το Bca ή να κανω e learning σεμιναριο μεσω εκπα

Τι πιστευετε θα με βοηθσει περισσοτερο για να μπω στο χωρο αυτον,αφου εχω τελειωσει Παντειο Κοινωνικη Ανθρωπολογια και εργαζομαι 2 χρονια στις πωλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To elearning στο ΕΚΠΑ ΔΕΝ ειναι μεταπτυχιακο και ουτε εχει καποιο υψηλο επιπεδο δυσκολιας. Θα σου προτεινα κανονικο μεταπτυχιακο (οχι σε κολλεγιο δλδ) . Αν δεν ειναι εφικτο αυτο, λογικα το BCA θα ειναι αρκετα πιο πληρες απο τα e-learning του ΕΚΠΑ και θα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα. Το elearning ειναι πιο πολυ σαν σεμιναρια για κατι που σε ενδιαφερει (σε φαση λιγο παραπανω απο χομπυ ) και οριακα το γραφεις στις σπουδες σου σε βιογραφικό. Εχει ολοκληρωσει η κοπελα μου 2 παραλληλα , ενω ταυτοχρονα δουλευε πολλες ωρες και δεν κουραστηκε ιδιαιτερα. Αν παρακολουθουσε μεταπτυχιακο οριακα θα ειχε χρονο για οτιδήποτε αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει 4 τετοιου τυπου, 2 στο ΕΚΠΑ (μαζι με αλλο ενα πιο ευκολο δωρο στο καθένα) και 2 στο αιγαίου, παιχνιδάκι πραγματικά, με 1 ωρα τη βδομάδα ενασχόληση τα εβγαζα.  στο μεταπτυχιακό εκτός από το οτι ετρωγα μιση μέρα στη σχολή  είχα και πόσες ωρες ξενύχτι στο σπίτι για διάβασμα και εργασίες. καμία σχέση δηλαδή στο επίπεδο δυσκολίας.

Τώρα για την επαγγελματικη ααγνώριση φυσικά και το μεταπτυχιακό ειναι πολύ καλύτερο αλλά μετρανε πολύ και οι γνωριμίες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τις απαντήσεις που ήδη σου δόθηκαν. Τα elearning προγράμματα των ελληνικών Πανεπιστημίων δεν κάνουν σε καμιά περίπτωση ανταγωνιστικό το βιογραφικό σου, δεν έχουν καμιά σχέση με μεταπτυχιακό, δεν δείχνουν ότι κατέβαλες κόπο ούτε εγγυώνται ότι απέκτησες κάποιες δεξιότητες. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, γιατί τα θεωρούσα πάντα άσκοπη σπατάλη χρημάτων, αλλά νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων τα παρακολουθούν το κάνουν γιατί (κακώς) μοριοδοτούνται σε κάποιες προκηρύξεις του δημοσίου και όχι επειδή πιστεύουν ότι τα χρήματά τους θα πιάσουν τόπο λόγω των γνώσεων που θα κερδίσουν. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα αποφύγεις, αλλά καλό είναι να ξέρεις τι πληρώνεις, όταν επενδύεις σε κάτι που σχετίζεται με εκπαίδευση.

Δες αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε δημόσιο Πανεπιστήμιο, δεύτερο πτυχίο ίσως σε ΤΕΙ, αν έχεις χρόνο και όρεξη, αλλιώς και το μεταπτυχιακό σε ιδιωτικό κολλέγιο σίγουρα είναι καλύτερο από το E-learning.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 10:41 ΜΜ, lactate είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάνει κάποιος elearning.

από αυτά που έκανα το μόνο που έχει αντίκρυσμα είναι η εκπαίδευση ενηλίκων που το ήθελα για τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ, τα υπόλοιπα τα έκανα 1 επειδή ηθελα να μάθω ένα συγκεκριμένο αντικείμενο για προσωπική χρήση, 1 επειδή ήταν δωρεάν πάλι σχετικό με την εκπαίδευση  και αλλο ένα (σχετικό με το πρωτο πτυχίο μου) πάλι δωρεάν  επειδή το κέρδισα σε διαγωνισμό. στα 2 του ΕΚΠΑ μου είχαν δώσει και επιπλέον δωρο από αλλο 1 παράλληλα, πήρα ενα για εισαγωγη στο web dev κι ένα για μαρκετινγκ τα οποία ήταν επιπέδου δημοτικού.  Τότε που τα έκανα είχα τελειωσει το πρώτο πτυχιο και δεν είχα ακόμη χρόνο γα μεταπτυχιακά ή κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι άμεση βοήθεια. Αρχικά προσθέτω και εγώ το λιθαράκι μου στο παραπάνω topic και είναι το εξής. Λατρεύω την πληροφορική από μικρή ηλικία και μπορώ να πω πως σπούδασα σε ΙΕΚ τεχνικός λογισμικού και το hype μου σιγά σιγά έφευγε. Πλέον τελείωσα από πρακτική και το φανταρικο μου και σκέφτομαι να πάω σε έναν διαφορετικό τομέα της πληροφορικής σε σχέση με αυτό που ήμουνα προηγούμενος και αυτό είναι τα δίκτυα. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: Τι μαθήματα θα έχω; Θα τα καταφέρω σε αυτή την νέα μου αρχή μετά από την αλλαγή από τεχνικός λογισμικού σε Δικτυας; Και τελευταία ερώτηση και κλείνω. Μετά από αυτο τι μεταπτυχιακά μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...