Προς το περιεχόμενο

Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.esos.gr/arthra/69979/oi-apofoitoi-ton-iek-tha-eisagontai-sta-panepistimia-me-rythmisi-n-kerameos

 

Τι να πω παιδιά, τα έχω δει ΟΛΑ πραγματικά από αυτή τη κυβέρνηση. Στην ουσία όταν κάποιος τελειώνει ΙΕΚ, θα δίνει εξετάσεις στον ΕΟΠΠΕΠ και όταν περνάει επιτυχής από εκεί θα δίνει κατατακτήριες για να μπει στο Πανεπιστήμιο.

Τη στιγμή που το κράτος δεν έχει πει τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ και τα πτυχία τους, αυτοί εδώ δίνουν προτεραιότητα στα κολλέγια και στα ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, m.gial είπε

Στην ουσία όταν κάποιος τελειώνει ΙΕΚ, θα δίνει εξετάσεις στον ΕΟΠΠΕΠ και όταν περνάει επιτυχής από εκεί θα δίνει κατατακτήριες για να μπει στο Πανεπιστήμιο.

Ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό; 

Επίσης, όταν περνάς είσαι "επιτυχής". Δηλαδή, το:

10 λεπτά πριν, m.gial είπε

και όταν περνάει επιτυχής

είναι σαν το "από ανέκαθεν". 

Τέλος, είναι περίεργο να χρησιμοποιεί κανείς αρχαΐζουσα μορφή λέξης και να κάνει λάθη όπως "από ανέκαθεν". Το προτιμότερο αντί του "επιτυχής" είναι "πετυχημένος". 

----------------------------------------------------------------------

10 λεπτά πριν, m.gial είπε

Τη στιγμή που το κράτος δεν έχει πει τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ και τα πτυχία τους, αυτοί εδώ δίνουν προτεραιότητα στα κολλέγια και στα ΙΕΚ

Αυτό είναι τυπικό παράδειγμα της γνωστής λογικής πλάνης "Whataboutism"

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Whataboutism

Επεξ/σία από Sacadmerde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό; 

Επίσης, όταν περνάς είσαι "επιτυχής". Δηλαδή, το:

είναι σαν το "από ανέκαθεν". 

Τέλος, είναι περίεργο να χρησιμοποιεί κανείς αρχαΐζουσα μορφή λέξης και να κάνει λάθη όπως "από ανέκαθεν". Το προτιμότερο αντί του "επιτυχής" είναι "πετυχημένος". 

----------------------------------------------------------------------

Αυτό είναι τυπικό παράδειγμα της γνωστής λογικής πλάνης "Whataboutism"

https://en.wikipedia.org/wiki/Whataboutism

Εμένα η απορία μου είναι γιατί στον υπόλοιπο κόσμο τα ΙΕΚ ΔΕΝ αναγνωρίζονται ΠΟΥΘΕΝΑ, και εδώ τα βάζουν στη τυπική εκπαίδευση και γιατί τα πτυχία ΤΕΙ ενώ στον υπόλοιπο κόσμο τα αναγνωρίζουν ως bachelor επιπέδου 6, εδώ στην ελλάδα τα διαχωρίζουν. Έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και μου είπαν ότι είναι bachelor χωρίς διαχωρίστό ΠΕ και ΤΕ όπως εδώ. Τα ίδια και στην Αγγλία.

 

Ανήκουμε στην Ευρώπη και υποτίθεται ότι όλα αυτά είναι ΈΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, m.gial είπε

Εμένα η απορία μου είναι γιατί στον υπόλοιπο κόσμο τα ΙΕΚ ΔΕΝ αναγνωρίζονται ΠΟΥΘΕΝΑ, και εδώ τα βάζουν στη τυπική εκπαίδευση και γιατί τα πτυχία ΤΕΙ ενώ στον υπόλοιπο κόσμο τα αναγνωρίζουν ως bachelor επιπέδου 6, εδώ στην ελλάδα τα διαχωρίζουν. Έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και μου είπαν ότι είναι bachelor χωρίς διαχωρίστό ΠΕ και ΤΕ όπως εδώ. Τα ίδια και στην Αγγλία.

Ανήκουμε στην Ευρώπη και υποτίθεται ότι όλα αυτά είναι ΈΝΑ

Κάνεις λάθος. Στην Γαλλία και την βόρεια Ευρώπη/Σκανδιναβία έχουν παρόμοιους κανόνες. Άρα, αυτό που λες δεν ισχύει. 

Επίσης, αυτό που είπαν είναι ότι με ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ θα μπορεί κανείς να ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ (δηλαδή, να σπουδάσει παραπάνω) σε ΑΕΙ. 

Αυτό, πώς ακριβώς διαφέρει από τον κανόνα για τις κατατακτήριες και τις υπερδιετούς φοίτησης σχολές που ίσχυε μέχρι τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Κάνεις λάθος. Στην Γαλλία και την βόρεια Ευρώπη/Σκανδιναβία έχουν παρόμοιους κανόνες. Άρα, αυτό που λες δεν ισχύει. 

Επίσης, αυτό που είπαν είναι ότι με ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ θα μπορεί κανείς να ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ (δηλαδή, να σπουδάσει παραπάνω) σε ΑΕΙ. 

Αυτό, πώς ακριβώς διαφέρει από τον κανόνα για τις κατατακτήριες και τις υπερδιετούς φοίτησης σχολές που ίσχυε μέχρι τώρα;

η διετης φοιτηση θα καταργηθει που ειχε θεσπισει η προηγούμενη κυβέρνησ. Νομιζω κανεις λαθος γι αυτο που ειπες. Εγώ έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και στην αγγλία και μου είπαν ότι σύμφωνα με τη συνθήκη της Μπολόνια είναι πανεπιστημιακό bachelor επιπεδου 6 , 240 ects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, m.gial είπε

η διετης φοιτηση θα καταργηθει που ειχε θεσπισει η προηγούμενη κυβέρνησ. Νομιζω κανεις λαθος γι αυτο που ειπες. Εγώ έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και στην αγγλία και μου είπαν ότι σύμφωνα με τη συνθήκη της Μπολόνια είναι πανεπιστημιακό bachelor επιπεδου 6 , 240 ects.

Αντιγράφω ακριβώς από το link που έδωσες:

"Ρύθμιση με την οποία  θα δίνεται η δυνατότητα στους αποφοίτους των ΙΕΚ να εισάγονται, υπό προϋποθέσεις, στα Πανεπιστήμια ετοιμάζει η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως.  "

Δηλαδή, όποιος τελειώνει ένα ΙΕΚ, θα μπορεί να δώσει εξετάσεις και να μπει σε ένα ΑΕΙ. Αυτό πώς ακριβώς διαφέρει από αυτό που ισχύει σήμερα για τις κατατακτήριες εξετάσεις; 

Τέλος, το θέμα είναι ή δεν είναι για την ρύθμιση των ΙΕΚ; Εάν ναι, πού κολλάει το πτυχίο ΤΕΙ που λες συνέχεια; 

Φυσικά και ισχύει ότι σε άλλες χώρες υπάρχει σχετική ρύθμιση για τις σχολές υπερδιετούς φοίτησης. Άρα αυτό που είπες: 

1 ώρα πριν, m.gial είπε

στον υπόλοιπο κόσμο τα ΙΕΚ ΔΕΝ αναγνωρίζονται ΠΟΥΘΕΝΑ,

δεν ισχύει. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Αντιγράφω ακριβώς από το link που έδωσες:

"Ρύθμιση με την οποία  θα δίνεται η δυνατότητα στους αποφοίτους των ΙΕΚ να εισάγονται, υπό προϋποθέσεις, στα Πανεπιστήμια ετοιμάζει η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως.  "

Δηλαδή, όποιος τελειώνει ένα ΙΕΚ, θα μπορεί να δώσει εξετάσεις και να μπει σε ένα ΑΕΙ. Αυτό πώς ακριβώς διαφέρει από αυτό που ισχύει σήμερα για τις κατατακτήριες εξετάσεις; 

Τέλος, το θέμα είναι ή δεν είναι για την ρύθμιση των ΙΕΚ; Εάν ναι, πού κολλάει το πτυχίο ΤΕΙ που λες συνέχεια; 

Φυσικά και ισχύει ότι σε άλλες χώρες υπάρχει σχετική ρύθμιση για τις σχολές υπερδιετούς φοίτησης. Άρα αυτό που είπες: 

δεν ισχύει. 

 

Αυτή τη στιγμή ο απόφοιτος ΙΕΚ ΔΕΝ μπορεί να εισαχθεί στο πανεπιστήμιο παρά μόνο αν δώσει ξανά πανελλαδικές εξετάσεις. Κατατακτήριες μπορούν να δώσουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν τελειώσει οποιοδήποτε πανεπιστημιακό ίδρυμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Κατατακτήριες μπορούν να δώσουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν τελειώσει οποιοδήποτε πανεπιστημιακό ίδρυμα.

Αυτό δεν ισχύει, κάνεις λάθος. 

Δεν είναι πανεπιστημιακά ιδρύματα τα: 

* "Ανωτέρα Σχολή Κοινωνικής Εργασίας Διακονισσών της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος"

* "Ανωτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου και Κρήτης"

Γενικά, κατατακτήριες μπορεί να δώσει όποιος έχει τελειώσει είτε πανεπιστημιακό ίδρυμα ή σχολή υπερδιετούς φοίτησης

9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αυτή τη στιγμή ο απόφοιτος ΙΕΚ ΔΕΝ μπορεί να εισαχθεί στο πανεπιστήμιο παρά μόνο αν δώσει ξανά πανελλαδικές εξετάσεις.

Νόμιζα ότι τα ΙΕΚ μπαίνουν στις σχολές υπερδιετούς φοίτησης.

Υ.Γ. Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που μπορεί κανείς να δώσει κατατακτήριες, αλλά δεν τις θυμάμαι. Πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ απόφοιτοι πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, αυτό ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Αυτό δεν ισχύει, κάνεις λάθος. 

Δεν είναι πανεπιστημιακά ιδρύματα τα: 

* "Ανωτέρα Σχολή Κοινωνικής Εργασίας Διακονισσών της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος"

* "Ανωτερη Σχολής Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου και Κρήτης"

Γενικά, κατατακτήριες μπορεί να δώσει όποιος έχει τελειώσει είτε πανεπιστημιακό ίδρυμα ή σχολή υπερδιετούς φοίτησης. 

Νόμιζα ότι τα ΙΕΚ μπαίνουν στις σχολές υπερδιετούς φοίτησης.

 

Σωστά, αλλά αυτά που αναφέρεις είναι δύο εξαιρέσεις, δεν ξέρω καν αν θεωρούνται ΙΕΚ. Παρόλα αυτά ναι, τα ΙΕΚ δεν είναι σχολές υπερδιετούς φοίτησης καθώς στην συντριπτική τους πλειοψηφία (δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις) οι σπουδές διαρκούν 4 εξάμηνα δηλαδή 2 χρόνια.

 

Προσωπικά δεν είμαι κατά του να μπορούν να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις και οι απόφοιτοι των ΙΕΚ με το τρόπο που αναφέρθηκε παραπάνω, με την προυπόθεση όμως ότι θα τακτοποιηθεί και το θέμα με την αντιστοίχιση των πτυχίων ΤΕΙ με τα νέα πτυχία. Ασχολούνται με τα ΙΕΚ και τα κολλέγια, ας ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ, δεν χάλασε ο κόσμος. Το θέμα έχει παραμεληθεί και αγνοηθεί συστηματικά. Γιατί άραγε ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Σωστά, αλλά αυτά που αναφέρεις είναι δύο εξαιρέσεις, δεν ξέρω καν αν θεωρούνται ΙΕΚ.

Δεν είναι εξαιρέσεις, είναι περίεργα παραδείγματα σχολών υπερδιετούς φοίτησης. Όμως, και σε κάθε περίπτωση, το

21 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Κατατακτήριες μπορούν να δώσουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν τελειώσει οποιοδήποτε πανεπιστημιακό ίδρυμα.

και ειδικά το "ΜΟΝΟ" προϋποθέτει καμία εξαίρεση. 

--------------------------------------------

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Παρόλα αυτά ναι, τα ΙΕΚ δεν είναι σχολές υπερδιετούς φοίτησης καθώς στην συντριπτική τους πλειοψηφία (δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις) οι σπουδές διαρκούν 4 εξάμηνα δηλαδή 2 χρόνια.

Αυτό είναι περίεργο θέμα, γιατί αναφέρονται κάπου και "ανώτερες σχολές ΔΙΕΤΟΥΣ φοίτησης". Αυτό σημαίνει ότι, μάλλον, τα ΙΕΚ δεν είναι ανώτερες σχολές. Δεν ξέρω όμως αυτές τις λεπτομέρειες. 

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

με την προυπόθεση όμως ότι θα τακτοποιηθεί και το θέμα με την αντιστοίχιση των πτυχίων ΤΕΙ με τα νέα πτυχία. Ασχολούνται με τα ΙΕΚ και τα κολλέγια, ας ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ, δεν χάλασε ο κόσμος. Το θέμα έχει παραμεληθεί και αγνοηθεί συστηματικά. Γιατί άραγε ;;

Αυτό είναι, επίσης, "whataboutism". 

Με την ρύθμιση που αναφέρεται από το ΟΡ, γίνεται διευθέτηση ενός ζητήματος. Το ότι έχει παραμεληθεί/ξεχαστεί/ό,τι άλλο, κάποιο διαφορετικό ζήτημα, είναι άσχετο με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι σωστή ή όχι. Και το θέμα του ΟΡ ήταν εάν η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι σωστή ή όχι:

3 ώρες πριν, m.gial είπε

Τι να πω παιδιά, τα έχω δει ΟΛΑ πραγματικά από αυτή τη κυβέρνηση. Στην ουσία όταν κάποιος τελειώνει ΙΕΚ, θα δίνει εξετάσεις στον ΕΟΠΠΕΠ και όταν περνάει επιτυχής από εκεί θα δίνει κατατακτήριες για να μπει στο Πανεπιστήμιο.

Από εκεί και πέρα όμως, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν τους παίρνει αυτή την στιγμή να κάνουν κάτι με τα πτυχία των ΤΕΙ. 

  1. Υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες στην αντιστοίχιση διδακτικών αντικειμένων/εργασιακών αντικειμένων, και μερικές φορές είναι αδύνατο να γίνει αντιστοίχιση. 
  2. Θα αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για μεγάλη μερίδα κόσμου και ιδιαίτερα στα τεχνικά επαγγέλματα. Αυτό από την μία θα επηρεάσει κλάδους με δυνατά και βαρέως διαπλεκόμενα συνδικάτα και, από την άλλη, θα φέρει μεγάλες αλλαγές στην αγορά με μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων σε μεγάλο ποσοστό. 

Έτσι, εικάζω ότι δεν θα γίνει τίποτα και ποτέ με τα πτυχία των ΤΕΙ, περιμένοντας να βγουν στην σύνταξη όσοι τα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Δεν είναι εξαιρέσεις, είναι περίεργα παραδείγματα σχολών υπερδιετούς φοίτησης. Όμως, και σε κάθε περίπτωση, το

και ειδικά το "ΜΟΝΟ" προϋποθέτει καμία εξαίρεση. 

--------------------------------------------

Αυτό είναι περίεργο θέμα, γιατί αναφέρονται κάπου και "ανώτερες σχολές ΔΙΕΤΟΥΣ φοίτησης". Αυτό σημαίνει ότι, μάλλον, τα ΙΕΚ δεν είναι ανώτερες σχολές. Δεν ξέρω όμως αυτές τις λεπτομέρειες. 

Αυτό είναι, επίσης, "whataboutism". 

Με την ρύθμιση που αναφέρεται από το ΟΡ, γίνεται διευθέτηση ενός ζητήματος. Το ότι έχει παραμεληθεί/ξεχαστεί/ό,τι άλλο, κάποιο διαφορετικό ζήτημα, είναι άσχετο με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι σωστή ή όχι. Και το θέμα του ΟΡ ήταν εάν η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι σωστή ή όχι:

Από εκεί και πέρα όμως, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν τους παίρνει αυτή την στιγμή να κάνουν κάτι με τα πτυχία των ΤΕΙ. 

  1. Υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες στην αντιστοίχιση διδακτικών αντικειμένων/εργασιακών αντικειμένων, και μερικές φορές είναι αδύνατο να γίνει αντιστοίχιση. 
  2. Θα αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για μεγάλη μερίδα κόσμου και ιδιαίτερα στα τεχνικά επαγγέλματα. Αυτό από την μία θα επηρεάσει κλάδους με δυνατά και βαρέως διαπλεκόμενα συνδικάτα και, από την άλλη, θα φέρει μεγάλες αλλαγές στην αγορά με μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων σε μεγάλο ποσοστό. 

Έτσι, εικάζω ότι δεν θα γίνει τίποτα και ποτέ με τα πτυχία των ΤΕΙ, περιμένοντας να βγουν στην σύνταξη όσοι τα έχουν. 

Ωραία εγώ έχω τελειώσει Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά σε ΤΕΙ. Ο απόφοιτος ΤΕΙ δεν είχε ουδέποτε καμία διαφορά με τον απόφοιτο πανεπιστημίου στο συγκεκριμένο τμήμα. Χτες μάλιστα, βγηκε υπομνημα για τον ΝΕΟ ΑΣΕΠ και δεν αναφερεται πουθενά μεσα για ΤΕ παρα μονο για ΠΕ και ΔΕ. Που σημαινει αν δεν βαλουν νομοθετικό διάταγμα, 500 χιλ αποφοιτοι ΤΕΙ θα μενουν εξω  και δεν θα μπορουν να κανουν αιτηση. Ξαναλεω εχω φιλο που ειναι στη Δανια με πολυ καλο μισθο αποφοιτο ΤΕΙ με μεταπτυχιακο απο πανεπιστημιο.

Έχω συμφοιτητη αποφοιτο ΤΕΙ , ιδια γενια με μένα και δουλεύει στη google. Ουδέποτε του ειαπν επειδη εχει πτυχιο ΤΕΙ κατά τα κριτήρια της χώρας του δεν έχει θέση για δουλειά στη χώρα του Εξωτερικού που βρίσκεται τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, m.gial είπε

Ωραία εγώ έχω τελειώσει Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά σε ΤΕΙ. Ο απόφοιτος ΤΕΙ δεν είχε ουδέποτε καμία διαφορά με τον απόφοιτο πανεπιστημίου στο συγκεκριμένο τμήμα. Χτες μάλιστα, βγηκε υπομνημα για τον ΝΕΟ ΑΣΕΠ και δεν αναφερεται πουθενά μεσα για ΤΕ παρα μονο για ΠΕ και ΔΕ. Που σημαινει αν δεν βαλουν νομοθετικό διάταγμα, 500 χιλ αποφοιτοι ΤΕΙ θα μενουν εξω  και δεν θα μπορουν να κανουν αιτηση. Ξαναλεω εχω φιλο που ειναι στη Δανια με πολυ καλο μισθο αποφοιτο ΤΕΙ με μεταπτυχιακο απο πανεπιστημιο.

Έχω συμφοιτητη αποφοιτο ΤΕΙ , ιδια γενια με μένα και δουλεύει στη google. Ουδέποτε του ειαπν επειδη εχει πτυχιο ΤΕΙ κατά τα κριτήρια της χώρας του δεν έχει θέση για δουλειά στη χώρα του Εξωτερικού που βρίσκεται τώρα

 

Αυτό με τα bold μπορεί να είναι και καλό διότι έτσι πιθανώς να αναγνωρίζουν ότι ΠΕ και ΤΕ συνιστούν ένα ενιαίο κλάδο, τον ΠΕ.  Μιας και το ανέφερες θα ρίξω μια ματιά να δω τι λέει το υπόμνημα.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Αυτό με τα bold μπορεί να είναι και καλό διότι έτσι πιθανώς να αναγνωρίζουν ότι ΠΕ και ΤΕ συνιστούν ένα ενιαίο τομέα, τον ΠΕ.  Μιας και το ανέφερες θα το ρίξω μια ματιά να δω τι λέει το υπόμνημα.

https://www.aftodioikisi.gr/proslipseis/asep-etsi-tha-diexagontai-oi-panelladikes-gia-proslipsi-sto-dimosio-apokleistiko/

 

στην εκπαίδευση παντως που πλεον ανηκει στον ΑΣΕΠ , μας εχουν κανει ΠΕ εδω και 2 χρονια. Δηλαδή μας εντάσσουν στην ίδια κατηγορία... τώρα πρόσφατα που εκανα τα χαρτια μου ως αποφοιτος ΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ με έβαλαν στη κατηγορια ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, m.gial είπε

Ωραία εγώ έχω τελειώσει Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά σε ΤΕΙ. Ο απόφοιτος ΤΕΙ δεν είχε ουδέποτε καμία διαφορά με τον απόφοιτο πανεπιστημίου στο συγκεκριμένο τμήμα. Χτες μάλιστα, βγηκε υπομνημα για τον ΝΕΟ ΑΣΕΠ και δεν αναφερεται πουθενά μεσα για ΤΕ παρα μονο για ΠΕ και ΔΕ. Που σημαινει αν δεν βαλουν νομοθετικό διάταγμα, 500 χιλ αποφοιτοι ΤΕΙ θα μενουν εξω  και δεν θα μπορουν να κανουν αιτηση. Ξαναλεω εχω φιλο που ειναι στη Δανια με πολυ καλο μισθο αποφοιτο ΤΕΙ με μεταπτυχιακο απο πανεπιστημιο.

Έχω συμφοιτητη αποφοιτο ΤΕΙ , ιδια γενια με μένα και δουλεύει στη google. Ουδέποτε του ειαπν επειδη εχει πτυχιο ΤΕΙ κατά τα κριτήρια της χώρας του δεν έχει θέση για δουλειά στη χώρα του Εξωτερικού που βρίσκεται τώρα

Εσύ δεν έκανες το θέμα και λες για τα ΙΕΚ; 

Το θέμα αυτό εδώ, δεν έχει τίτλο για τα ΙΕΚ;

ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΙ; 

Εάν σε καίει τόσο, άνοιξε άλλο θέμα. 

Ο τίτλος του thread:

"Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Εσύ δεν έκανες το θέμα και λες για τα ΙΕΚ; 

Το θέμα αυτό εδώ, δεν έχει τίτλο για τα ΙΕΚ;

ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΙ; 

Εάν σε καίει τόσο, άνοιξε άλλο θέμα. 

Ο τίτλος του thread:

"Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια"

απάντησα σε αυτό που έγραψες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...