Προς το περιεχόμενο

Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Συμφωνώ σε όλα. Απλώς να σημειώσω ότι το κράτος ήταν υποχρεωμένο από την Ε.Ε. να αναγνωρίσει ως ισότιμα τα πτυχία των κολλεγίων, σαν χώρα είχαμε δεχθεί ένα σωρό πρόστιμα για αυτό τον λόγο.

Πρόστιμα έχουν φάει και για το διαχωρισμό Πανεπιστήμια -ΤΕΙ ως πε και ΤΕ στο δημοσιο του ασεπ. ... Αλλά δεν έχει κάνει ΤΙΠΟΤΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και οι διετείς σπουδές εντός ΑΕΙ, τις οποίες είχε νομοθετήσει ο ΣΥΡΙΖΑ και πλέον θ' ακυρώσει η ΝΔ. 

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, James Bon είπε

Υπάρχουν και οι διετείς σπουδές εντός ΑΕΙ, τις οποίες είχε νομοθετήσει ο ΣΥΡΙΖΑ και πλέον θ' ακυρώσει η ΝΔ. 

Κέντρα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Κ.Ε.Ε.)  ήταν  και όχι πανεπιστημιακά τμήματα.... μη λέμε ότι θέλουμε  και προφανώς τους πείραξε που έχαναν πελάτες τα ιδιωτικά ΙΕΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα θέμα είναι ασχετο με το άλλο όμως. το βρίσκω θετικό το μέτρο, τα ΙΕΚ είναι επιπέδου 5, για ποιο λόγο να ξαναγυρίσει κανείς στο Λύκειο να δώσει πανελλήνιες? Και οι κατατακτήριες δεν είναι  ευκολες, πρέπει να περάσεις ΚΑΙ ΤΑ 3 μαθηματα και για να μπεις και αν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις θέσεις πρέπει να γράψεις καλούς βαθμούς 

Από κει και πέρα τα ΤΕΙ ακαδημαικά είναι ισότιμα, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ μετά, να δωσεις εξετάσεις για άλλη σχολή. Ο διαχωρισμός γίεται στα επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν θα ήταν να μπορούμε οι απόφοιτοι 4ετους φοίτησης  (πριν το 2001 που δεν ήταν ΑΤΕΙ ηταν 3ετείς σχολές) να κανουμε ενα επιπλέον έτος για να αναβαθμίσουμε το πτυχίο μας, όπως γίνεται με τους τελειόφοιτους, τώρα σου λένε να δωσεις κατατακτήριες και να ξανακανεις σχεδον ολα τα μαθήματα από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

 

  1. Θα αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για μεγάλη μερίδα κόσμου και ιδιαίτερα στα τεχνικά επαγγέλματα. Αυτό από την μία θα επηρεάσει κλάδους με δυνατά και βαρέως διαπλεκόμενα συνδικάτα και, από την άλλη, θα φέρει μεγάλες αλλαγές στην αγορά με μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων σε μεγάλο ποσοστό. 

Δηλαδή πως θα μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων? 

20 ώρες πριν, Sacadmerde είπε
  1.  

 

20 ώρες πριν, Sacadmerde είπε
  1.  

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρατικοδίαιτα ΙΕΚ - ΚΕΚ...

Εκτός από τα Κρατικά υπάρχουν και τα ιδιωτικά που παίρνουν εκατομμύρια ευρώ σε επιδοτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Δηλαδή πως θα μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων? 

Ποτέ δεν είπα ότι θα μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων. Το έκανες και quote, ας το διάβαζες τουλάχιστον. 

Είπα ότι θα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί η ασφάλεια εάν ...

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Ποτέ δεν είπα ότι θα μειωθεί η ασφάλεια των τεχνικών έργων. Το έκανες και quote, ας το διάβαζες τουλάχιστον. 

Είπα ότι θα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί η ασφάλεια εάν ...

εαν.....τι?

Εκανα quote αυτό που ήθελα να τονίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

το ενα θέμα είναι ασχετο με το άλλο όμως. το βρίσκω θετικό το μέτρο, τα ΙΕΚ είναι επιπέδου 5, για ποιο λόγο να ξαναγυρίσει κανείς στο Λύκειο να δώσει πανελλήνιες? Και οι κατατακτήριες δεν είναι  ευκολες, πρέπει να περάσεις ΚΑΙ ΤΑ 3 μαθηματα και για να μπεις και αν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις θέσεις πρέπει να γράψεις καλούς βαθμούς 

Από κει και πέρα τα ΤΕΙ ακαδημαικά είναι ισότιμα, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ μετά, να δωσεις εξετάσεις για άλλη σχολή. Ο διαχωρισμός γίεται στα επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν θα ήταν να μπορούμε οι απόφοιτοι 4ετους φοίτησης  (πριν το 2001 που δεν ήταν ΑΤΕΙ ηταν 3ετείς σχολές) να κανουμε ενα επιπλέον έτος για να αναβαθμίσουμε το πτυχίο μας, όπως γίνεται με τους τελειόφοιτους, τώρα σου λένε να δωσεις κατατακτήριες και να ξανακανεις σχεδον ολα τα μαθήματα από την αρχή.

Εγώ πάλι θα το ξαναπω. Τα πτυχια ειναι ηδη bachelor 240 ects. Δηλαδή θα παω να δωσω ξανα κατατακτήριες για ποιο λογο. Το πτυχιο μου το εστειλα στο Εξωτερικο και το αναγνωριζαν ως bachelor. Παμε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς έχει γίνει υπερκορεσμός πτυχίων, να μπούν και κάποιοι χιλιάδες ακόμη από την πλάγια οδό δεν είναι πρόβλημα. 

Το bachelor είναι το νέο απολυτήριο λυκείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπεράσω την αφορμή που βρήκε ο ts και θα προσχωρήσω στην ουσία του θέματος.

Και η ουσία είναι οτι το κράτος διαχρονικά επιμένει εμπαίζει τους αποφοίτους ΤΕΙ.

Μετέτρεψαν τα προγράμματα από 3-ετή σε 4-ετή, ενσωμάτωσαν τόσο τα ΤΕΙ όσο και τα Πανεπιστήμια-Πολυτεχνεία κάτω από την ομπρέλα των ΑΕΙ ως ενιαία βαθμίδα, έδωσαν την δυνατότητα στα ΤΕΙ να διοργανώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών, ακόμα και όνομα τους άλλαξαν σε ΑΤΕΙ και πλέον σε Πανεπιστήμια.

Και στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων τι γίνεται;

Τίποτα!

Στον ΑΣΕΠ;

Τίποτα!

Μπορεί ένας απόφοιτος ΤΕΙ (ή ΑΤΕΙ ή πλέον Πανεπιστήμιου whatever) να πάρει διδακτορικό αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα του απόφοιτου του (παλαιού) Πανεπιστημίου δεν μπορεί να τα λάβει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα προσπεράσω την αφορμή που βρήκε ο ts και θα προσχωρήσω στην ουσία του θέματος.

Και η ουσία είναι οτι το κράτος διαχρονικά επιμένει εμπαίζει τους αποφοίτους ΤΕΙ.

Μετέτρεψαν τα προγράμματα από 3-ετή σε 4-ετή, ενσωμάτωσαν τόσο τα ΤΕΙ όσο και τα Πανεπιστήμια-Πολυτεχνεία κάτω από την ομπρέλα των ΑΕΙ ως ενιαία βαθμίδα, έδωσαν την δυνατότητα στα ΤΕΙ να διοργανώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών, ακόμα και όνομα τους άλλαξαν σε ΑΤΕΙ και πλέον σε Πανεπιστήμια.

Και στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων τι γίνεται;

Τίποτα!

Στον ΑΣΕΠ;

Τίποτα!

Μπορεί ένας απόφοιτος ΤΕΙ (ή ΑΤΕΙ ή πλέον Πανεπιστήμιου whatever) να πάρει διδακτορικό αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα του απόφοιτου του (παλαιού) Πανεπιστημίου δεν μπορεί να τα λάβει!

Είναι σχολές ΤΕΙ που έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. ΠΧ νοσηλευτικής.

Στο δικό μου Κλάδο Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά με το που αποφοίτησα είχα τα ίδια Ε.Δ με τον αποφοιτο Πανεπιστημίου στο αντίστοιχο τμήμα. Τώρα τι να σου πω. Σου λεω τι ισχυει και τι βλεπω. Εγώ προσωπικά τωρα τελειωνω το μεταπτυχιακο μου και με πηραν κανονικα στην επιλογη υποψηφιων περυσι. Δεν μου ειπαν α εχεις πτυχιο ΤΕΙ δεν θα σε παρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, m.gial είπε

Είναι σχολές ΤΕΙ που έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. ΠΧ νοσηλευτικής.

Στο δικό μου Κλάδο Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά με το που αποφοίτησα είχα τα ίδια Ε.Δ με τον αποφοιτο Πανεπιστημίου στο αντίστοιχο τμήμα. Τώρα τι να σου πω. Σου λεω τι ισχυει και τι βλεπω. Εγώ προσωπικά τωρα τελειωνω το μεταπτυχιακο μου και με πηραν κανονικα στην επιλογη υποψηφιων περυσι. Δεν μου ειπαν α εχεις πτυχιο ΤΕΙ δεν θα σε παρουμε

Ο απόφοιτος πχ της ΑΣΟΕΕ ή του ΠΑΜΑΚ στη Λογιστική και Χρηματοοικονομική είναι και μέλος του ΟΕΕ (εκτός της άδειας Φοροτεχνικού-Λογιστή που λαμβάνει), εσύ είσαι;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ο απόφοιτος πχ της ΑΣΟΕΕ ή του ΠΑΜΑΚ στη Λογιστική και Χρηματοοικονομική είναι και μέλος του ΟΕΕ (εκτός της άδειας Φοροτεχνικού-Λογιστή που λαμβάνει), εσύ είσαι;

Mε το μεταπτυχιακο πλεον ναι θα ειμαι. Η διπλωματική μου έμεινε. Ωστόσο, θα σου πω κατι πανω σε αυτό. Τι σημασία παιζει ρολο αν ειμαι εγεγγραμένος σε κάποια συντεχνία όπως ο ΟΕΕ.. Ούτε επαγγελματικά δικαιώματα μου δίνει, ούτε κάτι άλλο. Ούτε με μπλοκάρει για προσλήψεις στο Δημόσιο. Τι κουταμάρες είναι αυτές.

Δηλαδή αν δεν ειμαι εγεγραμένος στο ΟΕΕ δεν θα μπορω να βρω δουλεια. Μια χαρα δουλεια εχω και κανω και το μεταπτυχιακό. Με 3 χρονια προυπηρεσιας ως βοηθος λογιστη και κατι εξετασεις πηρα τη ταυτοητα για την Α ταξη και τα ιδια ακριβως κανει και ο πανεπιστημιακος αποφοιτος του αντιστοιχου τμηματος.

Τωρα που αλλαζει ο ΑΣΕΠ και θα σπασει το ΠΕ και το ΤΕ, να δω μερικοί που θα κρυφτούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...