Προς το περιεχόμενο

Synology 118 vs 218 vs what else?


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Βρηκες ακρη?

κι εγω το ιδιο θελω να κανω, δηλαδη να παιζει απ ευθειας η τηλεοραση τα αρχεια mkv χωρις να παρεμβαλλεται καποιου ειδους μετατροπη.

Παιζω αρχεια .mkv bluray remux τα οποια ειναι 60+ GB

και περιεχουν dolby atmos ηχο και 4K HDR εικονα

Αν η tv υποστηριζει ολα τα format που αναφερεις τοτε δε θα γινει καμια μετατροπη. Οι μετατροπες γινονται οταν η εκαστοτε πηγη που παιζει τα αρχεια δεν υποστηριζει κατι απο αυτα που θελουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Αν η tv υποστηριζει ολα τα format που αναφερεις τοτε δε θα γινει καμια μετατροπη. Οι μετατροπες γινονται οταν η εκαστοτε πηγη που παιζει τα αρχεια δεν υποστηριζει κατι απο αυτα που θελουμε.

 

Η τηλεοραση πως θα διαβαζει τα αρχεια απο το nas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Η τηλεοραση πως θα διαβαζει τα αρχεια απο το nas?

Υπαρχουν πολλοι τροποι κι εξαρταται απο την τηλεοραση κι απο το NAS. Εγω παιζω με Plex επειδη ηθελα οργανωση διαφορετικη απο αυτη που προσφερε ο native player της tv κι επειδη δεν μπορουσα να βαλω kodi καθως δεν ειναι android. Αν εχεις android tv ή player ομως μπορεις να παιξεις και με kodi. Ή μπορεις να παιξεις με dlna. Ή αν το NAS ειναι Synology με τον player του Synology που αν δεν κανω λαθος υπαρχει σε ολες τις tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Υπαρχουν πολλοι τροποι κι εξαρταται απο την τηλεοραση κι απο το NAS. Εγω παιζω με Plex επειδη ηθελα οργανωση διαφορετικη απο αυτη που προσφερε ο native player της tv κι επειδη δεν μπορουσα να βαλω kodi καθως δεν ειναι android. Αν εχεις android tv ή player ομως μπορεις να παιξεις και με kodi. Ή μπορεις να παιξεις με dlna. Ή αν το NAS ειναι Synology με τον player του Synology που αν δεν κανω λαθος υπαρχει σε ολες τις tv.

Δοκιμασα με Plex στο pc server, αλλα εκανε με το ζορι transcode τα αρχεια. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δοκιμασα με Plex στο pc server, αλλα εκανε με το ζορι transcode τα αρχεια. 😕

Γιατι εκανε transcode το Plex ειναι το θεμα. Για να κανει transcode να ξερεις θελει γερο μηχανακι απο πισω οποτε προσπαθουμε ει δυνατον να το αποφυγουμε. 

Τι τηλεοραση εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Γιατι εκανε transcode το Plex ειναι το θεμα. Για να κανει transcode να ξερεις θελει γερο μηχανακι απο πισω οποτε προσπαθουμε ει δυνατον να το αποφυγουμε. 

Τι τηλεοραση εχεις?

αυτο το δοκιμασα στην Hisense H55A6100

την οποια και πουλησα και περιμενω την Hisense 58A7100F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

αυτο το δοκιμασα στην Hisense H55A6100

την οποια και πουλησα και περιμενω την Hisense 58A7100F

Δεν τις ξερω καθολου τις Hisense αλλα απ'οτι ειδα στο σκρουτζ η καινουρια υποστηριζει λιγοτερα φορματ ηχου απο την παλια. Απο την αλλη λεει οτι εχει native player αλλα φυσικα δεν εχω ιδεα τι παιζει. Θα κατσω να το ψαξω μετα τι ακριβως υποστηριζει αλλα και παλι αν δεν υπαρχει αρκετη πληροφορια απο αλλους χρηστες δε θα μπορω να σου πω πολλα.

Θα προτεινα να περιμενεις να παραλαβεις την καινουρια για να δεις αν με το Native player παιζει αυτα που θες κι αν οχι, αν τα παιζει με plex χωρις transcoding. Επισης εχε υποψην οτι μπορει να αναγκαζεται το plex να κανει transcoding ΚΑΙ λογω των Subs. Αν ας πουμε ο τυπος των υποτιτλων δεν ειναι srt αλλα κατι αλλο, μπορει να μην υποστηριζεται απο την TV και αναγκαστικα να κανει transcoding το plex.

Πχ , αν δεις και σε προηγουμενες αναφορες, εχει τυχει να παιζω την ιδια ταινια 4Κ remux 70+ GB με τους υποτιτλους που την ειχα κατεβασει και δεν ξεκινουσε με τπτ . Πριν ξεκινησει πηγα και επελεξα αλλον υποτιτλο, τυπου srt και επαιξε νερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Δεν τις ξερω καθολου τις Hisense αλλα απ'οτι ειδα στο σκρουτζ η καινουρια υποστηριζει λιγοτερα φορματ ηχου απο την παλια. Απο την αλλη λεει οτι εχει native player αλλα φυσικα δεν εχω ιδεα τι παιζει. Θα κατσω να το ψαξω μετα τι ακριβως υποστηριζει αλλα και παλι αν δεν υπαρχει αρκετη πληροφορια απο αλλους χρηστες δε θα μπορω να σου πω πολλα.

Θα προτεινα να περιμενεις να παραλαβεις την καινουρια για να δεις αν με το Native player παιζει αυτα που θες κι αν οχι, αν τα παιζει με plex χωρις transcoding. Επισης εχε υποψην οτι μπορει να αναγκαζεται το plex να κανει transcoding ΚΑΙ λογω των Subs. Αν ας πουμε ο τυπος των υποτιτλων δεν ειναι srt αλλα κατι αλλο, μπορει να μην υποστηριζεται απο την TV και αναγκαστικα να κανει transcoding το plex.

Πχ , αν δεις και σε προηγουμενες αναφορες, εχει τυχει να παιζω την ιδια ταινια 4Κ remux 70+ GB με τους υποτιτλους που την ειχα κατεβασει και δεν ξεκινουσε με τπτ . Πριν ξεκινησει πηγα και επελεξα αλλον υποτιτλο, τυπου srt και επαιξε νερακι.

με usb η τηλεοραση επαιζε κανονικα

απο το πισι, επαιζε με transcoding 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η ιδανική λύση θα ήταν να υπήρχε κάποιο modem που θα επέτρεπε και το να κατεβάζεις μέσω εκείνου σε ένα network δίσκο πχ torrent. Έτσι με ένα καλό player και δυνατό modem θα έλυνα τα θεματα χωρις synology. Δυστυχώς σε μια έρευνα που έκανα με Asus δεν γίνεται κάτι τέτοιο. 

Άρα πολύ φοβάμαι πως πρέπει να πάω ένα Synology 118, δίσκο δλδ κάνα 300αρι όλα μαζί :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Βρηκες ακρη?

κι εγω το ιδιο θελω να κανω, δηλαδη να παιζει απ ευθειας η τηλεοραση τα αρχεια mkv χωρις να παρεμβαλλεται καποιου ειδους μετατροπη.

Παιζω αρχεια .mkv bluray remux τα οποια ειναι 60+ GB

και περιεχουν dolby atmos ηχο και 4K HDR εικονα

Χθες τελείωσα τις δοκιμές.

Λοιπόν, πήρα τον TS-230. Το setup μου είναι το εξής: NAS με καλώδιο στο ρούτερ, τηλεόραση με καλώδιο στο ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει αρχεία 4K HDR που έχουν dolby atmos και truehd, τα έπαιξε απροβλημάτιστα η τηλεόραση. Παρατήρησα μόνο ότι αν οι υπότιτλοι είναι PGS τότε κολλάει αρκετά. Αν είναι srt δεν υπάρχει θέμα.

Αν θέλεις να συνδέεται ο NAS απευθείας με HDMI στην tv τότε πας σε πολύ πιο ακριβό μηχάνημα.

Γενικά ως NAS δεν είναι κακός. Δοκίμασα και λήψη torrent με qtorrent και έπιασα 50 mb/s χωρίς να αυξηθεί η κατανάλωση cpu/ram. Αν θες μπορώ να δοκιμάσω συγκεκριμένο αρχείο και να σου πω πώς παίζει.

Στείλε όνομα του αρχείου ή εδώ ή pm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkmaster είπε

Χθες τελείωσα τις δοκιμές.

Λοιπόν, πήρα τον TS-230. Το setup μου είναι το εξής: NAS με καλώδιο στο ρούτερ, τηλεόραση με καλώδιο στο ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει αρχεία 4K HDR που έχουν dolby atmos και truehd, τα έπαιξε απροβλημάτιστα η τηλεόραση. Παρατήρησα μόνο ότι αν οι υπότιτλοι είναι PGS τότε κολλάει αρκετά. Αν είναι srt δεν υπάρχει θέμα.

Αν θέλεις να συνδέεται ο NAS απευθείας με HDMI στην tv τότε πας σε πολύ πιο ακριβό μηχάνημα.

Γενικά ως NAS δεν είναι κακός. Δοκίμασα και λήψη torrent με qtorrent και έπιασα 50 mb/s χωρίς να αυξηθεί η κατανάλωση cpu/ram. Αν θες μπορώ να δοκιμάσω συγκεκριμένο αρχείο και να σου πω πώς παίζει.

Στείλε όνομα του αρχείου ή εδώ ή pm

Ευχαριστω, σου στειλα pm για τα αρχεια.

Με ποια τηλεοραση παιζεις εσυ?

Και που πας ακριβως για να βρεις το αρχειο στο nas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dkmaster είπε

Χθες τελείωσα τις δοκιμές.

Λοιπόν, πήρα τον TS-230. Το setup μου είναι το εξής: NAS με καλώδιο στο ρούτερ, τηλεόραση με καλώδιο στο ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει αρχεία 4K HDR που έχουν dolby atmos και truehd, τα έπαιξε απροβλημάτιστα η τηλεόραση. Παρατήρησα μόνο ότι αν οι υπότιτλοι είναι PGS τότε κολλάει αρκετά. Αν είναι srt δεν υπάρχει θέμα.

Αν θέλεις να συνδέεται ο NAS απευθείας με HDMI στην tv τότε πας σε πολύ πιο ακριβό μηχάνημα.

Γενικά ως NAS δεν είναι κακός. Δοκίμασα και λήψη torrent με qtorrent και έπιασα 50 mb/s χωρίς να αυξηθεί η κατανάλωση cpu/ram. Αν θες μπορώ να δοκιμάσω συγκεκριμένο αρχείο και να σου πω πώς παίζει.

Στείλε όνομα του αρχείου ή εδώ ή pm

Γιατί όχι 118 και Ts-230? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ευχαριστω, σου στειλα pm για τα αρχεια.

Με ποια τηλεοραση παιζεις εσυ?

Και που πας ακριβως για να βρεις το αρχειο στο nas?

Τηλεόραση έχω Samsung qa55q60rakxxt. Έχω περάσει στον nas το plex server και στην τηλεόραση κατεβάζεις το plex app όπου είναι ο client. Ορίζεις τους φακέλους με τα αρχεία στο plex και είσαι κομπλέ. Θα τσεκάρω τα αρχεία και θα ενημερώσω εδώ.

19 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Γιατί όχι 118 και Ts-230? 

Γιατί εδώ που είμαι τουλάχιστον ο ts-230 έχει 163 ευρώ (σημερινή ισοτιμία) και 2gb ram, ενώ ο 118 κοστίζει 150.50 ευρώ και έχει 1gb ram.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο μηχάνακι δείχνει και το Qnap, είναι ακριβώς αυτό το κάτι άλλο που έγραφα στο Thread όταν το ξεκίνησα. Απλά έχουν ακουστεί τόσο καλά λόγια για Synology που σκέφτομαι ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Ένα καλό επίσης είναι πως είναι 2bay, ενώ το 118 1bay. Τους επεξεργαστές θα ψάξω λίγο να δω τι διαφορές έχουν

 

Τι μεγέθους τα αρχεία που έβαλες; Επίσης στο setup σου έχεις απλό modem του παρόχου ή κάτι επιπλέον; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...